Tom

Tomsk

See also:  Tom (Tomsk), USSR

Founded: 1957

Stadium: Trud Stadium

Other names:

 1957  Burevestnik
 1958  Tomich
 1959 – 1960  Sibelektromotor
 1961 – 1963  Tomich
 1964 – 1967  Torpedo
 1968 – 1973  Tomles
 1974 – 1978  Torpedo
 1979 – 1987  Manometr
 1988 –   Tom

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2019/20 - 1/8 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/32 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/8 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - Quarterfinal
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/8 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - Quarterfinal
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/16 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/8 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/8 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/16 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/8 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/8 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/256 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/512 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2016 - place 4
FNL Cup 2015 - place 2
FNL Cup 2013 - place 2

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2019/20 FNL First division
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 3
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 15
Russia 2016/17 Premiere League - place 16 ↓ 
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 3 ↑ 
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 4
Russia 2013/14 Premiere League - place 13 ↓ 
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 2 ↑ 
Russia 2011/12, Premiere League Second stage, group B - place 15 ↓ 
Russia 2010 Premiere League - place 8
Russia 2009 Premiere League - place 9
Russia 2008 Premiere League - place 13
Russia 2007 Premiere League - place 11
Russia 2006 Premiere League - place 8
Russia 2005 Premiere League - place 10
  -  Russia 2004 First division - place 2 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 3
  -  Russia 2002 First division - place 3
  -  Russia 2001 First division - place 7
  -  Russia 2000 First division - place 10
  -  Russia 1999 First division - place 12
  -  Russia 1998 First division - place 14
  -    -  Russia 1997, Second league East - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1996, Second league East - place 2
  -    -  Russia 1995, Second league East - place 8
  -    -  Russia 1994, Second league Siberia - place 2
  -  Russia 1993, first league East - place 12 ↓ 
  -  Russia 1992, first league East - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 045
Matches:1 034 175
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 592
Site news
29.06.2020
current

Semifinal & Final of the
FA Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, July 8

 

ZenitFK Sochi

18:00

FK OrenburgCSKA

18:00

SpartakLokomotiv

20:30

FK RostovFK Ufa

20:30

 

Dynamo (Kiev)Vorskla (Poltava)

21:30

 

KarpatyDnipro-1

 

Manchester CityNewcastle United

18:00*

Sheffield UnitedWolverhampton Wanderers

18:00*

West Ham UnitedBurnley

18:00*

Brighton & Hove AlbionLiverpool

20:15*

 

West Bromwich AlbionDerby County

17:00*

Birmingham CitySwansea City

18:00*

Wigan AthleticQueens Park Rangers

18:00*

Bristol CityHull City

19:45*

MillwallMiddlesbrough

19:45*

Sheffield WednesdayPreston North End

19:45*

 

LudogoretsLevski

18:30

BeroeSlavia

21:15

 

Real BetisAtlético Osasuna

19:30*

GetafeVillarreal

19:30*

BarcelonaEspañol

22:00*

 

FiorentinaCagliari

19:30*

GenoaNapoli

19:30*

TorinoBrescia

21:45*

RomaParma

21:45*

AtalantaSampdoria

21:45*

BolognaSassuolo

21:45*

 

AvesVitória S

19:00*

BoavistaMarítimo

21:15*

 

AluminijNK Bravo

18:00

MuraTriglav

20:15

 

ViktoriaSlovan

18:00

SlaviaSparta

18:00

JablonecBaník

18:00

Local time

Yesterday, July 6

 

Obolon-BrovarPrykarpattya

3:3

 

NoahShirak

4:0

AraratArarat-Armenia

0:1

 

Tottenham HotspurEverton

1:0*

 

Botev VDunav

0:0

 

LevanteReal Sociedad

1:1*

SevillaEibar

1:0*

 

Wisła PGórnik

1:0

 

MoreirenseSporting

0:0*

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 12.11.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 23.08.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 21.08.2020

Europa League 2019/20

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru