2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  Overall table

América

Belo Horizonte

Founded: 30.04.1912

Stadium: Estádio Raimundo Sampaio (Independência)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2022 - Group D - place 4

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2022 - Quarterfinals
Copa do Brasil 2021 - Third round
Copa do Brasil 2020 - Semifinal
Copa do Brasil 2019 - Second round
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Second round
Copa do Brasil 2016 - Third round
Copa do Brasil 2015 - Second round
Copa do Brasil 2014 - Second round
Copa do Brasil 2013 - Third round
Copa do Brasil 2012 - Second round
Copa do Brasil 2009 - First Round
Copa do Brasil 2006 - First Round
Copa do Brasil 2005 - First Round
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2002 - First Round
Copa do Brasil 2001 - First Round
Copa do Brasil 2000 - Second round
Copa do Brasil 1999 - Second round
Copa do Brasil 1998 - Second round
Copa do Brasil 1997 - Preliminary Round
Copa do Brasil 1996 - First Round
Copa do Brasil 1994 - First Round
Copa do Brasil 1993 - First Round

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2022 Série A
Brazil 2021 Série A - place 8
Brazil 2018 Série A - place 18
Brazil 2016 Série A - place 20
Brazil 2011 Série A - place 19
Brazil, Série A 2001 First phase - place 26
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 19
Brazil, Série A 1998 First phase - place 21
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 5
Brazil, Série A 1986 First phase, group G - place 6
Brazil, Série A 1979 Second phase, group M - place 3
Brazil, Série A 1978 Second phase, loosers, group L - place 5
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group R - place 2
Brazil, Série A 1976 Second phase, losers, group N - place 5
Brazil, Série A 1975 Second phase, group 4 - place 4
Brazil, Série A 1974 First phase, group B - place 15
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 6
Brazil, Série A 1972 First phase - place 6
Brazil, Série A 1971 First phase - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 515
Matches:1 079 173
Clubs:11 226
National teams:259
Stadiums:9 902
Site news
23.09.2022
current

AFF Cup 2022 added

07.04.2022
current

World Cup 2022 added

Fixtures
Brazil 2022

Day 29

01.10

Atlético Mineiro - Fluminense

15:00

01.10

Ceará - América

15:00

01.10

Internacional - Santos

15:00

01.10

Atlético Paranaense - Juventude

19:00

01.10

Avaí - Atlético

19:00

01.10

Flamengo - Bragantino

19:00

01.10

Goiás - Fortaleza

19:00

01.10

Corinthians - Cuiabá Esporte Clube

21:00

03.10

São Paulo - Coritiba

19:00

03.10

Botafogo - Palmeiras

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 1

Saint Vincent and GrenadinesGrenada

16:30

São PauloIndependiente del Valle

17:00

 

FK OrenburgFK Sochi

16:00

FK KhimkiCSKA

16:30

LokomotivUral

19:00

 

FK UfaBaltika

13:45

VelesVolgar

14:00

KAMAZRodina

16:00

RubinArsenal

16:00

VolgaSKA-Khabarovsk

16:00

YeniseyDynamo Makhachkala

17:00

KubanFK Krasnodar-2

18:00

NeftekhimikAkron

18:00

AlaniyaShinnik

19:00

 

LegionAlania-2

15:00

DynamoBiolog-Novokubansk

15:00

SKARotor

15:00

DruzhbaMashuk-KMV

16:00

ChernomoretsKuban-Holding

17:00

 

Luki-EnergiyaRodina-M

14:00

 

Torpedo VladimirTekstilshchik

16:00

FK ChertanovoFK Tver

16:00

 

AvangardSakhalinets

15:00

 

Zenit-IzhevskKhimik-Avgust

15:00

FK TyumenUral-2

19:00

 

InguletsVorskla

13:00*

FK LvivDnipro-1

15:00*

MetalistShakhtar

17:00*

 

DinazPolissya

*

KarpatyPrykarpattya

*

 

FK PoltavaChernihiv

*

 

Nyva BuzovaKremin-2

*

Nyva VinnytsyaZvyahel

*

Metalurh-2Vast

*

FK KhustChaika

*

 

TuranZira

15:30

QarabağNeftçi

18:00

 

ShirakLernayin Artsakh

15:00

PyunikAlashkert

17:00

 

BelshinaDynamo Brest

13:00

Dynamo MinskShakhtsyor

15:00

BATETarpeda-BelAZ

17:00

 

CaspiyAksu

16:00

OrdabasyAtyrau

18:00

TarazMakhtaaral

20:00

 

ZimbruDinamo-Auto

15:00

MilsamiBălți

18:00

 

BunyodkorNavbahor

18:30

 

Red BullLASK

17:00

Austria LustenauWolfsberg

17:00

TirolRapid

17:00

 

ArsenalTottenham Hotspur

12:30

AFC BournemouthBrentford

15:00

Crystal PalaceChelsea

15:00

FulhamNewcastle United

15:00

LiverpoolBrighton & Hove Albion

15:00

SouthamptonEverton

15:00

West Ham UnitedWolverhampton Wanderers

17:30

 

SunderlandPreston North End

15:00

Blackburn RoversMillwall

15:00

BlackpoolNorwich City

15:00

Bristol CityQueens Park Rangers

15:00

Cardiff CityBurnley

15:00

Coventry CityMiddlesbrough

15:00

ReadingHuddersfield Town

15:00

Rotherham UnitedWigan Athletic

15:00

Sheffield UnitedBirmingham City

15:00

West Bromwich AlbionSwansea City

15:00

 

Congleton TownAFC Fylde

12:30

Anstey NomadsShefford Town & Campton

14:00

Gainsborough TrinityWorksop Town

15:00

Bamber BridgeBuxton

15:00

South ShieldsMarske United

15:00

HydeDarlington

15:00

ChesterHanley Town

15:00

Scarborough AthleticCurzon Ashton

15:00

ChorleyBlyth Spartans

15:00

Stocksbridge Park SteelsAshington

15:00

ClitheroeBury AFC

15:00

Peterborough SportsHemel Hempstead Town

15:00

CheshuntKidderminster Harriers

15:00

AFC HornchurchBraintree Town

15:00

Coalville TownAFC Sudbury

15:00

Billericay TownBiggleswade Town

15:00

AlvechurchNuneaton Town

15:00

RomfordChelmsford City

15:00

Basford UnitedBoston United

15:00

Banbury UnitedBerkhamsted

15:00

St Ives TownChasetown

15:00

Taunton TownWalton & Hersham

15:00

Dulwich HamletFolkestone Invicta

15:00

HendonHerne Bay

15:00

Weston-super-MareHelston Athletic

15:00

Carshalton AthleticHavant & Waterlooville

15:00

Metropolitan PoliceChippenham Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughPaulton Rovers

15:00

WeymouthWelling United

15:00

Oxford CityPlymouth Parkway

15:00

Gloucester CityMerthyr Town

15:00

WorthingEastbourne Borough

15:00

Three BridgesHereford

15:00

Bath CitySevenoaks Town

15:00

Beckenham TownBinfield

15:00

Yate TownBracknell Town

15:00

Swindon SupermarineFarnborough

15:00

Hanwell TownEbbsfleet United

15:00

 

AnderlechtCharleroi

13:30

Oud-HeverleeUnion Saint-Gilloise

16:00

OostendeGenk

18:15

WesterloZulte Waregem

18:15

BruggeMechelen

20:45

 

Lokomotiv SofiaLudogorets

13:45*

 

KisvárdaÚjpest

14:30

DebrecenHonvéd

17:00

Vasas SCZalaegerszegi TE

19:30

 

RB LeipzigBochum

15:30

FreiburgMainz 05

15:30

KölnBorussia Dortmund

15:30

EintrachtUnion

15:30

WolfsburgStuttgart

15:30

WerderBorussia Mönchengladbach

18:30

 

CambuurPSV

16:30

ExcelsiorUtrecht

18:45

AjaxGo Ahead Eagles

20:00

TwenteVitesse

20:00

GroningenAZ

21:00

 

GagraDila

15:30

SamguraliSaburtalo

15:30

TelaviLokomotivi

18:00

 

CádizVillarreal

14:00

GetafeReal Valladolid

16:15

SevillaAtlético

18:30

MallorcaBarcelona

21:00

 

NapoliTorino

15:00

InterRoma

18:00

EmpoliMilan

20:45

 

Tukums 2000Auda

13:00

RFSMETTA/LU

15:00

FK LiepājaSpartaks

16:00

 

RiteriaiŽalgiris Kaunas

13:00

LietavaDžiugas

15:00

 

TromsøMolde

16:00

ÅlesundViking

18:00

LillestrømBodø/Glimt

18:00

 

GórnikZagłębie

15:00

LechLegia

17:30

PogońLechia

20:00

 

VizelaPortimonense

15:30

ChavesEstoril-Praia

18:00

VitóriaBenfica

20:30

 

TSCRadnik

15:00

JavorVoždovac

17:00

NapredakKolubara

19:00

 

DomžaleMura

15:00

OlimpijaTabor

17:30

KoperNK Bravo

20:15

 

StrasbourgRennes

17:00

Paris Saint-GermainNice

21:00

 

OsijekLokomotiva

16:55

DinamoSlaven

19:30

 

SutjeskaJedinstvo

15:00

RudarJezero

15:00

DečićMornar

16:00

PetrovacArsenal

16:00

 

BaníkDynamo

16:00

Bohemians 1905Viktoria

16:00

Mladá BoleslavSigma

16:00

SpartaHradec Králové

19:00

 

MalmöHammarby

15:00

DegerforsDjurgårdens

17:30

 

HeartsRangers

12:30

CelticMotherwell

15:00

Dundee UnitedSt. Johnstone

15:00

AberdeenKilmarnock

15:00

Ross CountyHibernian

15:00

St. MirrenLivingston

15:00

 

KalevVaprus

14:30

KuressaareTammeka

17:00

FloraLegion

19:30

 

Central CórdobaSarmiento

13:00

PlatenseDefensa y Justicia

13:00

San Lorenzo de AlmagroHuracán

15:30

BanfieldGodoy Cruz

18:00

ArsenalIndependiente

20:30

 

Atlético MineiroFluminense

15:00

CearáAmérica

15:00

InternacionalSantos

15:00

Atlético ParanaenseJuventude

19:00

AvaíAtlético

19:00

FlamengoBragantino

19:00

GoiásFortaleza

19:00

CorinthiansCuiabá Esporte Clube

21:00

 

New England RevolutionAtlanta United

13:00

Colorado RapidsDallas

13:30

CharlottePhiladelphia Union

17:30

San Jose EarthquakesMinnesota United

19:00

Vancouver WhitecapsAustin

19:00

MontréalDC United

19:30

Columbus CrewNew York Red Bulls

19:30

CincinnatiChicago Fire

19:30

Los Angeles GalaxyReal Salt Lake

19:30

Local time

Yesterday, September 29

 

Fakel (Voronezh)Krylia Sovetov (Samara)

0:1

Spartak (Moscow)Zenit (Saint Petersburg)

3:0

Akhmat (Groznyi)FK Rostov (Rostov-on-Don)

3:1

 

FK BalashikhaSKA-Khabarovsk-2

2:0

SaturnDynamo Vladivostok

2:1

 

QizilqumMetallurg

0:1

 

ArdaHebar

1:0

 

Barracas CentralGimnasia y Esgrima

1:1

 

Shanghai PortChengdu Rongcheng

3:0

Wuhan Yangtze RiverCangzhou Mighty Lions

1:4

Dalian ProfessionalShanghai Shenhua

1:2

International tournaments

Current

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

25.05.2022 – 03.11.2022

CONCACAF League 2022

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru