FK Tyumen

Tyumen

See also:  Geolog (Tumen), USSR

Founded: 1961

Stadium: Geolog Stadium

Other names:

 1961 – 1963  Geolog
 1964 – 1965  Priboy
 1965 – 1977  Neftyanik
 1978 – 1979  Stroitel
 1980 – 1982  Fakel
 1983 – 1991  Geolog
 1992 – 1996  Dynamo-Gazovik
 1997 – 2002  Tyumen
 2003  SDYuShOR-Sibnefteprovod
 2004 –   FK Tyumen

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/32 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/8 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/128 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/256 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/256 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/64 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/128 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/32 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/64 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/32 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/16 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/16 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/32 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - 9th place match
FNL Cup 2017 - place 5
FNL Cup 2016 - place 8
FNL Cup 2015 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2017/18 FNL First division
  -  Russia 2016/17 FNL First division - place 9
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 8
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Urals-Volga, Group A - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2011/12, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2010, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2009, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2008, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2007, Second division Urals-Volga - place 9
  -    -  Russia 2006, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2002, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2001, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 4
  -  Russia 1999 First division - place 18 ↓ 
Russia 1998 Top Division - place 16 ↓ 
Russia 1997 Top league - place 15
  -  Russia 1996 First league - place 1 ↑ 
Russia 1995 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1994 Top league - place 12
Russia 1993 Promotional play-off - place 3
  -  Russia 1993, first league East - place 1 ↑ 
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 20 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 810
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
England 2017/18

Day 34

23.02

Hull City - Sheffield United

19:45

24.02

Birmingham City - Barnsley

24.02

Burton Albion - Millwall

24.02

Leeds United - Brentford

24.02

Norwich City - Bolton Wanderers

24.02

Preston North End - Ipswich Town

24.02

Queens Park Rangers - Nottingham Forest

24.02

Reading - Derby County

24.02

Sheffield Wednesday - Aston Villa

24.02

Sunderland - Middlesbrough

24.02

Fulham - Wolverhampton Wanderers

17:30

25.02

Cardiff City - Bristol City

12:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 23

 

FK TambovRotor-Volgograd

10:15

Krylia SovetovSpartak-2

12:45

Riga FCShinnik

15:30

Luch-EnergiyaUral

18:00

 

Hull CitySheffield United

19:45

 

GenkAntwerp

20:30

 

CSKACherno More

17:30

 

Mainz 05Wolfsburg

20:30

 

GroningenNAC

20:00

 

DeportivoEspañol

21:00

 

ZagłębieArka

18:00

 

Rio AveAves

20:30

 

StrasbourgMontpellier

20:45

 

InterIstra 1961

18:00

 

DuklaBaumit

18:00

 

HuracánEstudiantes

OlimpoArsenal

Godoy CruzRacing Club

 

Central Coast MarinersWellington Phoenix

19:50

Local time

Yesterday, February 21

SevillaManchester United

0:0

Shahtar DonetskRoma

2:1

CSKA MoscowCrvena Zvezda

1:0

Jorge WilstermannVasco da Gama

4:0
pen. 2:3

NacionalBanfield

1:0

LanúsSporting Cristal

4:2

Buriram UnitedJeju United

0:2

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

0:0

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

1:2

Shanghai ShenhuaSydney

2:2

Sport Bissau e BenficaDifaâ

0:0

Mighty WanderersAS Vita Club

1:2

Aduana StarsAl Tahaddi

2:0

Togo-PortLéopards

2:1
pen. 4:3

ZESCO UnitedJKU SC

7:0

SongoNgaya Club

2:0

PlatinumPrimeiro de Agosto

1:2

LLB AcadémicRayon Sports

0:1

MounanaRC Kadiogo

2:0

Eding SportPlateau United

0:1

KCCACNaPS Sport

1:0

Mbabane SwallowsBantu

1:3

MFMAS Real Bamako

1:0

ASEC MimosasBuffles du Borgou

3:2

Pamplemousses SCBidvest Wits

1:0

Horoya ACASFAN

0:0

Leones VegetarianosGor Mahia

1:1

EspéranceConcorde

5:0

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

1:1

MC AlgerOtôho

9:0

Misr El-MakasaGénération Foot

0:0

Al-MerreikhTownship Rollers

2:1

Fosa JuniorsAFC Leopards

0:0

Maniema UnionAS Mangasport

1:1

Etoile FilanteOlympique Star

0:1

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

1:0
pen. 7:6

FC NouadhibouAfrica Sports

1:0

Sahel SCAl Ittihad

0:3

Mbour Petite-CôteRenaissance

1:1

Welayta DichaZimamoto

1:0

Banjul HawksAkwa United

0:2

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

0:1

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

1:5

TauroDallas

1:0

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

2:1

 

Bristol CityFulham

1:1

Derby CountyLeeds United

2:2

Ipswich TownCardiff City

0:1

Wolverhampton WanderersNorwich City

2:2

 

LeganésReal Madrid

1:3

 

Estoril-PraiaPorto

1:3

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

5:4

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

1:2

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

1:2

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

20:30

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

20:30

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

2:1

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

3:1

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

1:0

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

0:4

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru