2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960 

Wales

See also  Great Britain

FIFA rank: 24
UEFA league rank: 48

National stadium: Millennium Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group D - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 4
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, Europe - Group 9
World Cup 1958. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 2
World Cup 1958. Qualifying tournament, intercontinental play-off - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group E
European Football Championship 2016. Final tournament - Semifinals
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group B - place 2
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group D - place 5
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 7 - place 5
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 7 - place 3
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Quarterfinal
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - First round

Overall stats British Home Championship - overall stats
Nations Cup 2011 - place 3
British Home Championship 1984 - place 2
British Home Championship 1983 - place 4
British Home Championship 1982 - place 3
British Home Championship 1981 - Championship - place 2
British Home Championship 1980 - place 3
British Home Championship 1979 - place 2
British Home Championship 1978 - place 2
British Home Championship 1977 - place 2
British Home Championship 1976 - place 3
British Home Championship 1975 - place 4
British Home Championship 1974 - place 3
British Home Championship 1973 - place 4
British Home Championship 1972 - place 4
British Home Championship 1971 - place 3
British Home Championship 1970 - Winner
British Home Championship 1969 - place 4
British Home Championship 1968 - place 3
British Home Championship 1967 - place 3
British Home Championship 1966 - place 4
British Home Championship 1965 - place 2
British Home Championship 1964 - place 4
British Home Championship 1963 - place 3
British Home Championship 1962 - place 2
British Home Championship 1961 - place 2
British Home Championship 1960 - Winner
British Home Championship 1959 - place 4
British Home Championship 1958 - place 3
British Home Championship 1957 - place 3
British Home Championship 1956 - Winner
British Home Championship 1955 - place 3
British Home Championship 1954 - place 4
British Home Championship 1953 - place 3
British Home Championship 1952 - Winner
British Home Championship 1951 - place 3
British Home Championship 1950 - place 3
British Home Championship 1949 - place 3
British Home Championship 1948 - place 2
British Home Championship 1947 - place 3
British Home Championship 1939 - Winner
British Home Championship 1938 - place 4
British Home Championship 1937 - Winner
British Home Championship 1936 - place 2
British Home Championship 1935 - place 3
British Home Championship 1934 - Winner
British Home Championship 1933 - Winner
British Home Championship 1932 - place 4
British Home Championship 1931 - place 3
British Home Championship 1930 - place 4
British Home Championship 1929 - place 3
British Home Championship 1928 - Winner
British Home Championship 1927 - place 3
British Home Championship 1926 - place 3
British Home Championship 1925 - place 3
British Home Championship 1924 - Winner
British Home Championship 1923 - place 4
British Home Championship 1922 - place 2
British Home Championship 1921 - place 2
British Home Championship 1920 - Winner
British Home Championship 1914 - place 4
British Home Championship 1913 - place 2
British Home Championship 1912 - place 4
British Home Championship 1911 - place 3
British Home Championship 1910 - place 4
British Home Championship 1909 - place 2
British Home Championship 1908 - place 4
British Home Championship 1907 - Winner
British Home Championship 1906 - place 3
British Home Championship 1905 - place 2
British Home Championship 1904 - place 3
British Home Championship 1903 - place 4
British Home Championship 1902 - place 4
British Home Championship 1901 - place 3
British Home Championship 1900 - place 2
British Home Championship 1899 - place 4
British Home Championship 1898 - place 4
British Home Championship 1897 - place 4
British Home Championship 1896 - place 3
British Home Championship 1895 - place 2
British Home Championship 1894 - place 3
British Home Championship 1893 - place 4
British Home Championship 1892 - place 4
British Home Championship 1891 - place 4
British Home Championship 1890 - place 3
British Home Championship 1889 - place 3
British Home Championship 1888 - place 3
British Home Championship 1887 - place 4
British Home Championship 1886 - place 3
British Home Championship 1885 - place 3
British Home Championship 1884 - place 3

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 1992 - place 2

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 4 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2000 1998 1997 1996 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1979 1978 1977 1976 1969 1968 1966 1965 1962 1961 1960 1955 1954 1953 1951 1949 1939 1933 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876

Clubs:

Aberdare
Aberdare
Aberdare Amateurs
Aberdare Athletic (Aberdare)
Aberdare Town
Aberystwyth Town (Aberystwyth)
Afan Lido (Aberavon)
Airbus (Broughton)
Bala Town (Bala)
Bangor City (Bangor)
Barry Town United (Barry)
Borough United (Wrexham)
Caernarfon Town (Caernarfon)
Caersws (Caersws)
Cardiff City (Cardiff)
Cardiff Metropolitan (Cardiff)
Carmarthen Town (Carmarthen)
Cefn Druids (Cefn Mawr)
Chirk (Chirk)
Colwyn Bay (Old Colwyn)
Connah's Quay Nomads (Connah's Quay)
Conwy United (Conwy)

Cwmbran Town (Cwmbran)
Druids (Ruabon)
Ebbw Vale (Ebbw Vale)
Haverfordwest County (Haverfordwest)
Llandudno (Llandudno)
Llandudno Swifts
Llanelli Town (Llanelli)
Llangollen
Llanhilleth
Lovells Athletic (Newport)
Merthyr Town (Merthyr Tydfil)
Merthyr Tydfil (Merthyr Tydfil)
Neath (Neath)
Newport County (Newport)
Newtown (Newtown)
Port Talbot Town (Port Talbot)
Prestatyn Town (Prestatyn)
Rhyl (Rhyl)
Swansea City (Swansea)
The New Saints (Llansantffraid-ym-Mechain)
Ton Pentre (Ton Pentre)
Wrexham (Wrexham)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 012
Matches:1 031 454
Clubs:10 823
National teams:259
Stadiums:9 549
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, August 26

Al Nassr RiyadhAl Sadd

20:45

 

FK SochiUral

20:00

 

Spartak-2Rotor

16:00

 

AkronKAMAZ

19:00

 

Dnipro-1FK Lviv

19:00

 

ZiraNeftçi

19:00

 

AraratAlashkert

19:15

 

Halesowen TownBedworth United

15:00*

 

Botev VEtar

20:30

 

FylkirHK

19:15

ValurStjarnan

19:15

 

InterLecce

20:45

 

Bodø/GlimtVålerenga

19:00

 

PogońWisła P

18:00

 

DomžaleAluminij

18:00

 

FalkenbergsHammarby

19:00

GöteborgKalmar

19:00

SundsvallElfsborg

19:00

 

AldosiviAtlético Tucumán

19:00

HuracánArgentinos Juniors

21:10

 

BotafogoChapecoense

20:00

Local time

Yesterday, August 24

 

FK TambovDynamo

0:2

FK UfaZenit

1:0

FK KrasnodarLokomotiv

1:1

 

FK KolomnaVeles

1:2

 

AraratFK Strogino

2:1

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

2:1

 

Legion-DynamoFK Makhachkala

1:0

Spartak-NalchikMashuk-KMV

0:3

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

1:1

 

KolosVorskla

0:3

FK OleksandriyaDesna

0:3

DynamoOlympik

1:1

 

AvanhardObolon-Brovar

1:1

VolynChornomorets

3:2

 

DinazPolissya

0:0

FK KalushNyva T

1:3

PodillyaObolon-Brovar-2

1:0

FK UzhhorodVeres

1:2

ChaikaNyva V

2:1

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

1:1

KrystalHirnyk

1:0

EnerhiyaChornomorets-2

4:0

FK NikopolAvanhard-2

1:1

 

SumqayıtSəbail

0:3

 

LoriNoah

1:0

UrartuGandzasar

1:1

 

FK VitebskNeman

0:0

Dynamo BrEnergetik-BDU

6:2

 

OrdabasyShakhtyor

3:2

TobilAtyrau

2:0

 

MilsamiZimbru

1:1

SheriffSfîntul Gheorghe

2:1

 

RapidLASK

1:2

WolfsbergAltach

5:2

MattersburgSt. Pölten

0:1

 

Norwich CityChelsea

2:3

Brighton & Hove AlbionSouthampton

0:2

Manchester UnitedCrystal Palace

1:2

Sheffield UnitedLeicester City

1:2

WatfordWest Ham United

1:3

LiverpoolArsenal

3:1

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

1:1

BarnsleyLuton Town

1:3

Blackburn RoversCardiff City

0:0

Charlton AthleticBrentford

1:0

FulhamNottingham Forest

1:2

Huddersfield TownReading

0:2

Hull CityBristol City

1:3

MiddlesbroughMillwall

1:1

Preston North EndSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersWigan Athletic

3:1

Stoke CityLeeds United

0:3

 

Dunston UTSGoole AFC

2:2

Newcastle BenfieldWorkington

1:0

Seaham Red StarGuisborough Town

3:1

Billingham TownOssett United

3:4

Garforth TownColne

0:4

AshingtonMarske United

1:3

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

1:0

Pickering TownBridlington Town

3:1

Brighouse TownMorpeth Town

2:2

Pontefract CollieriesHebburn Town

1:1

Frickley AthleticTadcaster Albion

1:2

Northallerton TownStockton Town

0:3

WidnesMossley AFC

2:2

City of LiverpoolSkelmersdale United

2:1

SheffieldLitherland REMYCA

2:1

Eccleshill UnitedGlossop North End

1:1

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

0:0

Ramsbottom UnitedWinsford United

3:3

Charnock RichardLongridge Town

1:1

TraffordBurscough

2:0

LiversedgeDroylsden

1:0

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

2:1

1874 NorthwichHandsworth

6:0

Northwich VictoriaPrescot Cables

2:1

Stocksbridge Park SteelsIrlam

2:3

PadihamMarine

1:1

RadcliffeRuncorn Town

0:0

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

1:1

Coleshill TownWhitchurch Alport

0:3

TividaleChasetown

0:5

AFC WulfruniansLeek Town

0:1

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

0:0

Bromsgrove SportingLeicester Road

2:1

Bedworth UnitedHalesowen Town

1:1

Belper TownSporting Khalsa

1:1

RomulusMarket Drayton Town

6:0

GresleySutton Coldfield Town

1:2

Lichfield CityHaughmond

3:0

WestfieldsLutterworth Town

2:3

Barton Town FCGrantham Town

1:3

Loughborough DynamoSherwood Colliery

2:2

Melton TownCleethorpes Town

1:3

Boston TownLeicester Nirvana

0:0

Heanor TownAFC Mansfield

0:0

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

1:1

Maltby MainLoughborough University

4:1

Winterton RangersKirby Muxloe

0:1

Staveley Miners WelfareLincoln United

2:1

Spalding UnitedDereham Town

2:4

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

7:0

GorlestonAFC Kempston Rovers

0:1

Bedford TownDeeping Rangers

0:1

Wisbech TownEly City

2:2

March Town UnitedWellingborough Town

2:1

Corby TownHolbeach United

4:0

WroxhamStamford

2:4

Cambridge CityBarton Rovers

0:2

Arlesey TownPeterborough Northern Star

2:0

BiggleswadeYaxley

4:0

Bury TownHiston

1:2

Godmanchester RoversSt Neots Town

1:1

Soham Town RangersBiggleswade United

2:0

WalthamstowGreat Wakering Rovers

2:0

CockfostersCoggeshall Town

0:4

Harwich & ParkestonRomford

0:2

Long MelfordColney Heath

0:2

HadleyHoddesdon Town

2:0

London ColneyHalstead Town

5:0

Whitton UnitedHertford Town

2:1

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

2:1

Grays AthleticHeybridge Swifts

5:2

ClactonWitham Town

1:1

StotfoldCanvey Island

0:2

Bowers & PitseaBarkingside

4:2

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

1:2

Harlow TownBrentwood Town

1:1

TilburyStanway Rovers

3:1

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

2:0

CheshuntStowmarket Town

1:0

Basildon UnitedFramlingham Town

7:1

Waltham AbbeyWoodbridge Town

4:0

TakeleyWhite Ensign

3:3

Cirencester TownNorth Greenford United

5:0

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

4:5

ShrivenhamChalfont St Peter

0:2

LonglevensNorthwood

1:0

Wantage TownThame Rangers

2:2

Highworth TownArdley United

3:0

MarlowCinderford Town

2:4

Fairford TownHanwell Town

2:3

WembleyBerkhamsted

2:3

Didcot TownRoman Glass St George

2:1

Thame UnitedLeighton Town

3:3

Slimbridge AFCBurnham

1:1

Brimscombe & ThruppAylesbury United

1:3

AFC DunstableHayes & Yeading United

0:0

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

1:2

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

1:0

SittingbourneUxbridge

2:0

Horsham YMCAEgham Town

2:1

Little CommonThree Bridges

2:1

Sutton AthleticAshford Town

6:0

Steyning TownRamsgate

1:4

Herne BayAFC Croydon Athletic

2:2

Chertsey TownErith & Belvedere

5:1

Sheppey UnitedGlebe

3:1

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

0:2

Whitstable TownNewhaven

3:1

Burgess Hill TownSevenoaks Town

0:3

VCD AthleticAFC Uckfield Town

3:3

Bedfont SportsHanworth Villa

3:2

RedhillBalham

1:4

South ParkCanterbury City

2:1

East Grinstead TownAbbey Rangers

0:1

Tower HamletsHorsham

1:6

ArundelShoreham

1:0

Beckenham TownAshford United

0:1

Phoenix SportsStaines Town

0:6

SouthallSpelthorne Sports

1:2

Bridon RopesChichester City

2:7

ChipsteadHassocks

0:0

Guildford CityAFC Varndeanians

1:2

Haywards Heath TownTunbridge Wells

2:1

CB Hounslow UnitedHorley Town

0:3

Hastings UnitedBroadbridge Heath

1:2

Portland UnitedHamworthy United

4:3

Hythe & DibdenHorndean

2:1

Hamble ClubSholing

0:1

Reading CityMoneyfields

0:3

Fleet TownBaffins Milton Rovers

3:0

AFC BournemouthBracknell Town

0:5

BinfieldLymington Town

3:2

Thatcham TownAndover New Street

7:1

Basingstoke TownWestfield

0:2

KnaphillFareham Town

0:1

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

5:2

Yate TownExmouth Town

2:2

Bridgwater TownBrislington

7:0

CribbsBideford

0:1

Clevedon TownBristol Manor Farm

2:5

TavistockFrome Town

2:1

Shepton MalletMelksham Town

1:1

Bradford TownLarkhall Athletic

3:1

StreetWilland Rovers

1:5

BittonMangotsfield United

2:3

Bishop's CleeveKidlington

1:4

 

CharleroiBrugge

18:00*

CercleWaasland-Beveren

1:0

Sint-TruidenZulte Waregem

0:0

OostendeMechelen

2:1

 

Botev PVitosha

2:1

LevskiLokomotiv

1:0

 

RákócziZalaegerszegi TE

0:4

HonvédDebrecen

2:3

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

0:3

KisvárdaÚjpest

2:0

PaksMOL Fehérvár

0:2

 

HoffenheimWerder

3:2

FortunaBayer 04

1:3

Mainz 05Borussia M

1:3

AugsburgUnion

1:1

Paderborn 07Freiburg

1:3

Schalke 04Bayern

0:3

 

Willem IIEmmen

2:1

Heracles AlmeloVitesse

1:1

HeerenveenTwente

0:0

 

ChikhuraLokomotivi

3:2

DilaTorpedo

2:2

 

ÍAÍBV

2:1

 

Atlético OsasunaEibar

0:0

Real MadridReal Valladolid

1:1

Celta de VigoValencia

1:0

GetafeAthletic

1:1

 

ParmaJuventus

0:1

FiorentinaNapoli

3:4

 

FK LiepājaVentspils

1:2

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

3:2

 

CracoviaArka

3:1

LechiaŚląsk

1:1

RakówLech

2:3

 

BenficaPorto

0:2

BoavistaPaços de Ferreira

1:1

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

2:0

JavorNapredak

2:2

ProleterVojvodina

0:1

RadFK Mačva

2:0

 

OlimpijaMura

1:1

 

DijonBordeaux

0:2

AmiensNantes

1:2

AngersMetz

3:0

BrestReims

1:0

 

SlavenVaraždin

1:1

InterLokomotiva

21:00

 

GrbaljPetrovac

1:2

IskraRudar

2:0

SutjeskaPodgorica

1:2

TitogradKom

3:1

 

FastavKarviná

1:4

PříbramBaumit

4:0

SlaviaBohemians 1905

4:0

 

SiriusÖrebro

3:4

 

Hamilton AcademicalMotherwell

1:3

HibernianSt. Johnstone

2:2

KilmarnockAberdeen

0:0

Ross CountyLivingston

1:4

 

Nõmme KaljuLevadia

2:1

TransFlora

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

0:1

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

3:1

Rosario CentralPatronato

1:1

IndependienteColón

2:0

 

Atlético MineiroBahia

0:1

GrêmioAtlético Paranaense

2:1

 

New York CityNew York Red Bulls

2:1

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

3:1

New England RevolutionChicago Fire

2:1

Philadelphia UnionDC United

3:1

TorontoMontreal Impact

2:1

Real Salt LakeColorado Rapids

2:0

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru