2019  2017  2015  2013  2012  2010  2008  2006  2004  2002  2000  1998  1996  1994  1992  1990  1988  1986  1984  1982  1980  1978  1976  1974  1972  1970  1968  1965  1963  1962  1959  1957  Overall table

Bologna

Bologna

Founded: 03.10.1909

Stadium: Stadio Renato Dall'Ara

Other names:

 1909 – 1926  Bologna FC
 1926 – 1945  AGC Bologna
 1945 –   FC Bologna

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1964/65 - 1/16 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1999/00 - 1/16 finals
UEFA Cup 1998/99 - Semifinal
UEFA Cup 1990/91 - Quarterfinal
UEFA Cup 1971/72 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1968/69 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1967/68 - Semifinal
Inter-Cities Fair Cup 1966/67 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1974/75 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1970/71 - 1/16 finals

Overall stats Mitropa Cup - overall stats
Mitropa Cup 1988/89 - Final
Mitropa Cup 1972/73 - Group B - place 3
Mitropa Cup 1964 - Semifinal
Mitropa Cup 1963 - Quarterfinal
Mitropa Cup 1962 - Final
Mitropa Cup 1961 - Winner
Mitropa Cup 1960 - Final round
Mitropa Cup 1955 - Quarterfinal
Mitropa Cup 1939 - Semifinal
Mitropa Cup 1937 - 1/8 finals
Mitropa Cup 1936 - 1/8 finals
Mitropa Cup 1934 - Winner
Mitropa Cup 1932 - Winner

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2002 - Round 5
Intertoto Cup 1998 - Round 5

Overall stats Italian Serie A - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Italy 2018/19 Serie A
Italy 2017/18 Serie A
Italy 2016/17 Serie A - place 15
Italy 2015/16 Serie A - place 14
Italy 2013/14 Serie A - place 19
Italy 2012/13 Serie A - place 13
Italy 2011/12 Serie A - place 9
Italy 2010/11 Serie A - place 16
Italy 2009/10 Serie A - place 17
Italy 2008/09 Serie A - place 17
Italy 2004/05 Serie A - place 17
Italy 2003/04 Serie A - place 12
Italy 2002/03 Serie A - place 11
Italy 2001/02 Serie A - place 7
Italy 2000/01 Serie A - place 10
Italy 1999/00 Serie A - place 11
Italy 1998/99 Serie A - place 9
Italy 1997/98 Serie A - place 8
Italy 1996/97 Serie A - place 7
Italy 1990/91 Serie A - place 18
Italy 1989/90 Serie A - place 8
Italy 1988/89 Serie A - place 14
Italy 1981/82 Serie A - place 15
Italy 1980/81 Serie A - place 7
Italy 1979/80 Serie A - place 8
Italy 1978/79 Serie A - place 13
Italy 1977/78 Serie A - place 12
Italy 1976/77 Serie A - place 12
Italy 1975/76 Serie A - place 7
Italy 1974/75 Serie A - place 7
Italy 1973/74 Serie A - place 9
Italy 1972/73 Serie A - place 7
Italy 1971/72 Serie A - place 11
Italy 1970/71 Serie A - place 5
Italy 1969/70 Serie A - place 10
Italy 1968/69 Serie A - place 9
Italy 1967/68 Serie A - place 6
Italy 1966/67 Serie A - place 3
Italy 1965/66 Serie A - place 2
Italy 1964/65 Serie A - place 6
Italy 1963/64 Serie A - Champion
Italy 1962/63 Serie A - place 4
Italy 1961/62 Serie A - place 4
Italy 1960/61 Serie A - place 9
Italy 1959/60 Serie A - place 5
Italy 1958/59 Serie A - place 10
Italy 1957/58 Serie A - place 6
Italy 1956/57 Serie A - place 6
Italy 1955/56 Serie A - place 5
Italy 1954/55 Serie A - place 4
Italy 1953/54 Serie A - place 7
Italy 1952/53 Serie A - place 5
Italy 1951/52 Serie A - place 16
Italy 1950/51 Serie A - place 7
Italy 1949/50 Serie A - place 15
Italy 1948/49 Serie A - place 6
Italy 1947/48 Serie A - place 9
Italy 1946/47 Serie A - place 5
Italy 1945/46, серия A North Italy - place 7
Italy 1942/43 Serie A - place 6
Italy 1941/42 Serie A - place 7
Italy 1940/41 Serie A - Champion
Italy 1939/40 Serie A - place 2
Italy 1938/39 Serie A - Champion
Italy 1937/38 Serie A - place 5
Italy 1936/37 Serie A - Champion
Italy 1935/36 Serie A - Champion
Italy 1934/35 Serie A - place 6
Italy 1933/34 Serie A - place 4
Italy 1932/33 Serie A - place 3
Italy 1931/32 Serie A - place 2
Italy 1930/31 Serie A - place 3
Italy 1929/30 Serie A - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
African Cup of Nations 2019

Group A, Day 3

13.10

Equatorial Guinea - Madagascar

16:00

13.10

Senegal - Sudan

19:00

Group B, Day 3

12.10

Cameroon - Malawi

15:30

13.10

Morocco - Comoros

19:00

Group C, Day 3

12.10

Gabon - South Sudan

16:00

12.10

Mali - Burundi

19:00

Group D, Day 3

12.10

Togo - Gambia

18:00

12.10

Algeria - Benin

20:45

Group E, Day 3

12.10

Nigeria - Libya

17:30

13.10

South Africa - Seychelles

15:00

Group F, Day 3

10.10

Ethiopia - Kenya

16:00

11.10

Ghana - Sierra Leone

16:00

Group G, Day 3

11.10

Congo - Liberia

15:30

13.10

DR Congo - Zimbabwe

18:30

Group H, Day 3

12.10

Guinea - Rwanda

16:30

12.10

Côte d'Ivoire - Central African Republic

17:00

Group I, Day 3

12.10

Angola - Mauritania

16:00

13.10

Burkina Faso - Botswana

18:00

Group J, Day 3

12.10

Egypt - Swaziland

19:00

13.10

Tunisia - Niger

19:15

Group K, Day 3

10.10

Zambia - Guinea-Bissau

17:30

13.10

Mozambique - Namibia

17:00

Group L, Day 3

12.10

Cape Verde - Tanzania

16:00

13.10

Uganda - Lesotho

16:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru