Belarus

FIFA rank: 91
UEFA league rank: 19

National stadium: Dynamo Stadium

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 6
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 6

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 5
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 5 - place 4

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2017 - place 2

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 1976 - place 4
Baltic Cup 1975 - place 3
Baltic Cup 1974 - place 4
Baltic Cup 1973 - place 4
Baltic Cup 1957 - place 3
Baltic Cup 1954 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2006 - Group 1, 3rd place match
Cyprus International Tournament 2004 - place 3

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992

Clubs:

AK-Zhdanovichy (Zhdanovichy)
ALF-2007 (Minsk)
ALF-Legea (Minsk)
Ashmyany-BDUFK (Ashmyany)
Ataka (Minsk)
Avtoprovod (Shchuchyn)
Azertsy (Hlybokaye)
Azot (Hrodna)
BATE (Barysaw)
Batski (Gomel)
Belcard (Hrodna)
Belenergostroi (Belaazyorsk)
Belita-Vitex (Uzda)
Belshina (Babruysk)
BGATU-Niva (Samakhvalavichy)
Biaroza-2010 (Biaroza)
Biolog (Navapolatsk)
Brestbytkhim (Brest)
Brestzhilstroy (Brest)
Darida (Minsk Region)
Dnepr (Mogilev)
Dnepr-DYUSSH-1 (Rahachow)
DSK-Homel (Gomel)
Dynamo Br (Brest)
Dynamo Mn (Minsk)
Dynamo-93 (Minsk)
Dynamo-Yuni (Minsk)
DYuSSh (Kirawsk)
DYuSSh-2 (Smarhon)
Elektromodul (Maladzyechna)
Energetik (Novolukoml)
Energetik-BDU (Minsk)
Energiya-CHP-5 (Druzhny)
Energosbyt-BGATU (Minsk)
Fandok-2 (Babruysk)
FC Torpedo Mogilev (Mogilev)
FK Asipovichy (Asipovichy)
FK Babruysk (Babruysk)
FK Baranavichy (Baranavichy)
FK Chavusy (Chavusy)
FK Chysts (Chysts)
FK Gomel-2 (Gomel)
FK Haradzeya (Haradzeya)
FK Homel (Gomel)
FK Horki (Gorki)
FK Ivatsevichi (Ivatsevichi)
FK Kletsk (Kletsk)
FK Kobryn (Kobryn)
FK Lida (Lida)
FK Luninets (Luninets)
FK Lyuban (Lyuban)
FK Minsk (Minsk)
FK Miory (Miory)
FK Molodechno-2013 (Maladzyechna)
FK Orsha (Orsha)
FK Polatsk (Polotsk)
FK Pruzhany (Pruzhany)
FK Rudzensk (Rudzensk)
FK Senno (Senno)
FK Slutsk (Slutsk)
FK Smalyavichy (Smalyavichy )
FK Smorgon (Smarhon)
FK Snow (Snow)
FK Staryya Darohi (Staryya Darohi)
FK Uzda (Uzda)
FK Vitebsk (Vitebsk)
FK Vitebsk-2 (Vitebsk)
FK Voronovo (Voronovo)
FK Zapadnyi (Vyalikiya Matykaly)
FK Zhlobin (Zhlobin)
Fomalgaut (Barysaw)
FSK Hrodnensky (Skidel)
Gazovik (Vitebsk)
Gomelshklo (Kastsyukovka)
Granit Mikashevichy (Mikashevichy)
Isloch (Minsk District)
Kamunalnik (Zhlobin)
Khimik (Hrodna)
Khimik (Svetlahorsk)
Khimvolokno (Hrodna)
Klechesk (Kletsk)

Kolas-Druzhba (Baranovichi region)
Kommunalnik (Slonim)
Kristall (Smalyavichy)
Krumkachy (Minsk)
Krutagorye (Dzyarzhynsk)
Livadia (Dzyarzhynsk)
Lokomotiv (Gomel)
Lokomotiv (Vitebsk)
Luch (Minsk)
Maladzyechna-DYUSSH-4 (Maladzyechna)
Metrostroy (Minsk)
MHUP (Mogilev)
MLF (Minsk)
MOFK (Orsha)
Montaxhnik (Mozyr)
Myasakambinat (Vitebsk)
MZAL (Minsk)
Naftan (Navapolatsk)
Nalogovik (Minsk)
Neftyanik (Rechytsa)
Neman (Hrodna)
Neman (Masty)
Neman-Agro (Stowbtsy)
Nika (Minsk)
Niva (Zhytkavichy)
Orbita (Minsk)
Oresa (Lyuban)
Palesse-2 (Kozyanki)
Partizan-2 (Minsk)
Partizan-2002 (Minsk)
Partizan-MTZ (Minsk)
Pinema (Pinsk)
PMC Pastavy (Pastavy)
PMK-7 (Hantsevichy)
Pratsounyya Rezervy (Baran)
Priozyorye (Verkhnedvinsk)
Pripyat (Olshany)
Rada (Kletsk)
Rahachow-MKK (Rahachow)
Rechytsa-2014 (Rechytsa)
RShSVM-Olimpya (Minsk)
Ruzhany (Brest region)
RVAR (Minsk)
Savit (Mogilev)
SDYuShOR-3 (Pinsk)
SDYuShOR-8 (Gomel)
SDYuShOR-MTZ-Syabap (Minsk)
Shakhtsyor (Salihorsk)
SKAF (Minsk)
SKVICh (Minsk)
Slavia (Mozyr)
Slavyanin (Minsk)
Slonim-2017 (Slonim)
Smalyavichy-STI (Smalyavichy)
SMIautotrans (Smalyavichy)
Sozh (Krychaw)
Spartak (Shklow)
Sputnik (Rechytsa)
Start (Miory)
Stroitel (Vitebsk)
Tarpeda (Minsk)
Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)
Tekhnolog (Ivatsevichy)
Traktar (Minsk)
Transmash (Mogilev)
Tsementnik (Krasnaselski)
UA-Stroy-Zhytkavichy (Zhytkavichy )
Vadakanal-Transit (Brest)
Veras (Niasvizh)
Veras (Verkhnyaya Lipa)
Vertykal (Kalinkavichy)
Veyno (Mogilev Region)
Victoria (Maryina Horka)
Vitbich-Dynamo-Energo (Vitebsk)
Volna (Pinsk)
Zarya (Krugloe)
Zarya (Yazyl)
Zbornaya TF (Gomel)
Zhodzina-2007 (Zhodzina)
ZLiN (Gomel)

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 665
Matches:1 001 408
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 238
Site news
18.11.2017
current

Second Round Proper of the
FA Cup 2017/18
added

In the football world

Tomorrow, November 24

 

AmkarDynamo

19:30

 

Zenit-2Spartak-2

14:00

 

AlashkertPyunik

15:00

 

West Ham UnitedLeicester City

20:00

 

GentMouscron-Péruwelz

20:30

 

Cherno MorePirin

17:30

 

HannoverStuttgart

20:30

 

AZTwente

20:00

 

Celta de VigoLeganés

21:00

 

CracoviaLechia

18:00

GórnikJagiellonia

20:30

 

BelenensesChaves

20:30

 

BoracVoždovac

17:00

 

OlimpijaKrško

20:20

 

Saint-ÉtienneStrasbourg

20:45

 

InterLokomotiva

18:00

 

DuklaMladá Boleslav

17:30

VysočinaZbrojovka

18:00

BaumitSlavia

20:15

 

DundeeRangers

19:45

 

BanfieldDefensa y Justicia

17:05

Chacarita JuniorsGodoy Cruz

19:15

ColónTigre

21:30

 

Melbourne CityPerth Glory

19:50

Local time

Yesterday, November 22

CSKABenfica

2:0

BaselManchester United

1:0

AnderlechtBayern

1:2

Paris Saint-GermainCeltic

7:1

Atlético MadridRoma

2:0

QarabağChelsea

0:4

SportingOlympiakós

3:1

JuventusBarcelona

0:0

GrêmioLanús

1:0

 

Luch-EnergiyaFK Tyumen

4:2

 

FK Krasnodar-2Kuban-2

4:0

SpartakAnzhi-2

1:0

 

Ipswich TownSheffield Wednesday

2:2

MiddlesbroughBirmingham City

2:0

Wolverhampton WanderersLeeds United

4:1

 

TorpedoDinamo

2:0

SaburtaloDinamo

0:0

LokomotiviSamtredia

2:5

DilaKobuleti

0:1

Kolxet`i 1913Chikhura

0:4

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru