Sevilla

Sevilla

UEFA clubs rank (2018): 6

Founded: 14.10.1905

Stadium: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2017/18 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2016/17 - Round of 16
UEFA Champions League 2015/16 - Group D - place 3
UEFA Champions League 2010/11 - Play-off round
UEFA Champions League 2009/10 - 1/8 finals
UEFA Champions League 2007/08 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1957/58 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2019/20 - Group A
Europa League 2018/19 - Round of 16
Europa League 2015/16 - Winner
Europa League 2014/15 - Winner
Europa League 2013/14 - Winner
Europa League 2011/12 - Play-off round
Europa League 2010/11 - Round of 32
UEFA Cup 2008/09 - Group C - place 4
UEFA Cup 2006/07 - Winner
UEFA Cup 2005/06 - Winner
UEFA Cup 2004/05 - 1/8 finals
UEFA Cup 1995/96 - 1/8 finals
UEFA Cup 1990/91 - 1/16 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/32 finals
UEFA Cup 1982/83 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1966/67 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1962/63 - Preliminary round

Overall stats UEFA Super Cup - overall stats
UEFA Super Cup 2015/16 Final - Final
UEFA Super Cup 2014/15 Final - Final
UEFA Super Cup 2013/14 Final - Final
UEFA Super Cup 2006/07 - Final
UEFA Super Cup 2005/06 - Winner

Overall stats Peace Cup - overall stats
Peace Cup 2009 - Group A - place 2

Overall stats Russian Railways Cup - overall stats
Russian Railways Cup 2008 - Winner

Overall stats Supercopa de España - overall stats
Supercopa de España 2018 - Final
Supercopa de España 2016 - Final
Supercopa de España 2010 - Final
Supercopa de España 2007 - Winner
Copa Eva Duarte 1948 - Final

Overall stats Spanish La Liga - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Spain 2019/20 Primera
Spain 2018/19 Primera - place 6
Spain 2017/18 Primera - place 7
Spain 2016/17 Primera - place 4
Spain 2015/16 Primera - place 7
Spain 2014/15 Primera - place 5
Spain 2013/14 Primera - place 5
Spain 2012/13 Primera - place 9
Spain 2011/12 Primera - place 9
Spain 2010/11 Primera - place 5
Spain 2009/10 Primera - place 4
Spain 2008/09 Primera - place 3
Spain 2007/08 Primera - place 5
Spain 2006/07 Primera - place 3
Spain 2005/06 Primera - place 5
Spain 2004/05 Primera - place 6
Spain 2003/04 Primera - place 6
Spain 2002/03 Primera - place 10
Spain 2001/02 Primera - place 9
Spain 1999/00 Primera - place 20
Spain 1996/97 Primera - place 20
Spain 1995/96 Primera - place 12
Spain 1994/95 Primera - place 5
Spain 1993/94 Primera - place 6
Spain 1992/93 Primera - place 7
Spain 1991/92 Primera - place 12
Spain 1990/91 Primera - place 8
Spain 1989/90 Primera - place 6
Spain 1988/89 Primera - place 9
Spain 1987/88 Primera - place 10
Spain 1986/87, Primera Tournament for places 7-12 - place 12
Spain 1985/86 Primera - place 9
Spain 1984/85 Primera - place 12
Spain 1983/84 Primera - place 8
Spain 1982/83 Primera - place 5
Spain 1981/82 Primera - place 7
Spain 1980/81 Primera - place 8
Spain 1979/80 Primera - place 8
Spain 1978/79 Primera - place 11
Spain 1977/78 Primera - place 8
Spain 1976/77 Primera - place 10
Spain 1975/76 Primera - place 11
Spain 1971/72 Primera - place 16
Spain 1970/71 Primera - place 7
Spain 1969/70 Primera - place 3
Spain 1967/68 Primera - place 16
Spain 1966/67 Primera - place 13
Spain 1965/66 Primera - place 8
Spain 1964/65 Primera - place 10
Spain 1963/64 Primera - place 9
Spain 1962/63 Primera - place 11
Spain 1961/62 Primera - place 6
Spain 1960/61 Primera - place 11
Spain 1959/60 Primera - place 4
Spain 1958/59 Primera - place 12
Spain 1957/58 Primera - place 10
Spain 1956/57 Primera - place 2
Spain 1955/56 Primera - place 4
Spain 1954/55 Primera - place 4
Spain 1953/54 Primera - place 5
Spain 1952/53 Primera - place 5
Spain 1951/52 Primera - place 6
Spain 1950/51 Primera - place 2
Spain 1949/50 Primera - place 10
Spain 1948/49 Primera - place 8
Spain 1947/48 Primera - place 5
Spain 1946/47 Primera - place 6
Spain 1945/46 Primera - Champion
Spain 1944/45 Primera - place 10
Spain 1943/44 Primera - place 3
Spain 1942/43 Primera - place 2
Spain 1941/42 Primera - place 6
Spain 1940/41 Primera - place 5
Spain 1939/40 Primera - place 2
Spain 1935/36 Primera - place 10
Spain 1934/35 Primera - place 5
Spain 1929, Primera Relegation play-off

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
England 2019/20

Day 12

18.10

Cardiff City - Sheffield Wednesday

19:45

19.10

Blackburn Rovers - Huddersfield Town

12:30

19.10

Barnsley - Swansea City

15:00

19.10

Brentford - Millwall

15:00

19.10

Charlton Athletic - Derby County

15:00

19.10

Hull City - Queens Park Rangers

15:00

19.10

Leeds United - Birmingham City

15:00

19.10

Luton Town - Bristol City

15:00

19.10

Middlesbrough - West Bromwich Albion

15:00

19.10

Reading - Preston North End

15:00

19.10

Stoke City - Fulham

15:00

20.10

Wigan Athletic - Nottingham Forest

14:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 19

MoroccoAlgeria

LibyaTunisia

MaliMauritania

GuineaSenegal

Côte d'IvoireNiger

Burkina FasoGhana

NigeriaTogo

DR CongoCentral African Republic

CongoEquatorial Guinea

RwandaEthiopia

UgandaBurundi

SudanTanzania

LesothoZimbabwe

NamibiaMadagascar

ZambiaEswatini

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

FK StroginoMetallurg

Rotor-2Dynamo

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

PodgoricaGrbalj

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

13:30

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

PatronatoNewell's Old Boys

13:15

ColónGodoy Cruz

15:30

Boca JuniorsRacing Club

17:45

ArsenalRiver Plate

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru