Metallurg

Novokuznetsk

See also:  FK Novokuznetsk (Novokuznetsk), Russia

Founded: 1937

Stadium: Metallurg Stadium

Other names:

 1937 Ц 1938  Metallurg (Stalinsk)
 1946  Metallurg Vostoka (Stalinsk-Kuznetsk)
 1949  Metallurg (Stalinsk-Kuznetsk)
 1957 Ц 1961  Metallurg (Stalinsk)
 1962 Ц 1971  Metallurg
 1980 Ц 1981  Zapsibovets
 1982 Ц 1991  Metallurg

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1989/90 - 1/64 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1967/68 - RSFSR zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 6, 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 6, 1/16 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - 1/8 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 7, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1957 - 1/8 finals
USSR Cup 1949 - RSFSR zone II, quarterfinal
USSR Cup 1938 - Zone 5 (Novosibirsk), final
USSR Cup 1937 - 1/64 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 10 - place 5
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 10 - place 8
  -    -  USSR 1989, second league Zone 4 - place 9 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 4 - place 3
  -    -  USSR 1987, second league Zone 4 - place 3
  -    -  USSR 1986, second league Zone 4 - place 8
  -    -  USSR 1985, second league Zone 4 - place 5
  -    -  USSR 1984, second league Zone 4 - place 12
  -    -  USSR 1983, second league Zone 4 - place 6
  -    -  USSR 1982, second league Zone 4 - place 10
  -    -  USSR 1981, second league Zone 4 - place 10
  -    -  USSR 1980, second league Zone 4 - place 11
  -    -  USSR 1971, second league Zone 6 - place 17
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 4 - place 4 ↑ 
  -    -  USSR 1969, class B RSFSR, semifinal Rybinsk - place 4 ↓ 
  -    -  USSR 1968, class B RSFSR, zone 6 - place 5
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, zone 6 - place 7
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 6 - place 7
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 6 - place 18
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 5 - place 15 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 6 - place 12
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 5 - place 8
  -  USSR, class B 1959 Zone 7 - place 7
  -  USSR, class B 1958 Zone 6 - place 11
  -  USSR, class B 1957 Far East zone - place 10
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone2 - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 864
Matches:1 020 807
Clubs:10 769
National teams:259
Stadiums:9 489
Site news
15.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Confederation Cup 2018/19
added

14.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Champions League 2018/19
added

12.04.2019
current

Fourth round of the
Copa do Brasil 2019
added

Fixtures
Russia 2018/19

Day 32

20.04

FK Sochi - FK Chertanovo

14:00

20.04

Rotor-Volgograd - FK Armavir

14:00

20.04

Avangard - FK Tambov

15:00

20.04

Shinnik - FK Tyumen

15:00

20.04

Zenit-2 - FK Nizhniy Novgorod

15:00

20.04

Tom - Luch

(0:0)

20.04

Spartak-2 - Mordovia

16:00

20.04

Fakel - SKA-Khabarovsk

17:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, April 21

 

UralRubin

18:30

SpartakYenisey

19:00

 

FK Chertanovo-2Leningradets

15:00

 

Rotor-2FK Khimki-M

15:00

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyMashuk-KMV

0:3

UrozhayChaika

14:30

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Legion-DynamoSpartak Vl

16:00

Spartak-NalchikAngusht

16:00

ChernomoretsSKA

16:00

VolgarBiolog-Novokubansk

17:00

 

KAMAZFK Ufa-2

14:00

ZvezdaNeftekhimik

16:00

Syzran-2003Lada-Tolyatti

17:00

 

FK SlutskIsloch

15:00

Energetik-BDUDynamo Br

17:00

FK HomelShakhtsyor

19:45

 

EvertonManchester United

13:30

ArsenalCrystal Palace

16:00

Cardiff CityLiverpool

16:00

 

FreiburgBorussia D

15:30

HerthaHannover

18:00

 

ExcelsiorWillem II

12:15

FortunaNAC

14:30

PSVDen Haag

16:45

 

ChikhuraTorpedo

18:00

WIT GeorgiaDinamo Tb

21:00

 

LevanteEspañol

12:00

GetafeSevilla

14:00

Real MadridAthletic

16:15

VillarrealLeganés

18:30

Real BetisValencia

20:45

 

NantesAmiens

15:00

ToulouseLille

15:00

ReimsSaint-Étienne

17:00

Paris Saint-GermainMonaco

21:00

 

BudućnostTitograd

16:30

PetrovacSutjeska

16:30

 

FastavSlavia

17:00

SpartaKarviná

17:00

DuklaMladá Boleslav

17:00

BaníkOpava

17:00

Bohemians 1905Baumit

17:00

PříbramViktoria

17:00

SigmaTeplice

17:00

SlovanSlovácko

17:00

 

HäckenDjurgårdens

15:00

HammarbyAFC Eskilstuna

17:30

 

FloraKuressaare

13:00

PaideLevadia

15:00

 

DC UnitedNew York City

16:00

Los AngelesSeattle Sounders

16:00

 

Dalian YifangChongqing Dangdai Lifan

15:30

Jiangsu SuningGuangzhou R&F

17:30

Wuhan ZallShanghai Greenland Shenhua

19:35

 

Wellington PhoenixMelbourne City

19:00

Local time

Yesterday, April 19

 

AnzhiAkhmat

0:1

 

FK KhimkiFK Krasnodar-2

3:0

 

FK MuromDnepr

3:0

Luki-EnergiyaPskov-747

1:0

TekstilshchikTorpedo

2:0

 

RukhMFK Mykolaiv

1:1

 

PodillyaFK Kalush

0:1

BukovynaVeres

0:0

 

QəbələZira

2:1

SabahNeftçi

0:2

 

AlashkertArarat

2:0

ShirakBanants

0:0

Ararat-ArmeniaLori

3:0

 

FK MinskLuch

0:0

NemanFK Vitebsk

1:0

 

Bristol CityReading

1:1

Sheffield UnitedNottingham Forest

2:0

MillwallBrentford

1:1

Birmingham CityDerby County

2:2

Bolton WanderersAston Villa

0:2

MiddlesbroughStoke City

1:0

Leeds UnitedWigan Athletic

1:2

Preston North EndIpswich Town

4:0

Queens Park RangersBlackburn Rovers

1:2

Swansea CityRotherham United

4:3

West Bromwich AlbionHull City

3:2

Norwich CitySheffield Wednesday

2:2

 

Heracles AlmeloHeerenveen

2:1

 

AlavésReal Valladolid

2:2

 

SpartaksValmiera

2:0

FK LiepājaBFC Daugava

2:3

JelgavaMETTA/LU

1:2

 

PanevėžysSūduva

1:2

Žalgiris VŽalgiris K

3:1

 

Vitória SetubalPortimonense

1:1

TondelaBoavista

1:0

NacionalSporting

0:1

Vitória GuimaraesAves

0:2

 

OlimpijaGorica

3:1

CeljeAluminij

1:0

 

DijonRennes

3:2

LyonAngers

2:1

 

Istra 1961Osijek

1:0

SlavenDinamo

0:1

 

ÖstersundsElfsborg

1:1

NorrköpingFalkenbergs

4:3

ÖrebroAIK

2:1

 

CincinnatiReal Salt Lake

0:3

TorontoMinnesota United

4:3

Los Angeles GalaxyHouston Dynamo

2:1

 

Guangzhou Evergrande TaobaoShandong Luneng Taishan

2:1

Tianjin TianhaiShanghai SIPG

0:0

 

Adelaide UnitedMelbourne Victory

1:0

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

27.11.2018 Ц 01.06.2019

CAF Champion's League 2018/19

27.11.2018 Ц 26.05.2019

CAF Confederation Cup 2018/19

26.01.2019 Ц 12.05.2019

OFC Champions League 2019

19.02.2019 Ц 01.05.2019

CONCACAF Champions League 2019,
Final tournament

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru