Terek

Groznyi

See also:  Akhmat (Groznyi), Russia

Founded: 1946

Stadium: Uvays Akhtaev Stadium

Other names:

 1946 – 1948  Dynamo
 1948 – 1958  Neftyanik
 1958 – 1991  Terek

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1990/91 - 1/32 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/32 finals
USSR Cup 1980 - Zone 5 - place 6
USSR Cup 1979 - Zone 5 - place 5
USSR Cup 1978 - 1/16 finals
USSR Cup 1977 - 1/16 finals
USSR Cup 1976 - 1/32 finals
USSR Cup 1969 - 1/64 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/64 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/16 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/32 finals
USSR Cup 1965 - 1/64 finals
USSR Cup 1964 - 1/16 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 3, semifinal
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 4, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 3, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 4, final
USSR Cup 1957 - Zone 1, semifinal

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league Center - place 5
  -    -  USSR 1990, second league Center - place 13
  -    -  USSR 1989, second league Zone 3 - place 3
  -    -  USSR 1988, second league Zone 9 - place 9
  -    -  USSR 1987, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1986, second league Zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1985, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1984, second league Zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1983, second league Zone 3 - place 9
  -    -  USSR 1982, second league Zone 3 - place 13
  -    -  USSR 1981, second league Zone 3 - place 3
  -    -  USSR 1980, second league Zone 3 - place 4
  -  USSR, first league 1979 - place 19 ↓ 
  -  USSR, first league 1978 - place 5
  -  USSR, first league 1977 - place 7
  -  USSR, first league 1976 - place 16
  -    -  USSR 1975, second league Final - place 1 ↑ 
  -    -  USSR 1974, second league Final - place 4
  -    -  USSR 1973, second league Zone 3 - place 2
  -    -  USSR 1972, second league Final 1 - place 6
  -    -  USSR 1971, second league Zone 3 - place 7
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 2, final ↑ 
  -  USSR, second group A 1969 Group 1 - place 20 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 3 - place 19
  -  USSR, second group A 1967 Group 1 - place 5
  -  USSR, second group A 1966 Group 1 - place 8
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 1-16 - place 13
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, final - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, semifinal Grozny - place 5
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 3 - place 7 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, final - place 2
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, final - place 5
  -  USSR, class B 1959 Zone 3 - place 2
  -  USSR, class B 1958 Zone 4 - place 8
  -  USSR, class B 1957 Zone 1 - place 14

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 799
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 426
<2018>
<December>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
04.12.2018
current

Third Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

Fixtures
Russia 2018/19

Day 16

01.12

FK Orenburg - Krylia Sovetov

18:30*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, December 11

MalaysiaVietnam

20:45

BruggeAtlético

21:00

MonacoBorussia

21:00

BarcelonaTottenham Hotspur

21:00

InterPSV

21:00

LiverpoolNapoli

20:00

Crvena ZvezdaParis Saint-Germain

21:00

Schalke 04Lokomotiv

18:55

GalatasarayPorto

20:55

 

SunderlandWalsall

19:45*

Bradford CityPeterborough United

19:45*

Newport CountyWrexham

19:45*

 

AberdeenLivingston

19:45

Local time

Yesterday, December 9

River PlateBoca Juniors

3:1 aet

 

DynamoUral

4:0

FK KrasnodarFK Ufa

1:1

ZenitRubin

1:2

 

OlympikDesna

1:1

FK OleksandriyaFK Lviv

1:2

 

SabahKeşlə

1:2

ZiraQarabağ

0:6

SəbailQəbələ

0:0

NeftçiSumqayıt

0:0

 

MattersburgAustria

2:1

HartbergWacker

2:2

RapidSturm

0:0

 

Newcastle UnitedWolverhampton Wanderers

1:2

 

CercleAntwerp

0:3

AnderlechtCharleroi

1:1

GentEupen

2:0

 

SeptemvriDunav

2:1

VereyaCSKA

0:1

LudogoretsSlavia

2:0

 

Mainz 05Hannover

1:1

Borussia MStuttgart

3:0

 

UtrechtHeracles Almelo

3:1

VVV-VenloGroningen

0:0

EmmenFeyenoord

1:4

NACVitesse

2:1

 

EibarLevante

4:4

HuescaReal Madrid

0:1

Real SociedadReal Valladolid

1:2

Real BetisRayo Vallecano

2:0

 

SassuoloFiorentina

3:3

EmpoliBologna

2:1

ParmaChievo

1:1

UdineseAtalanta

1:3

GenoaSPAL

1:1

MilanTorino

0:0

 

GórnikMiedź

1:3

LechiaLegia

0:0

 

NacionalBoavista

0:0

MoreirenseSanta Clara

0:1

Vitória GuimaraesRio Ave

3:2

SportingAves

4:1

 

DinamoVoždovac

1:2

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

3:0

FK MačvaRadnik

1:2

ZemunMladost

0:3

ProleterČukarički

0:0

BačkaVojvodina

0:0

RadPartizan

0:3

 

MuraTriglav

0:0

AluminijCelje

4:1

 

StrasbourgCaen

2:2

LilleReims

1:1

Saint-ÉtienneMarseille

21:00*

 

InterDinamo

0:2

GoricaOsijek

1:2

 

IskraBudućnost

0:0

 

SpartaTeplice

0:1

 

DundeeRangers

1:1

 

Boca JuniorsAtlético Tucumán

19:20*

Argentinos JuniorsAldosivi

1:2

Gimnasia y EsgrimaHuracán

2:2

Racing ClubSan Martín San Juan

1:0

Rosario CentralRiver Plate

21:30*

 

Newcastle United JetsBrisbane Roar

2:0

Local time

International tournaments

Soon

12.12.2018 – 22.12.2018

FIFA Club World Cup 2018

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

Just finished

22.01.2018 – 09.12.2018

Copa Libertadores 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru