CSKA

Moscow

See also:  CSKA (Moscow), USSR

UEFA clubs rank (2018): 37

Founded: 1911

Stadium: VEB Arena

Other names:

 1911 – 1923  OLLS
 1923 – 1928  OPPV
 1928 – 1940  CDKA
 1941  Krasnaya Armiya
 1942 – 1951  CDKA
 1951 – 1957  CDSA
 1957 – 1960  CSK MO
 1960 –   CSKA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2018/19 - Group G - place 4
UEFA Champions League 2017/18 - Group A - place 3
UEFA Champions League 2016/17 - Group E - place 4
UEFA Champions League 2015/16 - Group B - place 4
UEFA Champions League 2014/15 - Group E - place 4
UEFA Champions League 2013/14 - Group D - place 4
UEFA Champions League 2011/12 - Round of 16
UEFA Champions League 2009/10 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2007/08 - Group G - place 4
UEFA Champions League 2006/07 - Group G - place 3
UEFA Champions League 2004/05 - Group H - place 3
UEFA Champions League 2003/04 - Second qualifying round
UEFA Champions League 1999/00 - Second qualifying round
UEFA Champions League 1992/93 - Group A - place 4

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2020/21 - Group K - place 4
Europa League 2019/20 - Group H - place 4
Europa League 2017/18 - Quarterfinal
Europa League 2012/13 - Play-off Round
Europa League 2010/11 - Round of 16
UEFA Cup 2008/09 - 1/8 finals
UEFA Cup 2006/07 - 1/16 finals
UEFA Cup 2005/06 - Group F - place 4
UEFA Cup 2004/05 - Winner
UEFA Cup 2002/03 - 1/64 finals
UEFA Cup 2000/01 - 1/64 finals
UEFA Cup 1996/97 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1994/95 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1991/92 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Super Cup - overall stats
UEFA Super Cup 2004/05 - Final

Overall stats CIS Cup - overall stats
CIS Cup 2007 - Semifinal
CIS Cup 2006 - Semifinal
CIS Cup 2004 - Quarterfinal

Overall stats Channel One Cup - overall stats
Channel One Cup 2008 - Group A - place 3
Channel One Cup 2007 - Winner
Channel One Cup 2006 - place 4

Overall stats Copa del Sol - overall stats
Copa del Sol 2013 - Red Group - place 4
Copa del Sol 2010 - Winner

Overall stats United Tournament - overall stats
United Super Cup 2014 - place 4

Overall stats Russian Super Cup - overall stats
Russian Super Cup 2018 - Winner
Russian Super Cup 2016 - Final
Russian Super Cup 2014 - Winner
Russian Super Cup 2013 - Winner
Russian Super Cup 2011 - Final
Russian Super Cup 2010 - Final
Russian Super Cup 2009 - Winner
Russian Super Cup 2007 - Winner
Russian Super Cup 2006 - Winner
Russian Super Cup 2004 - Winner
Russian Super Cup 2003 - Final

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2022/23 - Group D
Russian Cup 2021/22 - Quarterfinal
Russian Cup 2020/21 - Semifinal
Russian Cup 2019/20 - Quarterfinal
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - Final
Russian Cup 2014/15 - Semifinal
Russian Cup 2013/14 - Semifinal
Russian Cup 2012/13 - Winner
Russian Cup 2011/12 - 1/16 finals
Russian Cup 2010/11 - Winner
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - Winner
Russian Cup 2007/08 - Winner
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - Winner
Russian Cup 2004/05 - Winner
Russian Cup 2003/04 - Quarterfinal
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - Winner
Russian Cup 2000/01 - 1/8 finals
Russian Cup 1999/00 - Final
Russian Cup 1998/99 - Semifinal
Russian Cup 1997/98 - Quarterfinal
Russian Cup 1996/97 - 1/8 finals
Russian Cup 1995/96 - Quarterfinal
Russian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Russian Cup 1993/94 - Final
Russian Cup 1992/93 - Final

Overall stats Russian Premier League Cup - overall stats
Russian Premier League Cup 2003 - 1/8 finals

Overall stats Match Premier Cup - overall stats
Match Premier Cup 2019 (June) - place 4

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Russia 2022/23 Premiere League
Russia 2021/22 Premiere League - place 5
Russia 2020/21 Premiere League - place 6
Russia 2019/20 Premiere League - place 4
Russia 2018/19 Premiere League - place 4
Russia 2017/18 Premiere League - place 2
Russia 2016/17 Premiere League - place 2
Russia 2015/16 Premiere League - Champion
Russia 2014/15 Premiere League - place 2
Russia 2013/14 Premiere League - Champion
Russia 2012/13 Premiere League - Champion
Russia 2011/12, Premiere League Second stage, group A - place 3
Russia 2010 Premiere League - place 2
Russia 2009 Premiere League - place 5
Russia 2008 Premiere League - place 2
Russia 2007 Premiere League - place 3
Russia 2006 Premiere League - Champion
Russia 2005 Premiere League - Champion
Russia 2004 Premiere League - place 2
Russia 2003 Premiere League - Champion
Russia 2002 Premiere League - place 2
Russia 2001 Top Division - place 7
Russia 2000 Top Division - place 8
Russia 1999 Top Division - place 3
Russia 1998 Top Division - place 2
Russia 1997 Top league - place 12
Russia 1996 Top league - place 5
Russia 1995 Top league - place 6
Russia 1994 Top league - place 10
Russia 1993 Top league - place 9
Russia 1992, top league Tournament for places 1-8 - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 515
Matches:1 079 183
Clubs:11 226
National teams:259
Stadiums:9 903
<2022>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
23.09.2022
current

AFF Cup 2022 added

07.04.2022
current

World Cup 2022 added

Fixtures
Italy 2022/23

Day 8

02.10

Lazio - Spezia

12:30

02.10

Sampdoria - Monza

15:00

02.10

Sassuolo - Salernitana

15:00

02.10

Lecce - Cremonese

15:00

02.10

Atalanta - Fiorentina

18:00

02.10

Juventus - Bologna

20:45

03.10

Hellas Verona - Udinese

20:45

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 2

 

FakelTorpedo

14:00

ZenitFK Rostov

16:30

AkhmatDynamo

19:00

FK Nizhniy NovgorodSpartak

19:00

 

ChaikaSpartak-Nalchik

17:00

 

Baltika-BFULeningradets

14:00

ZvezdaZorkiy

14:30

ElektronYenisey-2

15:00

Dynamo Sankt-PetersburgZenit-2

16:00

 

KhimikTorpedo-2

14:00

Dynamo-2Dynamo Vologda

15:00

FK MuromSpartak Kostroma

17:00

 

FK StroginoMetallurg

13:00

SakhalinKvant

15:00

Spartak TambovArsenal-2

16:00

PeresvetRodina-2

16:00

FK RyazanDynamo Bryansk

16:00

 

FK BalashikhaDynamo Vladivostok

13:00

SokolZenit Penza

15:00

Salyut-BelgorodFK Kaluga

15:00

SaturnSKA-Khabarovsk-2

15:00

ZnamyaFK Khimki-M

18:00

 

Torpedo MiassFK Chelyabinsk

14:00

AmkarNosta

15:00

IrtyshDynamo Barnaul

17:00

FK NovosibirskFK Orenburg-2

17:00

 

FK MynaiDynamo

13:00*

ChornomoretsFK Oleksandriya

15:00*

ZoryaKryvbas

17:00*

 

BukovynaFK Mariupol

EpitsentrNyva

 

LNZSkoruk

 

ŞamaxıSabah

15:30

SumqayıtKəpəz

18:00

 

VanNoah

15:00

 

ArsenalNeman

13:00

FK MinskEnergetik-BDU

15:00

SlaviaIsloch

17:00

 

KyzylzharQayrat

15:00

TobilShakhtyor

15:00

AkzhayikAqtöbe

16:00

TuranAstana

18:00

 

Dacia BuiucaniPetrocub

15:00

SheriffSfîntul Gheorghe

18:00

 

DinamoOlimpik

17:00

PaxtakorNasaf

18:00

 

RiedRheindorf Altach

14:30

HartbergAustria Klagenfurt

14:30

Austria WienSturm

17:00

 

Manchester CityManchester United

14:00

Leeds UnitedAston Villa

16:30

 

Stoke CityWatford

12:00

 

AnderlechtCharleroi

13:30

GentCercle

16:00

KortrijkAntwerp

18:30

Sint-TruidenEupen

21:00

 

KecskemétFerencváros

16:30

PuskásMOL Fehérvár

18:45

 

HerthaHoffenheim

15:30

Schalke 04Augsburg

17:30

 

FortunaVolendam

12:15

ExcelsiorUtrecht

14:30

NECFeyenoord

14:30

WaalwijkSparta

16:45

EmmenHeerenveen

20:00

 

SioniDinamo Batumi

15:30

TorpedoDinamo Tbilisi

15:30

 

EspañolValencia

14:00

Celta de VigoReal Betis

16:15

GironaReal Sociedad

18:30

Real MadridAtlético Osasuna

21:00

 

LazioSpezia

12:30

SampdoriaMonza

15:00

SassuoloSalernitana

15:00

LecceCremonese

15:00

AtalantaFiorentina

18:00

JuventusBologna

20:45

 

BFC DaugavaValmiera

18:00

 

PanevėžysSūduva

17:55

 

ÅlesundViking

17:00

HaugesundOdd

17:00

Ham-KamJerv

17:00

SandefjordSarpsborg 08

17:00

KristiansundRosenborg

19:00

 

MiedźStal

12:30

JagielloniaKorona

15:00

WidzewRaków

17:30

 

Rio AveSanta Clara

15:30

Paços de FerreiraArouca

18:00

FamalicãoBoavista

20:30

 

SpartakRadnički 1923

15:00

Mladost Novi SadCrvena Zvezda

17:00

PartizanVojvodina

19:00

 

GoricaMaribor

15:00

CeljeRadomlje

17:30

 

LorientLille

13:00

AjaccioClermont

15:00

AuxerreBrest

15:00

TroyesReims

15:00

ToulouseMontpellier

15:00

MonacoNantes

17:05

LensLyon

20:45

 

RijekaHajduk

15:00

ŠibenikGorica

17:30

 

BudućnostIskra

15:00

 

FastavSlovácko

16:00

JablonecZbrojovka

16:00

TeplicePardubice

16:00

SlaviaSlovan

19:00

 

SundsvallNorrköping

15:00

VarbergsHäcken

15:00

SiriusAIK

17:30

KalmarHelsingborgs

17:30

 

PaideTrans

14:30

Nõmme KaljuLevadia

17:15

 

PatronatoAtlético Tucumán

15:30

TalleresLanús

15:30

Boca JuniorsVélez Sársfield

18:00

Argentinos JuniorsRiver Plate

20:30

 

Portland TimbersLos Angeles

12:00

New York CityOrlando City

13:00

Sporting Kansas CitySeattle Sounders

16:00

NashvilleHouston Dynamo

19:30

Local time

Yesterday, September 30

Solomon IslandsFiji

0:1

 

FK YessentukiFK Forte

0:1

 

KosmosFK Kolomna

6:2

 

VeresRukh

2:2*

Metalist 1925Kolos

2:0*

 

KreminObolon

0:3*

 

RubikonReal Pharma

0:7*

 

SəbailQəbələ

1:2

 

Ararat-ArmeniaCSKA

1:0

AraratUrartu

0:2

 

DneprFK Slutsk

1:2

FK HomelFK Vitebsk

1:0

 

SoʼgʼdiyonaAGMK

0:2

 

Hull CityLuton Town

0:2

 

Needham MarketBrightlingsea Regent

2:0

 

StandardSeraing

0:2

 

SeptemvriSpartak

1:1

Cherno MoreBotev Vratsa

2:1

Botev PlovdivSlavia

1:0

 

Mezőkövesd-ZsóryPaks

1:2

 

BayernBayer 04

4:0

 

AthleticAlmería

4:0

 

Super NovaRiga FC

1:4

 

RadomiakCracovia

0:2

WisłaPiast

1:0

 

SportingGil Vicente

3:1

PortoBraga

4:1

 

Novi PazarMladost Lučani

3:1

 

AngersMarseille

0:3

 

VaraždinIstra 1961

1:1

 

TigreAldosivi

3:0

EstudiantesColón

2:4

Racing ClubRosario Central

4:3

UniónNewell's Old Boys

0:1

 

TorontoInter Miami

0:1

 

Changchun YataiShenzhen

1:0

International tournaments

Current

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

25.05.2022 – 03.11.2022

CONCACAF League 2022

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru