Zvezda

Perm

See also:  Zvezda (Perm), Russia

Founded: 1932

Stadium: Zvezda Stadium

Other names:

 1945 – 1951  Krylya Sovetov Molotov
 1952 – 1957  Molotov team
 1957 – 1991  Zvezda

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1990/91 - 1/32 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/64 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/32 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/64 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/64 finals
USSR Cup 1980 - Zone 5 - place 4
USSR Cup 1979 - Zone 5 - place 3
USSR Cup 1977 - 1/32 finals
USSR Cup 1976 - 1/16 finals
USSR Cup 1975 - 1/8 finals
USSR Cup 1974 - 1/32 finals
USSR Cup 1973 - 1/16 finals
USSR Cup 1972 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/32 finals
USSR Cup 1969 - 1/64 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 4, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 4, final
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 5, final
USSR Cup 1959/60 - 1/16 finals
USSR Cup 1958 - Zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - Zone 3, quarterfinal
USSR Cup 1955 - Zone 2, 1/32 finals
USSR Cup 1954 - 1/16 finals
USSR Cup 1953 - 1/128 finals
USSR Cup 1952 - 1/32 finals
USSR Cup 1949 - 1/16 finals
USSR Cup 1945 - 1/16 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league Center - place 14
  -    -  USSR 1990, second league Center - place 10
  -    -  USSR 1989, second league Zone 2 - place 5
  -  USSR, first league 1988 - place 21 ↓ 
  -    -  USSR 1987, second league Final B - place 1 ↑ 
  -    -  USSR 1986, second league Zone 2 - place 3
  -    -  USSR 1985, second league Final B - place 2
  -    -  USSR 1984, second league Zone 2 - place 2
  -    -  USSR 1983, second league Zone 2 - place 7
  -    -  USSR 1982, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1981, second league Zone 4 - place 11
  -    -  USSR 1980, second league Zone 2 - place 2
  -  USSR, first league 1979 - place 20 ↓ 
  -    -  USSR 1978, second league Final ↑ 
  -  USSR, first league 1977 - place 19 ↓ 
  -  USSR, first league 1976 - place 6
  -  USSR, first league 1975 - place 17
  -  USSR, first league 1974 - place 10
  -  USSR, first league 1973 - place 11
  -  USSR, first league 1972 - place 6
  -    -  USSR 1971, second league Final 1 - place 1 ↑ 
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 3 - place 8
  -  USSR, second group A 1969 Group 2, tournament for places 13-24 - place 20 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 3 - place 12
  -  USSR, second group A 1967 Group 3 - place 17
  -  USSR, second group A 1966 Group 3 - place 16
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 2 - place 8 ↑ 
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 2 - place 6
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 4 - place 6
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 4 - place 6 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 5 - place 5
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 4 - place 2
  -  USSR, class B 1959 Zone 6 - place 5
  -  USSR, class B 1958 Zone 5 - place 3
  -  USSR, class B 1957 Zone 3 - place 5
  -  USSR, class B 1956 Zone 2 - place 9
  -  USSR, class B 1955 Zone 2 - place 11
  -  USSR, class B 1954 Zone 1 - place 12
  -  USSR, class B 1953 Tournament for places 16-18 - place 17
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone2 - place 4
  -  USSR, second group 1948 RSFSR, zone2 - place 4
  -  USSR, second group 1947 RSFSR, zone2 - place 3
  -  USSR, second group 1946 East group - place 9
  -  USSR, second group 1945 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 756
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 424
Site news
13.11.2018
current

Second Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

Fixtures
Russia 2018/19

Day 23

18.11

FK Nizhniy Novgorod - FK Tambov

14:00

18.11

Rotor-Volgograd - Tom

14:00

18.11

Spartak-2 - Shinnik

14:00

18.11

FK Krasnodar-2 - Mordovia

15:00

18.11

FK Khimki - FK Sochi

15:00

18.11

FK Armavir - FK Tyumen

16:00

18.11

Baltika - FK Chertanovo

16:00

18.11

Sibir - SKA-Khabarovsk

17:00

18.11

Fakel - Avangard

17:00

18.11

Zenit-2 - Luch

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, November 18

MadagascarSudan

14:30

TogoAlgeria

16:00

EthiopiaGhana

16:00

KenyaSierra Leone

16:00

CongoDR Congo

15:30

LiberiaZimbabwe

16:00

RwandaCentral African Republic

15:30

GuineaCôte d'Ivoire

17:00

AngolaBurkina Faso

16:00

MauritaniaBotswana

17:00

SwazilandNiger

15:30

MozambiqueZambia

15:30

LesothoTanzania

16:00

SwitzerlandBelgium

20:45

EnglandCroatia

14:00

Northern IrelandAustria

17:00

HungaryFinland

20:45

GreeceEstonia

21:45

San MarinoBelarus

18:00

MoldovaLuxembourg

19:00

Turks and Caicos IslandsSaint Vincent and Grenadines

16:00

BahamasAnguilla

18:00

BarbadosUS Virgin Islands

19:00

Saint Kitts and NevisCanada

21:00

SpainBosnia and Herzegovina

20:45

 

FK Nizhniy NovgorodFK Tambov

14:00

Rotor-VolgogradTom

14:00

Spartak-2Shinnik

14:00

FK Krasnodar-2Mordovia

15:00

FK KhimkiFK Sochi

15:00

FK ArmavirFK Tyumen

16:00

BaltikaFK Chertanovo

16:00

SibirSKA-Khabarovsk

17:00

FakelAvangard

17:00

Zenit-2Luch

19:00

 

InguletsKolos

14:00

Obolon-BrovarHirnyk-Sport

14:00

 

San Lorenzo de AlmagroAtlético Tucumán

17:10

Defensa y JusticiaEstudiantes

19:20

 

ParanáPalmeiras

17:00

AméricaSantos

17:00

BotafogoInternacional

17:00

SportFlamengo

17:00

São PauloCruzeiro

19:00

GrêmioChapecoense

19:00

Local time

Yesterday, November 16

MoroccoCameroon

2:0

South SudanBurundi

2:5

EgyptTunisia

3:2

MongoliaHong Kong

1:5

TaiwanNorth Korea

0:2

LaosMyanmar

1:3

VietnamMalaysia

2:0

NetherlandsFrance

2:0

SlovakiaUkraine

4:1

WalesDenmark

1:2

SloveniaNorway

1:1

CyprusBulgaria

1:1

GibraltarArmenia

2:6

LiechtensteinMacedonia

0:2

British Virgin IslandsBonaire

14:45*

GrenadaSt. Martin

5:2

BermudaEl Salvador

1:0

BelizePuerto Rico

1:0

ArubaMontserrat

0:2

PalestinePakistan

2:1

UAEBolivia

0:0

OmanSyria

1:1

JapanVenezuela

1:1

Saudi ArabiaYemen

1:0

BrazilUruguay

1:0

HondurasPanama

1:0

ArgentinaMexico

2:0

ChileCosta Rica

2:3

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

02.09.2018 – 16.11.2018

East Asian Football Championship 2019,
Qualifying tournament

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru