Coritiba

Curitiba

Founded: 12.10.1909

Stadium: Estádio Major Antônio Couto Pereira

Other names:

 1909 – 1910  Coritibano Foot Ball Club
 1910 –   Coritiba Foot Ball Club

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2004 - Group 9 - place 3
Copa Libertadores 1986 - First round, group 4 - place 2

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2016 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2013 - Round of 16
Copa Sudamericana 2012 - Second round
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2004 - Section 2, Preliminary Stage

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2017 - Second round
Copa do Brasil 2016 - Second round
Copa do Brasil 2015 - Round of 16
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Second round
Copa do Brasil 2012 - Final
Copa do Brasil 2011 - Final
Copa do Brasil 2010 - Second round
Copa do Brasil 2009 - Semifinal
Copa do Brasil 2008 - Second round
Copa do Brasil 2007 - Third round
Copa do Brasil 2006 - Second round
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2003 - First round
Copa do Brasil 2002 - First round
Copa do Brasil 2001 - Semifinal
Copa do Brasil 2000 - Third round
Copa do Brasil 1999 - Third round
Copa do Brasil 1998 - Preliminary round
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Semifinal
Copa do Brasil 1990 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1961 - First Round, Southern Group
Taça Brasil 1960 - Second Round, Southern Group

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2017 Série A
Brazil 2016 Série A - place 15
Brazil 2015 Série A - place 15
Brazil 2014 Série A - place 14
Brazil 2013 Série A - place 11
Brazil 2012 Série A - place 13
Brazil 2011 Série A - place 8
Brazil 2009 Série A - place 17
Brazil 2008 Série A - place 9
Brazil 2005 Série A - place 19
Brazil 2004 Série A - place 12
Brazil 2003 Série A - place 5
Brazil, Série A 2002 First phase - place 11
Brazil, Série A 2001 First phase - place 17
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 23
Brazil, Série A 1999 First phase - place 13
Brazil, Série A 1998 Quarterfinal
Brazil, Série A 1997 First phase - place 15
Brazil, Série A 1996 First phase - place 14
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 6
Brazil, Série A 1989 First phase, group B - place 11
Brazil, Série A 1988 First phase, group B, second stage - place 5
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 4
Brazil, Série A 1986 First phase, group A - place 11
Brazil, Série A 1985 Final - Champion
Brazil, Série A 1984 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Semifinal
Brazil, Série A 1979 Semifinal
Brazil, Série A 1978 Third phase, group S - place 5
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group M - place 4
Brazil, Série A 1976 Third phase, group Q - place 4
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 9
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 3 - place 5
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 4
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 2 - place 3
Brazil, Série A 1971 Second phase, group C - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 648
Matches:998 359
Clubs:10 595
National teams:258
Stadiums:9 193
Site news
16.08.2017
current

Italian Serie A 2017/18 added

16.08.2017
current

Spanish La Liga 2017/18 added

11.08.2017
current

Second round of the Football League Cup 2017/18 added

Fixtures
Copa Sudamericana 2017

Round of 16, Day 1

22.08

Atlético Tucumán - Independiente

21:45

23.08

Nacional - Estudiantes

20:45

24.08

Libertad - Santa Fe

20:45

12.09

Cerro Porteño - Junior

20:45

13.09

Chapecoense - Flamengo

19:15

13.09

Sport - Ponte Preta

21:45

13.09

Corinthians - Racing Club

21:45

14.09

Fluminense - LDU

19:15

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 19

ZambiaSouth Africa

15:00

DR CongoCongo

15:30

CameroonSão Tomé and Príncipe

15:30

RwandaUganda

15:30

Côte d'IvoireNiger

16:00

NigeriaBenin

16:00

MaliMauritania

16:30

AngolaMadagascar

16:30

GabonEquatorial Guinea

-:+*

 

SpartakLokomotiv

17:30

UralCSKA

18:00

RubinAnzhi

20:00

 

DynamoTom

15:00

FK KhimkiShinnik

16:00

FK TambovKuban

17:00

FK TyumenKrylia Sovetov

17:00

YeniseyZenit-2

17:00

FK OrenburgLuch-Energiya

18:00

BaltikaFakel

19:00

VolgarAvangard

20:00

SibirOlimpiets

21:00

 

ChornomoretsVeres

19:30

ShahtarOlympik

19:30

 

AvanhardDesna

17:00

ZhemchuzhinaHirnyk-Sport

17:00

FK SumyHelios

17:00

BalkanyKolos

18:00

Cherkasky DniproFK Poltava

18:00

Naftovyk-UkrnaftaVolyn

18:00

KreminIngulets

18:00

Obolon-BrovarMFK Mykolaiv

20:00

 

SkalaArsenal-Kyivshchyna

*

FK TernopilNyva T

FK LvivNyva V

18:00

AhrobiznesPodillya

18:00

 

Ingulets-2Enerhiya

TavriyaSudnobudivnyk

17:00

Metalist 1925FK Nikopol

17:30

Dnipro-1Real Pharma

19:00

 

FK HaradzeyaFK Slutsk

18:00

Tarpeda-BelAZFK Vitebsk

19:00

 

MilsamiSfîntul Gheorghe

17:30

SperanţaDinamo-Auto

17:30

 

ObodBuxoro

17:30

MashʼalShoʼrtan

18:30

NeftchiNavbahor

19:00

QizilqumQoʼqon 1912

19:00

FK OlmaliqSoʼgʼdiyona

19:00

 

MattersburgAustria

16:00

Red BullSt. Pölten

18:30

WolfsbergAdmira Wacker

18:30

LASKAltach

18:30

 

Swansea CityManchester United

12:30

AFC BournemouthWatford

15:00

BurnleyWest Bromwich Albion

15:00

Leicester CityBrighton & Hove Albion

15:00

LiverpoolCrystal Palace

15:00

West Ham UnitedSouthampton

15:00

Stoke CityArsenal

17:30

 

Sheffield UnitedBarnsley

12:15

Aston VillaNorwich City

15:00

Bolton WanderersDerby County

15:00

Bristol CityMillwall

15:00

FulhamSheffield Wednesday

15:00

Ipswich TownBrentford

15:00

Nottingham ForestMiddlesbrough

15:00

Preston North EndReading

15:00

Queens Park RangersHull City

15:00

Wolverhampton WanderersCardiff City

15:00

SunderlandLeeds United

17:30

 

GenkCharleroi

18:00

KortrijkBrugge

18:00

Mouscron-PéruwelzGent

18:00

EupenOostende

18:00

Waasland-BeverenLokeren

20:00

MechelenAntwerp

20:30

 

VereyaLokomotiv

18:15

CSKAVitosha

21:00

 

Mezőkövesd-ZsóryHonvéd

18:00

PuskásBalmazújváros

18:00

ÚjpestDiósgyőr

20:30

 

HoffenheimWerder

15:30

HerthaStuttgart

15:30

Hamburger SVAugsburg

15:30

Mainz 05Hannover

15:30

WolfsburgBorussia D

15:30

Schalke 04RB Leipzig

18:30

 

TwenteVVV-Venlo

18:30

AZDen Haag

19:45

HeerenveenHeracles Almelo

20:45

 

SaburtaloSamtredia

19:00

TorpedoDila

21:00

 

Celta de VigoReal Sociedad

18:15

GironaAtlético

20:15

SevillaEspañol

22:15

 

JuventusCagliari

18:00

Hellas VeronaNapoli

20:45

 

LillestrømVålerenga

18:00

 

JagielloniaŚląsk

15:30

PiastKorona

18:00

Wisła PLegia

20:30

 

TondelaEstoril-Praia

16:00

Vitória GSporting

18:15

BenficaBelenenses

20:30

 

BačkaMladost

17:00

FK MačvaRad

17:00

Spartak Zlatibor VodaVoždovac

19:00

ČukaričkiRadnički

20:00

JavorVojvodina

20:00

 

TriglavGorica

16:00

DomžaleAluminij

18:00

MariborKrško

20:20

 

LyonBordeaux

17:00

Saint-ÉtienneAmiens

20:00

TroyesNantes

20:00

MontpellierStrasbourg

20:00

NiceGuingamp

20:00

RennesDijon

20:00

 

RijekaLokomotiva

21:00

 

GrbaljBudućnost

17:00

MladostKom

17:00

PetrovacIskra

17:00

RudarDečić

17:00

ZetaSutjeska

17:00

 

BaníkTeplice

17:00

FastavKarviná

17:00

Bohemians 1905Slavia

18:00

Mladá BoleslavSlovan

20:00

 

AFC EskilstunaMalmö

16:00

 

KilmarnockCeltic

12:30

AberdeenDundee

15:00

HibernianHamilton Academical

15:00

MotherwellRoss County

15:00

RangersHearts

15:00

St. JohnstonePartick Thistle

15:00

 

LevadiaPärnu

16:00

TammekaTrans

19:00

 

CorinthiansVitória

16:00

FlamengoAtlético

19:00

 

Chicago FireToronto

19:00

Colorado RapidsDC United

19:00

Vancouver WhitecapsHouston Dynamo

19:00

Montreal ImpactReal Salt Lake

19:30

Orlando CityColumbus Crew

19:30

Sporting Kansas CityDallas

19:30

San Jose EarthquakesPhiladelphia Union

19:30

 

YanbianJiangsu Suning

16:00

Guizhou Hengfeng ZhichengShanghai SIPG

17:30

Hebei China FortuneBeijing Guoan

19:35

Liaoning WhowinTianjin Teda

19:35

Shanghai ShenhuaGuangzhou Evergrande

19:35

Local time

Yesterday, August 17

FHBraga

1:2

Dinamo ZagrebSkënderbeu

1:1

FK KrasnodarCrvena Zvezda

3:2

BATEFK Oleksandriya

1:1

Apollon LimassolMidtjylland

3:2

VardarFenerbahçe

2:0

EvertonHajduk

2:0

Viktoria PlzeňAEK Larnaca

3:1

AltachMaccabi Tel Aviv

0:1

MarítimoDynamo Kiev

0:0

AjaxRosenborg

0:1

OsijekAustria

1:2

BruggeAÉK

0:0

DomžaleMarseille

1:1

Legia WarszawaSheriff

1:1

MilanShkëndija

6:0

PartizanVideoton

0:0

PAÓKÖstersunds

3:1

PanathīnaïkósAthletic

2:3

LudogoretsSūduva

2:0

ViitorulRed Bull

1:3

Walter FerrettiPlaza Amador

0:0

AlianzaOlimpia

1:0

 

FerencvárosHaladás

2:0

 

Žalgiris KStumbras

0:2

International tournaments

Current

04.09.2016 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

08.10.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, South America

07.10.2015 – 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, CONCACAF

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

22.04.2017 – 18.08.2017

African Nations Championship 2018,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 – 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 – 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 – 15.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru