Vélez Sársfield

Buenos Aires

Founded: 01.01.1910

Stadium: Estadio José Amalfitani (El Fortin)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1994 - Winner

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2014 - Round of 16
Copa Libertadores 2013 - Round of 16
Copa Libertadores 2012 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2011 - Semifinal
Copa Libertadores 2010 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2007 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2006 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2004 - Group 2 - place 3
Copa Libertadores 2002 - Group 5 - place 3
Copa Libertadores 2001 - Group 1 - place 3
Copa Libertadores 1999 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1997 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1995 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1994 - Winner
Copa Libertadores 1980 - Semifinal group 1 - place 3

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2013 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2011 - Semifinal
Copa Sudamericana 2010 - First Round
Copa Sudamericana 2009 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2006 - Section 1
Copa Sudamericana 2005 - Semifinal
Copa Sudamericana 2003 - Section 1, First Stage

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 2 - place 4
Supercopa Libertadores 1996 - Winner
Supercopa Libertadores 1995 - First round

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1992 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group D - place 2
Copa Mercosur 2000 - Group A - place 3
Copa Mercosur 1999 - Group B - place 4
Copa Mercosur 1998 - Quarterfinal

Overall stats Copa Interamericana - overall stats
Copa Interamericana 1996 - Winner

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 1997 - Winner
Recopa Sudamericana 1995 - Final

Overall stats Argentinian Primera División - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Argentinian championship, 2017/18 Primera División
Argentinian championship, 2016/17 Primera División - place 19
Argentinian championship, 2016 Primera División - place 6
Argentinian championship, 2015 Primera División - place 27
Argentinian championship, Primera División 2014 Torneo de Transición - place 11
Argentinian championship, Primera División 2013/14 Torneo Final - place 6
Argentinian championship, Primera División 2012/13 Final - Champion
Argentinian championship, Primera División 2012 Clausura - place 3
Argentinian championship, Primera División 2011 Apertura - place 3
Argentinian championship, Primera División 2011 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 2010 Apertura - place 2
Argentinian championship, Primera División 2010 Clausura - place 9
Argentinian championship, Primera División 2009 Apertura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2009 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División, Apertura 2008 Championship - place 9
Argentinian championship, Primera División 2008 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2007 Apertura - place 10
Argentinian championship, Primera División 2007 Clausura - place 9
Argentinian championship, Primera División 2006 Apertura - place 7
Argentinian championship, Primera División 2006 Clausura - place 10
Argentinian championship, Primera División 2005 Apertura - place 3
Argentinian championship, Primera División 2005 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 2004 Apertura - place 2
Argentinian championship, Primera División 2004 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2003 Apertura - place 15
Argentinian championship, Primera División 2003 Clausura - place 3
Argentinian championship, Primera División 2002 Apertura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2002 Clausura - place 9
Argentinian championship, Primera División 2001 Apertura - place 15
Argentinian championship, Primera División 2001 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2000 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 2000 Clausura - place 6
Argentinian championship, Primera División 1999 Apertura - place 7
Argentinian championship, Primera División 1999 Clausura - place 13
Argentinian championship, Primera División 1998 Apertura - place 11
Argentinian championship, Primera División 1998 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 1997 Apertura - place 4
Argentinian championship, Primera División 1997 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División 1996 Apertura - place 13
Argentinian championship, Primera División 1996 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 1995 Apertura - Champion
Argentinian championship, Primera División 1995 Clausura - place 3
Argentinian championship, Primera División 1994 Apertura - place 3
Argentinian championship, Primera División 1994 Clausura - place 18
Argentinian championship, Primera División 1993 Apertura - place 2
Argentinian championship, Primera División 1993 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 1992 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 1992 Clausura - place 2
Argentinian championship, Primera División 1991 Apertura - place 4
Argentinian championship, Primera División 1990/91 Torneo Clausura - place 6
Argentinian championship 1989/90 Primera División - place 5
Argentinian championship 1988/89 Primera División - place 11
Argentinian championship, Primera División 1988/89 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1987/88 Primera División - place 6
Argentinian championship, Primera División 1987/88 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1986/87 Primera División - place 9
Argentinian championship, Primera División 1985/86 Primera División - place 12
Argentinian championship, National 1985 Grand Final
Argentinian championship, National 1984 Group C - place 3
Argentinian championship 1984 Campeonato Metropolitano - place 6
Argentinian championship, National 1983 1/8 Final
Argentinian championship 1983 Campeonato Metropolitano - place 4
Argentinian championship, National 1982 Groups B/D - place 3
Argentinian championship 1982 Campeonato Metropolitano - place 5
Argentinian championship, National 1981 Semifinal
Argentinian championship 1981 Campeonato Metropolitano - place 11
Argentinian championship, National 1980 Groups A/C - place 4
Argentinian championship 1980 Campeonato Metropolitano - place 15
Argentinian championship, National 1979 Quarterfinal
Argentinian championship 1979 Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship, Metropolitano 1979 Final
Argentinian championship, National 1978 Quarterfinal
Argentinian championship 1978 Campeonato Metropolitano - place 16
Argentinian championship, National 1977 Group C - place 4
Argentinian championship 1977 Campeonato Metropolitano - place 3
Argentinian championship, National 1976 Groups C/D - place 6
Argentinian championship, Metropolitano 1976 Relegation Group - place 17
Argentinian championship, National 1975 Groups A/B - place 7
Argentinian championship 1975 Campeonato Metropolitano - place 9
Argentinian championship, National 1974 Final Round - place 3
Argentinian championship, Metropolitano 1974 Groups A/B - place 8
Argentinian championship, National 1973 Groups A/B - place 3
Argentinian championship 1973 Campeonato Metropolitano - place 6
Argentinian championship, National 1972 Groups A/B - place 3
Argentinian championship 1972 Campeonato Metropolitano - place 5
Argentinian championship, National 1971 Groups A/B - place 6
Argentinian championship 1971 Campeonato Metropolitano - place 2
Argentinian championship, National 1970 Groups A/B - place 3
Argentinian championship 1970 Campeonato Metropolitano - place 10
Argentinian championship 1969 Campeonato Nacional - place 6
Argentinian championship, Metropolitano 1969 Groups A/B - place 3
Argentinian championship, National 1968 Playoff - Champion
Argentinian championship, Metropolitano 1968 Semifinal
Argentinian championship 1967 Campeonato Nacional - place 3
Argentinian championship, Metropolitano 1967 Groups A/B - place 3
Argentinian championship 1966 Primera División - place 5
Argentinian championship 1965 Primera División - place 3
Argentinian championship 1964 Primera División - place 8
Argentinian championship 1963 Primera División - place 13
Argentinian championship 1962 Primera División - place 13
Argentinian championship 1961 Primera División - place 7
Argentinian championship 1960 Primera División - place 7
Argentinian championship 1959 Primera División - place 12
Argentinian championship 1958 Primera División - place 7
Argentinian championship 1957 Primera División - place 5
Argentinian championship 1956 Primera División - place 5
Argentinian championship 1955 Primera División - place 11
Argentinian championship 1954 Primera División - place 9
Argentinian championship 1953 Primera División - place 2
Argentinian championship 1952 Primera División - place 6
Argentinian championship 1951 Primera División - place 8
Argentinian championship 1950 Primera División - place 10
Argentinian championship 1949 Primera División - place 7
Argentinian championship 1948 Primera División - place 4
Argentinian championship 1947 Primera División - place 8
Argentinian championship 1946 Primera División - place 11
Argentinian championship 1945 Primera División - place 9
Argentinian championship 1944 Primera División - place 9
Argentinian championship 1940 Copa Campeonato - place 17
Argentinian championship 1939 Copa Campeonato - place 10
Argentinian championship 1938 Copa Campeonato - place 10
Argentinian championship 1937 Copa Campeonato - place 5
Argentinian championship 1936 Copa Campeonato - place 13
Argentinian championship 1935 Copa Campeonato - place 4
Argentinian championship 1934 Primera División - place 8
Argentinian championship 1933 Primera División - place 7
Argentinian championship 1932 Primera División - place 8
Argentinian championship 1931 Primera División - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 732
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 405
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
AFC Champions League 2018

Semifinal, Day 1

02.10

Al Sadd - Piroozi

18:15

03.10

Kashima Antlers - Suwon Samsung Bluewings

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

21:00

 

DynamoAnzhi

14:00

YeniseyUral

15:30

ArsenalRubin

16:30

FK RostovFK Ufa

19:00

AkhmatFK Orenburg

19:00

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

14:00

LeningradetsFK Dolgoprudny

15:00

Pskov-747FK Murom

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

 

FK Khimki-MZorkiy

13:00

FK RyazanFK Kaluga

14:00

TorpedoDynamo

15:00

SaturnRotor-2

15:00

SokolKvant

17:00

 

Spartak-NalchikChernomorets

17:00

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

16:00

 

FK MariupolFK Oleksandriya

14:00

DynamoDesna

17:00

FK LvivKarpaty

17:00

ShahtarChornomorets

17:00

Arsenal-KievOlympik

19:30

 

KolosMetalist 1925

16:00

 

ChaikaBukovyna

16:00

PodillyaVeres

16:00

FK MynaiFK Kalush

17:00

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

18:00

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

16:00

KreminEnerhiya

16:00

FK NikopolMyr

16:00

TavriyaHirnyk

16:00

 

SəbailSabah

18:30

ZiraNeftçi

20:30

 

AlashkertLori

16:00

GandzasarArarat

19:00

 

Tarpeda-BelAZFK Homel

14:00

FK SlutskFK Minsk

16:00

FK VitebskDynamo Br

18:00

IslochShakhtsyor

19:45

 

KaysarShakhtyor

16:00

ZhetysuQayrat

16:00

AtyrauKyzylzhar

17:30

AqtöbeTobil

19:00

OrdabasyIrtysh

19:00

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

16:00

Dinamo-AutoMilsami

16:00

SheriffZarya

18:00

ZimbruPetrocub

20:00

 

PaxtakorBuxoro

18:00

 

NeftchiNasaf

18:00

QizilqumQoʼqon 1912

20:00

 

St. PöltenHartberg

17:00

 

FulhamWatford

12:30

BurnleyAFC Bournemouth

15:00

Cardiff CityManchester City

15:00

Crystal PalaceNewcastle United

15:00

Leicester CityHuddersfield Town

15:00

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

15:00

LiverpoolSouthampton

15:00

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

17:30

 

Aston VillaSheffield Wednesday

15:00

Derby CountyBrentford

15:00

MiddlesbroughSwansea City

15:00

ReadingHull City

15:00

Ipswich TownBolton Wanderers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Nottingham ForestRotherham United

15:00

Sheffield UnitedPreston North End

15:00

Stoke CityBlackburn Rovers

15:00

West Bromwich AlbionMillwall

15:00

Queens Park RangersNorwich City

17:30

 

Lymington TownTorquay United

12:30

ChesterCity of Liverpool

15:00

Ashton UnitedTrafford

15:00

RadcliffeCurzon Ashton

15:00

Farsley CelticSouthport

15:00

Mossley AFCKidsgrove Athletic

15:00

Staveley Miners WelfareGuiseley

15:00

South ShieldsStockport County

15:00

Knaresborough TownWorkington

15:00

Cleethorpes TownBamber Bridge

15:00

York CityAshton Athletic

15:00

MarineFrickley Athletic

15:00

Dunston UTSIrlam

15:00

United of ManchesterColne

15:00

Nantwich TownBlyth Spartans

15:00

DarlingtonBradford Park Avenue

15:00

ChorleyLeek Town

15:00

Witton AlbionSpennymoor Town

15:00

AltrinchamWhitley Bay

15:00

Consett AFCWarrington Town

15:00

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

15:00

Boston UnitedPeterborough Sports

15:00

St Ives TownGrantham Town

15:00

Kidderminster HarriersAtherstone Town

15:00

StourbridgeLeamington

15:00

Rugby TownHednesford Town

15:00

St Neots TownRomulus

15:00

Nuneaton TownBrackley Town

15:00

AlvechurchCorby Town

15:00

Kettering TownAFC Mansfield

15:00

Anstey NomadsMickleover Sports

15:00

Halesowen TownGainsborough Trinity

15:00

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

15:00

BuxtonCoalville Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

15:00

Kings LangleyLewes

15:00

WealdstoneGreat Wakering Rovers

15:00

Welling UnitedChesham United

15:00

HendonPhoenix Sports

15:00

WokingTooting & Mitcham United

15:00

Hanwell TownLowestoft Town

15:00

Egham TownBrightlingsea Regent

15:00

Chelmsford CityWorthing

15:00

Concord RangersMargate

15:00

Leverstock GreenDorking Wanderers

15:00

Haringey BoroughErith Town

15:00

LeistonHastings United

15:00

Coggeshall TownWalton Casuals

15:00

St Albans CityWhyteleafe

15:00

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

15:00

Billericay TownBurnham

15:00

AFC Kempston RoversMarlow

15:00

Hitchin TownDidcot Town

15:00

Bognor Regis TownAFC Sudbury

15:00

Haverhill RoversLeatherhead

15:00

East Thurrock UnitedWhitehawk

15:00

Brantham AthleticEastbourne Borough

15:00

Oxford CityCray Valley Paper Mills

15:00

Gosport BoroughRamsgate

15:00

AFC HornchurchEast Grinstead Town

15:00

AFC Uckfield TownDartford

15:00

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

15:00

FC RomaniaBeaconsfield Town

15:00

HorshamHeybridge Swifts

15:00

Dulwich HamletTonbridge Angels

15:00

Metropolitan PoliceNeedham Market

15:00

Merthyr TownWinchester City

15:00

Chippenham TownSwindon Supermarine

15:00

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

15:00

Weston-super-MareSalisbury

15:00

Tiverton TownDorchester Town

15:00

HerefordTruro City

15:00

Poole TownCinderford Town

15:00

Taunton TownBitton

15:00

Banbury UnitedBath City

15:00

Hungerford TownWantage Town

15:00

BinfieldCirencester Town

15:00

Slough TownSholing

15:00

King's Lynn TownStafford Rangers

15:00

 

Waasland-BeverenCharleroi

18:00

EupenOostende

20:00

LokerenMouscron-Péruwelz

20:00

Sint-TruidenAntwerp

20:30

 

SeptemvriLokomotiv

17:30

Botev VCSKA

20:00

 

HoffenheimBorussia D

15:30

HerthaBorussia M

15:30

AugsburgWerder

15:30

WolfsburgFreiburg

15:30

NürnbergHannover

15:30

Schalke 04Bayern

18:30

 

FortunaWillem II

18:30

ExcelsiorHeerenveen

19:45

VVV-VenloNAC

19:45

EmmenZwolle

20:45

 

Rayo VallecanoAlavés

13:00

Celta de VigoReal Valladolid

16:15

EibarLeganés

16:15

GetafeAtlético

18:30

Real MadridEspañol

20:45

 

ParmaCagliari

15:00

FiorentinaSPAL

18:00

SampdoriaInter

20:30

 

ValmieraVentspils

15:00

 

StumbrasŽalgiris K

13:00

 

OddVålerenga

18:00

 

CracoviaWisła P

15:30

LechiaZagłębie L

18:00

MiedźLegia

20:30

 

Santa ClaraRio Ave

15:30

MarítimoBelenenses

19:00

Vitória SetubalPorto

21:00

 

NapredakDinamo

16:00

VojvodinaVoždovac

19:00

RadnikRadnički

19:00

MladostProleter

19:00

ZemunBačka

19:00

RadFK Mačva

19:00

 

GoricaKrško

18:00

MariborDomžale

20:15

 

LilleNantes

17:00

AngersToulouse

20:00

MontpellierNice

20:00

ReimsDijon

20:00

Saint-ÉtienneCaen

20:00

StrasbourgAmiens

20:00

 

OsijekGorica

16:30

LokomotivaRijeka

19:00

 

LovćenZeta

15:00

PetrovacTitograd

15:00

RudarIskra

15:00

SutjeskaBudućnost

15:00

MornarGrbalj

15:00

 

SigmaDukla

15:00

KarvináPříbram

17:00

Mladá BoleslavSlovácko

17:00

OpavaTeplice

17:00

SpartaSlovan

19:00

 

ElfsborgÖrebro

16:00

SiriusÖstersunds

16:00

TrelleborgDjurgårdens

16:00

DalkurdNorrköping

18:00

 

AberdeenMotherwell

15:00

DundeeHibernian

15:00

Hamilton AcademicalSt. Mirren

15:00

HeartsLivingston

15:00

 

TulevikTammeka

13:00

KuressaareLevadia

13:00

PaideTrans

16:00

PärnuFlora

19:00

 

São PauloAmérica

16:00

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

12:30

New York Red BullsToronto

17:00

Atlanta UnitedReal Salt Lake

19:00

Minnesota UnitedPortland Timbers

19:00

Columbus CrewColorado Rapids

19:30

Montreal ImpactNew York City

19:30

New England RevolutionChicago Fire

19:30

Orlando CityHouston Dynamo

19:30

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

15:30

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

19:35

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

19:35

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

19:35

Shanghai SIPGChangchun Yatai

19:35

Local time

Yesterday, September 20

AEKZürich

0:1

LudogoretsBayer 04

2:3

CelticRosenborg

1:0

RB LeipzigRed Bull

2:3

KøbenhavnZenit

1:1

Slavia PrahaBordeaux

1:0

SpartakAnderlecht

1:0

Dinamo ZagrebFenerbahçe

4:1

SportingQarabağ

2:0

ArsenalVorskla

4:2

F91Milan

0:1

OlympiakósReal Betis

0:0

VillarrealRangers

2:2

Rapid WienSpartak Moscow

2:0

MarseilleEintracht Frankfurt

1:2

LazioApollon

2:1

BeşiktaşSarpsborg 08

3:1

GenkMalmö

2:0

SevillaStandard

5:1

Akhisar BelediyesporFK Krasnodar

0:1

RennesBaumit

2:1

Dynamo KyivAstana

2:2

MOL VidiBATE

0:2

PAÓKChelsea

0:1

Colo-ColoPalmeiras

0:2

DeportivoFluminense

0:2

BahiaBotafogo

2:1

TauroMotagua

2:1

HeredianoÁrabe Unido

2:0

 

TrakaiPalanga

3:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

Just finished

04.09.2018 – 15.09.2018

SAFF Championship 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru