2021  2019  2017  2015  2013  2012  2010  2008  2006  2004  2002  2000  1998  1996  1994  1992  1990  1988  1986  1984  1982  1980  1978  1976  1974  1972  1970  1968  1965  1963  1962  1959  1957  Overall table

Avangard

Kursk

See also:  Avangard (Kursk), USSR

Founded: 1958

Stadium: Trudovye Rezervy Stadium

Other names:

 1958 – 1966  Trudovye Rezervy
 1966  Trud
 1967 – 1973  Trudovye Rezervy
 1973 –   Avangard

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2019/20 - 1/32 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - Final
Russian Cup 2016/17 - 1/128 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/32 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/16 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/64 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/128 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/64 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/256 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2019 - Winner

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2009 - place 2

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2019/20 FNL First division
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 8
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 11
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2010 First division - place 20 ↓ 
  -    -  Russia 2009, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2007 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2006 First division - place 10
  -  Russia 2005 First division - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 13
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 2001, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2000, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 1999, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 1998, Second division Centre - place 18
  -    -  Russia 1997, Second league West - place 15
  -    -  Russia 1996, Second league West - place 15
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 2 - place 1 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 2 - place 4
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 2 - place 6 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 2 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
African Cup of Nations 2021

Group A, Day 1

11.11

Namibia - Chad

11.11

Mali - Guinea

03:00

Group B, Day 1

11.11

Malawi - South Sudan

11.11

Burkina Faso - Uganda

03:00

Group C, Day 1

11.11

Sudan - São Tomé and Príncipe

11.11

Ghana - South Africa

03:00

Group D, Day 1

11.11

Angola - Gambia

11.11

DR Congo - Gabon

03:00

Group E, Day 1

11.11

Morocco - Mauritania

03:00

11.11

Central African Republic - Burundi

03:00

Group F, Day 1

11.11

Cameroon - Cape Verde

03:00

11.11

Mozambique - Rwanda

03:00

Group G, Day 1

11.11

Egypt - Kenya

03:00

11.11

Togo - Comoros

03:00

Group H, Day 1

11.11

Algeria - Zambia

03:00

11.11

Zimbabwe - Botswana

03:00

Group I, Day 1

11.11

Senegal - Congo

03:00

11.11

Guinea-Bissau - Eswatini

03:00

Group J, Day 1

11.11

Tunisia - Libya

03:00

11.11

Tanzania - Equatorial Guinea

03:00

Group K, Day 1

11.11

Côte d'Ivoire - Niger

03:00

11.11

Madagascar - Ethiopia

03:00

Group L, Day 1

11.11

Nigeria - Benin

03:00

11.11

Sierra Leone - Lesotho

03:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru