Ireland

FIFA rank: 30
UEFA league rank: 39

National stadium: Aviva Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group C - place 4
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 2002. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1994. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 2
World Cup 1990. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 2
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 9 - place 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 4
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 9
World Cup 1962. Qualifying tournament, Europe - Group 8 - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
World Cup 1950. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
World Cup 1938. Qualifying tournament - Group 2
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 7 - place 3

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Round of 16
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 10 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 7 - place 2
European Football Championship 1988. Final tournament - Group B - place 3
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 7 - place 1
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 7 - place 3
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Group 6 - place 2
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 6 - place 4
European Football Championship 1968. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - Quarterfinal
European Nations Cup 1960. Qualifying tournament - Preliminary round

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 4
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Europe - First round, group 4
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Europe - Preliminary round
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Europe - Preliminary round
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 2
Olympic Games 1948 - Preliminary round
Olympic Games 1924 - Quarterfinal

Overall stats Brazil Independence Cup - overall stats
Brazil Independence Cup 1972 - Group 2 - place 3

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1987 - Group B - place 6

Overall stats U.S. Cup - overall stats
U.S. Cup 2000 - place 2
U.S. Cup 1996 - place 2
U.S. Cup 1992 - place 3

Overall stats British Home Championship - overall stats
Nations Cup 2011 - Winner
British Home Championship 1950 - place 3
British Home Championship 1949 - place 4
British Home Championship 1948 - place 3
British Home Championship 1947 - place 2
British Home Championship 1939 - place 4
British Home Championship 1938 - place 3
British Home Championship 1937 - place 4
British Home Championship 1936 - place 4
British Home Championship 1935 - place 3
British Home Championship 1934 - place 3
British Home Championship 1933 - place 4
British Home Championship 1932 - place 3
British Home Championship 1931 - place 4
British Home Championship 1930 - place 3
British Home Championship 1929 - place 4
British Home Championship 1928 - place 2
British Home Championship 1927 - place 3
British Home Championship 1926 - place 2
British Home Championship 1925 - place 3
British Home Championship 1924 - place 3
British Home Championship 1923 - place 3
British Home Championship 1922 - place 4
British Home Championship 1921 - place 4
British Home Championship 1920 - place 4
British Home Championship 1914 - Winner
British Home Championship 1913 - place 4
British Home Championship 1912 - place 3
British Home Championship 1911 - place 4
British Home Championship 1910 - place 2
British Home Championship 1909 - place 4
British Home Championship 1908 - place 3
British Home Championship 1907 - place 4
British Home Championship 1906 - place 4
British Home Championship 1905 - place 3
British Home Championship 1904 - place 2
British Home Championship 1903 - Winner
British Home Championship 1902 - place 3
British Home Championship 1901 - place 4
British Home Championship 1900 - place 4
British Home Championship 1899 - place 3
British Home Championship 1898 - place 3
British Home Championship 1897 - place 3
British Home Championship 1896 - place 4
British Home Championship 1895 - place 4
British Home Championship 1894 - place 4
British Home Championship 1893 - place 3
British Home Championship 1892 - place 3
British Home Championship 1891 - place 3
British Home Championship 1890 - place 4
British Home Championship 1889 - place 4
British Home Championship 1888 - place 4
British Home Championship 1887 - place 3
British Home Championship 1886 - place 4
British Home Championship 1885 - place 4
British Home Championship 1884 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1974 1973 1970 1969 1968 1966 1965 1964 1963 1962 1960 1959 1958 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1932 1931 1930 1929 1928 1926 1924 1883 1882

Clubs:

Athlone Town (Athlone)
Bohemian (Dublin)
Bray Wanderers (Bray)
Cork Celtic (Cork)
Cork City (Cork)
Cork Hibernians (Cork)
Derry City (Derry)
Drogheda United (Drogheda)
Dundalk (Dundalk)
Finn Harps (Ballybofey)
Galway United (Galway)

Home Farm (Dublin)
Limerick (Limerick)
Longford Town (Longford)
Shamrock Rovers (Dublin)
Shelbourne (Dublin)
Sligo Rovers (Sligo)
Sporting Fingal (Dublin)
St. Patrick's (Dublin)
UCD (Dublin)
Waterford United (Waterford)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 732
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 405
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
England 2018/19

Day 6

22.09

Fulham - Watford

12:30

22.09

Burnley - AFC Bournemouth

15:00

22.09

Cardiff City - Manchester City

15:00

22.09

Crystal Palace - Newcastle United

15:00

22.09

Leicester City - Huddersfield Town

15:00

22.09

Manchester United - Wolverhampton Wanderers

15:00

22.09

Liverpool - Southampton

15:00

22.09

Brighton & Hove Albion - Tottenham Hotspur

17:30

23.09

West Ham United - Chelsea

13:30

23.09

Arsenal - Everton

16:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

21:00

 

DynamoAnzhi

14:00

YeniseyUral

15:30

ArsenalRubin

16:30

FK RostovFK Ufa

19:00

AkhmatFK Orenburg

19:00

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

14:00

LeningradetsFK Dolgoprudny

15:00

Pskov-747FK Murom

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

 

FK Khimki-MZorkiy

13:00

FK RyazanFK Kaluga

14:00

TorpedoDynamo

15:00

SaturnRotor-2

15:00

SokolKvant

17:00

 

Spartak-NalchikChernomorets

17:00

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

16:00

 

FK MariupolFK Oleksandriya

14:00

DynamoDesna

17:00

FK LvivKarpaty

17:00

ShahtarChornomorets

17:00

Arsenal-KievOlympik

19:30

 

KolosMetalist 1925

16:00

 

ChaikaBukovyna

16:00

PodillyaVeres

16:00

FK MynaiFK Kalush

17:00

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

18:00

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

16:00

KreminEnerhiya

16:00

FK NikopolMyr

16:00

TavriyaHirnyk

16:00

 

SəbailSabah

18:30

ZiraNeftçi

20:30

 

AlashkertLori

16:00

GandzasarArarat

19:00

 

Tarpeda-BelAZFK Homel

14:00

FK SlutskFK Minsk

16:00

FK VitebskDynamo Br

18:00

IslochShakhtsyor

19:45

 

KaysarShakhtyor

16:00

ZhetysuQayrat

16:00

AtyrauKyzylzhar

17:30

AqtöbeTobil

19:00

OrdabasyIrtysh

19:00

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

16:00

Dinamo-AutoMilsami

16:00

SheriffZarya

18:00

ZimbruPetrocub

20:00

 

PaxtakorBuxoro

18:00

 

NeftchiNasaf

18:00

QizilqumQoʼqon 1912

20:00

 

St. PöltenHartberg

17:00

 

FulhamWatford

12:30

BurnleyAFC Bournemouth

15:00

Cardiff CityManchester City

15:00

Crystal PalaceNewcastle United

15:00

Leicester CityHuddersfield Town

15:00

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

15:00

LiverpoolSouthampton

15:00

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

17:30

 

Aston VillaSheffield Wednesday

15:00

Derby CountyBrentford

15:00

MiddlesbroughSwansea City

15:00

ReadingHull City

15:00

Ipswich TownBolton Wanderers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Nottingham ForestRotherham United

15:00

Sheffield UnitedPreston North End

15:00

Stoke CityBlackburn Rovers

15:00

West Bromwich AlbionMillwall

15:00

Queens Park RangersNorwich City

17:30

 

Lymington TownTorquay United

12:30

ChesterCity of Liverpool

15:00

Ashton UnitedTrafford

15:00

RadcliffeCurzon Ashton

15:00

Farsley CelticSouthport

15:00

Mossley AFCKidsgrove Athletic

15:00

Staveley Miners WelfareGuiseley

15:00

South ShieldsStockport County

15:00

Knaresborough TownWorkington

15:00

Cleethorpes TownBamber Bridge

15:00

York CityAshton Athletic

15:00

MarineFrickley Athletic

15:00

Dunston UTSIrlam

15:00

United of ManchesterColne

15:00

Nantwich TownBlyth Spartans

15:00

DarlingtonBradford Park Avenue

15:00

ChorleyLeek Town

15:00

Witton AlbionSpennymoor Town

15:00

AltrinchamWhitley Bay

15:00

Consett AFCWarrington Town

15:00

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

15:00

Boston UnitedPeterborough Sports

15:00

St Ives TownGrantham Town

15:00

Kidderminster HarriersAtherstone Town

15:00

StourbridgeLeamington

15:00

Rugby TownHednesford Town

15:00

St Neots TownRomulus

15:00

Nuneaton TownBrackley Town

15:00

AlvechurchCorby Town

15:00

Kettering TownAFC Mansfield

15:00

Anstey NomadsMickleover Sports

15:00

Halesowen TownGainsborough Trinity

15:00

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

15:00

BuxtonCoalville Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

15:00

Kings LangleyLewes

15:00

WealdstoneGreat Wakering Rovers

15:00

Welling UnitedChesham United

15:00

HendonPhoenix Sports

15:00

WokingTooting & Mitcham United

15:00

Hanwell TownLowestoft Town

15:00

Egham TownBrightlingsea Regent

15:00

Chelmsford CityWorthing

15:00

Concord RangersMargate

15:00

Leverstock GreenDorking Wanderers

15:00

Haringey BoroughErith Town

15:00

LeistonHastings United

15:00

Coggeshall TownWalton Casuals

15:00

St Albans CityWhyteleafe

15:00

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

15:00

Billericay TownBurnham

15:00

AFC Kempston RoversMarlow

15:00

Hitchin TownDidcot Town

15:00

Bognor Regis TownAFC Sudbury

15:00

Haverhill RoversLeatherhead

15:00

East Thurrock UnitedWhitehawk

15:00

Brantham AthleticEastbourne Borough

15:00

Oxford CityCray Valley Paper Mills

15:00

Gosport BoroughRamsgate

15:00

AFC HornchurchEast Grinstead Town

15:00

AFC Uckfield TownDartford

15:00

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

15:00

FC RomaniaBeaconsfield Town

15:00

HorshamHeybridge Swifts

15:00

Dulwich HamletTonbridge Angels

15:00

Metropolitan PoliceNeedham Market

15:00

Merthyr TownWinchester City

15:00

Chippenham TownSwindon Supermarine

15:00

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

15:00

Weston-super-MareSalisbury

15:00

Tiverton TownDorchester Town

15:00

HerefordTruro City

15:00

Poole TownCinderford Town

15:00

Taunton TownBitton

15:00

Banbury UnitedBath City

15:00

Hungerford TownWantage Town

15:00

BinfieldCirencester Town

15:00

Slough TownSholing

15:00

King's Lynn TownStafford Rangers

15:00

 

Waasland-BeverenCharleroi

18:00

EupenOostende

20:00

LokerenMouscron-Péruwelz

20:00

Sint-TruidenAntwerp

20:30

 

SeptemvriLokomotiv

17:30

Botev VCSKA

20:00

 

HoffenheimBorussia D

15:30

HerthaBorussia M

15:30

AugsburgWerder

15:30

WolfsburgFreiburg

15:30

NürnbergHannover

15:30

Schalke 04Bayern

18:30

 

FortunaWillem II

18:30

ExcelsiorHeerenveen

19:45

VVV-VenloNAC

19:45

EmmenZwolle

20:45

 

Rayo VallecanoAlavés

13:00

Celta de VigoReal Valladolid

16:15

EibarLeganés

16:15

GetafeAtlético

18:30

Real MadridEspañol

20:45

 

ParmaCagliari

15:00

FiorentinaSPAL

18:00

SampdoriaInter

20:30

 

ValmieraVentspils

15:00

 

StumbrasŽalgiris K

13:00

 

OddVålerenga

18:00

 

CracoviaWisła P

15:30

LechiaZagłębie L

18:00

MiedźLegia

20:30

 

Santa ClaraRio Ave

15:30

MarítimoBelenenses

19:00

Vitória SetubalPorto

21:00

 

NapredakDinamo

16:00

VojvodinaVoždovac

19:00

RadnikRadnički

19:00

MladostProleter

19:00

ZemunBačka

19:00

RadFK Mačva

19:00

 

GoricaKrško

18:00

MariborDomžale

20:15

 

LilleNantes

17:00

AngersToulouse

20:00

MontpellierNice

20:00

ReimsDijon

20:00

Saint-ÉtienneCaen

20:00

StrasbourgAmiens

20:00

 

OsijekGorica

16:30

LokomotivaRijeka

19:00

 

LovćenZeta

15:00

PetrovacTitograd

15:00

RudarIskra

15:00

SutjeskaBudućnost

15:00

MornarGrbalj

15:00

 

SigmaDukla

15:00

KarvináPříbram

17:00

Mladá BoleslavSlovácko

17:00

OpavaTeplice

17:00

SpartaSlovan

19:00

 

ElfsborgÖrebro

16:00

SiriusÖstersunds

16:00

TrelleborgDjurgårdens

16:00

DalkurdNorrköping

18:00

 

AberdeenMotherwell

15:00

DundeeHibernian

15:00

Hamilton AcademicalSt. Mirren

15:00

HeartsLivingston

15:00

 

TulevikTammeka

13:00

KuressaareLevadia

13:00

PaideTrans

16:00

PärnuFlora

19:00

 

São PauloAmérica

16:00

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

12:30

New York Red BullsToronto

17:00

Atlanta UnitedReal Salt Lake

19:00

Minnesota UnitedPortland Timbers

19:00

Columbus CrewColorado Rapids

19:30

Montreal ImpactNew York City

19:30

New England RevolutionChicago Fire

19:30

Orlando CityHouston Dynamo

19:30

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

15:30

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

19:35

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

19:35

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

19:35

Shanghai SIPGChangchun Yatai

19:35

Local time

Yesterday, September 20

AEKZürich

0:1

LudogoretsBayer 04

2:3

CelticRosenborg

1:0

RB LeipzigRed Bull

2:3

KøbenhavnZenit

1:1

Slavia PrahaBordeaux

1:0

SpartakAnderlecht

1:0

Dinamo ZagrebFenerbahçe

4:1

SportingQarabağ

2:0

ArsenalVorskla

4:2

F91Milan

0:1

OlympiakósReal Betis

0:0

VillarrealRangers

2:2

Rapid WienSpartak Moscow

2:0

MarseilleEintracht Frankfurt

1:2

LazioApollon

2:1

BeşiktaşSarpsborg 08

3:1

GenkMalmö

2:0

SevillaStandard

5:1

Akhisar BelediyesporFK Krasnodar

0:1

RennesBaumit

2:1

Dynamo KyivAstana

2:2

MOL VidiBATE

0:2

PAÓKChelsea

0:1

Colo-ColoPalmeiras

0:2

DeportivoFluminense

0:2

BahiaBotafogo

2:1

TauroMotagua

2:1

HeredianoÁrabe Unido

2:0

 

TrakaiPalanga

3:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

Just finished

04.09.2018 – 15.09.2018

SAFF Championship 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru