Russia

See also  USSR,  CIS

FIFA rank: 70
UEFA league rank: 6

National stadium: Luzhniki Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2014. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group F - place 1
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 2002. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1994. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group G - place 2
European Football Championship 2012. Final tournament - Group A - place 3
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2008. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group E - place 2
European Football Championship 2004. Final tournament - Group A - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
European Football Championship 1996. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 8 - place 1

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1912 - Consolation tournament, first round

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - Group A - place 3

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1995 - place 2
Nehru Cup 1993 - Group A - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2003 - Winner

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1914 1913 1912

Clubs:

Afips (Afipsky)
Agan (Raduzhnyi)
Agtala (Moscow)
Akademiya (Tolyatti)
Akhmat (Groznyi)
Alania-2 (Vladikavkaz)
Alania-D (Vladikavkaz)
Almaz (Moscow)
Alnas (Almetyevsk)
Amkar (Perm)
Amur-2010 (Blagoveshchensk)
Angara (Angarsk)
Angara (Boguchany)
Angusht (Nazran)
Angusht (Nazran)
Anzhi (Makhachkala)
Anzhi-2 (Makhachkala)
Anzhi-Yunior (Zelenodolsk)
APK (Morozovsk)
Ararat (Moscow)
Aroma (Gulkevichi)
Arsenal (Tula)
Arsenal-2 (Tula)
Aruan (Nartkala)
Asmaral-D (Moscow)
Astrateks (Astrakhan)
Atom (Novovoronezh)
Atommash (Volgodonsk)
Avangard (Kamyshin)
Avangard (Kolomna)
Avangard (Kursk)
Avangard (Podolsk)
Avtoagregat (Kineshma)
Avtodor (Vladikavkaz)
Avtomobilist (Yuzhno-Sakhalinsk)
Avtozapchast (Baksan)
Azamat (Cheboksary)
Baikal (Irkutsk)
Baltika (Kaliningrad)
Baltika-2 (Kaliningrad)
Baltika-D (Kaliningrad)
Baltika-Tarko (Kaliningrad)
Bashselmash (Neftekamsk)
Bataisk-2007 (Bataisk)
Beshtau (Lermontov)
Biokhimik-Mordovia (Saransk)
Biolog-Novokubansk (Progress)
BSK (Spirovo)
Bulat (Cherepovets)
Burevestnik-YuRGUES (Shakhty)
Chaika (Peschanokopskoye)
Chernomorets (Novorossiysk)
Chernomorets-D (Novorossiysk)
Chkalovets (Novosibirsk)
CSKA (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
Dagdizel (Kaspiysk)
Dalstroyindustriya (Komsomolsk-on-Amur)
Delin (Izhevsk)
Devon (Serafimovskiy)
Diana (Volzhsk)
Dmitrov (Dmitrov)
Druzhba (Arzamas)
Druzhba (Maykop)
Druzhba-D (Maykop)
Dynamo (Barnaul)
Dynamo (Biysk)
Dynamo (Bryansk)
Dynamo (Kemerovo)
Dynamo (Kirov)
Dynamo (Kostroma)
Dynamo (Makhachkala)
Dynamo (Moscow)
Dynamo (Omsk)
Dynamo (Perm)
Dynamo (Rostov-on-Don)
Dynamo (Saint Petersburg)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Tula)
Dynamo (Vologda)
Dynamo (Voronezh)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Saint Petersburg)
Dynamo-D (Stavropol)
Dynamo-Gazovik-D (Tyumen)
Dynamo-Start (Kostroma)
Dynamo-Zhemchuzhina-2 (Sochi)
Elektron (Vyatskie-Polyany)
Energetik (Uren)
Energiya (Chaikovskiy)
Energiya (Ulyanovsk)
Energiya (Volzhskiy)
Energiya-D (Kamyshin)
Energomash (Belgorod)
Erzu (Groznyi)
EVM (Ruzayevka)
Fabus (Bronnitsy)
Fakel (Voronezh)
Fakel-D (Voronezh)
FAYuR (Beslan)
FCSh-73 (Voronezh)
FK Abinsk (Abinsk)
FK Alagir (Alagir)
FK Armavir (Armavir)
FK Astrakhan (Astrakhan)
FK Balakovo (Balakovo)
FK Belogorsk (Belogorsk)
FK Berezniki (Berezniki)
FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)
FK Cherepovets
FK Chertanovo (Moscow)
FK Chita (Chita)
FK Derbent (Derbent)
FK Digora (Digora)
FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)
FK Domodedovo (Domodedovo)
FK Elista (Elista)
FK Gatchina (Gatchina)
FK Gubkin (Gubkin)
FK Istra (Istra)
FK Izhevsk (Izhevsk)
FK Kaluga (Kaluga)
FK Khimki (Khimki)
FK Kolomna (Kolomna)
FK Krasnodar (Krasnodar)
FK Krasnodar-2 (Krasnodar)
FK Krasnodar-2000 (Krasnodar)
FK Lobnya (Lobnya)
FK Lukhovitsy (Lukhovitsy)
FK Magnitogorsk (Magnitogorsk)
FK Moskva (Moscow)
FK Mozdok (Mozdok)
FK Murom
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Novokuznetsk (Novokuznetsk)
FK Obninsk (Obninsk)
FK Orenburg (Orenburg)
FK Orenburg-2 (Orenburg)
FK Oryol (Oryol)
FK Pele (Moscow)
FK Reutov (Reutov)
FK Rostov (Rostov-on-Don)
FK Ryazan (Ryazan)
FK Rybinsk (Rybinsk)
FK Sochi (Sochi)
FK Sochi (Sochi)
FK Stary Oskol (Stary Oskol)
FK Stavropol (Stavropol)
FK Strogino (Moscow)
FK Taganrog (Taganrog)
FK Tambov (Tambov)
FK Tolyatti (Tolyatti)
FK Tosno (Tosno)
FK Tyumen (Tyumen)
FK Ufa (Ufa)
FK Vidnoye (Vidnoye)
FK Volgodonsk (Volgodonsk)
FK Volgograd (Volgograd)
FK Vologda (Vologda)
FK Yelyets (Yelyets)
Fortuna (Mytishchi)
FSA (Voronezh)
FShM Torpedo (Moscow)
GAI (Kiselevsk)
Galaks (Saint Petersburg)
Gigant (Grozny)
Gigant (Voskresensk)
Gornyak (Gramoteino)
Gornyak (Kachkanar)
Gornyak (Kushva)
Gornyak (Raichikhinsk)
Gornyak (Uchaly)
Idel (Kazan)
Irgiz (Balakovo)
Irtysh (Omsk)
Iskra (Engels)
Iskra (Novoaleksandrovsk)
Iskra (Smolensk)
Istochnik (Rostov-on-Don)
Izumrud-Neftyanik (Timashyovsk)
Kabardey (Nizhny Cherek)
KAIT-Sport (Moscow)
KAMAZ (Naberezhnye Chelny)
KAMAZ-2 (Naberezhnye Chelny)
KamAZavtocenter (Naberezhnye Chelny)
Karelia-Discovery (Petrozavodsk)
Kareliya (Petrozavodsk)
Kavkazkabel (Prokhladnyi)
Khimik (Belorechensk)
Khimik (Dankov)
Khimik (Dzerzhinsk)
Khimik (Koryazhma)
Khimik (Meleuz)
Khimik (Novomoskovsk)
Khimik (Uvarovo)
Khoper (Balashov)
Kinotavr (Podolsk)
Kolos (Bykovo)
Kolos (Krasnodar)
Kolos (Pokrovskoye)
Kolos-2 (Krasnodar)
Kooperator (Vichuga)
Kosmos-Kirovets (Saint Petersburg)
Kraneks (Ivanovo)
Krasnogvardeyets (Moscow)
Krasnoznamensk (Krasnoznamensk)
Kristall (Dyatkovo)
Kristall (Sergach)
Kristall (Smolensk)
Krylia Sovetov (Samara)
Krylia Sovetov-2 (Samara)
Kuban (Krasnodar)
Kuban-2 (Krasnodar)
Kuban-D (Krasnodar)
Kuzbass (Kemerovo)
Lada-D (Tolyatti)
Lada-Tolyatti (Tolyatti)

Legion-Dynamo (Makhachkala)
Lokomotiv (Kaluga)
Lokomotiv (Liski)
Lokomotiv (Moscow)
Lokomotiv (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv (Saint Petersburg)
Lokomotiv-2 (Moscow)
Lokomotiv-D (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv-D (Saint Petersburg)
Lokomotiv-Kazanka (Moscow)
Lokomotiv-KMV (Mineralnye Vody)
Luch (Vladivostok)
Luki-Energiya (Velikiye Luki)
Makkabi (Moscow)
Mashuk-KMV (Pyatigorsk)
MEPhI (Moscow)
Metallurg (Aldan)
Metallurg (Asha)
Metallurg (Lipetsk)
Metallurg (Pikalevo)
Metallurg (Vyksa)
Metallurg-Oskol (Stary Oskol)
Metiznik (Magnitogorsk)
MITOS (Novocherkassk)
Monolit (Moscow)
Mordovia (Saransk)
Mosenergo (Moscow)
Mostovik-Primorye (Ussuriysk)
Mostransgaz (Gazoprovod)
MVD Rossii (Moscow)
Nara-ShBFR (Naro-Fominsk)
Nart (Cherkessk)
Neftekhimik (Nizhnekamsk)
Neftyanik (Bugulma)
Neftyanik (Buguruslan)
Neftyanik (Ufa)
Neftyanik (Uray)
Neftyanik (Yaroslavl)
Nemkom (Krasnodar)
Nika (Krasny Sulin)
Nika (Moscow)
Niva (Slavyansk-na-Kubani)
Nosta (Novotroitsk)
Novosibirsk-Olimpik (Novosibirsk)
Oazis (Yartsevo)
Octan (Perm)
Oka (Kolomna)
Okean (Nakhodka)
Okean-D (Nakhodka)
Olimpiya (Gelendzhik)
Olimpiya (Kirovo-Chepetsk)
Olimpiya (Volgograd)
Parus (Anapa)
Piter (Saint Petersburg)
Podolye (Podolsk Region)
Politekhnik-92 (Barnaul)
Portovik-Energiya (Kholmsk)
Pozis (Zelenodolsk)
Presnya (Moscow)
Priazovye (Yeysk)
Progress (Biysk)
Progress (Chernyakhovsk)
Proletariy (Surazh)
Pskov-2000 (Pskov)
Pskov-747 (Pskov)
Raspadskaya (Mezhdurechensk)
Rassvet (Troitskoye)
Reformatsiya (Abakan)
Rekord (Aleksandrov)
Restavratsiya (Krasnoyarsk)
Ritm (Alekseyevka)
Roda (Moscow)
Rostselmash-2 (Rostov-on-Don)
Rotor-Volgograd (Volgograd)
Rotor-Volgograd-2 (Volgograd)
Rubin (Kazan)
Rubin-2 (Kazan)
Rus (Saint Petersburg)
Sakhalin (Yuzhno-Sakhalinsk)
Salyut (Belgorod)
Salyut (Saratov)
Saturn (Naberezhnye Chelny)
Saturn (Ramenskoye)
Saturn-1991 (Saint Petersburg)
Saturn-2 (Moscow Region)
Saturn-2 (Moskovskaya Oblast)
Selenga (Ulan-Ude)
Serp i Molot (Moscow)
Sever (Murmansk)
Shakhtyor (Artyom)
Shakhtyor (Peshelan)
Shakhtyor (Prokopievsk)
Sheksna (Cherepovets)
Sherstyanik (Nevinnomysk)
Shinnik (Yaroslavl)
Sibir (Novosibirsk)
Sibir-2 (Novosibirsk)
Sibiryak (Bratsk)
SibOVV (Kemerovo)
SKA (Rostov-on-Don)
SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)
Skat-5s (Yelabuga)
SKChF (Sevastopol)
SKD (Samara)
Slavyansk (Slavyansk-na-Kubani)
Slavyansky (Slavyansk-na-Kubani)
Smena (Komsomolsk-na-Amure)
Smena (Moscow)
Smena-Zenit (Saint Petersburg)
Sochi-04 (Sochi)
Sodovik (Sterlitamak)
Sokol (Saratov)
Sokol-D (Saratov)
Solaris (Moscow)
Soyuz-Gazprom (Izhevsk)
Spartak (Gorno-Altaisk)
Spartak (Kostroma)
Spartak (Moscow)
Spartak (Nizhniy Novgorod)
Spartak (Ryazan)
Spartak (Rybnoye)
Spartak (Shchyolkovo)
Spartak (Tambov)
Spartak (Vladikavkaz)
Spartak (Yoshkar-Ola)
Spartak Vladikavkaz (Vladikavkaz)
Spartak-2 (Moscow)
Spartak-Arktikbank (Arkhangelsk)
Spartak-Bratskiy (Yuzhnyi)
Spartak-Chukotka (Moscow)
Spartak-D (Nalchik)
Spartak-MZK (Ryazan)
Spartak-Nalchik (Nalchik)
Spartak-Peresvet (Bryansk)
Spartak-Telekom (Shuya)
Sportakademklub (Moscow)
Sputnik (Kimry)
Stavropolye-2009 (Stavropol)
Stolitsa (Moscow)
Stroitel (Morshansk)
STsOP (Kislovodsk)
Svetogorets (Svetogorsk)
Syzran-2003 (Syzran)
Tekstilshchik (Ivanovo)
Tekstilshchik (Kamyshin)
Tekstilshik-D (Kamyshin)
Terek-2 (Groznyi)
Titan (Klin)
Tobol (Kurgan)
Tobol (Tobolsk)
Tom (Tomsk)
Tom-2 (Tomsk)
Torpedo (Izhevsk)
Torpedo (Miass)
Torpedo (Moscow)
Torpedo (Mytishchi)
Torpedo (Pavlovo)
Torpedo (Rubtsovsk)
Torpedo (Taganrog)
Torpedo (Vladimir)
Torpedo-2 (Moscow)
Torpedo-Lyubertsy (Lyubertsy)
Torpedo-Mashuk (Georgiyevsk)
Torpedo-Viktoriya (Nizhny Novgorod)
Torpedo-ZIL (Moscow)
Trestar (Ostankino)
Trubnik (Kamensk-Uralksiy)
Tsement (Mikhailovka)
TSK (Simferopol)
TsRFSO (Smolensk)
Turbostroitel (Kaluga)
Ural (Ekaterinburg)
Ural-2 (Ekaterinburg)
Uralan-D (Elista)
Uralan-Plus (Moscow)
Uralelektromed (Verkhnyaya Pyshma)
Uralets (Nizhniy Tagil)
Uralmash-D (Ekaterinburg)
Vainakh (Shali)
Veles (Moscow)
Vest (Kaliningrad)
Viktor Ponedelnik Football Academy (Rostov-on-Don)
Viktoria (Nazarovo)
Vityaz (Krymsk)
Vityaz (Podolsk)
Volga (Nizhniy Novgorod)
Volga (Tver)
Volga (Ulyanovsk)
Volga-Olimpiets (Nizhniy Novgorod)
Volgar (Astrakhan)
Volgar-Astrakhan (Astrakhan)
Volochanin-Ratmir (Vyshniy Volochek)
Vybor-Kurbatovo (Kurbatovo)
Yakutiya (Yakutsk)
Yenisey (Krasnoyarsk)
Yudzhin (Samara)
Yugra (Nizhnevartovsk)
Yunit (Samara)
Zarya (Leninsk-Kuznetskiy)
Zavodchanin (Saratov)
Zelenograd (Moscow)
Zenit (Irkutsk)
Zenit (Moscow)
Zenit (Penza)
Zenit (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-Izhevsk (Izhevsk)
Zhemchuzhina (Budyonnovsk)
Zhemchuzhina (Yalta)
Zhemchuzhina-Sochi (Sochi)
Zhemchuzhina-Sochi-D (Sochi)
Znamya (Noginsk)
Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)
Zorkiy (Krasnogorsk)
Zverda (Irkutsk)
Zvezda (Gorodishche)
Zvezda (Perm)
Zvezda (Ryazan)
Zvezda (Saint Petersburg)
Zvezda (Serpukhov)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 771
Matches:1 011 446
Clubs:10 685
National teams:258
Stadiums:9 365
<2018>
<July>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
17.07.2018
current

Semifinal & Final of the
Copa do Brasil 2018
added

Fixtures
Copa Sudamericana 2018

Second round, Day 2

24.07

Sport Huancayo - Caracas

18:30

24.07

Junior - Lanús

19:45

31.07

El Nacional - Defensa y Justicia

17:30

31.07

Jorge Wilstermann - Deportivo

18:30

31.07

Santa Fe - Rampla Juniors

19:45

01.08

Banfield - Boston River

21:45

02.08

Bolívar - Deportivo Cali

20:45

07.08

Peñarol - Atlético Paranaense

19:30

08.08

Cerro - Bahia

19:45

09.08

Vasco da Gama - LDU

19:30

14.08

Nacional - Sol de América

21:45

15.08

Deportes Temuco - San Lorenzo de Almagro

19:30

15.08

Los Millonarios - General Diaz

19:45

16.08

Botafogo - Nacional

19:30

16.08

Colón - São Paulo

21:45

16.08

Defensor Sporting - Fluminense

21:45

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, July 24

CFRMalmö

19:00

AstanaMidtjylland

20:00

Dinamo ZagrebHapoel Be`er Sheva

20:00

ShkëndijaSheriff

20:15

PAÓKBasel

20:30

Crvena ZvezdaSūduva

20:30

LegiaSpartak Trnava

20:45

Sport HuancayoCaracas

18:30

JuniorLanús

19:45

Local time

Yesterday, July 22

 

FK KhimkiTom

0:1

FakelFK Sochi

1:2

SibirShinnik

0:2

Zenit-2FK Chertanovo

1:2

BaltikaFK Tambov

1:2

FK Nizhniy NovgorodFK Tyumen

2:1

FK Krasnodar-2SKA-Khabarovsk

1:1

FK ArmavirMordovia

0:1

Rotor-VolgogradLuch

1:0

 

ShakhtsyorFK Vitebsk

*

IslochDynamo Mn

0:1

 

TobilIrtysh

1:1

OrdabasyQayrat

2:1

 

BruggeStandard

2:1

 

SlaviaBeroe

1:1

CSKALokomotiv

2:0

 

FerencvárosDiósgyőr

4:1

ÚjpestMTK

0:2

 

FjölnirÍBV

1:1

ValurVíkingur R

4:1

KAFylkir

5:1

KRStjarnan

1:0

BreiðablikFH

4:1

 

VentspilsValmiera

4:1

SpartaksJelgava

4:1

METTA/LURFS

0:2

 

GórnikKorona

1:1

Wisła PLech

1:2

 

RadnikPartizan

1:0

RadničkiProleter

3:1

 

RudarMaribor

0:5

DomžaleKrško

2:0

 

Bohemians 1905Slovácko

2:1

SigmaSlavia

0:3

 

AIKBrommapojkarna

5:1

DjurgårdensHäcken

2:1

SiriusGöteborg

3:2

 

LevadiaPaide

4:0

PärnuTammeka

1:1

TransNõmme Kalju

0:3

 

ParanáAmérica

1:0

BahiaVitória

4:1

Vasco da GamaGrêmio

1:0

SportFluminense

1:2

PalmeirasAtlético Mineiro

3:2

CruzeiroAtlético Paranaense

2:1

ChapecoenseSantos

0:0

 

Minnesota UnitedLos Angeles

5:1

 

Guangzhou R&FGuizhou Hengfeng

1:1

Hebei China FortuneJiangsu Suning

0:0

Henan JianyeShanghai Greenland Shenhua

2:2

Beijing Sinobo GuoanTianjin Quanjian

3:2

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru