2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960 

Lithuania

FIFA rank: 126
UEFA league rank: 43

National stadium: Žalgirio stadionas

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group F - place 5
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group G - place 4
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 8 - place 5
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 8 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 5
World Cup 1938. Qualifying tournament - Group 8, round 1
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 1 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group E - place 5
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group I - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 5
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 5 - place 4
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 9 - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 3

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1924 - First round

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 2016 - place 2
Baltic Cup 2014 - place 2
Baltic Cup 2012 - place 4
Baltic Cup 2010 - Winner
Baltic Cup 2008 - place 2
Baltic Cup 2005 - Winner
Baltic Cup 2003 - place 2
Baltic Cup 2001 - place 2
Baltic Cup 1998 - Winner
Baltic Cup 1997 - Winner
Baltic Cup 1996 - Winner
Baltic Cup 1995 - place 2
Baltic Cup 1994 - Winner
Baltic Cup 1993 - place 3
Baltic Cup 1992 - Winner
Baltic Cup 1991 (unofficial) - Winner
Baltic Cup 1976 - place 3
Baltic Cup 1975 - Winner
Baltic Cup 1974 - place 3
Baltic Cup 1973 - place 3
Baltic Cup 1972 - place 2
Baltic Cup 1971 - Winner
Baltic Cup 1970 - Winner
Baltic Cup 1969 - place 3
Baltic Cup 1962 - Winner
Baltic Cup 1961 - place 2
Baltic Cup 1960 - Winner
Baltic Cup 1959 - place 2
Baltic Cup 1958 - place 2
Baltic Cup 1957 - place 2
Baltic Cup 1954 - place 2
Baltic Cup 1952 - place 3
Baltic Cup 1950 - Winner
Baltic Cup 1949 - Winner
Baltic Cup 1948 - Winner
Baltic Cup 1940 - place 3
Baltic Cup 1938 - place 3
Baltic Cup 1937 - place 3
Baltic Cup 1936 - place 3
Baltic Cup 1935 - Winner
Baltic Cup 1933 - place 2
Baltic Cup 1932 - place 2
Baltic Cup 1931 - place 3
Baltic Cup 1930 - Winner
Baltic Cup 1929 - place 3
Baltic Cup 1928 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2001 - place 2
Cyprus International Tournament 2000 - place 7
Cyprus International Tournament 1997 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League C - Group 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1947 1945 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1928 1927 1926 1925 1924 1923

Clubs:

Šiauliai (Šiauliai)
Šilas (Kazlų Rūda)
Šilutė (Šilutė)
Širvinta (Vilkaviškis)
Žalgiris (Kaunas)
Žalgiris (Vilnius)
Žalgiris-2 (Vilnius)
Žydrius (Marijampolė)
Alsa-Panerys (Vilnius)
Atlantas (Klaipeda)
Atletas (Kaunas)
Banga (Gargždai)
Dainava (Alytus)
Ekranas (Panevezys)
FC Vilnius (Vilnius)
Geležinis vilkas (Vilnius)
Granitas (Klaipeda)
Inkaras (Kaunas)
Interas (Visaginas)
Kareda (Kaunas)
Kaunas (Kaunas)
Kauno Jėgeriai (Kaunas)
Klaipėda (Klaipėda)
Klaipėda (Klaipėda)
Kruoja (Pakruojis)
Lietava (Jonava)

Lokomotyvas (Vilnius)
Mažeikiai (Mažeikiai)
Mastis (Telšiai)
Minija (Kretinga)
Nemunas (Alytus)
Neris (Vilnius)
Nevėžis (Kėdainiai)
Palanga (Palanga)
Panerys (Vilnius)
Panerys-2 (Vilnius)
Politechnika (Kaunas)
Polonija (Vilnius)
Ranga-Politechnika (Kaunas)
REO (Vilnius)
Sūduva (Marijampole)
Sirijietis (Klaipėda)
Stumbras (Kaunas)
Sveikata (Kybartai)
Tauras (Tauragė)
Trakai (Trakai)
Utenis (Utena)
Vėtra (Vilnius)
Vienybė (Ukmergė)
Vilija (Kaunas)
Viltis (Vilnius)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru