Avangard

Kursk

See also:  Avangard (Kursk), USSR

Founded: 1958

Stadium: Trudovye Rezervy Stadium

Other names:

 1958 – 1966  Trudovye Rezervy
 1966  Trud
 1967 – 1973  Trudovye Rezervy
 1973 –   Avangard

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - Quarterfinal
Russian Cup 2016/17 - 1/128 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/32 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/16 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/64 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/128 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/64 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/256 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2009 - place 2

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2017/18 FNL First division
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2010 First division - place 20 ↓ 
  -    -  Russia 2009, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2007 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2006 First division - place 10
  -  Russia 2005 First division - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 13
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 2001, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2000, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 1999, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 1998, Second division Centre - place 18
  -    -  Russia 1997, Second league West - place 15
  -    -  Russia 1996, Second league West - place 15
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 2 - place 1 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 2 - place 4
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 2 - place 6 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 2 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 809
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
England 2017/18

Day 33

20.02

Aston Villa - Preston North End

19:45

20.02

Barnsley - Burton Albion

19:45

20.02

Brentford - Birmingham City

19:45

20.02

Middlesbrough - Hull City

19:45

20.02

Millwall - Sheffield Wednesday

19:45

20.02

Nottingham Forest - Reading

19:45

20.02

Sheffield United - Queens Park Rangers

19:45

20.02

Bolton Wanderers - Sunderland

20:00

21.02

Bristol City - Fulham

19:45

21.02

Derby County - Leeds United

19:45

21.02

Ipswich Town - Cardiff City

19:45

21.02

Wolverhampton Wanderers - Norwich City

19:45

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 21

SevillaManchester United

20:45

Shahtar DonetskRoma

21:45

CSKA MoscowCrvena Zvezda

20:00

Jorge WilstermannVasco da Gama

20:45

NacionalBanfield

21:45

LanúsSporting Cristal

19:15

Buriram UnitedJeju United

18:00

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

19:00

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

19:30

Shanghai ShenhuaSydney

20:00

Sport Bissau e BenficaDifaâ

14:00

Mighty WanderersAS Vita Club

14:30

Aduana StarsAl Tahaddi

15:00

Togo-PortLéopards

15:00

ZESCO UnitedJKU SC

15:00

SongoNgaya Club

15:00

PlatinumPrimeiro de Agosto

15:00

LLB AcadémicRayon Sports

15:00

MounanaRC Kadiogo

15:30

Eding SportPlateau United

15:30

KCCACNaPS Sport

16:00

Mbabane SwallowsBantu

16:00

MFMAS Real Bamako

16:00

ASEC MimosasBuffles du Borgou

16:00

Pamplemousses SCBidvest Wits

16:00

Horoya ACASFAN

17:00

Leones VegetarianosGor Mahia

17:00

EspéranceConcorde

17:00

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

17:30

Misr El-MakasaGénération Foot

19:00

Al-MerreikhTownship Rollers

19:30

Fosa JuniorsAFC Leopards

14:30

Maniema UnionAS Mangasport

15:30

Etoile FilanteOlympique Star

15:30

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

15:30

FC NouadhibouAfrica Sports

15:30

Sahel SCAl Ittihad

16:00

Mbour Petite-CôteRenaissance

16:00

Welayta DichaZimamoto

16:00

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

17:00

Banjul HawksAkwa United

18:00

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

19:00

TauroDallas

20:00

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

14:00

 

Bristol CityFulham

19:45

Derby CountyLeeds United

19:45

Ipswich TownCardiff City

19:45

Wolverhampton WanderersNorwich City

19:45

 

LeganésReal Madrid

18:45

 

Estoril-PraiaPorto

18:00

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

19:30

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

19:30

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

19:30

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

20:30

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

20:30

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

20:30

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

21:30

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

21:45

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

21:45

Local time

Yesterday, February 19

Al GharrafaTractor Sazi

3:0

Al Ahli JeddahAl Jazira

2:1

Zob AhanLokomotiv

2:0

Al Wahda Abu DhabiAl-Duhail

2:3

 

ChaikaMordovia

2:4

FakelFK Chertanovo

1:1
pen. 6:7

Krylia SovetovFK Tambov

2:0

Riga FCLuch-Energiya

0:3

 

Wigan AthleticManchester City

1:0

 

VitoshaDunav

1:2

 

EintrachtRB Leipzig

2:1

 

GetafeCelta de Vigo

3:0

 

LazioHellas Verona

2:0

 

GórnikTermalica

3:0

 

TondelaSporting

1:2

 

TigreDefensa y Justicia

1:1

PatronatoChacarita Juniors

3:0

ColónGimnasia y Esgrima

1:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru