Belarus

FIFA rank: 93
UEFA league rank: 19

National stadium: Dynamo Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 6
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 6

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 5
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 5 - place 4

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2017 - place 2

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 1976 - place 4
Baltic Cup 1975 - place 3
Baltic Cup 1974 - place 4
Baltic Cup 1973 - place 4
Baltic Cup 1957 - place 3
Baltic Cup 1954 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2006 - Group 1, 3rd place match
Cyprus International Tournament 2004 - place 3

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League D - Group 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992

Clubs:

AK-Zhdanovichy (Zhdanovichy)
ALF-2007 (Minsk)
ALF-Legea (Minsk)
Ashmyany-BDUFK (Ashmyany)
Ataka (Minsk)
Avtoprovod (Shchuchyn)
Azertsy (Hlybokaye)
Azot (Hrodna)
BATE (Barysaw)
Batski (Gomel)
Belcard (Hrodna)
Belenergostroi (Belaazyorsk)
Belita-Vitex (Uzda)
Belshina (Babruysk)
BGATU-Niva (Samakhvalavichy)
Biaroza-2010 (Biaroza)
Biolog (Navapolatsk)
Brestbytkhim (Brest)
Brestzhilstroy (Brest)
Darida (Minsk Region)
Dnepr (Mogilev)
Dnepr-DYUSSH-1 (Rahachow)
DSK-Homel (Gomel)
Dynamo Br (Brest)
Dynamo Mn (Minsk)
Dynamo-93 (Minsk)
Dynamo-Yuni (Minsk)
DYuSSh (Kirawsk)
DYuSSh-2 (Smarhon)
Elektromodul (Maladzyechna)
Energetik (Novolukoml)
Energetik-BDU (Minsk)
Energiya-CHP-5 (Druzhny)
Energosbyt-BGATU (Minsk)
Fandok-2 (Babruysk)
FC Torpedo Mogilev (Mogilev)
FK Asipovichy (Asipovichy)
FK Babruysk (Babruysk)
FK Baranavichy (Baranavichy)
FK Chavusy (Chavusy)
FK Chysts (Chysts)
FK Gomel-2 (Gomel)
FK Haradzeya (Haradzeya)
FK Homel (Gomel)
FK Horki (Gorki)
FK Ivatsevichi (Ivatsevichi)
FK Kletsk (Kletsk)
FK Kobryn (Kobryn)
FK Lida (Lida)
FK Luninets (Luninets)
FK Lyuban (Lyuban)
FK Minsk (Minsk)
FK Miory (Miory)
FK Molodechno-2013 (Maladzyechna)
FK Orsha (Orsha)
FK Polatsk (Polotsk)
FK Pruzhany (Pruzhany)
FK Rudzensk (Rudzensk)
FK Senno (Senno)
FK Slutsk (Slutsk)
FK Smalyavichy (Smalyavichy )
FK Smorgon (Smarhon)
FK Snow (Snow)
FK Staryya Darohi (Staryya Darohi)
FK Uzda (Uzda)
FK Vitebsk (Vitebsk)
FK Vitebsk-2 (Vitebsk)
FK Voronovo (Voronovo)
FK Zapadnyi (Vyalikiya Matykaly)
FK Zhlobin (Zhlobin)
Fomalgaut (Barysaw)
FSK Hrodnensky (Skidel)
Gazovik (Vitebsk)
Gomelshklo (Kastsyukovka)
Granit Mikashevichy (Mikashevichy)
Isloch (Minsk District)
Kamunalnik (Zhlobin)
Khimik (Hrodna)
Khimik (Svetlahorsk)
Khimvolokno (Hrodna)
Klechesk (Kletsk)

Kolas-Druzhba (Baranovichi region)
Kommunalnik (Slonim)
Kristall (Smalyavichy)
Krumkachy (Minsk)
Krutagorye (Dzyarzhynsk)
Livadia (Dzyarzhynsk)
Lokomotiv (Gomel)
Lokomotiv (Vitebsk)
Luch (Minsk)
Maladzyechna-DYUSSH-4 (Maladzyechna)
Metrostroy (Minsk)
MHUP (Mogilev)
MLF (Minsk)
MOFK (Orsha)
Montaxhnik (Mozyr)
Myasakambinat (Vitebsk)
MZAL (Minsk)
Naftan (Navapolatsk)
Nalogovik (Minsk)
Neftyanik (Rechytsa)
Neman (Hrodna)
Neman (Masty)
Neman-Agro (Stowbtsy)
Nika (Minsk)
Niva (Zhytkavichy)
Orbita (Minsk)
Oresa (Lyuban)
Palesse-2 (Kozyanki)
Partizan-2 (Minsk)
Partizan-2002 (Minsk)
Partizan-MTZ (Minsk)
Pinema (Pinsk)
PMC Pastavy (Pastavy)
PMK-7 (Hantsevichy)
Pratsounyya Rezervy (Baran)
Priozyorye (Verkhnedvinsk)
Pripyat (Olshany)
Rada (Kletsk)
Rahachow-MKK (Rahachow)
Rechytsa-2014 (Rechytsa)
RShSVM-Olimpya (Minsk)
Ruzhany (Brest region)
RVAR (Minsk)
Savit (Mogilev)
SDYuShOR-3 (Pinsk)
SDYuShOR-8 (Gomel)
SDYuShOR-MTZ-Syabap (Minsk)
Shakhtsyor (Salihorsk)
SKAF (Minsk)
SKVICh (Minsk)
Slavia (Mozyr)
Slavyanin (Minsk)
Slonim-2017 (Slonim)
Smalyavichy-STI (Smalyavichy)
SMIautotrans (Smalyavichy)
Sozh (Krychaw)
Spartak (Shklow)
Sputnik (Rechytsa)
Start (Miory)
Stroitel (Vitebsk)
Tarpeda (Minsk)
Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)
Tekhnolog (Ivatsevichy)
Traktar (Minsk)
Transmash (Mogilev)
Tsementnik (Krasnaselski)
UA-Stroy-Zhytkavichy (Zhytkavichy )
Vadakanal-Transit (Brest)
Veras (Niasvizh)
Veras (Verkhnyaya Lipa)
Vertykal (Kalinkavichy)
Veyno (Mogilev Region)
Victoria (Maryina Horka)
Vitbich-Dynamo-Energo (Vitebsk)
Volna (Pinsk)
Zarya (Krugloe)
Zarya (Yazyl)
Zbornaya TF (Gomel)
Zhodzina-2007 (Zhodzina)
ZLiN (Gomel)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 810
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
Norway 2018

Day 1

10.03

Ranheim - Brann

11.03

Bodø/Glimt - Lillestrøm

11.03

Start - Tromsø

11.03

Molde - Sandefjord

11.03

Odd - Haugesund

11.03

Strømsgodset - Stabæk

11.03

Sarpsborg 08 - Rosenborg

12.03

Kristiansund - Vålerenga

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 22

SportingAstana

18:00

LazioSteaua

19:00

Viktoria PlzeňPartizan

19:00

VillarrealLyon

19:00

Atlético MadridKøbenhavn

19:00

LokomotivNice

19:00

Dynamo KievAÉK

20:00

BragaMarseille

20:05

ArsenalÖstersunds

20:05

ZenitCeltic

21:00

MilanLudogorets

21:05

Red BullReal Sociedad

21:05

RB LeipzigNapoli

21:05

AthleticSpartak Moscow

21:05

AtalantaBorussia Dortmund

21:05

GuaraníJunior

21:30

El NacionalSan José

17:15

EvertonCaracas

21:30

CibaoGuadalajara

21:00

Santa TeclaSeattle Sounders

21:00

OlimpiaNew York Red Bulls

21:00

 

ChaikaFK Krasnodar-2

10:15

MordoviaArarat

12:45

FakelLokomotiv-Kazanka

15:30

FK ChertanovoFK Tyumen

17:00

 

Juventude (Caxias do Sul)Avaí (Florianópolis)

19:15

Villa Nova (Nova Lima)Joinville (Joinville)

19:15

Uberlândia (Uberlândia)Coritiba (Coritiba)

21:30

Sampaio Correa (São Luis)Paraná (Curitiba)

21:30

Local time

Yesterday, February 20

ChelseaBarcelona

1:1

BayernBeşiktaş

5:0

Santa FeSantiago Wanderers

19:30

Sport RosarioCerro

17:15

BarcelonaGeneral Diaz

19:30

NasafAl Wasl

1:0

Al SaddPiroozi

3:1

EsteghlalAl Hilal

1:0

Al AinAl Rayyan

1:1

Kashiwa ReysolTianjin Quanjian

1:1

KitcheeJeonbuk Hyundai Motors

0:6

Ulsan HyundaiKawasaki Frontale

2:1

Shanghai SIPGMelbourne Victory

4:1

KhujandAhal

0:2

HwaebulErchim

3:0

BengaluruTC Sports

5:0

Olympic RealES Sétif

0:0

WilliamsvilleStade Malien

1:0

Al-HilalLISCR

3:0

Masters SecurityAtlético Petróleos

0:0

Green Buffaloes FCAl-Masry

2:1

AS Port-Louis 2000Ngazi Sport

4:1

CS La ManchaTanda

1:0

Deportivo NiefangNew Star

1:0

Gendarmerie NationaleSimba

0:1

Hafia FCEnergie Sport

1:1

CR BelouizdadOnze Créateurs

2:0

Anse Réunion FCAPR FC

1:2

Cape Town CityYoung Buffaloes

1:0

HeredianoTigres UANL

19:00

Colorado RapidsToronto

20:00

 

FK Krasnodar-2Ararat

0:2

Lokomotiv-KazankaFK Tyumen

0:1

Rotor-VolgogradSpartak-2

1:1
pen. 8:9

ShinnikUral

0:2

 

Aston VillaPreston North End

1:1

BarnsleyBurton Albion

1:2

BrentfordBirmingham City

5:0

MiddlesbroughHull City

3:1

MillwallSheffield Wednesday

2:1

Nottingham ForestReading

1:1

Sheffield UnitedQueens Park Rangers

2:1

Bolton WanderersSunderland

1:0

 

AnkaranAluminij

1:1

 

TroyesDijon

0:0

 

MladostDečić

14:00

ZetaBudućnost

14:00

GrbaljRudar

14:00*

IskraKom

14:00

PetrovacSutjeska

17:00

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru