Metallurg

Magnitogorsk

See also:  FK Magnitogorsk (Magnitogorsk), Russia

Founded: 1932

Other names:

 1932 – 1936  Metallurg
 1937 – 1938  Metallurg Vostoka
 1948 – 1991  Metallurg

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1985/86 - 1/64 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/32 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/32 finals
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 5, semifinal
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 4, semifinal
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 4, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 5, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 5, quarterfinal
USSR Cup 1949 - RSFSR zone II, semifinal
USSR Cup 1938 - Zone 6 (Sverdlovsk), round 1
USSR Cup 1937 - 1/32 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 7 - place 2
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 7 - place 10
  -    -  USSR 1989, second league Zone 2 - place 16 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 2 - place 8
  -    -  USSR 1987, second league Zone 2 - place 15
  -    -  USSR 1986, second league Zone 2 - place 11
  -    -  USSR 1985, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1984, second league Zone 2 - place 3
  -    -  USSR 1983, second league Zone 2 - place 2
  -    -  USSR 1982, second league Zone 2 - place 7
  -    -  USSR 1981, second league Zone 2 - place 16
  -    -  USSR 1980, second league Zone 2 - place 15
  -    -  USSR 1979, second league Zone 5 - place 11
  -    -  USSR 1978, second league Zone 5 - place 13
  -    -  USSR 1977, second league Zone 5 - place 19
  -    -  USSR 1976, second league Zone 4 - place 8
  -    -  USSR 1975, second league Zone 4 - place 8
  -    -  USSR 1974, second league Zone 4 - place 11
  -    -  USSR 1973, second league Zone 5 - place 11
  -    -  USSR 1972, second league Zone 6 - place 13
  -    -  USSR 1971, second league Zone 5 - place 8
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 3 - place 18 ↑ 
  -  USSR, second group A 1969 Group 2, tournament for places 13-24 - place 24 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 3 - place 21
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, semifinal Astrakhan - place 3 ↑ 
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 5 - place 3
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 5 - place 4
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 5 - place 8
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 4 - place 7
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 4 - place 11 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 5 - place 10
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 4 - place 10
  -  USSR, class B 1959 Zone 6 - place 3
  -  USSR, class B 1958 Zone 5 - place 10
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone2 - place 13
  -  USSR, second group 1948 RSFSR, zone2 - place 11

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 042
Matches:1 033 318
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 575
<2019>
<December>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
03.12.2019
current

Third Round Proper of the
FA Cup 2019/20
added

28.11.2019

November update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Russia 2019/20

Day 26

09.03

Mordovia - SKA-Khabarovsk

09.03

FK Nizhniy Novgorod - Baltika

09.03

FK Armavir - Fakel

09.03

Chaika - Luch

09.03

Avangard - Torpedo

09.03

Tekstilshchik - Spartak-2

09.03

Yenisey - Shinnik

09.03

Rotor - Neftekhimik

09.03

FK Krasnodar-2 - FK Chertanovo

09.03

FK Khimki - Tom

All fixtures

In the football world

Tomorrow, December 10

ChinaJapan

19:30

SudanKenya

TanzaniaZanzibar

NapoliGenk

18:55

Red BullLiverpool

18:55

Borussia DortmundSlavia Praha

21:00

InterBarcelona

21:00

BenficaZenit

20:00

LyonRB Leipzig

21:00

ChelseaLille

20:00

AjaxValencia

21:00

 

Bristol CityMillwall

19:45

Charlton AthleticHuddersfield Town

19:45

Leeds UnitedHull City

19:45

Nottingham ForestMiddlesbrough

19:45

Preston North EndFulham

19:45

Stoke CityLuton Town

20:00

 

Carlisle UnitedForest Green Rovers

19:45*

Crewe AlexandraEastleigh

19:45*

Ipswich TownCoventry City

19:45*

Hartlepool UnitedExeter City

19:45*

 

KomZeta

13:00

PetrovacPodgorica

13:00

BudućnostRudar

13:00

GrbaljIskra

13:00

TitogradSutjeska

13:00

Local time

Yesterday, December 8

ZanzibarSudan

1:1

KenyaTanzania

1:0

BahrainSaudi Arabia

1:0

 

Krylia SovetovUral

2:3

FK SochiRubin

1:1

SpartakFK Rostov

1:4

 

KarpatyDesna

2:6

FK MariupolFK Lviv

0:0

DynamoZorya

1:2

 

SumqayıtQəbələ

1:1

ZiraSəbail

4:1

SabahNeftçi

0:2

 

MattersburgAdmira Wacker

1:2

SturmAltach

1:2

RapidAustria

2:2

 

Aston VillaLeicester City

1:4

Newcastle UnitedSouthampton

2:1

Norwich CitySheffield United

1:2

Brighton & Hove AlbionWolverhampton Wanderers

2:2

 

West Bromwich AlbionSwansea City

5:1

 

Mouscron-PéruwelzStandard

2:2

AnderlechtCharleroi

0:0

EupenOostende

1:0

 

Botev VSlavia

0:2

ArdaCSKA

0:0

LevskiVitosha

2:0

 

FerencvárosPuskás

2:2

 

UnionKöln

2:0

WerderPaderborn 07

0:1

 

VitesseFeyenoord

0:0

GroningenUtrecht

0:1

WaalwijkHeerenveen

1:3

SpartaHeracles Almelo

0:0

 

EibarGetafe

0:1

Real BetisAthletic

3:2

Real ValladolidReal Sociedad

0:0

LeganésCelta de Vigo

3:2

Atlético OsasunaSevilla

1:1

 

LecceGenoa

2:2

SassuoloCagliari

2:2

SPALBrescia

0:1

TorinoFiorentina

2:1

SampdoriaParma

0:1

BolognaMilan

2:3

 

CracoviaRaków

3:0

PogońPiast

1:0

ŚląskLegia

0:3

 

Paços de FerreiraVitória S

2:3

Vitória GPortimonense

2:0

SportingMoreirense

1:0

BelenensesPorto

1:1

 

RadPartizan

1:2

TSCVojvodina

2:0

JavorVoždovac

1:2

NapredakFK Mačva

2:1

ProleterČukarički

2:1

RadničkiMladost

3:0

RadnikInđija

2:0

 

ReimsSaint-Étienne

3:1

NantesDijon

1:0

MarseilleBordeaux

3:1

 

OsijekLokomotiva

4:0

RijekaIstra 1961

2:0

 

DynamoPříbram

2:0

KarvináSigma

1:1

SpartaMladá Boleslav

5:2

 

RangersCeltic

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaCentral Córdoba

2:1

Defensa y JusticiaGodoy Cruz

2:0

Rosario CentralBoca Juniors

1:0

River PlateSan Lorenzo de Almagro

0:1

 

InternacionalAtlético Mineiro

2:1

CruzeiroPalmeiras

0:2

FortalezaBahia

2:1

CorinthiansFluminense

1:2

SantosFlamengo

4:0

Vasco da GamaChapecoense

1:1

BotafogoCeará

1:1

AvaíAtlético Paranaense

0:0

GoiásGrêmio

3:2

CSASão Paulo

1:2

 

Western UnitedMelbourne Victory

3:1

Adelaide UnitedNewcastle United Jets

2:1

International tournaments

Soon

11.12.2019 – 21.12.2019

FIFA Club World Cup 2019

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

Just finished

26.11.2019 – 08.12.2019

Gulf Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru