Atlético Mineiro

Belo Horizonte

Founded: 25.03.1908

Stadium: Estádio Governador Magalhães Pinto (Mineirão)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2013 - place 3

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2016 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2015 - Round of 16
Copa Libertadores 2014 - Round of 16
Copa Libertadores 2013 - Winner
Copa Libertadores 2000 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1981 - First round, group 3 - place 2
Copa Libertadores 1978 - Semifinal group 1 - place 3
Copa Libertadores 1972 - First round, group 3 - place 4

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - First stage
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2010 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - First Round
Copa Sudamericana 2004 - Section 2, Preliminary Stage
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 2 - place 2

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1998 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1997 - Winner
Copa CONMEBOL 1995 - Final
Copa CONMEBOL 1993 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1992 - Winner

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2000 - Semifinal

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2014 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Final
Copa do Brasil 2015 - Round of 16
Copa do Brasil 2014 - Winner
Copa do Brasil 2013 - Round of 16
Copa do Brasil 2012 - Third round
Copa do Brasil 2011 - Second round
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Third round
Copa do Brasil 2008 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2007 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2005 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2002 - Semifinal
Copa do Brasil 2001 - Second round
Copa do Brasil 2000 - Semifinal
Copa do Brasil 1999 - Second round
Copa do Brasil 1998 - Second round
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1995 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1994 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1992 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Second round
Copa do Brasil 1990 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1989 - Quarterfinal

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1967 - Quarterfinal
Taça Brasil 1964 - Quarterfinal
Taça Brasil 1963 - Fourth Round
Taça Brasil 1959 - Third Round

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2018 Série A
Brazil 2017 Série A - place 9
Brazil 2016 Série A - place 4
Brazil 2015 Série A - place 2
Brazil 2014 Série A - place 5
Brazil 2013 Série A - place 8
Brazil 2012 Série A - place 2
Brazil 2011 Série A - place 15
Brazil 2010 Série A - place 13
Brazil 2009 Série A - place 7
Brazil 2008 Série A - place 12
Brazil 2007 Série A - place 8
Brazil 2005 Série A - place 20
Brazil 2004 Série A - place 19
Brazil 2003 Série A - place 7
Brazil, Série A 2002 Quarterfinal
Brazil, Série A 2001 Semifinal
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 20
Brazil, Série A 1999 Final
Brazil, Série A 1998 First phase - place 9
Brazil, Série A 1997 Second phase, group B - place 4
Brazil, Série A 1996 Semifinal
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 2
Brazil, Série A 1994 Semifinal
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 8
Brazil, Série A 1992 First phase - place 13
Brazil, Série A 1991 Semifinal
Brazil, Série A 1990 Quarterfinal
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 4
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 6
Copa União 1987 Green module, semifinal
Brazil, Série A 1986 Semifinal
Brazil, Série A 1985 Semifinal
Brazil, Série A 1984 Second phase, group J - place 3
Brazil, Série A 1983 Semifinal
Brazil, Série A 1982 Second phase, group K - place 3
Brazil, Série A 1981 Round of 16
Brazil, Série A 1980 Final
Brazil, Série A 1979 Third phase, group R - place 4
Brazil, Série A 1978 Second phase, winners, group G - place 7
Brazil, Série A 1977 Final
Brazil, Série A 1976 Semifinal
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 8
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 2 - place 3
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 3
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 3 - place 2
Brazil, Série A 1971 Final round - Champion
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 Final phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 970
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

Fixtures
Croatia 2018/19

Day 11

21.10

Slaven - Gorica

15:00

21.10

Lokomotiva - Hajduk

17:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 22

 

LuchFK Homel

19:00

 

ArsenalLeicester City

20:00

 

VitoshaBeroe

20:00

 

Real SociedadGirona

21:00

 

SampdoriaSassuolo

20:30

 

CracoviaGórnik

18:00

 

SpartaMladá Boleslav

18:00

 

BrommapojkarnaGöteborg

19:00

 

InternacionalSantos

20:00

Local time

Yesterday, October 20

 

FK OrenburgYenisey

0:0

UralKrylia Sovetov

1:1

FK UfaRubin

0:0

 

Spartak-2FK Chertanovo

0:2

ShinnikLuch

0:0

AvangardTom

0:0

FakelFK Tambov

0:0

FK KhimkiFK Tyumen

2:1

Rotor-VolgogradMordovia

1:1

BaltikaFK Krasnodar-2

1:4

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

1:0

FK SochiSibir

4:1

Zenit-2SKA-Khabarovsk

0:1

 

Znamya TrudaVeles

0:1

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

1:2

FK KolomnaTorpedo

2:1

LeningradetsDnepr

4:1

 

FK KalugaMetallurg

2:0

KvantDynamo

0:1

FK RyazanZorkiy

2:1

Salyut-BelgorodSaturn

1:0

SokolRotor-2

4:0

FK StroginoTorpedo

0:1

 

FK MariupolZorya

3:2

VorsklaDynamo

0:1

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

1:2

KolosDnipro-1

1:1

RukhVolyn

1:3

Hirnyk-SportAhrobiznes

1:1

ZirkaMetalist 1925

0:3

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

3:0

VeresFK Kalush

1:1

PodillyaNyva V

2:0

 

Real PharmaKrystal

1:2

HirnykEnerhiya

2:2

FK NikopolKremin

1:4

 

QəbələNeftçi

3:1

QarabağSəbail

1:0

 

ArtsakhLori

2:3

ShirakArarat

1:0

 

FK MinskDynamo Mn

3:3

BATEFK Haradzeya

3:2

ShakhtsyorNeman

1:0

 

AstanaOrdabasy

1:1

 

Dinamo-AutoSperanţa

0:1

ZimbruZarya

3:1

 

NavbahorBuxoro

1:0

MetallurgBunyodkor

1:0

PaxtakorLokomotiv

1:3

 

Red BullWacker

1:1

LASKAltach

1:1

HartbergRapid

3:0

 

ChelseaManchester United

2:2

AFC BournemouthSouthampton

0:0

Cardiff CityFulham

4:2

Manchester CityBurnley

5:0

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

0:1

West Ham UnitedTottenham Hotspur

0:1

Wolverhampton WanderersWatford

0:2

Huddersfield TownLiverpool

0:1

 

Blackburn RoversLeeds United

2:1

Aston VillaSwansea City

1:0

BrentfordBristol City

0:1

ReadingMillwall

3:1

Hull CityPreston North End

1:1

Ipswich TownQueens Park Rangers

0:2

Nottingham ForestNorwich City

1:2

Rotherham UnitedBolton Wanderers

1:1

Stoke CityBirmingham City

0:1

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

1:0

Derby CountySheffield United

2:1

 

Dunston UTSGateshead

0:4

GuiseleyStourbridge

3:1

Warrington TownHalifax Town

2:2

ChorleyBarrow

3:2

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

1:0

AFC FyldeChesterfield

1:3

SouthportAshton United

2:1

Blyth SpartansYork City

0:1

Harrogate TownWrexham

0:0

Stockport CountyAltrincham

2:0

MarineSalford City

1:2

Witton AlbionSolihull Moors

0:2

Alfreton TownSt Neots Town

4:0

WokingWelling United

1:0

Hitchin TownLeatherhead

1:1

Chippenham TownMaidenhead United

1:1

Eastbourne BoroughSlough Town

1:2

Hemel Hempstead TownOxford City

1:1

Weston-super-MareBath City

1:0

Boreham WoodDagenham & Redbridge

2:2

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

1:0

Gloucester CityBromley

0:1

Aldershot TownKettering Town

2:0

Torquay UnitedWinchester City

4:1

Billericay TownTaunton Town

2:2

EastleighHampton & Richmond Borough

0:1

WealdstoneSutton United

1:2

Ebbsfleet UnitedWorthing

4:0

Maidstone UnitedLeyton Orient

2:0

Haringey BoroughPoole Town

2:1

BarnetBraintree Town

4:2

Concord RangersDover Athletic

0:1

 

Mouscron-PéruwelzStandard

0:0

KortrijkSint-Truiden

3:1

AntwerpLokeren

2:1

GenkEupen

2:1

 

SlaviaSeptemvri

3:1

Botev PCherno More

2:1

LudogoretsLevski

2:1

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

1:2

HaladásVidi

0:2

MTKHonvéd

1:1

DiósgyőrÚjpest

1:2

DebrecenPaks

2:1

PuskásFerencváros

1:0

 

Bayer 04Hannover

2:2

StuttgartBorussia D

0:4

AugsburgRB Leipzig

0:0

WolfsburgBayern

1:3

NürnbergHoffenheim

1:3

Schalke 04Werder

0:2

 

PSVEmmen

6:0

ExcelsiorVitesse

2:0

HeerenveenAjax

0:4

UtrechtAZ

2:1

 

SioniSamtredia

4:2

 

Real MadridLevante

1:2

ValenciaLeganés

1:1

VillarrealAtlético

1:1

BarcelonaSevilla

4:2

 

RomaSPAL

0:2

JuventusGenoa

1:1

UdineseNapoli

0:3

 

Riga FCJelgava

2:0

VentspilsSpartaks

1:1

FK LiepājaMETTA/LU

0:1

 

MoldeSarpsborg 08

2:2

SandefjordStrømsgodset

2:1

 

Zagłębie SMiedź

3:1

ŚląskArka

1:2

LechKorona

2:1

 

VoždovacMladost

1:1

ProleterFK Mačva

1:0

Crvena ZvezdaRad

3:1

RadničkiZemun

2:0

NapredakRadnik

1:1

 

MuraRudar

2:1

GoricaMaribor

0:3

AluminijDomžale

0:0

 

Paris Saint-GermainAmiens

5:0

CaenGuingamp

0:0

DijonLille

1:2

NantesToulouse

4:0

ReimsAngers

1:1

StrasbourgMonaco

2:1

 

RudešOsijek

1:4

Istra 1961Dinamo

1:4

 

IskraZeta

1:2

RudarGrbalj

0:0

PetrovacSutjeska

1:0

LovćenMornar

0:1

BudućnostTitograd

2:1

 

SigmaFastav

1:1

PříbramBaumit

0:6

BaníkKarviná

1:1

SlováckoTeplice

0:2

 

MalmöHammarby

2:1

DalkurdÖrebro

1:0

 

CelticHibernian

4:2

HeartsAberdeen

2:1

LivingstonDundee

4:0

MotherwellSt. Johnstone

0:1

St. MirrenKilmarnock

1:2

 

KuressaareKalev

3:3

PaidePärnu

2:1

TransFlora

1:2

 

AméricaGrêmio

1:1

BotafogoBahia

0:1

São PauloAtlético Paranaense

0:0

SportVasco da Gama

2:1

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

6:1

Guizhou HengfengDalian Yifang

3:0

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

4:4

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

1:1

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

2:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru