Atlético Paranaense

Curitiba

Founded: 26.03.1924

Stadium: Estádio Joaquim Américo Guimarães (Arena da Baixada)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Round of 16
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2014 - Group 1 - place 3
Copa Libertadores 2005 - Final
Copa Libertadores 2002 - Group 4 - place 4
Copa Libertadores 2000 - 1/8 finals

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - Winner
Copa Sudamericana 2015 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - Round of 16
Copa Sudamericana 2007 - Section 2
Copa Sudamericana 2006 - Semifinal

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2019 - Final

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Semifinal
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Second round
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Final
Copa do Brasil 2012 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2010 - Third round
Copa do Brasil 2009 - Third round
Copa do Brasil 2008 - First round
Copa do Brasil 2007 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Second round
Copa do Brasil 2001 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1997 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1992 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1991 - First round
Copa do Brasil 1989 - First round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1959 - Second Round, Southern Group

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 7
Brazil 2017 Série A - place 11
Brazil 2016 Série A - place 6
Brazil 2015 Série A - place 10
Brazil 2014 Série A - place 8
Brazil 2013 Série A - place 3
Brazil 2011 Série A - place 17
Brazil 2010 Série A - place 5
Brazil 2009 Série A - place 14
Brazil 2008 Série A - place 13
Brazil 2007 Série A - place 12
Brazil 2006 Série A - place 13
Brazil 2005 Série A - place 6
Brazil 2004 Série A - place 2
Brazil 2003 Série A - place 12
Brazil, Série A 2002 First phase - place 14
Brazil, Série A 2001 Final - Champion
Copa João Havelange 2000 Round of 16
Brazil, Série A 1999 First phase - place 9
Brazil, Série A 1998 First phase - place 16
Brazil, Série A 1997 First phase - place 18
Brazil, Série A 1996 Quarterfinal
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 7
Brazil, Série A 1992 First phase - place 15
Brazil, Série A 1991 First phase - place 17
Brazil, Série A 1989 Relegation tournament - place 19
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 9
Copa União 1987 Yellow module, semifinal
Brazil, Série A 1986 Second phase, group K - place 5
Brazil, Série A 1984 Third phase, group S - place 3
Brazil, Série A 1983 Semifinal
Brazil, Série A 1982 Second phase, group O - place 4
Brazil, Série A 1979 Third phase, group S - place 4
Brazil, Série A 1978 Second phase, loosers, group K - place 7
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group P - place 3
Brazil, Série A 1976 Second phase, winners, group I - place 5
Brazil, Série A 1975 Second phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1973 First phase - place 28
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 7
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 012
Matches:1 031 421
Clubs:10 823
National teams:259
Stadiums:9 548
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

Fixtures
Copa Sudamericana 2019

Quarterfinal, Day 2

27.08

La Equidad - Atlético Mineiro

19:30

29.08

Fluminense - Corinthians

21:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 25

 

Krylia SovetovSpartak

15:00

CSKAAkhmat

16:30

FK RostovRubin

19:00

ArsenalFK Orenburg

21:30

 

FK ChertanovoTom

14:00

NeftekhimikFK Krasnodar-2

16:00

MordoviaFK Nizhniy Novgorod

17:00

SKA-KhabarovskFK Armavir

17:00

ShinnikFK Khimki

17:00

BaltikaLuch

18:00

FakelAvangard

18:00

TorpedoYenisey

18:00

ChaikaTekstilshchik

19:00

 

LeningradetsFK Murom

15:00

 

AlaniyaVolgar

16:00

AnzhiDruzhba

16:00

Biolog-NovokubanskInter

17:00

ChernomoretsFK Krasnodar-3

18:00

 

IrtyshSakhalin

17:00

DynamoFK Novosibirsk

18:30

 

KarpatyZorya

17:00

ShahtarFK Mariupol

19:30

 

SabahKeşlə

18:45

QarabağQəbələ

21:00

 

ShirakPyunik

17:00

 

Tarpeda-BelAZFK Haradzeya

16:45

ShakhtsyorFK Homel

18:45

BATESlavia

20:45

Dynamo MnTarpeda

20:45

 

KaysarZhetysu

18:00

AqtöbeIrtysh

19:00

AstanaTaraz

19:00

QayratOkzhetpes

20:00

 

Dinamo-AutoSperanţa

18:00

CodruPetrocub

18:00

 

SturmWattens

17:00

Red BullAdmira Wacker

17:00

HartbergAustria

17:00

 

AFC BournemouthManchester City

14:00

Tottenham HotspurNewcastle United

16:30

Wolverhampton WanderersBurnley

16:30

 

Swansea CityBirmingham City

12:00

 

Evesham UnitedHarefield United

14:00

FC RomaniaWare

15:00

Dunstable TownShortwood United

15:00

Cray WanderersHythe Town

15:00

 

AntwerpGent

14:30*

StandardKortrijk

18:00

Mouscron-PéruwelzEupen

20:00

 

DunavCSKA

18:00

LudogoretsSlavia

20:30

 

PuskásFerencváros

18:00

 

RB LeipzigEintracht

15:30

HerthaWolfsburg

18:00

 

WaalwijkDen Haag

12:15

UtrechtVVV-Venlo

14:30

ZwolleSparta

16:45

PSVGroningen

18:30

AjaxFortuna

20:45

 

WIT GeorgiaSaburtalo

19:00

Dinamo TbMetalurgi

21:00

 

KAKR

16:00

Víkingur RGrindavík

18:15

FHBreiðablik

18:15

 

AlavésEspañol

17:00

MallorcaReal Sociedad

19:00

BarcelonaReal Betis

21:00

 

UdineseMilan

18:00

CagliariBrescia

20:45

Hellas VeronaBologna

20:45

RomaGenoa

20:45

SampdoriaLazio

20:45

SPALAtalanta

20:45

TorinoSassuolo

20:45

 

JelgavaBFC Daugava

16:00

SpartaksRiga FC

18:00

METTA/LUValmiera

19:30

 

PalangaAtlantas

18:00

 

MoldeOdd

18:00

BrannTromsø

18:00

HaugesundLillestrøm

18:00

KristiansundMjøndalen

18:00

VikingRanheim

18:00

StrømsgodsetSarpsborg 08

20:00

 

GórnikKorona

15:00

Zagłębie LPiast

17:30

ŁKSLegia

17:30

 

Santa ClaraBelenenses

15:00

MarítimoTondela

16:00

PortimonenseSporting

18:30

Gil VicenteBraga

20:30

Vitória GFamalicão

21:00

 

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

18:30

TSCInđija

20:00

 

TriglavCelje

16:00

RudarTabor

18:00

MariborNK Bravo

20:10

 

MonacoNîmes

15:00

StrasbourgRennes

17:00

Paris Saint-GermainToulouse

21:00

 

GoricaIstra 1961

18:00

OsijekHajduk

20:00

 

BudućnostZeta

19:00

 

Mladá BoleslavDynamo

16:30

ViktoriaOpava

16:30

SlovanSparta

19:00

 

AFC EskilstunaHäcken

15:00

NorrköpingHelsingborgs

15:00

ÖstersundsAIK

15:00

MalmöDjurgårdens

17:30

 

St. MirrenRangers

12:15

CelticHearts

15:00

 

PaideMaardu

15:00

TulevikKalev

18:30

 

Godoy CruzEstudiantes

11:00

UniónLanús

13:15

Central CórdobaRacing Club

15:30

River PlateTalleres

17:45

BanfieldBoca Juniors

20:00

 

SantosFortaleza

16:00

Vasco da GamaSão Paulo

16:00

GoiásInternacional

16:00

CearáFlamengo

19:00

AvaíCorinthians

19:00

CSACruzeiro

19:00

 

CincinnatiColumbus Crew

18:00

DallasHouston Dynamo

19:00

Los AngelesLos Angeles Galaxy

19:30

Local time

Yesterday, August 23

 

RodinaTorpedo

4:2

OlimpFK Dolgoprudny

3:0

Pskov-747Zenit-2

1:1

Luki-EnergiyaZvezda

2:0

Lokomotiv-KazankaZnamya Truda

1:1

 

ZorkiyKvant

4:0

DynamoFK Khimki-M

1:0

SokolRotor-2

4:0

SaturnMetallurg

1:1

 

SKADynamo

1:3

 

Ural-2FK Tyumen

3:3

Lada DLada-Tolyatti

2:1

ZvezdaFK Ufa-2

3:1

FK ChelyabinskVolga

2:2

NostaZenit-Izhevsk

1:1

 

Hirnyk-SportIngulets

1:1

AhrobiznesRukh

1:0

FK MynaiKremin

3:1

MetalurhMetalist 1925

1:4

PrykarpattyaMFK Mykolaiv

1:1

 

AliansTavriya

3:0

 

IslochFK Slutsk

0:1

LuchFK Minsk

1:0

 

Aston VillaEverton

2:0

 

BarkingAveley

2:1

WhickhamThornaby

1:2

Mickleover SportsCoventry Sphinx

3:0

Great Yarmouth TownRothwell Corinthians

0:2

Sutton Common RoversEastbourne Town

3:0

WhitehawkSaltdean United

2:0

ChristchurchBadshot Lea

1:2

Blackfield & LangleyAFC Totton

2:1

Winchester CityAFC Stoneham

1:1

 

GenkAnderlecht

1:0

 

Tsarsko SeloBeroe

2:1

ArdaCherno More

0:0

 

KölnBorussia D

1:3

 

SioniDinamo Bt

0:4

 

GranadaSevilla

0:1

LevanteVillarreal

2:1

 

PanevėžysRiteriai

4:2

Žalgiris VSūduva

20:00*

 

JagielloniaWisła K

3:2

 

Vitória SMoreirense

0:0

Rio AveAves

5:1

 

BaníkSlovácko

3:0

SigmaTeplice

2:0

 

KuressaareTammeka

0:1

 

ArsenalSan Lorenzo de Almagro

0:2

 

Portland TimbersSeattle Sounders

1:2

Orlando CityAtlanta United

0:1

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru