New England Revolution

Foxborough

Founded: 1995

Stadium: Gillette Stadium

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Football Challenge/International Champions Cup - overall stats
World Football Challenge 2011 - Final round

Overall stats CONCACAF Champions Cup/League - overall stats
CONCACAF Champions League 2008/09 Final tournament - Preliminary round
CONCACAF Champions Cup 2005/06 Final tournament - Quarterfinal
CONCACAF Champions Cup 2002/03 Final tournament - 1/8 finals

Overall stats USA Championship (NASF/MLS) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

MLS 2019 Regular season
MLS 2018 Regular season - place 8
MLS 2017 Regular season - place 7
MLS 2016 Regular season - place 7
MLS 2015 Knockout round
MLS 2014 Final
MLS 2013 Conference Semifinals
MLS 2012 Regular season - place 9
MLS 2011 Regular season - place 9
MLS 2010 Regular season - place 6
MLS 2009 Conference Semifinals
MLS 2008 Conference Semifinals
MLS 2007 Final
MLS 2006 Final
MLS 2005 Final
MLS 2004 Conference Finals
MLS 2003 Conference Finals
MLS 2002 Final
MLS 2001 Regular season - place 3
MLS 2000 Quarterfinal
MLS 1999 Regular season - place 5
MLS 1998 Regular season - place 6
MLS 1997 Conference Semifinals
MLS 1996 Regular season - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 687
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Europa League 2019/20

Group A, Day 2

03.10

Sevilla - APOEL

21:00

03.10

F91 - Qarabağ

21:00

Group B, Day 2

03.10

Malmö - København

21:00

03.10

Lugano - Dynamo Kyiv

21:00

Group C, Day 2

03.10

Trabzonspor - Basel

22:00

03.10

FK Krasnodar - Getafe

22:00

Group D, Day 2

03.10

Sporting - LASK

20:00

03.10

Rosenborg - PSV

21:00

Group E, Day 2

03.10

Celtic - CFR

20:00

03.10

Lazio - Rennes

21:00

Group F, Day 2

02.10

Vitória Guimarães - Eintracht Frankfurt

15:50

03.10

Arsenal - Standard

20:00

Group G, Day 2

03.10

Young Boys - Rangers

18:55

03.10

Feyenoord - Porto

18:55

Group H, Day 2

03.10

Ferencváros - Ludogorets

18:55

03.10

CSKA Moscow - Español

19:55

Group I, Day 2

03.10

Saint-Étienne - Wolfsburg

18:55

03.10

FK Oleksandriya - Gent

19:55

Group J, Day 2

03.10

Wolfsberg - Roma

18:55

03.10

İstanbul Başakşehir - Borussia M'gladbach

19:55

Group K, Day 2

03.10

Braga - Slovan

17:55

03.10

Beşiktaş - Wolverhampton Wanderers

19:55

Group L, Day 2

03.10

AZ - Manchester United

18:55

03.10

Astana - Partizan

20:50

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 23

 

KvantFK Strogino

16:00

 

ChaikaPolissya

16:00

 

ZiraQarabağ

19:00

 

EtarVitosha

17:30

 

WolfsburgHoffenheim

20:30

 

StabækMolde

19:00

 

BragaMarítimo

19:00

SportingFamalicão

21:00

 

JablonecSigma

18:00

 

TalleresGimnasia y Esgrima

21:00

 

GoiásFluminense

20:00

Local time

Yesterday, September 21

BurundiUganda

0:3

SenegalGuinea

1:0

MauritaniaMali

0:0

TunisiaLibya

1:0

AlgeriaMorocco

0:0

 

AkhmatKrylia Sovetov

1:1

ZenitRubin

5:0

FK TambovFK Rostov

2:1

 

FK Nizhniy NovgorodAvangard

1:1

Spartak-2Neftekhimik

0:3

MordoviaTekstilshchik

1:0

BaltikaRotor

2:1

ChaikaFK Krasnodar-2

1:1

TorpedoTom

2:1

FK ArmavirLuch

0:0

FakelFK Khimki

0:3

FK ChertanovoShinnik

0:1

 

OlimpZenit-2

2:5

Znamya TrudaTorpedo

0:0

LeningradetsZvezda

1:0

Pskov-747FK Kolomna

1:0

Lokomotiv-KazankaVeles

1:2

FK MuromFK Dolgoprudny

1:2

 

AraratMetallurg

1:1

Rotor-2Khimik-Arsenal

0:3

SokolFK Khimki-M

3:0

Salyut-BelgorodFK Kaluga

1:0

SaturnDynamo

0:2

 

SKAUrozhay

3:0

Legion-DynamoDruzhba

1:0

AnzhiBiolog-Novokubansk

1:0

Spartak-NalchikSpartak-Vladikavkaz

3:0

AlaniyaInter

5:0

ChernomoretsDynamo

3:0

FK Krasnodar-3FK Makhachkala

0:2

VolgarMashuk-KMV

1:0

 

FK ChelyabinskLada D

3:1

Zenit-IzhevskZvezda

0:1

VolgaFK Ufa-2

4:3

NostaFK Tyumen

1:4

AkronUral-2

1:0

 

FK LvivOlympik

0:1

ZoryaFK Mariupol

0:0

 

Cherkashchyna-AkademiyaHirnyk-Sport

1:2

KreminChornomorets

2:4

BalkanyPrykarpattya

2:0

RukhObolon-Brovar

0:1

Metalist 1925Volyn

2:0

 

Nyva VBukovyna

2:2

 

SumqayıtSabah

1:0

SəbailQəbələ

1:1

 

FC ErevanUrartu

0:1

ShirakArarat-Armenia

1:0

AlashkertGandzasar

2:0

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

1:2

NemanDnepr

1:0

ShakhtsyorFK Vitebsk

4:0

 

OkzhetpesIrtysh

1:0

KaysarQayrat

0:1

TarazAtyrau

2:2

 

CodruDinamo-Auto

0:1

SperanţaSheriff

0:0

 

MetallurgPaxtakor

1:2

SoʼgʼdiyonaNavbahor

0:0

 

MattersburgSturm

3:3

Admira WackerSt. Pölten

1:1

WattensRapid

0:2

 

Leicester CityTottenham Hotspur

2:1

BurnleyNorwich City

2:0

EvertonSheffield United

0:2

Manchester CityWatford

8:0

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

0:0

 

Leeds UnitedDerby County

1:1

Birmingham CityPreston North End

0:1

BrentfordStoke City

0:0

Bristol CitySwansea City

0:0

Cardiff CityMiddlesbrough

1:0

Luton TownHull City

0:3

MillwallQueens Park Rangers

1:2

Nottingham ForestBarnsley

1:0

ReadingBlackburn Rovers

1:2

Sheffield WednesdayFulham

1:1

Wigan AthleticCharlton Athletic

2:0

 

IrlamYork City

0:2

MarineDunston UTS

1:2

SouthportScarborough Athletic

5:2

ChesterAltrincham

1:1

Curzon AshtonBlyth Spartans

4:4

Bradford Park AvenueMorpeth Town

2:4

Ashton UnitedPontefract Collieries

1:0

ColneOssett United

0:0

1874 NorthwichWhitby Town

0:1

United of ManchesterWarrington Town

1:2

TraffordDarlington

1:3

GatesheadRamsbottom United

6:0

GuiseleyStockton Town

1:0

Lancaster CitySpennymoor Town

0:5

Runcorn TownFarsley Celtic

1:3

Alfreton TownKing's Lynn Town

1:1

StamfordBoston United

0:4

LeamingtonChasetown

2:2

Kettering TownSutton Coldfield Town

1:1

Belper TownWitton Albion

0:0

Loughborough DynamoTamworth

0:3

A.F.C. Telford UnitedNantwich Town

0:3

Rushall OlympicGainsborough Trinity

2:0

Halesowen TownStratford Town

4:1

Boston TownLeek Town

0:4

BuxtonCorby Town

5:0

Matlock TownKidsgrove Athletic

1:2

Hednesford TownBarwell

3:2

Kidderminster HarriersStafford Rangers

0:0

Coalville TownStourbridge

1:2

Beaconsfield TownHemel Hempstead Town

1:0

Corinthian-CasualsChelmsford City

2:0

WalthamstowAbbey Rangers

1:1

BalhamRoyston Town

3:5

Tonbridge AngelsEastbourne Borough

1:2

MargateConcord Rangers

3:1

HendonDeeping Rangers

3:2

St Ives TownCanvey Island

0:0

Maidstone UnitedCheshunt

4:1

Potters Bar TownAFC Hornchurch

2:0

Dulwich HamletBognor Regis Town

6:1

Flackwell HeathSlough Town

0:3

Billericay TownBasildon United

1:0

Tooting & Mitcham UnitedDorking Wanderers

1:0

HadleyRamsgate

1:0

Harrow BoroughCarshalton Athletic

0:1

Biggleswade TownWare

1:2

Badshot LeaHayes & Yeading United

0:4

Lowestoft TownNeedham Market

4:0

Barton RoversHitchin Town

0:1

Enfield TownBraintree Town

2:0

Maldon & TiptreeWingate & Finchley

4:2

MoneyfieldsWhyteleafe

0:2

Hartley WintneyChichester City

0:0

HorshamDartford

0:2

St Albans CityWorthing

2:2

Kings LangleyFolkestone Invicta

4:0

Haringey BoroughStaines Town

5:0

FarnboroughWealdstone

0:5

Welling UnitedChipstead

7:0

Chesham UnitedHampton & Richmond Borough

1:2

Weston-super-MareMerthyr Town

2:1

SholingWeymouth

0:3

HerefordTruro City

5:2

Portland UnitedSalisbury

0:1

Havant & WaterloovilleTaunton Town

2:1

Cirencester TownChippenham Town

2:2

TavistockHighworth Town

4:0

Tiverton TownBristol Manor Farm

2:4

Poole TownHungerford Town

2:1

Swindon SupermarineBath City

0:4

Oxford CityNorth Leigh

7:0

KidlingtonGloucester City

0:5

Brackley TownCinderford Town

4:0

Blackfield & LangleyDorchester Town

1:0

Bishop's StortfordPeterborough Sports

1:2

LewesBowers & Pitsea

1:2

 

CharleroiSint-Truiden

0:3

AntwerpCercle

3:1

Waasland-BeverenMouscron-Péruwelz

1:1

GenkOostende

3:1

 

Botev VDunav

0:0

SlaviaLevski

0:2

 

BayernKöln

4:0

Bayer 04Union

2:0

HerthaPaderborn 07

2:1

FreiburgAugsburg

1:1

WerderRB Leipzig

0:3

 

SpartaWaalwijk

4:0

GroningenZwolle

2:0

Willem IIVVV-Venlo

1:0

VitesseFortuna

4:2

 

ChikhuraDinamo Tb

0:2

WIT GeorgiaDila

0:2

 

VillarrealReal Valladolid

2:0

LevanteEibar

0:0

Atlético MadridCelta de Vigo

0:0

GranadaBarcelona

2:0

 

UdineseBrescia

0:1

JuventusHellas Verona

2:1

MilanInter

0:2

 

JelgavaRFS

1:1

SpartaksFK Liepāja

4:2

 

AtlantasStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris V

1:1

Žalgiris KSūduva

0:2

 

BrannHaugesund

0:0

 

ŁKSArka

1:4

LechiaKorona

2:0

ŚląskZagłębie L

4:4

 

BelenensesRio Ave

0:2

MoreirenseBenfica

1:2

 

InđijaRadnički

0:1

ČukaričkiMladost

1:0

NapredakTSC

1:3

RadRadnik

0:1

Spartak Zlatibor VodaJavor

1:0

FK MačvaProleter

0:1

VojvodinaVoždovac

1:2

 

AluminijTabor

3:0

 

MarseilleMontpellier

1:1

MetzAmiens

1:2

BordeauxBrest

2:2

NiceDijon

2:1

NîmesToulouse

1:0

ReimsMonaco

0:0

 

SlavenGorica

2:0

VaraždinDinamo

1:0

 

OpavaSlovan

1:1

PříbramKarviná

0:2

SlováckoTeplice

1:1

DynamoViktoria

0:3

 

FalkenbergsÖstersunds

1:0

KalmarHäcken

1:1

NorrköpingÖrebro

3:0

GöteborgSirius

2:1

 

LivingstonAberdeen

0:2

MotherwellRoss County

1:2

St. MirrenHamilton Academical

0:0

 

Nõmme KaljuKalev

6:0

PaideTulevik

4:0

LevadiaTrans

1:0

 

EstudiantesPatronato

1:0

Defensa y JusticiaHuracán

0:1

San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors

0:2

Atlético TucumánIndependiente

0:1

 

BotafogoSão Paulo

1:2

CruzeiroFlamengo

1:2

CorinthiansBahia

2:1

SantosGrêmio

0:3

 

Vancouver WhitecapsColumbus Crew

1:1

Atlanta UnitedSan Jose Earthquakes

3:1

CincinnatiChicago Fire

0:0

New England RevolutionReal Salt Lake

0:0

Houston DynamoOrlando City

2:1

Sporting Kansas CityColorado Rapids

2:3

Los Angeles GalaxyMontreal Impact

2:1

Los AngelesToronto

1:1

 

Dalian YifangShenzhen

2:0

Hebei China FortuneTianjin Teda

2:1

Shandong Luneng TaishanShanghai Greenland Shenhua

2:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru