Ukraine

FIFA rank: 24
UEFA league rank: 9

National stadium: Olimpiysky NSC

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Final tournament - Group C
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2016. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2011 - Winner
Cyprus International Tournament 2009 - Winner
Cyprus International Tournament 2001 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 1 - place 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992

Clubs:

ADOMS (Kremenchuk)
Advis-Khutrovyk (Hmelnitsky)
Ahrobiznes (Volochysk)
Ahrobiznes TSK (Romny)
Ahrotekhservis (Sumy)
Alians (Lypova Dolyna)
Antratsyt (Kirovske)
Arsenal (Kharkiv)
Arsenal-2 (Kyiv)
Arsenal-Kiev (Kiev)
Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)
Artaniya (Ochakiv)
Avanhard (Bziv)
Avanhard (Kramatorsk)
Avanhard (Merefa)
Avanhard (Zhovti Vody)
Avanhard-2 (Kramatorsk)
Baktyanets (Badalove)
Balkany (Zorya)
Barsa (Sumy)
Bastion (Illichivsk)
Batkivshchyna (Pervomayske)
Berehvideyk (Berehove)
Berkut (Bedevlya)
Beskyd (Nadvirna)
Blaho (Blahoyeve)
Borisfen (Borispil)
Borisfen-2 (Borispil)
Bukovyna (Chernivtsy)
Burevisnyk-Elbrus (Kirovohrad)
Chaika (Okhotnykove)
Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)
Chaika (Sevastopol)
Cherkashchyna-Akademiya (Bilozirya)
Cherkasky-Dnipro-2-Akademiya (Cherkasy)
Chornohora-Nika (Ivano-Frankivsk)
Chornomorets (Odesa)
Chornomorets-2 (Odesa)
CSKA (Kiev)
CSKA-2 (Kiev)
Demnya (Demnya)
Desna (Chernigiv)
Desna-2 (Chernigov)
Dinamo (Khmelnytskyi)
Dinaz (Vyshhorod)
Dnipro (Cherkasy)
Dnipro (Dnipropetrovsk)
Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-2 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-3 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-75 (Dnipropetrovsk)
Dnister (Zalishchiky)
Druzhba (Mahdalynivka)
Druzhba-Nova (Varva)
Dynamo (Kiev)
Dynamo (Luhansk)
Dynamo (Lviv)
Dynamo (Odessa)
Dynamo (Saky)
Dynamo (Slavyansk)
Dynamo (Vysokopillya)
Dynamo-2 (Kiev)
Dynamo-3 (Kiev)
Dyzelyst (Tokmak)
EKO-Servis (Rivne)
Electron (Romny)
Elektrometalurh-NZF (Nikopol)
Enerhetyk (Burshtyn)
Enerhiya (Mykolaiv)
Enerhiya (Nova Kahovka)
Enerhiya (Yuzhnoukrainsk)
FC Karlivka (Karlivka)
Feniks-Illichovets (Kalinino)
FK Bakhmach (Bakhmach)
FK Berdiansk (Berdiansk)
FK Berezhany (Berezhany)
FK Bucha (Bucha)
FK Cherkasy-2 (Cherkasy)
FK Chernyakhiv (Chernyakhiv)
FK Chortkiv (Chortkiv)
FK Kalush (Kalush)
FK Kharkiv (Kharkiv)
FK Kharkiv-2 (Kharkiv)
FK Kolomyia (Kolomyia)
FK Korosten (Korosten)
FK Krasyliv (Krasyliv)
FK Lozova (Lozova)
FK Lubny (Lubny)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv-2 (Lviv)
FK Mariupol (Mariupol)
FK Mykolaiv (Mykolaiv)
FK Mynai (Mynai)
FK Myrhorod (Myrhorod)
FK Nikopol (Nikopol)
FK Odesa (Odesa)
FK Oleksandriya (Oleksandriya)
FK Perechyn (Perechyn)
FK Poltava (Poltava)
FK Sambir (Sambor)
FK Sevastopol (Sevastopol)
FK Sevastopol-2 (Sevastopol)
FK Sharhorod (Sharhorod)
FK Slavutych (Slavutych)
FK Sokal (Sokal)
FK Sumy (Sumy)
FK Ternopil (Ternopil)
FK Uzhhorod (Uzhhorod)
FK Vovchansk (Vovchansk)
FK Zhydachiv (Zhydachiv)
Frunzrenets-Liha-99 (Sumy)
Goverla (Uzhgorod)
Halychyna (Drohobych)
Halychyna (Lviv)
Haray (Zhovkva)
Hazovyk-KhGV (Kharkiv)
Hazovyk-Khurtovyna (Komarno)
Hirnyk (Khartsyzk)
Hirnyk (Kryvyi Rih)
Hirnyk (Pavlohrad)
Hirnyk (Rovenky)
Hirnyk (Sosnivka)
Hirnyk-Illichovets (Komsomolske)
Hirnyk-Sport (Komsomolsk)
Hvardiyets (Hvardiyske)
IgroServis (Simferopol)
Ikva (Mlyniv)
Illichovets-2 (Mariupol)
Impuls (Kamyanets-Podilskyi)
Ingulets (Petrove)
Ingulets-2 (Petrove)
Intehral (Vinnytsia)
Inter (Boyarka)
Inturist (Yalta)
Irpin (Horenychy)
Karpaty (Chernivtsi)
Karpaty (Lviv)
Karpaty (Mukachevo)
Karpaty (Yaremche)
Karpaty-2 (Lviv)
Keramik (Baranivka)
Kharchovyk (Bilozerka)
Kharchovyk (Popivka)
Khatobudivnyk (Chernihiv)
Khimik (Cherkasy)
Khimik (Krasnoperekopsk)
Khimik (Severodonetsk)
Khimik (Vinnytsia)
Khimmash (Korosten)
Khurtovyk (Tysmenytsia)
Knjazha-2 (Shchaslyve)
Knyazha (Shchaslyve)
Kobra (Kharkiv)
Kolos (Amvrosiivka Region)
Kolos (Karapyshi)

Kolos (Kovalivka)
Komunalnyk (Lugansk)
Kovel-Volyn (Kovel)
Kremin (Kremenchuk)
Krok (Zhytomyr)
Krymteplytsya (Molodizhne)
Krystal (Dubno)
Krystal (Kherson)
Krystal (Oleksandriya)
Krystal (Parkhomivka)
Kryvbas (Kryvyi Rih)
Kryvbas-2 (Kryvyi Rih)
Lada (Chernivtsi)
LNZ-Lebedyn (Lebedyn)
Lokomotyv (Dvorichna)
Lokomotyv (Konotop)
Lokomotyv (Rivne)
Lokomotyv (Znamianka)
Mashynobudivnyk (Druzhkivka)
Medik (Morshin)
Metalist (Irshava)
Metalist (Kharkiv)
Metalist 1925 (Kharkiv)
Metalurh (Kryvyi Rih)
Metalurh (Novomoskovsk)
Metalurh (Zaporizhzhya)
Metalurh D (Donetsk)
Metalurh-2 (Donetsk)
Metalurh-2 (Zaporizhzhya)
MFK Mykolaiv (Mykolaiv)
MFK Mykolaiv-2 (Mykolaiv)
MFK Zhytomyr (Zhytomyr)
Molniya (Severodonetsk)
More (Feodosiya)
Myr (Hornostayivka)
Nafkom (Brovary)
Naftokhymyk (Kremenchuk)
Naftovyk (Dolyna)
Naftovyk (Kremenchuk)
Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)
Nove Zhyttya (Andriivka)
NPGU-Makiivvuhillya (Makeevka)
Nyva (Bershad)
Nyva (Nechayane)
Nyva (Terebovlya)
Nyva (Vinnytsya)
Nyva T (Ternopol)
Nyva V (Vinnytsya)
Nyva-Kosmos (Myronivka)
Nyva-Viktor (Novomykolaivka)
Obolon (Kiev)
Obolon-2 (Kiev)
Obolon-Brovar (Kyiv)
Obolon-Brovar-2 (Bucha)
ODEK (Orzhiv)
Olkom (Melitopol)
Olympik (Donetsk)
Olympik (Kharkiv)
Olympik (Kirovohrad)
Orbita (Zaporizhzhya)
Oskil (Kupyansk)
Palmira (Odesa)
Papirnyk (Malyn)
Papirnyk (Poninka)
Pervomayets (Pervomaisk)
Pidhirya (Storozhynets)
Pidshypnyk (Lutsk)
Podillya (Khmelnytskyi)
Podillya (Kyrnasivka)
Polihraftekhnika-Krystal (Oleksandriya)
Polissya (Zhytomyr)
Portovik (Kerch)
Portovyk (Illichovsk)
Prikarpattya-2 (Ivano-Frankivsk)
Prometey (Dniprodzerzhynsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Ratusha (Kamianets-Podilskyi)
Rava (Rava Ruska)
Real (Odesa)
Real Pharma (Odesa)
Rekord+ (Yalta)
Ros (Bila Tserkva)
Rotor (Cherkasy)
Rukh (Vynnyky)
Rus (Khust)
Rybak-Dorozhnik (Odesa)
SDYuShOR-Metalurh (Zaporizhia)
Shahtar (Donetsk)
Shahtar (Horlivka)
Shahtar (Lugansk)
Shahtar (Stahanov)
Shahtar (Sverdlovsk)
Shakhtar (Konotop)
Shakhtar (Shakhtarsk)
Shakhtar-2 (Donetsk)
Shakhtar-3 (Donetsk)
SK Kakhovka (Kakhovka)
SKA Odesa (Odesa)
SKA-Lotto (Odesa)
SKA-Orbita (Lviv)
SKAD-Yalpuh (Bolhrad)
Skala (Stryi)
Skala (Stryi)
Skify (Lviv)
Slovkhlib (Slovyansk)
Sokil (Lviv)
Sokil (Zolochiv)
Sokil-Orion (Velyki Hai)
Spartak (Ivano-Frankivsk)
Spartak (Okhtyrka)
Spartak (Sumy)
Sportinvest (Kryvyi Rih)
Stal (Alchevsk)
Stal (Dniprodzerzhinsk)
Stal-2 (Alchevsk)
Sudnobudivnyk (Mykolaiv)
Surozh (Sudak)
Tavriya (Novotroitske)
Tavriya (Simferopil)
Techno-Center (Rohatyn)
Temp (Shepetovka)
Temp-2 (Shepetivka)
Temp-ADVIS (Khmelnytsky)
Tiras-2500 (Bilhorod-Dnistrovskyi)
Torpedo (Zaporizhzhya)
Transimpeks-Ros-2 (Terezyne)
Tytan (Armyansk)
Tytan (Donetsk)
UkrAhroKom (Holovkivka)
Vahonobudivnyk (Kremenchuk)
Velta (Poltava)
Veres (Rivne)
Viktor (Zaporizhia)
Viktoriya (Mykolaivka)
Vodnyk (Mykolaiv)
Volyn (Lutsk)
Vorskla (Poltava)
Vorskla-2 (Poltava)
VPK-Ahro (Mahdalynivka)
Vuhlyk (Bilozerske)
Vuhlyk (Dymytrov)
Yalynka (Velyky Bychkiv)
Yavir (Smila)
Yavir-Volynlis (Tsuman)
Yednist (Plysky)
Yednist-2 (Plysky)
Yugostal (Yenakiieve)
Zakarpattya-2 (Uzhgorod)
Zhemchuzhina (Odessa)
Zhemchuzhyna (Yalta)
Zhytychi (Zhytomyr)
Zirka (Kirovohrad)
Zirka-2 (Kirovohrad)
Zorya (Khorostkiv)
Zorya (Lugansk)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 042
Matches:1 033 366
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 575
<2019>
<December>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
03.12.2019
current

Third Round Proper of the
FA Cup 2019/20
added

28.11.2019

November update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Croatia 2019/20

Day 19

13.12

Gorica - Inter

18:00

14.12

Rijeka - Varaždin

15:00

14.12

Dinamo - Lokomotiva

17:30

15.12

Osijek - Slaven

15:00

15.12

Hajduk - Istra 1961

17:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, December 10

ChinaJapan

19:30

SudanKenya

TanzaniaZanzibar

NapoliGenk

18:55

Red BullLiverpool

18:55

Borussia DortmundSlavia Praha

21:00

InterBarcelona

21:00

BenficaZenit

20:00

LyonRB Leipzig

21:00

ChelseaLille

20:00

AjaxValencia

21:00

 

Bristol CityMillwall

19:45

Charlton AthleticHuddersfield Town

19:45

Leeds UnitedHull City

19:45

Nottingham ForestMiddlesbrough

19:45

Preston North EndFulham

19:45

Stoke CityLuton Town

20:00

 

Carlisle UnitedForest Green Rovers

19:45*

Crewe AlexandraEastleigh

19:45*

Ipswich TownCoventry City

19:45*

Hartlepool UnitedExeter City

19:45*

 

KomZeta

13:00

PetrovacPodgorica

13:00

BudućnostRudar

13:00

GrbaljIskra

13:00

TitogradSutjeska

13:00

Local time

Yesterday, December 8

ZanzibarSudan

1:1

KenyaTanzania

1:0

BahrainSaudi Arabia

1:0

 

Krylia SovetovUral

2:3

FK SochiRubin

1:1

SpartakFK Rostov

1:4

 

KarpatyDesna

2:6

FK MariupolFK Lviv

0:0

DynamoZorya

1:2

 

SumqayıtQəbələ

1:1

ZiraSəbail

4:1

SabahNeftçi

0:2

 

MattersburgAdmira Wacker

1:2

SturmAltach

1:2

RapidAustria

2:2

 

Aston VillaLeicester City

1:4

Newcastle UnitedSouthampton

2:1

Norwich CitySheffield United

1:2

Brighton & Hove AlbionWolverhampton Wanderers

2:2

 

West Bromwich AlbionSwansea City

5:1

 

Mouscron-PéruwelzStandard

2:2

AnderlechtCharleroi

0:0

EupenOostende

1:0

 

Botev VSlavia

0:2

ArdaCSKA

0:0

LevskiVitosha

2:0

 

FerencvárosPuskás

2:2

 

UnionKöln

2:0

WerderPaderborn 07

0:1

 

VitesseFeyenoord

0:0

GroningenUtrecht

0:1

WaalwijkHeerenveen

1:3

SpartaHeracles Almelo

0:0

 

EibarGetafe

0:1

Real BetisAthletic

3:2

Real ValladolidReal Sociedad

0:0

LeganésCelta de Vigo

3:2

Atlético OsasunaSevilla

1:1

 

LecceGenoa

2:2

SassuoloCagliari

2:2

SPALBrescia

0:1

TorinoFiorentina

2:1

SampdoriaParma

0:1

BolognaMilan

2:3

 

CracoviaRaków

3:0

PogońPiast

1:0

ŚląskLegia

0:3

 

Paços de FerreiraVitória S

2:3

Vitória GPortimonense

2:0

SportingMoreirense

1:0

BelenensesPorto

1:1

 

RadPartizan

1:2

TSCVojvodina

2:0

JavorVoždovac

1:2

NapredakFK Mačva

2:1

ProleterČukarički

2:1

RadničkiMladost

3:0

RadnikInđija

2:0

 

ReimsSaint-Étienne

3:1

NantesDijon

1:0

MarseilleBordeaux

3:1

 

OsijekLokomotiva

4:0

RijekaIstra 1961

2:0

 

DynamoPříbram

2:0

KarvináSigma

1:1

SpartaMladá Boleslav

5:2

 

RangersCeltic

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaCentral Córdoba

2:1

Defensa y JusticiaGodoy Cruz

2:0

Rosario CentralBoca Juniors

1:0

River PlateSan Lorenzo de Almagro

0:1

 

InternacionalAtlético Mineiro

2:1

CruzeiroPalmeiras

0:2

FortalezaBahia

2:1

CorinthiansFluminense

1:2

SantosFlamengo

4:0

Vasco da GamaChapecoense

1:1

BotafogoCeará

1:1

AvaíAtlético Paranaense

0:0

GoiásGrêmio

3:2

CSASão Paulo

1:2

 

Western UnitedMelbourne Victory

3:1

Adelaide UnitedNewcastle United Jets

2:1

International tournaments

Soon

11.12.2019 – 21.12.2019

FIFA Club World Cup 2019

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

Just finished

26.11.2019 – 08.12.2019

Gulf Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru