Atlético Paranaense

Curitiba

Founded: 26.03.1924

Stadium: Estádio Joaquim Américo Guimarães (Arena da Baixada)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Round of 16
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2014 - Group 1 - place 3
Copa Libertadores 2005 - Final
Copa Libertadores 2002 - Group 4 - place 4
Copa Libertadores 2000 - 1/8 finals

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - Winner
Copa Sudamericana 2015 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - Round of 16
Copa Sudamericana 2007 - Section 2
Copa Sudamericana 2006 - Semifinal

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2019 - Final

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Winner
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Second round
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Final
Copa do Brasil 2012 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2010 - Third round
Copa do Brasil 2009 - Third round
Copa do Brasil 2008 - First round
Copa do Brasil 2007 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Second round
Copa do Brasil 2001 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1997 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1992 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1991 - First round
Copa do Brasil 1989 - First round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1959 - Second Round, Southern Group

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 7
Brazil 2017 Série A - place 11
Brazil 2016 Série A - place 6
Brazil 2015 Série A - place 10
Brazil 2014 Série A - place 8
Brazil 2013 Série A - place 3
Brazil 2011 Série A - place 17
Brazil 2010 Série A - place 5
Brazil 2009 Série A - place 14
Brazil 2008 Série A - place 13
Brazil 2007 Série A - place 12
Brazil 2006 Série A - place 13
Brazil 2005 Série A - place 6
Brazil 2004 Série A - place 2
Brazil 2003 Série A - place 12
Brazil, Série A 2002 First phase - place 14
Brazil, Série A 2001 Final - Champion
Copa João Havelange 2000 Round of 16
Brazil, Série A 1999 First phase - place 9
Brazil, Série A 1998 First phase - place 16
Brazil, Série A 1997 First phase - place 18
Brazil, Série A 1996 Quarterfinal
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 7
Brazil, Série A 1992 First phase - place 15
Brazil, Série A 1991 First phase - place 17
Brazil, Série A 1989 Relegation tournament - place 19
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 9
Copa União 1987 Yellow module, semifinal
Brazil, Série A 1986 Second phase, group K - place 5
Brazil, Série A 1984 Third phase, group S - place 3
Brazil, Série A 1983 Semifinal
Brazil, Série A 1982 Second phase, group O - place 4
Brazil, Série A 1979 Third phase, group S - place 4
Brazil, Série A 1978 Second phase, loosers, group K - place 7
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group P - place 3
Brazil, Série A 1976 Second phase, winners, group I - place 5
Brazil, Série A 1975 Second phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1973 First phase - place 28
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 7
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
Poland 2019/20, Ekstraklasa

Day 12

20.10

Arka - Lechia

15:00

20.10

Górnik - ŁKS

17:30

21.10

Raków - Śląsk

18:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

0:1

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru