2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  Overall table

Milan

Milan

UEFA clubs rank (2018): 42

Founded: 16.12.1899

Stadium: Stadio Giuseppe Meazza

Other names:

 1899 – 1919  Milan FCC
 1919 – 1938  Milan FC
 1938 – 1946  AC Milano
 1946 –   AC Milan

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2007 - Winner

Overall stats World Football Challenge/International Champions Cup - overall stats
International Champions Cup 2019 - Final round - place 11
International Champions Cup 2018 - Final round - place 11
International Champions Cup 2017 - China - place 3
International Champions Cup 2016 - North America and Europe - place 8
International Champions Cup 2015 - China - place 2
International Champions Cup 2014 - Group B - place 4
International Champions Cup 2013 - place 3
World Football Challenge 2012 - Final round
World Football Challenge 2009 - place 4

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2013/14 - Round of 16
UEFA Champions League 2012/13 - Round of 16
UEFA Champions League 2011/12 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2010/11 - Round of 16
UEFA Champions League 2009/10 - 1/8 finals
UEFA Champions League 2007/08 - 1/8 finals
UEFA Champions League 2006/07 - Winner
UEFA Champions League 2005/06 - Semifinal
UEFA Champions League 2004/05 - Final
UEFA Champions League 2003/04 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2002/03 - Winner
UEFA Champions League 2000/01 - Group stage 2, group B - place 3
UEFA Champions League 1999/00 - Group stage 1, group H - place 4
UEFA Champions League 1996/97 - Group D - place 3
UEFA Champions League 1994/95 - Final
UEFA Champions League 1993/94 - Winner
UEFA Champions League 1992/93 - Final
UEFA European Champions' Cup 1990/91 - Quarterfinal
UEFA European Champions' Cup 1989/90 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1988/89 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1979/80 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1969/70 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1968/69 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1963/64 - Quarterfinal
UEFA European Champions' Cup 1962/63 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1959/60 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1957/58 - Final
UEFA European Champions' Cup 1955/56 - Semifinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2018/19 - Group F - place 3
Europa League 2017/18 - Round of 16
UEFA Cup 2008/09 - 1/16 finals
UEFA Cup 2001/02 - Semifinal
UEFA Cup 1995/96 - Quarterfinal
UEFA Cup 1987/88 - 1/16 finals
UEFA Cup 1985/86 - 1/8 finals
UEFA Cup 1978/79 - 1/8 finals
UEFA Cup 1976/77 - 1/8 finals
UEFA Cup 1975/76 - Quarterfinal
UEFA Cup 1971/72 - Semifinal
Inter-Cities Fair Cup 1965/66 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1964/65 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1961/62 - Preliminary round

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1977/78 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1973/74 - Final
UEFA Cup Winners' Cup 1972/73 - Winner
UEFA Cup Winners' Cup 1967/68 - Winner

Overall stats UEFA Super Cup - overall stats
UEFA Super Cup 2006/07 - Winner
UEFA Super Cup 2002/03 - Winner
UEFA Super Cup 1993/94 - Winner
UEFA Super Cup 1992/93 - Final
UEFA Super Cup 1989/90 - Winner
UEFA Super Cup 1988/89 - Winner
UEFA Super Cup 1972/73 - Final

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 2003 - Final
Intercontinental Cup 1994 - Final
Intercontinental Cup 1993 - Final
Intercontinental Cup 1990 - Winner
Intercontinental Cup 1989 - Winner
Intercontinental Cup 1969 - Winner
Intercontinental Cup 1963 - Final

Overall stats Mitropa Cup - overall stats
Mitropa Cup 1981/82 - Winner
Mitropa Cup 1966/67 - 1/8 finals

Overall stats Latin Cup - overall stats
Latin Cup 1957 - place 3
Latin Cup 1956 - Winner
Latin Cup 1955 - place 3
Latin Cup 1953 - place 2
Latin Cup 1951 - Winner

Overall stats Mitropa Cup - overall stats
Mitropa Cup 1938 - 1/8 finals

Overall stats Russian Railways Cup - overall stats
Russian Railways Cup 2008 - place 4
Russian Railways Cup 2007 - place 3

Overall stats Audi Cup - overall stats
Audi Cup 2015 - place 4
Audi Cup 2013 - place 3
Audi Cup 2011 - place 4
Audi Cup 2009 - place 4

Overall stats Eusébio Cup - overall stats
Eusébio Cup 2009 - Final

Overall stats Italian Super Cup - overall stats
Italian Super Cup 2018 - Final
Italian Super Cup 2016 - Winner
Italian Super Cup 2011 - Winner
Italian Super Cup 2004 - Winner
Italian Super Cup 2003 - Final
Italian Super Cup 1999 - Final
Italian Super Cup 1996 - Final
Italian Super Cup 1994 - Winner
Italian Super Cup 1993 - Winner
Italian Super Cup 1992 - Winner
Italian Super Cup 1988 - Winner

Overall stats Italian Serie A - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Italy 2019/20 Serie A
Italy 2018/19 Serie A - place 5
Italy 2017/18 Serie A - place 6
Italy 2016/17 Serie A - place 6
Italy 2015/16 Serie A - place 7
Italy 2014/15 Serie A - place 10
Italy 2013/14 Serie A - place 8
Italy 2012/13 Serie A - place 3
Italy 2011/12 Serie A - place 2
Italy 2010/11 Serie A - Champion
Italy 2009/10 Serie A - place 3
Italy 2008/09 Serie A - place 3
Italy 2007/08 Serie A - place 5
Italy 2006/07 Serie A - place 4
Italy 2005/06 Serie A - place 3
Italy 2004/05 Serie A - place 2
Italy 2003/04 Serie A - Champion
Italy 2002/03 Serie A - place 3
Italy 2001/02 Serie A - place 4
Italy 2000/01 Serie A - place 6
Italy 1999/00 Serie A - place 3
Italy 1998/99 Serie A - Champion
Italy 1997/98 Serie A - place 10
Italy 1996/97 Serie A - place 11
Italy 1995/96 Serie A - Champion
Italy 1994/95 Serie A - place 4
Italy 1993/94 Serie A - Champion
Italy 1992/93 Serie A - Champion
Italy 1991/92 Serie A - Champion
Italy 1990/91 Serie A - place 2
Italy 1989/90 Serie A - place 2
Italy 1988/89 Serie A - place 3
Italy 1987/88 Serie A - Champion
Italy 1986/87 Serie A - place 5
Italy 1985/86 Serie A - place 7
Italy 1984/85 Serie A - place 5
Italy 1983/84 Serie A - place 8
Italy 1981/82 Serie A - place 14
Italy 1979/80 Serie A - place 3
Italy 1978/79 Serie A - Champion
Italy 1977/78 Serie A - place 4
Italy 1976/77 Serie A - place 10
Italy 1975/76 Serie A - place 3
Italy 1974/75 Serie A - place 5
Italy 1973/74 Serie A - place 7
Italy 1972/73 Serie A - place 2
Italy 1971/72 Serie A - place 2
Italy 1970/71 Serie A - place 2
Italy 1969/70 Serie A - place 4
Italy 1968/69 Serie A - place 3
Italy 1967/68 Serie A - Champion
Italy 1966/67 Serie A - place 8
Italy 1965/66 Serie A - place 7
Italy 1964/65 Serie A - place 2
Italy 1963/64 Serie A - place 3
Italy 1962/63 Serie A - place 3
Italy 1961/62 Serie A - Champion
Italy 1960/61 Serie A - place 2
Italy 1959/60 Serie A - place 3
Italy 1958/59 Serie A - Champion
Italy 1957/58 Serie A - place 9
Italy 1956/57 Serie A - Champion
Italy 1955/56 Serie A - place 2
Italy 1954/55 Serie A - Champion
Italy 1953/54 Serie A - place 3
Italy 1952/53 Serie A - place 3
Italy 1951/52 Serie A - place 2
Italy 1950/51 Serie A - Champion
Italy 1949/50 Serie A - place 2
Italy 1948/49 Serie A - place 3
Italy 1947/48 Serie A - place 2
Italy 1946/47 Serie A - place 4
Italy 1945/46, серия A Final group - place 3
Italy 1942/43 Serie A - place 8
Italy 1941/42 Serie A - place 10
Italy 1940/41 Serie A - place 3
Italy 1939/40 Serie A - place 8
Italy 1938/39 Serie A - place 9
Italy 1937/38 Serie A - place 3
Italy 1936/37 Serie A - place 4
Italy 1935/36 Serie A - place 8
Italy 1934/35 Serie A - place 10
Italy 1933/34 Serie A - place 9
Italy 1932/33 Serie A - place 11
Italy 1931/32 Serie A - place 5
Italy 1930/31 Serie A - place 12
Italy 1929/30 Serie A - place 11

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 012
Matches:1 031 408
Clubs:10 823
National teams:259
Stadiums:9 548
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

Fixtures
Brazil 2019

Day 16

24.08

Atlético Mineiro - Bahia

11:00

24.08

Grêmio - Atlético Paranaense

17:00

25.08

Santos - Fortaleza

16:00

25.08

Vasco da Gama - São Paulo

16:00

25.08

Goiás - Internacional

16:00

25.08

Ceará - Flamengo

19:00

25.08

Avaí - Corinthians

19:00

25.08

CSA - Cruzeiro

19:00

26.08

Botafogo - Chapecoense

20:00

10.09

Palmeiras - Fluminense

21:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 24

 

FK TambovDynamo

14:00

FK UfaZenit

18:30

FK KrasnodarLokomotiv

19:00

 

FK KolomnaVeles

16:00

 

AraratFK Strogino

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

17:00

 

Biolog-NovokubanskInter

AlaniyaVolgar

16:00

Legion-DynamoFK Makhachkala

16:00

Spartak-NalchikMashuk-KMV

17:00

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

18:00

 

KolosVorskla

14:00

FK OleksandriyaDesna

17:00

DynamoOlympik

19:30

 

AvanhardObolon-Brovar

17:00

VolynChornomorets

19:00

 

DinazPolissya

17:00

FK KalushNyva T

17:00

PodillyaObolon-Brovar-2

17:00

FK UzhhorodVeres

17:00

ChaikaNyva V

17:00

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

17:00

KrystalHirnyk

17:00

EnerhiyaChornomorets-2

17:00

FK NikopolAvanhard-2

17:00

 

SumqayıtSəbail

19:00

 

LoriNoah

UrartuGandzasar

 

FK VitebskNeman

16:00

BATESlavia

18:00

Dynamo BrEnergetik-BDU

20:45

 

OrdabasyShakhtyor

18:00

TobilAtyrau

19:00

 

MilsamiZimbru

18:00

SheriffSfîntul Gheorghe

20:00

 

RapidLASK

17:00

WolfsbergAltach

17:00

MattersburgSt. Pölten

17:00

 

Norwich CityChelsea

12:30

Brighton & Hove AlbionSouthampton

15:00

Manchester UnitedCrystal Palace

15:00

Sheffield UnitedLeicester City

15:00

WatfordWest Ham United

15:00

Wolverhampton WanderersBurnley

15:00

LiverpoolArsenal

17:30

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

12:30

BarnsleyLuton Town

15:00

Blackburn RoversCardiff City

15:00

Charlton AthleticBrentford

15:00

FulhamNottingham Forest

15:00

Huddersfield TownReading

15:00

Hull CityBristol City

15:00

MiddlesbroughMillwall

15:00

Preston North EndSheffield Wednesday

15:00

Queens Park RangersWigan Athletic

15:00

Stoke CityLeeds United

15:00

 

Dunston UTSGoole AFC

15:00

Newcastle BenfieldWorkington

15:00

Seaham Red StarGuisborough Town

15:00

Billingham TownOssett United

15:00

Garforth TownColne

15:00

AshingtonMarske United

15:00

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

15:00

Pickering TownBridlington Town

15:00

Brighouse TownMorpeth Town

15:00

Pontefract CollieriesHebburn Town

15:00

Frickley AthleticTadcaster Albion

15:00

Northallerton TownStockton Town

15:00

WidnesMossley AFC

15:00

City of LiverpoolSkelmersdale United

15:00

SheffieldLitherland REMYCA

15:00

Eccleshill UnitedGlossop North End

15:00

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

15:00

Ramsbottom UnitedWinsford United

15:00

Charnock RichardLongridge Town

15:00

TraffordBurscough

15:00

LiversedgeDroylsden

15:00

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

15:00

1874 NorthwichHandsworth

15:00

Northwich VictoriaPrescot Cables

15:00

Stocksbridge Park SteelsIrlam

15:00

PadihamMarine

15:00

RadcliffeRuncorn Town

15:00

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

15:00

Coleshill TownWhitchurch Alport

15:00

TividaleChasetown

15:00

AFC WulfruniansLeek Town

15:00

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

15:00

Bromsgrove SportingLeicester Road

15:00

Bedworth UnitedHalesowen Town

15:00

Belper TownSporting Khalsa

15:00

RomulusMarket Drayton Town

15:00

GresleySutton Coldfield Town

15:00

Lichfield CityHaughmond

15:00

WestfieldsLutterworth Town

15:00

Barton Town FCGrantham Town

15:00

Loughborough DynamoSherwood Colliery

15:00

Melton TownCleethorpes Town

15:00

Boston TownLeicester Nirvana

15:00

Heanor TownAFC Mansfield

15:00

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

15:00

Maltby MainLoughborough University

15:00

Winterton RangersKirby Muxloe

15:00

Staveley Miners WelfareLincoln United

15:00

Spalding UnitedDereham Town

15:00

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

15:00

GorlestonAFC Kempston Rovers

15:00

Bedford TownDeeping Rangers

15:00

Wisbech TownEly City

15:00

March Town UnitedWellingborough Town

15:00

Corby TownHolbeach United

15:00

WroxhamStamford

15:00

Cambridge CityBarton Rovers

15:00

Arlesey TownPeterborough Northern Star

15:00

BiggleswadeYaxley

15:00

Bury TownHiston

15:00

Godmanchester RoversSt Neots Town

15:00

Soham Town RangersBiggleswade United

15:00

WalthamstowGreat Wakering Rovers

15:00

CockfostersCoggeshall Town

15:00

Harwich & ParkestonRomford

15:00

Long MelfordColney Heath

15:00

HadleyHoddesdon Town

15:00

London ColneyHalstead Town

15:00

Whitton UnitedHertford Town

15:00

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

15:00

Grays AthleticHeybridge Swifts

15:00

ClactonWitham Town

15:00

StotfoldCanvey Island

15:00

Bowers & PitseaBarkingside

15:00

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

15:00

Harlow TownBrentwood Town

15:00

TilburyStanway Rovers

15:00

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

15:00

CheshuntStowmarket Town

15:00

Basildon UnitedFramlingham Town

15:00

Waltham AbbeyWoodbridge Town

15:00

TakeleyWhite Ensign

15:00

Cirencester TownNorth Greenford United

15:00

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

15:00

ShrivenhamChalfont St Peter

15:00

LonglevensNorthwood

15:00

Wantage TownThame Rangers

15:00

Highworth TownArdley United

15:00

MarlowCinderford Town

15:00

Fairford TownHanwell Town

15:00

WembleyBerkhamsted

15:00

Didcot TownRoman Glass St George

15:00

Thame UnitedLeighton Town

15:00

Slimbridge AFCBurnham

15:00

Brimscombe & ThruppAylesbury United

15:00

AFC DunstableHayes & Yeading United

15:00

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

15:00

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

15:00

SittingbourneUxbridge

15:00

Horsham YMCAEgham Town

15:00

Little CommonThree Bridges

15:00

Sutton AthleticAshford Town

15:00

Steyning TownRamsgate

15:00

Herne BayAFC Croydon Athletic

15:00

Chertsey TownErith & Belvedere

15:00

Sheppey UnitedGlebe

15:00

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

15:00

Whitstable TownNewhaven

15:00

Burgess Hill TownSevenoaks Town

15:00

VCD AthleticAFC Uckfield Town

15:00

Bedfont SportsHanworth Villa

15:00

RedhillBalham

15:00

South ParkCanterbury City

15:00

East Grinstead TownAbbey Rangers

15:00

Tower HamletsHorsham

15:00

ArundelShoreham

15:00

Beckenham TownAshford United

15:00

Phoenix SportsStaines Town

15:00

SouthallSpelthorne Sports

15:00

Bridon RopesChichester City

15:00

ChipsteadHassocks

15:00

Guildford CityAFC Varndeanians

15:00

Haywards Heath TownTunbridge Wells

15:00

CB Hounslow UnitedHorley Town

15:00

Hastings UnitedBroadbridge Heath

15:00

Portland UnitedHamworthy United

15:00

Hythe & DibdenHorndean

15:00

Hamble ClubSholing

15:00

Reading CityMoneyfields

15:00

Fleet TownBaffins Milton Rovers

15:00

AFC BournemouthBracknell Town

15:00

BinfieldLymington Town

15:00

Thatcham TownAndover New Street

15:00

Basingstoke TownWestfield

15:00

KnaphillFareham Town

15:00

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

15:00

Yate TownExmouth Town

15:00

Bridgwater TownBrislington

15:00

CribbsBideford

15:00

Clevedon TownBristol Manor Farm

15:00

TavistockFrome Town

15:00

Shepton MalletMelksham Town

15:00

Bradford TownLarkhall Athletic

15:00

StreetWilland Rovers

15:00

BittonMangotsfield United

15:00

 

CharleroiBrugge

18:00

CercleWaasland-Beveren

20:00

Sint-TruidenZulte Waregem

20:00

OostendeMechelen

20:30

 

Botev PVitosha

18:00

LevskiLokomotiv

20:30

 

RákócziZalaegerszegi TE

18:00

HonvédDebrecen

18:00

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

18:00

KisvárdaÚjpest

18:00

PaksMOL Fehérvár

18:00

 

HoffenheimWerder

15:30

FortunaBayer 04

15:30

Mainz 05Borussia M

15:30

AugsburgUnion

15:30

Paderborn 07Freiburg

15:30

Schalke 04Bayern

18:30

 

Willem IIEmmen

18:30

Heracles AlmeloVitesse

19:45

HeerenveenTwente

20:45

 

ChikhuraLokomotivi

DilaTorpedo

 

ÍAÍBV

16:00

 

Atlético OsasunaEibar

17:00

Real MadridReal Valladolid

19:00

Celta de VigoValencia

21:00

GetafeAthletic

21:00

 

ParmaJuventus

18:00

FiorentinaNapoli

20:45

 

METTA/LUValmiera

17:00

FK LiepājaVentspils

19:00

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

18:00

 

CracoviaArka

15:00

LechiaŚląsk

17:30

RakówLech

20:00

 

Santa ClaraBelenenses

15:30

BenficaPorto

19:00

BoavistaPaços de Ferreira

21:30

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

20:00

JavorNapredak

20:00

ProleterVojvodina

20:00

RadFK Mačva

20:00

 

DomžaleAluminij

18:00

OlimpijaMura

20:15

 

DijonBordeaux

20:00

AmiensNantes

20:00

AngersMetz

20:00

BrestReims

20:00

 

SlavenVaraždin

19:00

InterLokomotiva

21:00

 

BudućnostZeta

17:00

GrbaljPetrovac

17:00

TitogradKom

17:00

SutjeskaPodgorica

17:00

IskraRudar

17:00

 

Mladá BoleslavDynamo

16:30

FastavKarviná

17:00

PříbramBaumit

17:00

SlaviaBohemians 1905

19:30

 

SiriusÖrebro

16:00

 

Hamilton AcademicalMotherwell

15:00

HibernianSt. Johnstone

15:00

KilmarnockAberdeen

15:00

Ross CountyLivingston

15:00

 

Nõmme KaljuLevadia

16:00

TransFlora

18:30

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

13:15

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

15:30

Rosario CentralPatronato

17:45

IndependienteColón

20:00

 

Atlético MineiroBahia

11:00

GrêmioAtlético Paranaense

17:00

 

New York CityNew York Red Bulls

19:00

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

19:00

New England RevolutionChicago Fire

19:30

Philadelphia UnionDC United

19:30

TorontoMontreal Impact

19:30

Real Salt LakeColorado Rapids

20:00

Local time

Yesterday, August 22

MalmöBnei Yehuda

3:0

Ararat-ArmeniaF91

2:1

FeyenoordHapoel Be`er Sheva

3:0

BragaSpartak Moscow

1:0

LinfieldQarabağ

3:2

CelticAIK

2:0

KøbenhavnRiga FC

3:1

SūduvaFerencváros

0:0

AstanaBATE

3:0

Legia WarszawaRangers

0:0

LudogoretsMaribor

0:0

GentRijeka

2:1

PSVApollon

3:0

AZAntwerp

1:1

StrasbourgEintracht Frankfurt

1:0

TorinoWolverhampton Wanderers

2:3

AÉKTrabzonspor

1:3

EspañolZorya Lugansk

3:1

PartizanMolde

2:1

SlovanPAÓK

1:0

SteauaVitória Guimarães

0:0

River PlateCerro Porteño

2:0

CorinthiansFluminense

0:0

 

Cherkashchyna-AkademiyaBalkany

3:0

 

Sporting Kansas CityMinnesota United

20:30

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru