2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  Overall table

Botev P

Plovdiv

UEFA clubs rank (2018): 221

Founded: 12.03.1912

Stadium: Hristo Botev Stadium

Other names:

 1912 – 1949  Botev
 1949 – 1950  Botev pri DNV
 1950 – 1952  DNV
 1952 – 1956  DNA
 1956 – 1957  SKNA
 1957 – 1964  ASK Botev
 1964 – 1967  Botev
 1967 – 1989  Trakia
 1989 –   Botev

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1967/68 - 1/16 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2017/18 - Third qualifying round
Europa League 2014/15 - Second qualifying round
Europa League 2013/14 - Third qualifying round
UEFA Cup 1995/96 - 1/32 finals
UEFA Cup 1993/94 - 1/32 finals
UEFA Cup 1992/93 - 1/32 finals
UEFA Cup 1988/89 - 1/32 finals
UEFA Cup 1987/88 - 1/32 finals
UEFA Cup 1986/87 - 1/16 finals
UEFA Cup 1978/79 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1968/69 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1984/85 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1981/82 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1962/63 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1991 - Group 8 - place 3
Intertoto Cup 1983 - Group 10 - place 3

Overall stats Bulgarian Supercup - overall stats
Bulgarian Supercup 2017 - Winner
Bulgarian Supercup 2014 - Final

Overall stats Bulgarian A Football Group - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Bulgaria 2019/20, Group A First stage
Bulgaria 2018/19, Group A Championship - place 6
Bulgaria 2017/18, Group A Championship - place 5
Bulgaria 2016/17, Group A European play-off
Bulgaria 2015/16 Group A - place 7
Bulgaria 2014/15, Group A Championship - place 6
Bulgaria 2013/14, Group A Tournament for places 1-7 - place 4
Bulgaria 2012/13 A Group - place 4
Bulgaria 2009/10 A Group - place 16
Bulgaria 2008/09 A Group - place 13
Bulgaria 2007/08 A Group - place 12
Bulgaria 2006/07 A Group - place 9
Bulgaria 2005/06 A Group - place 13
Bulgaria 2003/04 A Group - place 14
Bulgaria 2002/03 A Group - place 12
Bulgaria 2000/01 A Group - place 13
Bulgaria 1999/00 A Group - place 8
Bulgaria 1998/99 A Group - place 13
Bulgaria 1997/98 A Group - place 13
Bulgaria 1996/97 A Group - place 5
Bulgaria 1995/96 A Group - place 10
Bulgaria 1994/95 A Group - place 3
Bulgaria 1993/94 A Group - place 3
Bulgaria 1992/93 A Group - place 3
Bulgaria 1991/92 A Group - place 4
Bulgaria 1990/91 A Group - place 5
Bulgaria 1989/90 A Group - place 7
Bulgaria 1988/89 A Group - place 4
Bulgaria 1987/88 A Group - place 3
Bulgaria 1986/87 A Group - place 3
Bulgaria 1985/86 A Group - place 2
Bulgaria 1984/85 A Group - place 3
Bulgaria 1983/84 A Group - place 9
Bulgaria 1982/83 A Group - place 3
Bulgaria 1981/82 A Group - place 7
Bulgaria 1980/81 A Group - place 3
Bulgaria 1979/80 A Group - place 5
Bulgaria 1978/79 A Group - place 8
Bulgaria 1977/78 A Group - place 4
Bulgaria 1976/77 A Group - place 11
Bulgaria 1975/76 A Group - place 6
Bulgaria 1974/75 A Group - place 10
Bulgaria 1973/74 A Group - place 10
Bulgaria 1972/73 A Group - place 9
Bulgaria 1971/72 A Group - place 6
Bulgaria 1970/71 A Group - place 5
Bulgaria 1969/70 A Group - place 4
Bulgaria 1968/69 A Group - place 6
Bulgaria 1967/68 A Group - place 6
Bulgaria 1966/67 A Group - Champion
Bulgaria 1965/66 A Group - place 10
Bulgaria 1964/65 A Group - place 12
Bulgaria 1963/64 A Group - place 7
Bulgaria 1962/63 A Group - place 2
Bulgaria 1961/62 A Group - place 4
Bulgaria 1960/61 A Group - place 3
Bulgaria 1959/60 A Group - place 7
Bulgaria 1958/59 A Group - place 8
Bulgaria 1958 A Group - place 9
Bulgaria 1957 A Group - place 8
Bulgaria 1956 A Group - place 3
Bulgaria 1955 A Group - place 10
Bulgaria 1953 A Group - place 11
Bulgaria 1952 A Group - place 9
Bulgaria 1951 A Group - place 10
Bulgaria 1948/49 Relegation
Bulgarian Republic Championship 1948 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1946 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1945 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1944 Round of 32
Bulgarian State Championship 1943 Semifinal
Bulgarian State Championship 1942 Round of 32
Bulgarian State Championship 1938 - place 9
Bulgarian State Championship 1937 Semifinal
Bulgarian State Championship 1936 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1931 1/8 finals
Bulgarian State Championship 1930 Semifinal
Bulgarian State Championship 1929 Final - Champion

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru