2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960 

Guatemala

FIFA rank: 149

National stadium: Estadio Nacional Doroteo Guamuch Flores

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, CONCACAF - Fourth round, group C - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round, group A - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round, group 1 - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, CONCACAF - Final round - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, CONCACAF - Semifinal round, group 3 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, CONCACAF - Semifinal round, group 1 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, CONCACAF - First round
World Cup 1970. Qualifying tournament, CONCACAF - First round, subgroup B - place 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, CONCACAF - First round, subgroup B - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, CCCF - First round, subgroup B - place 3

Overall stats CCCF/CONCACAF Championship/Gold Cup - overall stats
CONCACAF Gold Cup 2015. Final tournament - Group C - place 4
CONCACAF Gold Cup 2011. Final tournament - Quarterfinals
CONCACAF Gold Cup 2007. Final tournament - Quarterfinal
CONCACAF Gold Cup 2005. Final tournament - Group C - place 4
CONCACAF Gold Cup 2003. Final tournament - Group B - place 3
CONCACAF Gold Cup 2002. Final tournament - Group A - place 3
CONCACAF Gold Cup 2000. Final tournament - Group C - place 3
CONCACAF Gold Cup 1998. Final tournament - Group A - place 3
CONCACAF Gold Cup 1996. Final tournament - place 4
CONCACAF Gold Cup 1991. Final tournament - Group B - place 4
CONCACAF Championship 1989. Final tournament - place 4
CONCACAF Championship 1989. Qualifying tournament - Second round
CONCACAF Championship 1985. Qualifying tournament - Second round, subgroup 2 - place 2
CONCACAF Championship 1981. Qualifying tournament - Central American Zone - place 3
CONCACAF Championship 1977. Final tournament - place 5
CONCACAF Championship 1977. Qualifying tournament - Central American Zone - place 1
CONCACAF Championship 1973. Final tournament - place 5
CONCACAF Championship 1973. Qualifying tournament - Central American Zone, group 2
CONCACAF Championship 1971. Qualifying tournament - Central American Zone, round 1
CONCACAF Championship 1969. Final tournament - place 2
CONCACAF Championship 1967. Final tournament - Winner
CONCACAF Championship 1967. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
CONCACAF Championship 1965. Final tournament - place 2
CONCACAF Championship 1963. Final tournament - Group 1 - place 4
CCCF Championship 1961 - Group 1 - place 3
CCCF Championship 1955 - place 6
CCCF Championship 1953 - place 3
CCCF Championship 1948 - place 2
CCCF Championship 1946 - place 2
CCCF Championship 1943 - place 2

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Final tournament - Group B - place 4
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round, group 2 - place 2
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
Olympic Games 1976. Final tournament - Group B - place 3
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round - place 2
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, CONCACAF - Final round - place 3
Olympic Games 1968. Final tournament - Quarterfinal
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, CONCACAF - Group 1, final

Overall stats Central American and Caribbean Games - overall stats
Central American and Caribbean Games 1950 - place 2
Central American and Caribbean Games 1946 - place 6
Central American and Caribbean Games 1935 - place 6
Central American and Caribbean Games 1930 - Group B - place 3

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1984 - Group A - place 4

Overall stats U.S. Cup - overall stats
U.S. Cup 1999 - place 3

Overall stats Copa Centroamericana - overall stats
Copa Centroamericana 2014 - place 2
Copa Centroamericana 2013 - place 6
Copa Centroamericana 2011 - place 5
UNCAF Nations Cup 2009 - place 6
UNCAF Nations Cup 2007 - place 3
UNCAF Nations Cup 2005 - place 3
UNCAF Nations Cup 2003 - place 2
UNCAF Nations Cup 2001 - Winner
UNCAF Nations Cup 1999 - place 2
UNCAF Nations Cup 1997 - place 2
UNCAF Nations Cup 1995 - place 2
UNCAF Nations Cup 1991. Final tournament - place 3

Overall stats Maple Cup - overall stats
Maple Cup 1999 - place 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1992 1990 1989 1988 1987 1985 1984 1983 1980 1979 1977 1976 1975 1973 1972 1969 1968 1967 1966 1965 1963 1955 1950 1949 1923 1921

Clubs:

Amatitlán (Amatitlán)
Antigua (Antigua Guatemala)
Aurora (Ciudad de Guatemala)
Cementos Novella
Cobán Imperial (Cobán)
Comunicaciones (Ciudad de Guatemala)
Finanzas Industriales
Galcasa (Villa Nueva)
Guastatoya (Guastatoya)
Heredia (San José Petén)
Jalapa (Jalapa)
Juventud Retalteca (Retalhuleu)
Marquense (San Marcos)
Municipal (Ciudad de Guatemala)
Sacachispas (Chiquimula)
Suchitepéquez (Mazatenango)
Tiquisate (Tiquisate)
Xelajú MC (Quetzaltenango)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 864
Matches:1 020 809
Clubs:10 769
National teams:259
Stadiums:9 489
Site news
14.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Champions League 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, April 27

EspéranceTP Mazembe

17:00

 

AnzhiFK Rostov

16:30

DynamoAkhmat

19:00

 

FK KolomnaLuki-Energiya

14:00

LeningradetsFK Murom

15:00

TorpedoVeles

16:00

Lokomotiv-KazankaTekstilshchik

17:00

 

Salyut-BelgorodFK Kaluga

ZorkiyRotor-2

13:00

FK RyazanKvant

15:00

TorpedoMetallurg

15:00

FK StroginoKhimik

16:00

 

Spartak VlViktor Ponedelnik Football Academy

3:0

DynamoFK Krasnodar-3

15:30

SKALegion-Dynamo

16:00

DruzhbaUrozhay

16:00

ChaikaVolgar

16:00

Biolog-NovokubanskSpartak-Nalchik

16:00

AngushtChernomorets

16:00

 

ZiraQarabağ

16:30

SabahKeşlə

17:00

SəbailQəbələ

17:30

NeftçiSumqayıt

19:00

 

PyunikAlashkert

BanantsArtsakh

 

IslochFK Homel

16:45

ShakhtsyorEnergetik-BDU

18:45

LuchFK Haradzeya

20:45

 

OkzhetpesIrtysh

15:00

ShakhtyorKaysar

15:00

AqtöbeTaraz

17:00

OrdabasyQayrat

17:00

ZhetysuAtyrau

17:00

AstanaTobil

19:00

 

Tottenham HotspurWest Ham United

12:30

Crystal PalaceEverton

15:00

FulhamCardiff City

15:00

SouthamptonAFC Bournemouth

15:00

WatfordWolverhampton Wanderers

15:00

Brighton & Hove AlbionNewcastle United

17:30

 

Birmingham CityWigan Athletic

15:00

Bolton WanderersBrentford

15:00

Bristol CityDerby County

15:00

MiddlesbroughReading

15:00

MillwallStoke City

15:00

Leeds UnitedAston Villa

15:00

Norwich CityBlackburn Rovers

15:00

Preston North EndSheffield Wednesday

15:00

Queens Park RangersNottingham Forest

15:00

Sheffield UnitedIpswich Town

15:00

Swansea CityHull City

15:00

West Bromwich AlbionRotherham United

15:00

 

ÚjpestDebrecen

17:00

VidiPuskás

17:00

Mezőkövesd-ZsóryDiósgyőr

17:00

PaksMTK

17:00

KisvárdaHaladás

17:00

HonvédFerencváros

19:30

 

Borussia DSchalke 04

15:30

EintrachtHertha

15:30

FortunaWerder

15:30

RB LeipzigFreiburg

15:30

HannoverMainz 05

15:30

StuttgartBorussia M

18:30

 

GrindavíkBreiðablik

14:00

ÍBVFylkir

14:00

ÍAKA

16:00

FHHK

16:00

StjarnanKR

20:00

 

AthleticAlavés

13:00

AtléticoReal Valladolid

16:15

LeganésCelta de Vigo

18:30

BarcelonaLevante

20:45

 

BolognaEmpoli

15:00

RomaCagliari

18:00

InterJuventus

20:30

 

METTA/LUValmiera

14:00

JelgavaBFC Daugava

16:00

 

PanevėžysStumbras

13:00

PalangaŽalgiris V

15:00

Žalgiris KAtlantas

17:00

RiteriaiSūduva

20:00

 

Santa ClaraVitória Setubal

14:30

PortimonenseFeirense

15:30

SportingVitória Guimaraes

18:00

AvesBelenenses

20:30

 

RudarDomžale

15:00

AluminijTriglav

17:00

 

GoricaHajduk

16:30

OsijekDinamo

19:00

 

SutjeskaRudar

16:30

ZetaTitograd

16:30

GrbaljIskra

16:30

LovćenBudućnost

16:30

MornarPetrovac

16:30

 

Mladá BoleslavFastav

17:00

SlaviaSigma

17:00

OpavaSparta

17:00

KarvináSlovan

17:00

ViktoriaDukla

17:00

BaumitBaník

17:00

TeplicePříbram

17:00

SlováckoBohemians 1905

17:00

 

SiriusElfsborg

16:00

 

KuressaareNõmme Kalju

KalevTammeka

MaarduTrans

 

São PauloBotafogo

16:00

Atlético MineiroAvaí

19:00

ChapecoenseInternacional

19:00

FlamengoCruzeiro

21:00

 

New York CityOrlando City

13:00

Vancouver WhitecapsPhiladelphia Union

14:00

DallasSan Jose Earthquakes

14:30

TorontoPortland Timbers

15:00

Atlanta UnitedColorado Rapids

18:00

New York Red BullsCincinnati

19:00

Houston DynamoColumbus Crew

19:30

Sporting Kansas CityNew England Revolution

19:30

 

Hebei China FortuneBeijing Renhe

15:30

Henan JianyeJiangsu Suning

15:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Tianhai

15:35

 

Newcastle United JetsSydney

17:35

Western Sydney WanderersMelbourne Victory

19:50

Local time

Yesterday, April 25

ZamoraCerro Porteño

2:1

JuniorSan Lorenzo de Almagro

1:0

MelgarPalmeiras

0:4

 

Krylia SovetovUral

0:1

YeniseyFK Orenburg

2:1

ArsenalSpartak

3:0

 

ZenitSibir-2

1:0

FK ChitaSakhalin

1:1

 

FK SumyBalkany

0:1

AhrobiznesPrykarpattya

2:3

VolynIngulets

2:1

 

ChaikaFK Kalush

2:1

PolissyaCherkashchyna-Akademiya

0:4

FK MynaiNyva V

0:1

Nyva TVeres

1:2

 

KreminMetalurh

2:0

EnerhiyaTavriya

0:0

KrystalHirnyk

0:3

Real PharmaMyr

1:4

FK NikopolMFK Mykolaiv-2

2:1

 

Tarpeda-BelAZTarpeda

2:0

Dynamo BrSlavia

0:0

 

Den HaagExcelsior

3:1

Willem IIPSV

0:3

 

SioniTorpedo

2:1

ChikhuraDinamo Tb

2:2

WIT GeorgiaDila

0:1

 

SevillaRayo Vallecano

5:0

Real SociedadVillarreal

0:1

GetafeReal Madrid

0:0

 

DjurgårdensNorrköping

1:1

HelsingborgsSundsvall

1:1

KalmarGöteborg

1:1

 

Londrina (Londrina)Bahia (Salvador)

19:15

Santa Cruz (Recife)Fluminense (Rio de Janeiro)

21:30

 

Brisbane RoarAdelaide United

3:5

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

27.11.2018 Ц 01.06.2019

CAF Champion's League 2018/19

27.11.2018 Ц 26.05.2019

CAF Confederation Cup 2018/19

26.01.2019 Ц 12.05.2019

OFC Champions League 2019

19.02.2019 Ц 01.05.2019

CONCACAF Champions League 2019,
Final tournament

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru