China

FIFA rank: 76

National stadium: National Stadium

Last results
Fixtures

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч China Maldives *
 Thailand, Buriram

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч China Philippines *
 

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч China Syria *
 

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч Guam China *
 Thailand, Buriram

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Asia - Third round, group A - place 5
World Cup 2014. Qualifying tournament, Asia - Third round, group A - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Asia - Third round, group 1 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Asia - First round, group 4 - place 2
World Cup 2002. Final tournament - Group C - place 4
World Cup 2002. Qualifying tournament, Asia - Second round, group B - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Asia - Second round, group A - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Asia - Group A - place 2
World Cup 1990. Qualifying tournament, Asia - Final round - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Asia - Group 2, round 1, subgroup C - place 2
World Cup 1982. Qualifying tournament, Asia and Oceania - Final round - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, Africa and Asia - First round, subgroup 1

Overall stats Asian Cup - overall stats
Asian Cup 2023. Qualifying tournament - Second round, group A
Asian Cup 2019. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 2019. Qualifying tournament - Second round, group C - place 2
Asian Cup 2015. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 2015. Qualifying tournament - Group C - place 3
Asian Cup 2011. Final tournament - Group A - place 3
Asian Cup 2011. Qualifying tournament - Group D - place 2
Asian Cup 2007. Final tournament - Group C - place 3
Asian Cup 2007. Qualifying tournament - Group E - place 2
Asian Cup 2004. Final tournament - place 2
Asian Cup 2000. Final tournament - place 4
Asian Cup 2000. Qualifying tournament - Group 9 - place 1
Asian Cup 1996. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 1996. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
Asian Cup 1992. Final tournament - place 3
Asian Cup 1992. Qualifying tournament - Group 5 - place 1
Asian Cup 1988. Final tournament - place 4
Asian Cup 1988. Qualifying tournament - Group 1 - place 2
Asian Cup 1984. Final tournament - place 2
Asian Cup 1984. Qualifying tournament - Group 4 - place 1
Asian Cup 1980. Final tournament - Group 1 - place 4
Asian Cup 1980. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
Asian Cup 1976. Final tournament - place 3
Asian Cup 1976. Qualifying tournament - Group 4, final

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Final tournament - Group A - place 4
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, East Asia - Final round - place 1
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Asia - Group 4 - place 3
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Asia - Group 3 - place 3
Olympic Games 1956. Qualifying tournament - Qualifying round
Olympic Games 1948 - First round
Olympic Games 1936 - First round

Overall stats East Asian Football Championship - overall stats
East Asian Football Championship 2019. Final tournament - Final round
East Asian Football Championship 2017. Final tournament - place 3
East Asian Football Championship 2015. Final tournament - place 2
East Asian Football Championship 2013. Final tournament - place 2
East Asian Football Championship 2010. Final tournament - Winner
East Asian Football Championship 2008. Final tournament - place 3
East Asian Football Championship 2005. Final tournament - Winner
East Asian Football Championship 2003. Final tournament - place 3

Overall stats Asian Games - overall stats
Asian Games 2002 - Quarterfinal
Asian Games 1998 - place 3
Asian Games 1994 - place 2
Asian Games 1990 - Quarterfinal
Asian Games 1986 - Quarterfinal
Asian Games 1982 - Quarterfinal
Asian Games 1978 - place 3
Asian Games 1974 - Group B - place 3

Overall stats Far Eastern Championship Games - overall stats
Far Eastern Championship Games 1934 - Winner
Far Eastern Championship Games 1930 - Winner
Far Eastern Championship Games 1927 - Winner
Far Eastern Championship Games 1925 - Winner
Far Eastern Championship Games 1923 - Winner
Far Eastern Championship Games 1921 - Winner
Far Eastern Championship Games 1919 - Winner
Far Eastern Championship Games 1917 - Winner
Far Eastern Championship Games 1915 - Winner
Far Eastern Championship Games 1913 - Final

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2001 - place 2

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1997 - place 3
Nehru Cup 1991 - First round - place 4
Nehru Cup 1988 - place 5
Nehru Cup 1987 - Group A - place 4
Nehru Cup 1986 - place 2
Nehru Cup 1985 - Group B - place 4
Nehru Cup 1984 - place 2
Nehru Cup 1983 - place 2
Nehru Cup 1982 - place 2

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1993 - Group A - place 4

Overall stats China Cup - overall stats
China Cup 2019 - place 4
China Cup 2018 - place 4
China Cup 2017 - place 3

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1990 1989 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1978 1977 1976 1975 1973 1963 1960 1959 1957 1956 1952 1949 1913

Clubs:

Bayi (Beijing)
Beijing Renhe (Beijing)
Beijing Sinobo Guoan (Beijing)
Changchun Yatai (Changchun)
Chengdu Blades (Chengdu)
Chongqing Dangdai Lifan (Chongqing)
Dalian Professional (Dalian)
Dalian Shide (Dalian)
Guangdong Hongyuan (Guangzhou)
Guangdong Wanbao (Guangzhou)
Guangzhou Evergrande Taobao (Guangzhou)
Guangzhou R&F (Guangzhou)
Guangzhou Songri (Shaoguan)
Guizhou Hengfeng (Guiyang)
Guizhou Renhe (Guiyang)
Hangzhou Greentown (Hangzhou)
Harbin Yiteng (Harbin)
Hebei China Fortune (Qinhuangdao)
Henan Jianye (Zhengzhou)
Jiangsu Suning (Nanjing)

Liaoning Whowin (Jinzhou)
Qingdao Huanghai (Qingdao)
Qingdao Jonoon (Qingdao)
Shaanxi Guoli (Xi'an)
Shandong Luneng Taishan (Jinan)
Shanghai Greenland Shenhua (Shanghai)
Shanghai Shenxin (Shanghai)
Shanghai SIPG (Shanghai)
Shanghai United (Shanghai)
Shenzhen (Shenzhen)
Shijiazhuang Ever Bright (Shijiazhuang)
Sichuan Guancheng (Chengdu)
Tianjin Teda (Tianjin)
Tianjin Tianhai (Tianjin)
Wuhan Optics Valley (Wuhan)
Wuhan Zall (Wuhan)
Xiamen Lanshi (Xiamen)
Yanbian (Yanji)
Yunnan Hongta (Kunming)

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 098
Matches:1 041 023
Clubs:10 886
National teams:259
Stadiums:9 608
Site news
18.09.2020
current

Play-off round of the
Europa League 2020/21
added

17.09.2020

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
England 2020/21

Day 2

19.09

Nottingham Forest - Cardiff City

12:30*

19.09

Blackburn Rovers - Wycombe Wanderers

15:00*

19.09

Brentford - Huddersfield Town

15:00*

19.09

Middlesbrough - AFC Bournemouth

15:00*

19.09

Reading - Barnsley

15:00*

19.09

Luton Town - Derby County

15:00*

19.09

Norwich City - Preston North End

15:00*

19.09

Rotherham United - Millwall

15:00*

19.09

Sheffield Wednesday - Watford

15:00*

19.09

Swansea City - Birmingham City

15:00*

20.09

Stoke City - Bristol City

14:00*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 19

 

UralZenit

18:30

FK RostovRotor

19:00*

 

YeniseyTorpedo

*

FK ChertanovoFakel

15:00

SKA-KhabarovskBaltika

15:00

Spartak-2Veles

15:00

FK Nizhniy NovgorodShinnik

16:00

TomVolgar

17:00

IrtyshKrylia Sovetov

17:30

DynamoTekstilshchik

18:00

ChaikaFK Krasnodar-2

18:00

FK OrenburgAkron

18:00

NeftekhimikAlaniya

18:00

 

FK OleksandriyaVorskla

14:00

InguletsDesna

17:00

DynamoFK Lviv

19:30

 

FK VitebskBelshina

14:00

Dynamo BrEnergetik-BDU

16:00

FK HaradzeyaTarpeda-BelAZ

18:00

 

EvertonWest Bromwich Albion

12:30*

Leeds UnitedFulham

15:00*

Manchester UnitedCrystal Palace

17:30*

ArsenalWest Ham United

20:00*

 

Nottingham ForestCardiff City

12:30*

Blackburn RoversWycombe Wanderers

15:00*

BrentfordHuddersfield Town

15:00*

MiddlesbroughAFC Bournemouth

15:00*

ReadingBarnsley

15:00*

Luton TownDerby County

15:00*

Norwich CityPreston North End

15:00*

Rotherham UnitedMillwall

15:00*

Sheffield WednesdayWatford

15:00*

Swansea CityBirmingham City

15:00*

 

OostendeOud-Heverlee

16:15

Mouscron-PéruwelzGent

18:30

Waasland-BeverenAnderlecht

20:45

 

BeroeCherno More

18:45

LevskiCSKA 1948

21:00

 

EintrachtArminia

15:30

UnionAugsburg

15:30

KölnHoffenheim

15:30

WerderHertha

15:30

StuttgartFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

FjölnirKA

14:00

 

VillarrealEibar

16:00

GetafeAtlético Osasuna

18:30

Celta de VigoValencia

21:00

 

FiorentinaTorino

18:00

Hellas VeronaRoma

20:45

 

VålerengaMolde

18:00

Sarpsborg 08Mjøndalen

20:30

 

LechiaStal

15:00

PogońŚląsk

17:30

LegiaGórnik

20:00

 

BačkaNapredak

16:00

MetalacMladost

16:00

RadničkiČukarički

16:00

 

LensBordeaux

17:00

RennesMonaco

21:00

 

GoricaIstra 1961

17:00

DinamoSlaven

19:05

 

SlováckoPříbram

16:30*

BaníkPardubice

16:30

OpavaDynamo

16:30

Bohemians 1905Viktoria

19:00

 

BragantinoCeará

19:00

FortalezaInternacional

19:00

AtléticoAtlético Mineiro

21:00

Local time

Yesterday, September 17

VentspilsRosenborg

1:5*

RenovaHajduk Split

0:1*

TeutaGranada

0:4*

Lincoln Red ImpsRangers

0:5*

KaysarAPOEL

1:4*

Bodø/GlimtŽalgiris V

3:1*

GöteborgKøbenhavn

1:2*

Ararat-ArmeniaFola

4:3 aet*

Connah's Quay NomadsDinamo Tbilisi

0:1*

OlimpijaZrinjski

2:3 aet*

KuopioSlovan

1:1 aet
pen. 4:3*

BotoșaniShkëndija

0:1*

Lokomotiv PlovdivTottenham Hotspur

1:2*

RiteriaiSlovan Liberec

1:5*

HiberniansMOL Fehérvár

0:1*

Shamrock RoversMilan

0:2*

LaçiHapoel Be'er Sheva

1:2*

DjurgårdensEuropa

2:1*

ColeraineMotherwell

2:2 aet
pen. 0:3*

Inter Club d'EscaldesDundalk

0:1*

FloraKR

2:1*

LinfieldFloriana

0:1*

MaccabiQayrat

2:1*

BoracRio Ave

0:2*

PiastHartberg

3:2*

KukësiWolfsburg

0:4*

Sfîntul GheorghePartizan

0:1 aet*

CSKA SofiaBATE

2:0*

StandardBala Town

2:0*

OFĪApollon

0:1*

NeftçiGalatasaray

1:3*

SileksDrita

0:2*

AstanaBudućnost

0:1*

MuraAarhus

3:0*

VikingAberdeen

0:2*

OsijekBasel

1:2*

DAC 1904Jablonec

5:3 aet*

ServetteReims

0:1*

Lokomotivi TbilisiDynamo Moscow

2:1*

TSCFCSB

6:6 aet
pen. 4:5*

Árīs ThessalonikiKolos

1:2*

HonvédMalmö

0:2*

Independiente del ValleFlamengo

5:0

BarcelonaJunior

1:2

GuaraníTigre

4:1

São PauloRiver Plate

2:2

Racing ClubNacional

0:1

Defensa y JusticiaDelfín

3:0

LibertadBoca Juniors

0:2

 

BurnleySheffield United

1:1
pen. 5:4*

Wolverhampton WanderersStoke City

0:1*

Brighton & Hove AlbionPortsmouth

4:0*

 

ÍAValur

2:4

FHVíkingur R

1:0

 

MarseilleSaint-Étienne

0:2

 

FalkenbergsVarbergs

2:0

ElfsborgMjällby

2:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 12.11.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru