Palmeiras

São Paulo

Founded: 26.08.1914

Stadium: Allianz Parque

Other names:

 1914 – 1942  Sociedade Esportiva Palestra Itália
 1942 –   Sociedade Esportiva Palmeiras

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1999 - Final

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2018 - Semifinal
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2016 - Group 2 - place 3
Copa Libertadores 2013 - Round of 16
Copa Libertadores 2009 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2006 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2005 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2001 - Semifinal
Copa Libertadores 2000 - Final
Copa Libertadores 1999 - Winner
Copa Libertadores 1995 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1994 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1979 - First round, group 3 - place 3
Copa Libertadores 1974 - First round, group 2 - place 2
Copa Libertadores 1973 - First round, group 2 - place 2
Copa Libertadores 1971 - Semifinal group 1 - place 2
Copa Libertadores 1968 - Final
Copa Libertadores 1961 - Final

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2012 - Round of 16
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2010 - Semifinal
Copa Sudamericana 2008 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 4 - place 3

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group E - place 3
Copa Mercosur 2000 - Final
Copa Mercosur 1999 - Final
Copa Mercosur 1998 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2018 - Semifinal
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2015 - Winner
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Round of 16
Copa do Brasil 2012 - Winner
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2008 - Third round
Copa do Brasil 2007 - Second round
Copa do Brasil 2004 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2003 - Third round
Copa do Brasil 2002 - First round
Copa do Brasil 2000 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1999 - Semifinal
Copa do Brasil 1998 - Winner
Copa do Brasil 1997 - Semifinal
Copa do Brasil 1996 - Final
Copa do Brasil 1995 - Second round
Copa do Brasil 1994 - Second round
Copa do Brasil 1993 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1992 - Semifinal

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1967 - Winner
Taça Brasil 1966 - Quarterfinal
Taça Brasil 1965 - Semifinal
Taça Brasil 1964 - Semifinal
Taça Brasil 1961 - Third Round
Taça Brasil 1960 - Winner

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - Champion
Brazil 2017 Série A - place 2
Brazil 2016 Série A - Champion
Brazil 2015 Série A - place 9
Brazil 2014 Série A - place 16
Brazil 2012 Série A - place 18
Brazil 2011 Série A - place 11
Brazil 2010 Série A - place 10
Brazil 2009 Série A - place 5
Brazil 2008 Série A - place 4
Brazil 2007 Série A - place 7
Brazil 2006 Série A - place 16
Brazil 2005 Série A - place 4
Brazil 2004 Série A - place 4
Brazil, Série A 2002 First phase - place 24
Brazil, Série A 2001 First phase - place 12
Copa João Havelange 2000 Quarterfinal
Brazil, Série A 1999 First phase - place 10
Brazil, Série A 1998 Quarterfinal
Brazil, Série A 1997 Final
Brazil, Série A 1996 Quarterfinal
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 4
Brazil, Série A 1994 Final - Champion
Brazil, Série A 1993 Final - Champion
Brazil, Série A 1992 First phase - place 11
Brazil, Série A 1991 First phase - place 6
Brazil, Série A 1990 Quarterfinal
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 3
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 7
Copa União 1987 Green module, group A, second stage - place 3
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 First phase, groups A/B, second stage - place 7
Brazil, Série A 1984 Second phase, group K - place 3
Brazil, Série A 1983 Third phase, group Q - place 3
Brazil, Série A 1981 Second phase, group J - place 3
Brazil, Série A 1980 Third phase, group N - place 3
Brazil, Série A 1979 Semifinal
Brazil, Série A 1978 Final
Brazil, Série A 1977 Final phase, group V - place 4
Brazil, Série A 1976 Third phase, group Q - place 5
Brazil, Série A 1975 Third phase, group A - place 4
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 1 - place 2
Brazil, Série A 1973 Final round - Champion
Brazil, Série A 1972 Final - Champion
Brazil, Série A 1971 Second phase, group C - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 Final phase - place 2
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 Final phase - Champion
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 Final phase - Champion

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 015
Matches:1 031 510
Clubs:10 824
National teams:259
Stadiums:9 550
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

Fixtures
Czech Champiopnship 2019/20, Gambrinus Liga

Day 8

31.08

Bohemians 1905 - Slovan

15:00

31.08

Slovácko - Mladá Boleslav

17:00

31.08

Příbram - Viktoria

19:30

01.09

Dynamo - Fastav

16:30

01.09

Baumit - Baník

16:30

01.09

Opava - Slavia

16:30

01.09

Teplice - Karviná

16:30

01.09

Sparta - Sigma

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 27

Crvena ZvezdaYoung Boys

21:00

RosenborgDinamo Zagreb

21:00

FK KrasnodarOlympiakós

22:00

PalmeirasGrêmio

21:30

La EquidadAtlético Mineiro

19:30

Shanghai SIPGUrawa Red Diamonds

19:30

Al Ittihad JeddahAl Hilal Riyadh

20:45

Altyn AsyrHà Nội

17:00

 

Arsenal (Kiev)Ahrobiznes (Volochysk)

-:+

Tavriya (Simferopil)Bukovyna (Chernivtsy)

16:00

Dinaz (Vyshhorod)Nyva (Vinnytsya)

17:00

MFK MykolaivPrikarpattya (Ivano-Frankivsk)

17:00

Podillya (Khmelnytskyi)Volyn (Lutsk)

17:00

Veres (Rivne)Rukh

17:00

Hirnyk-Sport (Komsomolsk)Metalurh (Zaporizhzhya)

17:00

Ingulets (Petrove)Metalist 1925 (Kharkiv)

18:00

FK Kalush (Kalush)FK Mynai (Mynai)

18:00

Cherkashchyna-Akademiya (Bilozirya)Kremin (Kremenchuk)

18:00

FK Vovchansk (Волчанск)Obolon-Brovar (Kyiv)

18:00

Avanhard (Kramatorsk)Balkany (Zorya)

18:00

Alians (Lypova Dolyna)Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)

18:00

 

Bristol RoversBrighton & Hove Albion

19:45

Burton AlbionMorecambe

19:45

Cardiff CityLuton Town

19:45

Crawley TownNorwich City

19:45

Crewe AlexandraAston Villa

19:45

Crystal PalaceColchester United

19:45

FulhamSouthampton

19:45

Grimsby TownMacclesfield Town

19:45

Leeds UnitedStoke City

19:45

Newport CountyWest Ham United

19:45

Nottingham ForestDerby County

19:45

Oxford UnitedMillwall

19:45

Plymouth ArgyleReading

19:45

Preston North EndHull City

19:45

RochdaleCarlisle United

19:45

Sheffield UnitedBlackburn Rovers

19:45

Southend UnitedMilton Keynes Dons

19:45

WatfordCoventry City

19:45

 

Leicester NirvanaBoston Town

19:45*

AFC MansfieldHeanor Town

19:45*

WareFC Romania

19:45*

 

MontpellierLyon

19:00

 

TammekaLevadia

19:30

Local time

Yesterday, August 25

 

CSKAAkhmat

3:0

FK RostovRubin

2:1

Krylia SovetovSpartak

1:2

ArsenalFK Orenburg

2:1

 

FK ChertanovoTom

1:1

NeftekhimikFK Krasnodar-2

1:0

MordoviaFK Nizhniy Novgorod

0:1

SKA-KhabarovskFK Armavir

3:0

ShinnikFK Khimki

0:1

BaltikaLuch

0:0

FakelAvangard

0:0

TorpedoYenisey

2:0

ChaikaTekstilshchik

3:0

 

LeningradetsFK Murom

3:2

 

AlaniyaVolgar

3:0

AnzhiDruzhba

2:2

Biolog-NovokubanskInter

2:0

ChernomoretsFK Krasnodar-3

6:0

 

IrtyshSakhalin

2:0

DynamoFK Novosibirsk

1:2

 

KarpatyZorya

0:1

ShahtarFK Mariupol

5:1

 

SabahKeşlə

0:1

QarabağQəbələ

3:0

 

ShirakPyunik

3:1

FC ErevanArarat-Armenia

1:2

 

Tarpeda-BelAZFK Haradzeya

1:1

ShakhtsyorFK Homel

3:1

BATESlavia

4:0

Dynamo MnTarpeda

20:45*

 

AqtöbeIrtysh

1:1

AstanaTaraz

5:0

KaysarZhetysu

0:2

QayratOkzhetpes

0:1

 

Dinamo-AutoSperanţa

3:4

CodruPetrocub

0:1

 

SturmWattens

2:0

Red BullAdmira Wacker

5:0

HartbergAustria

2:2

 

AFC BournemouthManchester City

1:3

Tottenham HotspurNewcastle United

0:1

Wolverhampton WanderersBurnley

1:1

 

Swansea CityBirmingham City

3:0

 

Evesham UnitedHarefield United

2:1

FC RomaniaWare

3:3

Dunstable TownShortwood United

4:1

Cray WanderersHythe Town

5:0

 

AntwerpGent

14:30*

StandardKortrijk

2:1

Mouscron-PéruwelzEupen

2:0

 

DunavCSKA

1:1

LudogoretsSlavia

0:0

 

PuskásFerencváros

4:1

 

RB LeipzigEintracht

2:1

HerthaWolfsburg

0:3

 

WaalwijkDen Haag

0:3

UtrechtVVV-Venlo

1:2

ZwolleSparta

2:2

 

WIT GeorgiaSaburtalo

0:0

Dinamo TbMetalurgi

2:2

 

KAKR

0:0

Víkingur RGrindavík

1:0

 

AlavésEspañol

0:0

MallorcaReal Sociedad

0:1

LeganésAtlético Madrid

0:1

BarcelonaReal Betis

5:2

 

UdineseMilan

1:0

CagliariBrescia

0:1

Hellas VeronaBologna

1:1

RomaGenoa

3:3

SampdoriaLazio

0:3

SPALAtalanta

2:3

TorinoSassuolo

2:1

 

JelgavaBFC Daugava

2:2

SpartaksRiga FC

2:4

METTA/LUValmiera

0:0

 

PalangaAtlantas

0:2

 

MoldeOdd

2:2

BrannTromsø

2:3

HaugesundLillestrøm

0:2

KristiansundMjøndalen

4:0

VikingRanheim

2:2

StrømsgodsetSarpsborg 08

2:1

 

GórnikKorona

3:0

Zagłębie LPiast

0:3

ŁKSLegia

2:3

 

MarítimoTondela

2:3

Santa ClaraBelenenses

0:0

PortimonenseSporting

1:3

Gil VicenteBraga

1:1

Vitória GFamalicão

1:1

 

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

2:1

TSCInđija

2:0

 

TriglavCelje

0:6

RudarTabor

2:2

MariborNK Bravo

4:0

 

MonacoNîmes

2:2

StrasbourgRennes

0:2

Paris Saint-GermainToulouse

4:0

 

InterLokomotiva

1:2

GoricaIstra 1961

1:1

OsijekHajduk

1:0

 

BudućnostZeta

1:1

 

Mladá BoleslavDynamo

4:2

ViktoriaOpava

4:0

SlovanSparta

3:1

 

AFC EskilstunaHäcken

0:2

NorrköpingHelsingborgs

5:0

ÖstersundsAIK

1:3

MalmöDjurgårdens

0:1

 

St. MirrenRangers

0:1

CelticHearts

3:1

 

PaideMaardu

5:0

TulevikKalev

1:1

 

Godoy CruzEstudiantes

2:1

UniónLanús

1:2

Central CórdobaRacing Club

0:0

River PlateTalleres

0:1

BanfieldBoca Juniors

0:1

 

SantosFortaleza

3:3

Vasco da GamaSão Paulo

2:0

GoiásInternacional

2:1

CearáFlamengo

0:3

AvaíCorinthians

1:1

CSACruzeiro

1:1

 

CincinnatiColumbus Crew

1:3

DallasHouston Dynamo

5:1

Los AngelesLos Angeles Galaxy

19:30

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru