Bordeaux

Bordeaux

UEFA clubs rank (2018): 108

Founded: 1881

Stadium: Stade Matmut-Atlantique

Other names:

 1881 – 1919  SG Girondins
 1919 – 1936  Girondins Guyenne Sport
 1936 –   Girondins de Bordeaux FC

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2009/10 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2008/09 - Group A - place 3
UEFA Champions League 2006/07 - Group C - place 3
UEFA Champions League 1999/00 - Group stage 2, group B - place 4
UEFA European Champions' Cup 1987/88 - Quarterfinal
UEFA European Champions' Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1984/85 - Semifinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2018/19 - Group C - place 3
Europa League 2017/18 - Third qualifying round
Europa League 2015/16 - Group B - place 4
Europa League 2013/14 - Group F - place 4
Europa League 2012/13 - Round of 16
UEFA Cup 2008/09 - 1/16 finals
UEFA Cup 2007/08 - 1/16 finals
UEFA Cup 2006/07 - 1/16 finals
UEFA Cup 2003/04 - Quarterfinal
UEFA Cup 2002/03 - 1/16 finals
UEFA Cup 2001/02 - 1/16 finals
UEFA Cup 2000/01 - 1/8 finals
UEFA Cup 1998/99 - Quarterfinal
UEFA Cup 1997/98 - 1/32 finals
UEFA Cup 1995/96 - Final
UEFA Cup 1994/95 - 1/16 finals
UEFA Cup 1993/94 - 1/8 finals
UEFA Cup 1990/91 - 1/8 finals
UEFA Cup 1988/89 - 1/8 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/32 finals
UEFA Cup 1982/83 - 1/8 finals
UEFA Cup 1981/82 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1969/70 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1967/68 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1966/67 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1965/66 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1964/65 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1986/87 - Semifinal
UEFA Cup Winners' Cup 1968/69 - 1/16 finals

Overall stats Latin Cup - overall stats
Latin Cup 1950 - place 2

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1995 - Semifinals
Intertoto Cup 1967 - Group A1 - place 2

Overall stats French Super Cup - overall stats
Trophée des champions 2013 - Final
Trophée des champions 2009 - Winner
Trophée des champions 2008 - Winner
Trophée des champions 1999 - Final
Challenge des champions 1986 - Winner
Challenge des champions 1985 - Final
Challenge des champions 1968 - Final

Overall stats French Ligue 1 - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

France 2019/20 Ligue 1
France 2018/19 Ligue 1 - place 14
France 2017/18 Ligue 1 - place 6
France 2016/17 Ligue 1 - place 6
France 2015/16 Ligue 1 - place 11
France 2014/15 Ligue 1 - place 6
France 2013/14 Ligue 1 - place 7
France 2012/13 Ligue 1 - place 7
France 2011/12 Ligue 1 - place 5
France 2010/11 Ligue 1 - place 7
France 2009/10 Ligue 1 - place 6
France 2008/09 Ligue 1 - Champion
France 2007/08 Ligue 1 - place 2
France 2006/07 Ligue 1 - place 6
France 2005/06 Ligue 1 - place 2
France 2004/05 Ligue 1 - place 15
France 2003/04 Ligue 1 - place 12
France 2002/03 Ligue 1 - place 4
France 2001/02 Division 1 - place 6
France 2000/01 Division 1 - place 4
France 1999/00 Division 1 - place 4
France 1998/99 Division 1 - Champion
France 1997/98 Division 1 - place 5
France 1996/97 Division 1 - place 4
France 1995/96 Division 1 - place 16
France 1994/95 Division 1 - place 7
France 1993/94 Division 1 - place 4
France 1992/93 Division 1 - place 4
France 1990/91 Division 1 - place 10
France 1989/90 Division 1 - place 2
France 1988/89 Division 1 - place 13
France 1987/88 Division 1 - place 2
France 1986/87 Division 1 - Champion
France 1985/86 Division 1 - place 3
France 1984/85 Division 1 - Champion
France 1983/84 Division 1 - Champion
France 1982/83 Division 1 - place 2
France 1981/82 Division 1 - place 4
France 1980/81 Division 1 - place 3
France 1979/80 Division 1 - place 6
France 1978/79 Division 1 - place 10
France 1977/78 Division 1 - place 16
France 1976/77 Division 1 - place 10
France 1975/76 Division 1 - place 10
France 1974/75 Division 1 - place 12
France 1973/74 Division 1 - place 14
France 1972/73 Division 1 - place 14
France 1971/72 Division 1 - place 12
France 1970/71 Division 1 - place 5
France 1969/70 Division 1 - place 6
France 1968/69 Division 1 - place 2
France 1967/68 Division 1 - place 8
France 1966/67 Division 1 - place 4
France 1965/66 Division 1 - place 2
France 1964/65 Division 1 - place 2
France 1963/64 Division 1 - place 7
France 1962/63 Division 1 - place 4
France 1959/60 Division 1 - place 20
France 1955/56 Division 1 - place 17
France 1954/55 Division 1 - place 6
France 1953/54 Division 1 - place 3
France 1952/53 Division 1 - place 3
France 1951/52 Division 1 - place 2
France 1950/51 Division 1 - place 6
France 1949/50 Division 1 - Champion
France 1946/47 Division 1 - place 17
France 1945/46 Division 1 - place 14

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 19

MoroccoAlgeria

LibyaTunisia

MaliMauritania

GuineaSenegal

Côte d'IvoireNiger

Burkina FasoGhana

NigeriaTogo

DR CongoCentral African Republic

CongoEquatorial Guinea

RwandaEthiopia

UgandaBurundi

LesothoZimbabwe

NamibiaMadagascar

ZambiaEswatini

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

FK StroginoMetallurg

Rotor-2Dynamo

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

PodgoricaGrbalj

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

13:30

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

IndependienteArgentinos Juniors

15:30

PatronatoNewell's Old Boys

17:45

TalleresLanús

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru