2019  2017  2015  2013  2012  2010  2008  2006  2004  2002  2000  1998  1996  1994  1992  1990  1988  1986  1984  1982  1980  1978  1976  1974  1972  1970  1968  1965  1963  1962  1959  1957  Overall table

Botev P

Plovdiv

UEFA clubs rank (2018): 221

Founded: 12.03.1912

Stadium: Hristo Botev Stadium

Other names:

 1912 – 1949  Botev
 1949 – 1950  Botev pri DNV
 1950 – 1952  DNV
 1952 – 1956  DNA
 1956 – 1957  SKNA
 1957 – 1964  ASK Botev
 1964 – 1967  Botev
 1967 – 1989  Trakia
 1989 –   Botev

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1967/68 - 1/16 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2017/18 - Third qualifying round
Europa League 2014/15 - Second qualifying round
Europa League 2013/14 - Third qualifying round
UEFA Cup 1995/96 - 1/32 finals
UEFA Cup 1993/94 - 1/32 finals
UEFA Cup 1992/93 - 1/32 finals
UEFA Cup 1988/89 - 1/32 finals
UEFA Cup 1987/88 - 1/32 finals
UEFA Cup 1986/87 - 1/16 finals
UEFA Cup 1978/79 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1968/69 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1984/85 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1981/82 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1962/63 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1991 - Group 8 - place 3
Intertoto Cup 1983 - Group 10 - place 3

Overall stats Bulgarian Supercup - overall stats
Bulgarian Supercup 2017 - Winner
Bulgarian Supercup 2014 - Final

Overall stats Bulgarian A Football Group - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Bulgaria 2018/19, Group A First stage
Bulgaria 2017/18, Group A Championship - place 5
Bulgaria 2016/17, Group A European play-off
Bulgaria 2015/16 Group A - place 7
Bulgaria 2014/15, Group A Championship - place 6
Bulgaria 2013/14, Group A Tournament for places 1-7 - place 4
Bulgaria 2012/13 A Group - place 4
Bulgaria 2009/10 A Group - place 16
Bulgaria 2008/09 A Group - place 13
Bulgaria 2007/08 A Group - place 12
Bulgaria 2006/07 A Group - place 9
Bulgaria 2005/06 A Group - place 13
Bulgaria 2003/04 A Group - place 14
Bulgaria 2002/03 A Group - place 12
Bulgaria 2000/01 A Group - place 13
Bulgaria 1999/00 A Group - place 8
Bulgaria 1998/99 A Group - place 13
Bulgaria 1997/98 A Group - place 13
Bulgaria 1996/97 A Group - place 5
Bulgaria 1995/96 A Group - place 10
Bulgaria 1994/95 A Group - place 3
Bulgaria 1993/94 A Group - place 3
Bulgaria 1992/93 A Group - place 3
Bulgaria 1991/92 A Group - place 4
Bulgaria 1990/91 A Group - place 5
Bulgaria 1989/90 A Group - place 7
Bulgaria 1988/89 A Group - place 4
Bulgaria 1987/88 A Group - place 3
Bulgaria 1986/87 A Group - place 3
Bulgaria 1985/86 A Group - place 2
Bulgaria 1984/85 A Group - place 3
Bulgaria 1983/84 A Group - place 9
Bulgaria 1982/83 A Group - place 3
Bulgaria 1981/82 A Group - place 7
Bulgaria 1980/81 A Group - place 3
Bulgaria 1979/80 A Group - place 5
Bulgaria 1978/79 A Group - place 8
Bulgaria 1977/78 A Group - place 4
Bulgaria 1976/77 A Group - place 11
Bulgaria 1975/76 A Group - place 6
Bulgaria 1974/75 A Group - place 10
Bulgaria 1973/74 A Group - place 10
Bulgaria 1972/73 A Group - place 9
Bulgaria 1971/72 A Group - place 6
Bulgaria 1970/71 A Group - place 5
Bulgaria 1969/70 A Group - place 4
Bulgaria 1968/69 A Group - place 6
Bulgaria 1967/68 A Group - place 6
Bulgaria 1966/67 A Group - Champion
Bulgaria 1965/66 A Group - place 10
Bulgaria 1964/65 A Group - place 12
Bulgaria 1963/64 A Group - place 7
Bulgaria 1962/63 A Group - place 2
Bulgaria 1961/62 A Group - place 4
Bulgaria 1960/61 A Group - place 3
Bulgaria 1959/60 A Group - place 7
Bulgaria 1958/59 A Group - place 8
Bulgaria 1958 A Group - place 9
Bulgaria 1957 A Group - place 8
Bulgaria 1956 A Group - place 3
Bulgaria 1955 A Group - place 10
Bulgaria 1953 A Group - place 11
Bulgaria 1952 A Group - place 9
Bulgaria 1951 A Group - place 10
Bulgaria 1948/49 Relegation
Bulgarian Republic Championship 1948 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1946 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1945 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1944 Round of 32
Bulgarian State Championship 1943 Semifinal
Bulgarian State Championship 1942 Round of 32
Bulgarian State Championship 1938 - place 9
Bulgarian State Championship 1937 Semifinal
Bulgarian State Championship 1936 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1931 1/8 finals
Bulgarian State Championship 1930 Semifinal
Bulgarian State Championship 1929 Final - Champion

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 726
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 423
Site news
02.11.2018
current

Semifinal & Final of the
Copa Sudamericana 2018
added

Fixtures
African Cup of Nations 2019

Group F, Day 3

11.10

Ghana - Sierra Leone

16:00*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, November 13

Hong KongNorth Korea

15:10

TaiwanMongolia

19:10

IndonesiaTimor-Leste

19:00

PhilippinesSingapore

20:00

Local time

Yesterday, November 11

North KoreaMongolia

4:1

TaiwanHong Kong

1:2

Boca JuniorsRiver Plate

2:2

 

FK KrasnodarYenisey

3:0

FK UfaSpartak

2:0

RubinLokomotiv

0:0

CSKAZenit

2:0

 

Lokomotiv-KazankaLuki-Energiya

1:0

 

Rotor-2Khimik

5:2

 

SKADruzhba

0:1

Biolog-NovokubanskMashuk-KMV

2:1

Spartak-NalchikViktor Ponedelnik Football Academy

0:1

ChernomoretsLegion-Dynamo

0:1

ChaikaDynamo

1:0

 

DynamoFK Mariupol

4:0

VorsklaShahtar

0:2

 

Hirnyk-SportDnipro-1

0:3

PrykarpattyaIngulets

4:0

RukhObolon-Brovar

0:3

 

FK KalushBukovyna

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPodillya

3:1

 

MetalurhTavriya

1:0

 

QəbələQarabağ

1:3

SumqayıtKeşlə

1:4

 

LoriPyunik

0:1

ArtsakhAlashkert

0:0

ShirakArarat-Armenia

1:0

GandzasarBanants

3:0

 

Tarpeda MnDnepr

3:0

Tarpeda-BelAZLuch

0:0

 

AqtöbeKaysar

0:2

AstanaIrtysh

4:0

QayratShakhtyor

0:0

OrdabasyAtyrau

1:0

TobilKyzylzhar

3:0

ZhetysuAkzhayik

3:1

 

MattersburgHartberg

1:2

WolfsbergRapid

3:1

AustriaRed Bull

0:2

 

LiverpoolFulham

2:0

ChelseaEverton

0:0

ArsenalWolverhampton Wanderers

1:1

Manchester CityManchester United

3:1

 

Mansfield TownCharlton Athletic

1:1

ChorleyDoncaster Rovers

2:2

Alfreton TownFleetwood Town

1:4

BarnetBristol Rovers

1:1

Shrewsbury TownSalford City

1:1

Hitchin TownSolihull Moors

0:2

GuiseleyCambridge United

4:3

Weston-super-MareWrexham

0:2

Port ValeSunderland

1:2

 

AnderlechtGent

2:0

KortrijkStandard

0:2

Mouscron-PéruwelzGenk

0:0

 

Botev VDunav

1:0

SlaviaLokomotiv

1:1

LudogoretsBeroe

1:0

 

Mezőkövesd-ZsóryVidi

1:0

 

RB LeipzigBayer 04

3:0

EintrachtSchalke 04

3:0

 

GroningenHeerenveen

2:0

ExcelsiorAjax

1:7

Den HaagAZ

0:1

Heracles AlmeloFeyenoord

0:2

 

SamtrediaTorpedo

0:8

DinamoChikhura

1:4

 

AlavésHuesca

2:1

BarcelonaReal Betis

3:4

Rayo VallecanoVillarreal

2:2

SevillaEspañol

2:1

Celta de VigoReal Madrid

2:4

 

AtalantaInter

4:1

ChievoBologna

2:2

EmpoliUdinese

2:1

RomaSampdoria

4:1

SassuoloLazio

1:1

MilanJuventus

0:2

 

Bodø/GlimtVålerenga

1:1

StartRosenborg

0:1

KristiansundBrann

3:1

MoldeHaugesund

2:0

OddStabæk

0:3

RanheimTromsø

1:2

Sarpsborg 08Sandefjord

1:1

StrømsgodsetLillestrøm

2:2

 

KoronaPiast

1:0

MiedźArka

0:4

JagielloniaLech

2:2

 

Vitória GuimaraesSanta Clara

2:0

TondelaBenfica

1:3

SportingChaves

2:1

 

DomžaleCelje

1:1

RudarOlimpija

1:2

KrškoAluminij

1:3

 

BordeauxCaen

0:0

MarseilleDijon

2:0

RennesNantes

1:1

MonacoParis Saint-Germain

0:4

 

Istra 1961Rijeka

1:2

LokomotivaDinamo

0:1

 

OpavaBaník

2:1

BaumitBohemians 1905

3:1

ViktoriaPříbram

1:1

TepliceSigma

0:0

SlaviaFastav

3:1

 

BrommapojkarnaTrelleborg

3:0

DjurgårdensSirius

1:0

HäckenNorrköping

0:1

KalmarAIK

0:1

MalmöElfsborg

2:0

ÖrebroGöteborg

1:3

ÖstersundsHammarby

3:3

SundsvallDalkurd

0:1

 

LivingstonCeltic

0:0

RangersMotherwell

7:1

 

River PlateUnión

11:00*

IndependienteBelgrano

2:1

Gimnasia y EsgrimaRacing Club

0:3

BanfieldLanús

0:0

San Martín San JuanBoca Juniors

20:00*

 

CearáInternacional

1:1

Atlético MineiroPalmeiras

1:1

VitóriaBahia

2:2

GrêmioVasco da Gama

2:1

FluminenseSport

0:0

 

Beijing RenheGuangzhou R&F

0:0

Jiangsu SuningHenan Jianye

4:0

Guangzhou Evergrande TaobaoTianjin Teda

5:1

Dalian YifangChangchun Yatai

2:0

Guizhou HengfengChongqing Dangdai Lifan

1:0

Shanghai Greenland ShenhuaShandong Luneng Taishan

2:2

Tianjin QuanjianShanghai SIPG

3:2

Hebei China FortuneBeijing Sinobo Guoan

2:1

 

Adelaide UnitedPerth Glory

0:2

Melbourne VictoryCentral Coast Mariners

4:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru