Salyut-Belgorod

Belgorod

See also:  Salyut (Belgorod), USSR

Founded: 1960

Dissolved: 2014

Stadium: Salyut Stadium

Other names:

 1960 – 1963  Tsementnik
 1964 – 1968  Spartak
 1969  Kotlostroitel
 1969 –   Spartak
 1970 – 1991  Salyut
 1991 – 1992  Energomash
 1993 – 1995  Salyut
 1996 – 1999  Salyut-Yukos
 2000 – 2009  Salyut-Energiya
 2010 – 2018  Salyut
 2018 –   Salyut-Belgorod

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2022/23 - 1/128 finals
Russian Cup 2021/22 - 1/256 finals
Russian Cup 2020/21 - Elite Group Round, Group 3 - place 3
Russian Cup 2019/20 - 1/32 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/128 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/16 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/256 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/64 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/64 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/256 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/128 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/64 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2005 - place 5

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2022/23, Second division Group 3, subgroup 2
  -    -  Russia 2021/22, Second division Group 3A - place 4
  -    -  Russia 2020/21, Second division Group 3 - place 4
  -    -  Russia 2019/20, Second division Centre - place 4
  -    -  Russia 2018/19, Second division Centre - place 9
  -  Russia 2013/14 FNL First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 13
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -  Russia 2010 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2009 First division - place 7
  -  Russia 2008 First division - place 12
  -  Russia 2007 First division - place 9
  -  Russia 2006 First division - place 12
  -    -  Russia 2005, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 3
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 3
  -    -  Russia 2001, Second division Centre - place 2
  -    -  Russia 1999, Second division Centre - place 19
  -    -  Russia 1998, Second division Centre - place 19
  -    -  Russia 1997, Second league West - place 3
  -    -    -  Russia 1996, Third league Zone 2 - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1995, Second league West - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 1994, Second league West - place 13
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 2 - place 1
  -  Russia 1992, first league West - place 16 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 515
Matches:1 079 183
Clubs:11 226
National teams:259
Stadiums:9 903
<2022>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
07.04.2022
current

World Cup 2022 added

Fixtures
Italy 2022/23

Day 9

08.10

Sassuolo - Inter

15:00

08.10

Milan - Juventus

18:00

08.10

Bologna - Sampdoria

20:45

09.10

Torino - Empoli

12:30

09.10

Monza - Spezia

15:00

09.10

Udinese - Atalanta

15:00

09.10

Salernitana - Hellas Verona

15:00

09.10

Cremonese - Napoli

18:00

09.10

Roma - Lecce

20:45

10.10

Fiorentina - Lazio

20:45

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 5

Red BullDinamo Zagreb

18:45

ChelseaMilan

20:00

RB LeipzigCeltic

18:45

Real MadridShakhtar Donetsk

21:00

Manchester CityKøbenhavn

20:00

SevillaBorussia Dortmund

21:00

BenficaParis Saint-Germain

20:00

JuventusMaccabi

21:00

SoʼgʼdiyonaKuala Lumpur City

18:00

MotaguaOlimpia

19:00

 

Torpedo (Vladimir)Akron (Tolyatti)

Dynamo (Saint Petersburg)Alaniya (Vladikavkaz)

Dynamo (Vladivostok)SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

Zenit-Izhevsk (Izhevsk)KAMAZ (Naberezhnye Chelny)

Peresvet (Domodedovo)Baltika (Kaliningrad)

Zvezda (Saint Petersburg)Veles (Moscow)

Kosmos (Dolgoprudny)Rodina (Moscow)

14:00

Kuban-Holding (Pavlovskaya)FK Ufa (Ufa)

15:00

Volga (Ulyanovsk)Rubin (Kazan)

16:00

Avangard (Kursk)Dynamo (Makhachkala)

18:00

Dynamo (Bryansk)Arsenal (Tula)

18:00

Chernomorets (Novorossiysk)Yenisey (Krasnoyarsk)

18:30

Tekstilshchik (Ivanovo)Kuban (Krasnodar)

18:30

FK Tyumen (Tyumen)Volgar (Astrakhan)

19:00

Rotor (Volgograd)Shinnik (Yaroslavl)

19:00

 

AkzhayikTuran

 

BurnleyStoke City

19:45

MiddlesbroughBirmingham City

19:45

WatfordSwansea City

19:45

Hull CityWigan Athletic

19:45

Rotherham UnitedMillwall

19:45

Preston North EndWest Bromwich Albion

20:00

 

Bury AFCClitheroe

19:45*

 

KilmarnockSt. Johnstone

19:45

 

ColónPatronato

16:30

Defensa y JusticiaRacing Club

16:30

Atlético TucumánPlatense

19:00

IndependienteCentral Córdoba

21:30

River PlateEstudiantes

21:30

 

AtléticoFluminense

19:00

BragantinoCuiabá Esporte Clube

19:00

CearáGoiás

19:00

Atlético ParanaenseFortaleza

19:30

FlamengoInternacional

21:30

SantosAtlético Mineiro

21:30

 

CharlotteColumbus Crew

19:00

Inter MiamiOrlando City

20:00

 

Changchun YataiGuangzhou

15:30

Meizhou HakkaShandong Taishan

19:30

Shanghai PortBeijing Guoan

19:30

Wuhan Yangtze RiverChengdu Rongcheng

19:30

Local time

Yesterday, October 3

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

0:0

 

Qoʼqon 1912Surkhon

2:3

LokomotivNeftchi

1:3

 

Leicester CityNottingham Forest

4:0

 

Lokomotiv PlovdivCSKA 1948

1:3

CSKAPirin

2:1

BeroeLevski

0:1

 

Rayo VallecanoElche

2:1

 

Hellas VeronaUdinese

1:2

 

ŚląskWarta

0:2

 

MarítimoCasa Pia

1:2

 

ČukaričkiRadnički Niš

2:2

 

VärnamoMjällby

2:1

GöteborgElfsborg

1:3

 

Rosario CentralUnión

1:1

 

BotafogoPalmeiras

1:3

International tournaments

Current

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

25.05.2022 – 03.11.2022

CONCACAF League 2022

Just finished

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru