Irtysh

Omsk

See also:  Irtysh (Omsk), USSR

Founded: 1946

Stadium: Krasnaya Zvezda Stadium

Other names:

 1946  Krylia Sovetov
 1947 – 1948  Baranov Factory
 1949  Bolshevik
 1957  Krasnaya Zvezda
 1958 – 2006  Irtysh
 2006 – 2008  Irtysh-1946
 2009 –   Irtysh

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/32 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/64 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/32 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/128 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/32 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/256 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/128 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/128 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/64 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/16 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/8 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/128 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/32 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/256 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2009 - place 5

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2017/18, Second division East
  -    -  Russia 2016/17, Second division East - place 6
  -    -  Russia 2015/16, Second division East - place 5
  -    -  Russia 2014/15, Second division East - place 2
  -    -  Russia 2013/14, Second division East - place 7
  -    -  Russia 2012/13, Second division East - place 9
  -    -  Russia 2011/12, Second division East - place 4
  -  Russia 2010 First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2009, Second division East - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2008, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2007, Second division East - place 5
  -    -  Russia 2006, Second division East - place 6
  -    -  Russia 2005, Second division East - place 4
  -    -  Russia 2004, Second division East - place 8
  -    -  Russia 2003, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2002, Second division East - place 5
  -    -  Russia 2001, Second division East - place 6
  -    -  Russia 2000, Second division East - place 7
  -    -  Russia 1999, Second division East - place 10
  -  Russia 1998 First division - place 21 ↓ 
  -  Russia 1997 First league - place 17
  -    -  Russia 1996, Second league East - place 1 ↑ 
  -  Russia 1995 First league - place 20 ↓ 
  -  Russia 1994 First league - place 16
  -  Russia 1993, first league East - place 2
  -  Russia 1992, first league East - place 2

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 661
Matches:1 001 304
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 229
<2017>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
17.10.2017
current

Second round of UEFA qualification for the of the World Cup 2018 added

16.10.2017

October update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
UEFA Champions League 2017/18

Group A, Day 4

31.10

Manchester United - Benfica

19:45

31.10

Basel - CSKA

20:45

Group B, Day 4

31.10

Celtic - Bayern

19:45

31.10

Paris Saint-Germain - Anderlecht

20:45

Group C, Day 4

31.10

Atlético Madrid - Qarabağ

20:45

31.10

Roma - Chelsea

20:45

Group D, Day 4

31.10

Sporting - Juventus

19:45

31.10

Olympiakós - Barcelona

21:45

Group E, Day 4

01.11

Liverpool - Maribor

19:45

01.11

Sevilla - Spartak Moscow

20:45

Group F, Day 4

01.11

Napoli - Manchester City

20:45

01.11

Shahtar Donetsk - Feyenoord

21:45

Group G, Day 4

01.11

Porto - RB Leipzig

19:45

01.11

Beşiktaş - Monaco

21:45

Group H, Day 4

01.11

Tottenham Hotspur - Real Madrid

19:45

01.11

Borussia Dortmund - APOEL

20:45

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 22

Al-AhlyÉtoile du Sahel

19:00

Club AfricainSuperSport United

19:00

 

UralAkhmat

16:00

CSKAZenit

16:30

AnzhiArsenal

19:00

 

Spartak-2FK Tyumen

15:00

 

Rotor-Volgograd-2Khimik

MetallurgTorpedo

14:00

FK StroginoZenit

17:00

 

StalChornomorets

14:00

FK MariupolZorya

17:00

DynamoShahtar

19:30

 

HeliosBalkany

14:00

 

BukovynaAhrobiznes

15:00

 

EnerhiyaIngulets-2

15:00

MyrMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

18:30

 

AlashkertGandzasar

15:00

 

Dynamo MnSlavia

14:00

FK SlutskIsloch

15:00

FK VitebskShakhtsyor

16:00

 

OrdabasyAstana

15:00

KaysarAtyrau

15:00

TobilOkzhetpes

16:00

 

Dinamo-AutoSheriff

15:00

 

Admira WackerRed Bull

14:00

AustriaRapid

16:30

 

EvertonArsenal

13:30

Tottenham HotspurLiverpool

16:00

 

Ipswich TownNorwich City

12:00

 

BruggeAntwerp

14:30

AnderlechtGenk

18:00

Zulte WaregemWaasland-Beveren

20:00

 

VereyaSeptemvri

17:15

VitoshaBeroe

19:30

 

KölnWerder

13:30

FreiburgHertha

15:30

WolfsburgHoffenheim

18:00

 

PSVHeracles Almelo

12:30

FeyenoordAjax

14:30

AZUtrecht

14:30

HeerenveenVitesse

16:45

 

DinamoChikhura

19:00

 

VillarrealLas Palmas

12:00

Celta de VigoAtlético

16:15

LeganésAthletic

18:30

Real MadridEibar

20:45

 

ChievoHellas Verona

12:30

AtalantaBologna

15:00

BeneventoFiorentina

15:00

MilanGenoa

15:00

SPALSassuolo

15:00

TorinoRoma

15:00

UdineseJuventus

18:00

LazioCagliari

20:45

 

JelgavaMETTA/LU

14:00

Riga FCRFS

16:00

FK LiepājaVentspils

18:00

 

LietavaAtlantas

14:00

StumbrasUtenis

14:00

SūduvaŽalgiris V

14:00

TrakaiŽalgiris K

14:00

 

MoldeHaugesund

18:00

SandefjordStrømsgodset

18:00

SogndalSarpsborg 08

18:00

StabækTromsø

18:00

VikingVålerenga

18:00

BrannRosenborg

20:00

 

ArkaJagiellonia

15:30

Wisła KLegia

18:00

 

TondelaBelenenses

16:00

AvesBenfica

18:00

SportingChaves

20:15

 

PartizanBačka

15:00

Crvena ZvezdaMladost

19:00

 

KrškoRudar

19:00

 

NiceStrasbourg

15:00

TroyesLyon

17:00

MarseilleParis Saint-Germain

21:00

 

LokomotivaIstra 1961

15:00

RijekaOsijek

19:00

 

MladostBudućnost

13:00

 

Viktoria PlzeňZbrojovka

17:00

FastavMladá Boleslav

17:00

SlaviaSlovan

18:00

 

SundsvallNorrköping

15:00

GöteborgÖstersunds

15:00

DjurgårdensHäcken

17:30

 

RangersMotherwell

14:30

 

São PauloFlamengo

17:00

CruzeiroAtlético Mineiro

17:00

Atlético ParanaenseSport

17:00

GrêmioPalmeiras

17:00

BahiaVitória

17:00

SantosAtlético

19:00

Ponte PretaAvaí

19:00

ChapecoenseFluminense

19:00

 

Portland TimbersVancouver Whitecaps

13:00

San Jose EarthquakesMinnesota United

13:00

Seattle SoundersColorado Rapids

13:00

Real Salt LakeSporting Kansas City

14:00

DallasLos Angeles Galaxy

15:00

Houston DynamoChicago Fire

15:00

Atlanta UnitedToronto

16:00

Montreal ImpactNew England Revolution

16:00

New York CityColumbus Crew

16:00

Philadelphia UnionOrlando City

16:00

DC UnitedNew York Red Bulls

16:00

 

Changchun YataiJiangsu Suning

15:30

Shanghai SIPGGuangzhou R&F

19:35

Guangzhou EvergrandeGuizhou Hengfeng Zhicheng

19:35

Chongqing LifanShanghai Shenhua

19:35

Tianjin TedaBeijing Guoan

19:35

 

Brisbane RoarNewcastle United Jets

16:00

Perth GloryCentral Coast Mariners

16:00

Local time

Yesterday, October 20

 

FK MuromSpartak

0:0

TorpedoFK Dolgoprudny

1:2

 

Lada-TolyattiFK Orenburg-2

0:0

 

InguletsAvanhard

0:0

VolynDesna

0:2

 

FK LvivSkala

1:1

 

SudnobudivnykTavriya

0:0

Real PharmaDnipro-1

0:3

 

Səbailİnter

1:0

 

BanantsArarat

0:0

 

KrumkachyFK Haradzeya

0:3

 

SpiculSfîntul Gheorghe

1:1

DaciaZarya

1:1

ZimbruSperanţa

2:1

 

ObodNeftchi

-:+

FK OlmaliqMashʼal

2:1

SoʼgʼdiyonaMetallurg

3:2

QizilqumLokomotiv

0:2

NasafDinamo

3:0

 

West Ham UnitedBrighton & Hove Albion

0:3

 

Mouscron-PéruwelzStandard

1:3

 

PirinSlavia

0:0

DunavBotev

0:0

 

Schalke 04Mainz 05

2:0

 

GroningenWillem II

0:1

 

ZagłębiePiast

2:2

GórnikKorona

3:3

 

Estoril-PraiaBoavista

0:3

 

VojvodinaRadnički

1:1

 

OlimpijaTriglav

3:0

 

Saint-ÉtienneMontpellier

0:1

 

InterRudeš

3:1

 

VysočinaBohemians 1905

2:4

BaníkSigma

1:1

 

ÖrebroHalmstad

0:1

 

TransFlora

0:7

 

Shandong Luneng TaishanLiaoning Whowin

3:1

 

Adelaide UnitedMelbourne Victory

2:2

International tournaments

Current

04.09.2016 – 14.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

07.10.2015 – 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 – 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 – 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 – 26.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru