Spartak

Oryol

See also:  FK Oryol (Oryol), Russia

Founded: 02.05.1960

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1960 – 1962  Lokomotiv
 1963 – 1972  Spartak
 1973 – 1975  Stal
 1975 – 1991  Spartak

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1967/68 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 1, 1/16 finals
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 3, 1/16 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 1, quarterfinal
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 3, semifinal

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 5 - place 18
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 5 - place 11
  -    -  USSR 1989, second league Zone 3 - place 9 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 5 - place 15
  -    -  USSR 1987, second league Zone 5 - place 15
  -    -  USSR 1986, second league Zone 5 - place 9
  -    -  USSR 1985, second league Zone 5 - place 12
  -    -  USSR 1984, second league Zone 5 - place 7
  -    -  USSR 1983, second league Zone 5 - place 7
  -    -  USSR 1982, second league Zone 5 - place 14
  -    -  USSR 1981, second league Zone 3 - place 10
  -    -  USSR 1980, second league Zone 3 - place 8
  -    -  USSR 1979, second league Zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1978, second league Zone 3 - place 14
  -    -  USSR 1977, second league Zone 3 - place 17
  -    -  USSR 1976, second league Zone 3 - place 20
  -    -  USSR 1975, second league Zone 3 - place 12
  -    -  USSR 1974, second league Zone 4 - place 9
  -    -  USSR 1973, second league Zone 3 - place 8
  -    -  USSR 1972, second league Zone 3 - place 18
  -    -  USSR 1971, second league Zone 2 - place 10
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 1 - place 16 ↑ 
  -    -  USSR 1969, class B RSFSR, zone 3 - place 8 ↓ 
  -    -  USSR 1968, class B RSFSR, zone 3 - place 10
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, zone 1 - place 13
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 1 - place 3
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 3 - place 8
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 3 - place 12
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 1 - place 6
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 2 - place 15 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 3 - place 11
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 1 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 864
Matches:1 020 806
Clubs:10 769
National teams:259
Stadiums:9 487
Site news
15.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Confederation Cup 2018/19
added

14.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Champions League 2018/19
added

12.04.2019
current

Fourth round of the
Copa do Brasil 2019
added

Fixtures
Russia 2018/19

Day 32

18.04

Baltika - Sibir

19:00

19.04

FK Khimki - FK Krasnodar-2

19:00

20.04

FK Sochi - FK Chertanovo

14:00

20.04

Rotor-Volgograd - FK Armavir

14:00

20.04

Avangard - FK Tambov

15:00

20.04

Shinnik - FK Tyumen

15:00

20.04

Zenit-2 - FK Nizhniy Novgorod

15:00

20.04

Tom - Luch

16:00

20.04

Spartak-2 - Mordovia

16:00

20.04

Fakel - SKA-Khabarovsk

17:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, April 19

 

AnzhiAkhmat

19:30

 

FK KhimkiFK Krasnodar-2

19:00

 

FK MuromDnepr

3:0

Luki-EnergiyaPskov-747

18:00

TekstilshchikTorpedo

18:30

 

RukhMFK Mykolaiv

18:00

 

PodillyaFK Kalush

17:00

BukovynaVeres

17:00

 

QəbələZira

16:00

SabahNeftçi

18:30

 

AlashkertArarat

15:00

ShirakBanants

16:00

Ararat-ArmeniaLori

16:00

 

FK MinskLuch

18:45

NemanFK Vitebsk

20:45

 

Bristol CityReading

12:00

Sheffield UnitedNottingham Forest

12:30

MillwallBrentford

13:00

Birmingham CityDerby County

15:00

Bolton WanderersAston Villa

15:00

MiddlesbroughStoke City

15:00

Leeds UnitedWigan Athletic

15:00

Preston North EndIpswich Town

15:00

Queens Park RangersBlackburn Rovers

15:00

Swansea CityRotherham United

15:00

West Bromwich AlbionHull City

15:00

Norwich CitySheffield Wednesday

19:45

 

Heracles AlmeloHeerenveen

20:00

 

AlavésReal Valladolid

21:00

 

SpartaksValmiera

14:00

FK LiepājaBFC Daugava

16:00

JelgavaMETTA/LU

18:00

 

PanevėžysSūduva

17:30

Žalgiris VŽalgiris K

19:00

 

Vitória SetubalPortimonense

15:30

TondelaBoavista

15:30

NacionalSporting

18:00

Vitória GuimaraesAves

20:30

 

OlimpijaGorica

16:00

CeljeAluminij

18:15

 

DijonRennes

19:00

LyonAngers

20:45

 

Istra 1961Osijek

16:30

SlavenDinamo

19:00

 

ÖstersundsElfsborg

13:30

NorrköpingFalkenbergs

16:00

ÖrebroAIK

16:00

 

CincinnatiReal Salt Lake

19:30

TorontoMinnesota United

20:00

Los Angeles GalaxyHouston Dynamo

20:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoShandong Luneng Taishan

19:35

Tianjin TianhaiShanghai SIPG

19:35

 

Adelaide UnitedMelbourne Victory

19:20

Local time

Yesterday, April 17

Manchester CityTottenham Hotspur

4:3

PortoLiverpool

1:4

Independiente del ValleUnión de Santa Fe

2:0
pen. 4:2

Oriente PetroleroRionegro Águilas

1:1
pen. 0:3

KhujandDordoi

3:1

Altyn AsyrEsteghlal

1:1

AbahaniMinerva Punjab

2:2

ChennaiyinManang Marsyangdi

2:0

Yangon UnitedHà Nội

2:5

Tampines RoversNagaworld

4:2

KayaPSM

1:2

Lao ToyotaHome United

2:3

4.25Kitchee

2:0

Tai PoHang Yuen

4:2

 

DynamoViktor Ponedelnik Football Academy

3:0

SKASpartak Vl

0:4

Mashuk-KMVLegion-Dynamo

1:0

Biolog-NovokubanskUrozhay

1:3

AngushtVolgar

0:3

ChernomoretsSpartak-Nalchik

0:0

 

Ingulets (Petrove)Zorya (Lugansk)

2:1

Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)Shahtar (Donetsk)

0:2

 

Nyva TCherkashchyna-Akademiya

1:1

 

EnerhiyaMetalurh

0:2

 

LazioUdinese

2:0

 

NantesParis Saint-Germain

3:2

 

Santos (Santos)Vasco da Gama (Rio de Janeiro)

2:0

Chapecoense (Chapecó)Corinthians (São Paulo)

1:0

Fluminense (Rio de Janeiro)Santa Cruz (Recife)

2:0

 

Vancouver WhitecapsLos Angeles

1:0

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

27.11.2018 – 01.06.2019

CAF Champion's League 2018/19

27.11.2018 – 26.05.2019

CAF Confederation Cup 2018/19

26.01.2019 – 12.05.2019

OFC Champions League 2019

19.02.2019 – 01.05.2019

CONCACAF Champions League 2019,
Final tournament

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru