Ural

Ekaterinburg

See also:  Uralmash (Sverdlovsk), USSR

Founded: 1930

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1930 – 1932  Uralmashstroi team
 1933 – 1946  Uralmashzavod team
 1947 – 1957  Avangard
 1958 – 1959  Mashinostroitel
 1960 – 2002  Uralmash
 2003 –   Ural

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1996 - Semifinals

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - Final
Russian Cup 2015/16 - 1/8 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/16 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/16 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/16 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/32 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/8 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/16 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/32 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/64 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/32 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/32 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/32 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - Quarterfinal
Russian Cup 1993/94 - 1/16 finals
Russian Cup 1992/93 - Quarterfinal

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - Winner
FNL Cup 2017 - place 6
FNL Cup 2013 - Winner
FNL Cup 2012 - Winner

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2004 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Russia 2018/19 Premiere League
Russia 2017/18 Premiere League - place 12
Russia 2016/17 Premiere League - place 11
Russia 2015/16 Premiere League - place 8
Russia 2014/15 Premiere League - place 13
Russia 2013/14 Premiere League - place 11
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 1-8 - place 6
  -  Russia 2010 First division - place 7
  -  Russia 2009 First division - place 8
  -  Russia 2008 First division - place 4
  -  Russia 2007 First division - place 5
  -  Russia 2006 First division - place 3
  -  Russia 2005 First division - place 7
  -    -  Russia 2004, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2002, Second division Urals - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2001, Second division Play-off
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 2
  -    -  Russia 1999, Second division Urals - place 7
  -    -  Russia 1998, Second division Urals - place 3
  -  Russia 1997 First league - place 20 ↓ 
Russia 1996 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1995 Top league - place 8
Russia 1994 Top league - place 14
Russia 1993 Top league - place 8
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 805
Matches:1 015 760
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Copa Sudamericana 2018

Round of 16, Day 2

25.09

Nacional - San Lorenzo de Almagro

21:15

27.09

Banfield - Defensa y Justicia

21:15

02.10

Los Millonarios - Santa Fe

19:45

03.10

Atlético Paranaense - Caracas

19:30

03.10

Botafogo - Bahia

21:45

04.10

Fluminense - Deportivo

19:30

04.10

Colón - Junior

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 25

NacionalSan Lorenzo de Almagro

21:15

 

Dynamo (Barnaul)FK Orenburg (Orenburg)

17:00

Neftekhimik (Nizhnekamsk)Ural (Ekaterinburg)

18:00

 

Burton AlbionBurnley

19:45

MillwallFulham

19:45

Oxford UnitedManchester City

19:45

Preston North EndMiddlesbrough

19:45

Wycombe WanderersNorwich City

19:45

Wolverhampton WanderersLeicester City

19:45

AFC BournemouthBlackburn Rovers

19:45

BlackpoolQueens Park Rangers

19:45

West Bromwich AlbionCrystal Palace

20:00

Manchester UnitedDerby County

20:00

 

AFC SudburyBognor Regis Town

19:45*

Coalville TownBuxton

19:45*

Blyth SpartansNantwich Town

19:45*

Warrington TownConsett AFC

19:45*

Alfreton TownSutton Coldfield Town

19:45*

Brackley TownNuneaton Town

19:45*

Didcot TownHitchin Town

19:45*

Brightlingsea RegentEgham Town

19:45*

Needham MarketMetropolitan Police

19:45*

SalisburyWeston-super-Mare

19:45*

SholingSlough Town

19:45*

Bamber BridgeCleethorpes Town

19:45*

Swindon SupermarineChippenham Town

19:45*

Grantham TownSt Ives Town

19:45*

 

WerderHertha

18:30

BayernAugsburg

20:30

HannoverHoffenheim

20:30

FreiburgSchalke 04

20:30

 

EspañolEibar

20:00

Real SociedadRayo Vallecano

21:00

AtléticoHuesca

22:00

 

InterFiorentina

21:00

 

AtlantasPalanga

18:00

 

MonacoAngers

19:00

NantesNice

19:00

ToulouseSaint-Étienne

21:00

 

ÖrebroSirius

19:00

Local time

Yesterday, September 23

EnyimbaRayon Sports

5:1

RajaCARA Brazzaville

1:0

RenaissanceVita

1:1

USM AlgerAl-Masry

0:1

 

ZenitLokomotiv

5:3

CSKASpartak

1:1

 

Spartak-2SKA-Khabarovsk

2:1

Zenit-2Baltika

0:1

AvangardFK Tyumen

2:0

FK KhimkiFK Armavir

2:3

LuchSibir

1:0

TomFK Chertanovo

3:1

FK SochiFK Tambov

0:0

ShinnikMordovia

1:2

FakelFK Krasnodar-2

0:0

Rotor-VolgogradFK Nizhniy Novgorod

2:1

 

Legion-DynamoMashuk-KMV

1:1

Spartak VlSKA

0:1

UrozhayBiolog-Novokubansk

2:1

 

FK ChelyabinskVolga

1:2

FK Ufa-2KAMAZ

0:4

NostaUral-2

4:1

 

DynamoDesna

4:0

ShahtarChornomorets

3:0

VorsklaZorya

2:1

 

KobraDnipro-1

*

RukhHirnyk-Sport

0:0

Obolon-BrovarAvanhard

0:1

InguletsVolyn

1:1

PrykarpattyaAhrobiznes

1:0

 

Nyva TNyva V

0:1

 

KeşləSumqayıt

1:2

QarabağQəbələ

4:1

 

ShirakArtsakh

3:0

Ararat-ArmeniaBanants

1:3

 

Dynamo MnLuch

3:2

 

AkzhayikAstana

1:2

 

LokomotivBunyodkor

2:1

NavbahorMetallurg

0:0

 

FK OlmaliqSoʼgʼdiyona

2:0

 

AustriaLASK

0:3

WackerAdmira Wacker

1:3

Red BullRapid

2:1

 

West Ham UnitedChelsea

0:0

ArsenalEverton

2:0

 

Gloucester CityPlymouth Parkway

3:1

 

GentBrugge

0:4

AnderlechtStandard

2:1

CercleGenk

2:5

 

VereyaDunav

1:1

Cherno MoreSlavia

1:2

Botev PLudogorets

2:3

 

Bayer 04Mainz 05

1:0

EintrachtRB Leipzig

1:1

 

FeyenoordUtrecht

1:0

EmmenZwolle

0:1

GroningenAZ

1:3

PSVAjax

3:0

 

SioniDinamo

0:0

SaburtaloTorpedo

0:3

DilaMetalurgi

2:0

 

FHValur

2:1

FjölnirBreiðablik

0:2

ÍBVStjarnan

2:1

KAGrindavík

4:3

KeflavíkVíkingur R

0:4

KRFylkir

1:1

 

LevanteSevilla

2:6

VillarrealValencia

0:0

Real BetisAthletic

2:2

BarcelonaGirona

2:2

 

TorinoNapoli

1:3

BolognaRoma

2:0

ChievoUdinese

0:2

LazioGenoa

4:1

MilanAtalanta

2:2

FrosinoneJuventus

0:2

 

JelgavaSpartaks

0:0

ValmieraVentspils

1:6

FK LiepājaRiga FC

0:0

 

Bodø/GlimtStart

1:2

KristiansundHaugesund

2:1

BrannSandefjord

1:1

StabækRanheim

3:2

StrømsgodsetMolde

1:2

RosenborgSarpsborg 08

3:1

 

ŚląskPiast

4:1

GórnikJagiellonia

1:3

 

TondelaMoreirense

2:0

FeirenseNacional

0:0

BenficaAves

2:0

PortimonenseVitória Guimaraes

3:2

 

PartizanCrvena Zvezda

1:1

 

TriglavRudar

1:2

CeljeMura

1:0

OlimpijaAluminij

3:1

 

RennesParis Saint-Germain

1:3

GuingampBordeaux

1:3

LyonMarseille

4:2

 

DinamoInter

5:3

Istra 1961Hajduk

2:4

 

SutjeskaBudućnost

2:1

MornarGrbalj

1:1

 

SlaviaBohemians 1905

1:0

 

AIKHammarby

1:0

MalmöKalmar

4:0

 

KilmarnockCeltic

2:1

RangersSt. Johnstone

5:1

 

KalevNõmme Kalju

0:2

 

GrêmioCeará

3:2

Atlético ParanaenseParaná

3:0

FlamengoAtlético Mineiro

2:1

CorinthiansInternacional

1:1

VitóriaBotafogo

3:4

SportPalmeiras

0:1

CruzeiroSantos

2:1

 

Philadelphia UnionSporting Kansas City

2:0

Los Angeles GalaxySeattle Sounders

3:0

Vancouver WhitecapsDallas

1:2

 

Tianjin TedaBeijing Renhe

2:2

Guangzhou R&FChongqing Dangdai Lifan

1:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru