Daugava

Rīga

Founded: 1944

Dissolved: 1990

Stadium: Daugavas stadions

Other names:

 1944 Ц 1947  Daugava
 1948 Ц 1949  Daugava-VEF
 1950 Ц 1958  Daugava
 1959 Ц 1962  Daugava-RVZ
 1963 Ц 1969  Daugava-REZ
 1970 Ц 1990  Daugava

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1990/91 - 1/16 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/64 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/16 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/8 finals
USSR Cup 1985/86 - Quarterfinal
USSR Cup 1984/85 - 1/64 finals
USSR Cup 1984 - 1/16 finals
USSR Cup 1983 - 1/32 finals
USSR Cup 1982 - 1/8 finals
USSR Cup 1978 - 1/32 finals
USSR Cup 1976 - 1/32 finals
USSR Cup 1971 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/64 finals
USSR Cup 1969 - 1/32 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/64 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1965 - 1/64 finals
USSR Cup 1964 - 1/32 finals
USSR Cup 1963 - 1/8 finals
USSR Cup 1962 - Quarterfinal
USSR Cup 1961 - 1/32 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 4, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 3, semifinal
USSR Cup 1957 - Zone 2, semifinal
USSR Cup 1955 - Zone 1, 1/128 finals
USSR Cup 1954 - 1/32 finals
USSR Cup 1953 - Quarterfinal
USSR Cup 1952 - 1/16 finals
USSR Cup 1951 - Quarterfinal
USSR Cup 1950 - 1/16 finals
USSR Cup 1949 - 1/32 finals

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1990, second league West - place 2
  -  USSR, first league 1989 - place 21 ↓ 
  -  USSR, first league 1988 - place 8
  -  USSR, first league 1987 - place 3
  -  USSR, first league 1986 - place 3
  -  USSR, first league 1985 Group A - place 1
USSR, 1985 Promotional play-off - place 4 ↓ 
  -  USSR, first league 1985 West - place 1 ↑ 
  -  USSR, first league 1984 - place 7
  -  USSR, first league 1983 - place 14
  -  USSR, first league 1982 - place 8
  -    -  USSR 1981, second league Final 1 - place 1 ↑ 
  -    -  USSR 1980, second league Zone 8 - place 2
  -    -  USSR 1979, second league Zone 1 - place 5
  -    -  USSR 1978, second league Zone 1 - place 7
  -    -  USSR 1977, second league Zone 1 - place 3
  -  USSR, first league 1976 - place 19 ↓ 
  -    -  USSR 1975, second league Final - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1974, second league Semifinal Kharkov - place 4
  -    -  USSR 1973, second league Zone 2 - place 2
  -    -  USSR 1972, second league Final 1 - place 3
  -  USSR, first league 1971 - place 19 ↓ 
  -  USSR, first group A 1970 - place 17
  -  USSR, second group A 1969 Group 4 - place 12
  -  USSR, second group A 1968 Group 1 - place 8
  -  USSR, second group A 1967 Tournament for places 4-6 - place 6
  -  USSR, second group A 1966 Group 1 - place 6
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 1-16 - place 15
  -  USSR, second group A 1964 Tournament for places 1-14 - place 13
  -  USSR, second group A 1963 - place 9
USSR, 1962. Class A Tournament for places 13-22 - place 21 ↓ 
USSR, 1961. Class A Tournament for places 11-22 - place 21
USSR, 1960. Class A Tournament for places 7-12 - place 12
  -  USSR, class B 1959 Zone 4 - place 11 ↑ 
  -  USSR, class B 1958 Zone 3 - place 13
  -  USSR, class B 1957 Zone 2 - place 18
  -  USSR, class B 1956 Zone 1 - place 16
  -  USSR, class B 1955 Zone 1 - place 14
  -  USSR, class B 1954 Zone 2 - place 7
  -  USSR, class B 1953 Tournament for places 13-15 - place 13
USSR, 1952 Class A - place 12 ↓ 
USSR, 1951 Class A - place 11
USSR, 1950 Class A - place 12
USSR, 1949 First group - place 17
  -  USSR, second group 1948 Central zone - place 8 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 980
Matches:1 026 470
Clubs:10 789
National teams:259
Stadiums:9 519
Site news
17.07.2019
current

Russian Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, July 20

Papua New GuineaFiji

09:00

New Zealand U23New Caledonia

12:00

SeychellesMadagascar

MaldivesComoros

MayotteMaldives

BenficaGuadalajara

13:00

ArsenalFiorentina

18:00

BayernReal Madrid

19:00

Manchester UnitedInter

19:30

 

Vainakh (Shali)Alaniya (Vladikavkaz)

13:00

FK Strogino (Moscow)Rodina (Moscow)

16:00

Khimik-Avgust (Vurnary)Lada (Dimitrovgrad)

16:00

Lada-Tolyatti (Tolyatti)Akron (Tolyatti)

16:00

Olimp (Khimki)Ararat (Moscow)

17:00

Legion-Dynamo (Makhachkala)FK Makhachkala

17:00

Kuban-Holding (Pavlovskaya)SKA (Rostov-on-Don)

18:00

Urozhay (Krasnodar)Druzhba (Maykop)

18:00

Kvant (Obninsk)FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)

18:30

Inter (Cherkessk)Dynamo (Stavropol)

19:00

 

FK UfaFK Krasnodar

16:00

Krylia SovetovArsenal

17:30

CSKAFK Orenburg

19:00

FK RostovSpartak

21:30

 

YeniseyRotor

15:00

TekstilshchikFK Khimki

16:00

FakelFK Chertanovo

17:00

MordoviaSpartak-2

17:00

LuchTom

17:00

BaltikaChaika

18:00

SKA-KhabarovskTorpedo

18:00

AvangardFK Krasnodar-2

18:00

FK ArmavirNeftekhimik

19:00

 

FK HaradzeyaIsloch

17:00

Dynamo BrTarpeda-BelAZ

20:45

 

ShakhtyorOkzhetpes

19:00

KaysarAqtöbe

21:00

 

GenkMechelen

20:30

 

CSKACherno More

18:45

BeroeLudogorets

21:00

 

Riga FCBFC Daugava

18:00

 

RakówKorona

15:00

Wisła KŚląsk

17:30

PiastLech

20:00

 

Spartak Zlatibor VodaRad

18:00

ČukaričkiNapredak

20:00

Crvena ZvezdaJavor

20:00

MladostMladi Radnik

20:00

VojvodinaFK Mačva

20:00

 

RijekaVaraždin

19:00

GoricaInter

21:00

 

OpavaPříbram

17:00

SigmaFastav

17:00

SlováckoDynamo

17:00

SpartaBaumit

19:30

 

AIKHelsingborgs

16:00

ÖrebroFalkenbergs

16:00

SundsvallHäcken

18:00

 

TammekaKalev

16:00

 

Vasco da GamaFluminense

17:00

CearáPalmeiras

19:00

CorinthiansFlamengo

19:00

CSAAtlético Paranaense

19:00

BahiaCruzeiro

21:00

 

Colorado RapidsNew York City

19:00

Vancouver WhitecapsSan Jose Earthquakes

19:00

Columbus CrewMontreal Impact

19:30

Philadelphia UnionChicago Fire

19:30

TorontoHouston Dynamo

19:30

Sporting Kansas CityDallas

19:30

Real Salt LakeMinnesota United

20:00

 

Guangzhou R&FGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Tianjin TedaDalian Yifang

19:35

Local time

Yesterday, July 18

Papua New GuineaTonga

8:0

VanuatuSamoa

11:0

New CaledoniaTuvalu

11:0

TahitiAmerican Samoa

8:1

FijiSolomon Islands

4:4

MauritiusSeychelles

1:1

MayotteComoros

2:0

RéunionMaldives

4:0

MakedonijaAlashkert

0:3

TeutaVentspils

1:0

TobilJeunesse

1:1

InterBrøndby

2:0

VaduzBreiðablik

2:1

ZrinjskiAkademija Pandev

3:0

KRMolde

0:0

CracoviaDAC 1904

2:2 aet

LevadiaStjarnan

3:2 aet

RoPSAberdeen

1:2

RFSOlimpija Ljubljana

0:2

UniversitateaSəbail

3:2

HaugesundCliftonville

5:1

B36Crusaders

2:3

LevskiRužomberok

2:0

EngordanyDinamo Tbilisi

0:1

Dynamo MinskFK Liepāja

1:2

ProgrèsCork City

1:2

Ballymena UnitedMalmö

0:4

KilmarnockConnah's Quay Nomads

0:2

RangersSt Joseph`s

6:0

Shamrock RoversBrann

2:1

Hajduk SplitGżira United

1:3

MOL VidiZeta

0:0

HiberniansShakhtsyor Soligorsk

0:1

ApollonŽalgiris Kaunas

4:0

PetrocubAEK

0:1

NorrköpingSt. Patrick's

2:1

MilsamiSteaua

1:2

KukësiDebrecen

1:1

Žalgiris VilniusHonvéd

1:1

MuraMaccabi

2:3

ShkupiPyunik

1:2

Hapoel Be`er ShevaLaçi

1:0

QayratŠiroki Brijeg

2:1

SpartakRadnik

2:0 aet
pen. 3:2

DomžaleBalzan

1:0

BudućnostTrans

4:1

RadničkiFlora

2:2

Torpedo KutaisiOrdabasy

0:2

NeftçiSperanţa

6:0

LegiaEuropa

3:0

FK VitebskKuopio

1:1

Argentinos JuniorsColón

0:1
pen. 3:4

 

Portland TimbersOrlando City

1:1

CincinnatiDC United

1:4

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

21.06.2019 Ц 19.07.2019

African Cup of Nations 2019,
Final tournament

06.06.2019 Ц 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.07.2019 Ц 20.07.2019

Pacific Games 2019

16.07.2019 Ц 10.08.2019

International Champions Cup 2019

25.06.2019 Ц 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 Ц 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru