Atlético Mineiro

Belo Horizonte

Founded: 25.03.1908

Stadium: Estádio Governador Magalhães Pinto (Mineirão)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2013 - place 3

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Group E - place 3
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2016 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2015 - Round of 16
Copa Libertadores 2014 - Round of 16
Copa Libertadores 2013 - Winner
Copa Libertadores 2000 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1981 - First round, group 3 - place 2
Copa Libertadores 1978 - Semifinal group 1 - place 3
Copa Libertadores 1972 - First round, group 3 - place 4

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2019 - Semifinal
Copa Sudamericana 2018 - First stage
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2010 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - First Round
Copa Sudamericana 2004 - Section 2, Preliminary Stage
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 2 - place 2

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1998 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1997 - Winner
Copa CONMEBOL 1995 - Final
Copa CONMEBOL 1993 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1992 - Winner

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2000 - Semifinal

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2014 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Final
Copa do Brasil 2015 - Round of 16
Copa do Brasil 2014 - Winner
Copa do Brasil 2013 - Round of 16
Copa do Brasil 2012 - Third round
Copa do Brasil 2011 - Second round
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Third round
Copa do Brasil 2008 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2007 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2005 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2002 - Semifinal
Copa do Brasil 2001 - Second round
Copa do Brasil 2000 - Semifinal
Copa do Brasil 1999 - Second round
Copa do Brasil 1998 - Second round
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1995 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1994 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1992 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Second round
Copa do Brasil 1990 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1989 - Quarterfinal

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1967 - Quarterfinal
Taça Brasil 1964 - Quarterfinal
Taça Brasil 1963 - Fourth Round
Taça Brasil 1959 - Third Round

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 6
Brazil 2017 Série A - place 9
Brazil 2016 Série A - place 4
Brazil 2015 Série A - place 2
Brazil 2014 Série A - place 5
Brazil 2013 Série A - place 8
Brazil 2012 Série A - place 2
Brazil 2011 Série A - place 15
Brazil 2010 Série A - place 13
Brazil 2009 Série A - place 7
Brazil 2008 Série A - place 12
Brazil 2007 Série A - place 8
Brazil 2005 Série A - place 20
Brazil 2004 Série A - place 19
Brazil 2003 Série A - place 7
Brazil, Série A 2002 Quarterfinal
Brazil, Série A 2001 Semifinal
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 20
Brazil, Série A 1999 Final
Brazil, Série A 1998 First phase - place 9
Brazil, Série A 1997 Second phase, group B - place 4
Brazil, Série A 1996 Semifinal
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 2
Brazil, Série A 1994 Semifinal
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 8
Brazil, Série A 1992 First phase - place 13
Brazil, Série A 1991 Semifinal
Brazil, Série A 1990 Quarterfinal
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 4
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 6
Copa União 1987 Green module, semifinal
Brazil, Série A 1986 Semifinal
Brazil, Série A 1985 Semifinal
Brazil, Série A 1984 Second phase, group J - place 3
Brazil, Série A 1983 Semifinal
Brazil, Série A 1982 Second phase, group K - place 3
Brazil, Série A 1981 Round of 16
Brazil, Série A 1980 Final
Brazil, Série A 1979 Third phase, group R - place 4
Brazil, Série A 1978 Second phase, winners, group G - place 7
Brazil, Série A 1977 Final
Brazil, Série A 1976 Semifinal
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 8
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 2 - place 3
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 3
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 3 - place 2
Brazil, Série A 1971 Final round - Champion
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 Final phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
CAF Champion's League 2019/20

First round, Day 2

24.10

Zamalek SC - Génération Foot

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 20

Côte d'IvoireNiger

CongoEquatorial Guinea

LesothoZimbabwe

15:00

MaliMauritania

16:00

GuineaSenegal

16:00

Burkina FasoGhana

16:00

LibyaTunisia

17:00

 

FK OrenburgKrylia Sovetov

13:30

FK UfaCSKA

16:00

ArsenalFK Sochi

16:30

ZenitFK Rostov

19:00

DynamoFK Krasnodar

19:00

 

FK Khimki-MSaturn

13:00

 

FK MakhachkalaDynamo

14:30

VolgarSpartak-Vladikavkaz

16:00

 

NostaZvezda

Ural-2Lada-Tolyatti

14:00

Lada DFK Ufa-2

14:00

VolgaZenit-Izhevsk

14:00

FK ChelyabinskKAMAZ

15:00

AkronFK Tyumen

16:00

 

FK MariupolDnipro-1

14:00

DynamoFK Oleksandriya

17:00

OlympikVorskla

19:30

 

MetalurhMFK Mykolaiv

16:00

RukhIngulets

16:30

 

NeftçiZira

17:00

SəbailSumqayıt

19:30

 

AlashkertLori

15:00

PyunikUrartu

17:30

 

Tarpeda-BelAZIsloch

14:30

DneprShakhtsyor

17:00

Dynamo BrFK Slutsk

19:00

 

TobilOrdabasy

14:00

AqtöbeOkzhetpes

16:00

TarazShakhtyor

16:00

AstanaQayrat

20:00

 

CodruSperanţa

13:00

Sfîntul GheorghePetrocub

14:00

 

St. PöltenAustria

14:30

WattensHartberg

14:30

RapidWolfsberg

17:00

 

Manchester UnitedLiverpool

16:30

 

Wigan AthleticNottingham Forest

14:00

 

MechelenAntwerp

14:30

AnderlechtSint-Truiden

18:00

CercleCharleroi

20:00

 

LokomotivCSKA

17:45

 

KölnPaderborn 07

15:30

HoffenheimSchalke 04

18:00

 

EmmenFortuna

12:30

ZwolleDen Haag

14:30

GroningenSparta

14:30

FeyenoordHeracles Almelo

16:45

 

ChikhuraMetalurgi

15:00

WIT GeorgiaSioni

17:00

DilaDinamo Bt

19:00

 

AlavésCelta de Vigo

12:00

Real SociedadReal Betis

14:00

EspañolVillarreal

16:00

AthleticReal Valladolid

18:30

SevillaLevante

21:00

 

SassuoloInter

12:30

CagliariSPAL

15:00

SampdoriaRoma

15:00

UdineseTorino

15:00

ParmaGenoa

18:00

MilanLecce

20:45

 

SpartaksMETTA/LU

14:00

FK LiepājaValmiera

17:00

 

Žalgiris VSūduva

19:00

 

MoldeHaugesund

18:00

RanheimOdd

18:00

StrømsgodsetLillestrøm

18:00

VikingTromsø

18:00

Sarpsborg 08Brann

20:00

 

ArkaLechia

15:00

GórnikŁKS

17:30

 

TaborMaribor

14:30

AluminijNK Bravo

16:30

 

BordeauxSaint-Étienne

15:00

MonacoRennes

17:00

MarseilleStrasbourg

21:00

 

InterOsijek

15:00

LokomotivaHajduk

17:30

 

Bohemians 1905Opava

15:30

KarvináSlovácko

15:30

ViktoriaBaník

15:30

TepliceSparta

18:00

 

FalkenbergsAIK

15:00

HammarbyMalmö

15:00

NorrköpingKalmar

17:30

 

HeartsRangers

12:15

 

TammekaTulevik

13:00

Nõmme KaljuFlora

15:00

 

AldosiviDefensa y Justicia

11:00

Gimnasia y EsgrimaUnión

13:15

HuracánSan Lorenzo de Almagro

15:30

Rosario CentralVélez Sársfield

17:45

 

InternacionalVasco da Gama

16:00

Atlético MineiroSantos

16:00

São PauloAvaí

16:00

FlamengoFluminense

18:00

ChapecoenseGoiás

19:00

Atlético ParanaensePalmeiras

19:00

 

Tianjin TedaBeijing Renhe

15:30

Henan JianyeChongqing Dangdai Lifan

19:35

Jiangsu SuningHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaDalian Yifang

19:35

 

Melbourne CityAdelaide United

16:00

SydneyWellington Phoenix

18:00

Local time

Yesterday, October 18

SudanTanzania

1:2

 

AkhmatLokomotiv

0:2

 

VelesPskov-747

6:0

Lokomotiv-KazankaRodina

5:1

 

ShahtarKolos

6:0

 

Obolon-Brovar-2Podillya

0:3

 

Avanhard-2FK Nikopol

0:3

Chornomorets-2Enerhiya

1:1

 

NoahFC Erevan

3:1

 

FK MinskTarpeda

3:0

 

Qoʼqon 1912Qizilqum

1:2

BunyodkorAGMK

0:2

MetallurgSoʼgʼdiyona

0:1

 

Cardiff CitySheffield Wednesday

1:1

 

Mouscron-PéruwelzBrugge

0:1

 

VitoshaCherno More

0:2

DunavEtar

0:2

 

EintrachtBayer 04

3:0

 

GranadaAtlético Osasuna

1:0

 

Zagłębie LPogoń

0:1

Wisła KPiast

1:2

 

ČukaričkiVojvodina

0:0

Crvena ZvezdaRad

3:1

 

NiceParis Saint-Germain

1:4

 

GoricaDinamo

2:4

 

AFC EskilstunaSundsvall

1:0

 

ArsenalRiver Plate

3:3

Boca JuniorsRacing Club

0:1

 

ShenzhenGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Tianjin TianhaiWuhan Zall

3:1

 

Melbourne VictoryWestern Sydney Wanderers

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru