FK Orenburg

Orenburg

See also:  Gazovik (Orenburg), USSR

Founded: 1976

Stadium: Gazovik Stadium

Other names:

 1976 – 1988  Gazovik
 1989  Progress
 1990 – 2016  Gazovik

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/8 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - Semifinal
Russian Cup 2013/14 - 1/16 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/32 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/64 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/64 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/32 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/256 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/256 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/128 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/64 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/256 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/256 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/512 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2016 - Winner
FNL Cup 2015 - place 14

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2010 - place 2

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2017/18 FNL First division
Russia 2016/17 Premiere League - place 13 ↓ 
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 5
  -  Russia 2013/14 FNL First division - place 5
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 9-19 - place 16 ↓ 
  -    -  Russia 2010, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2009, Second division Urals-Volga - place 7
  -    -  Russia 2008, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2007, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2006, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2005, Second division Urals-Volga - place 17
  -    -  Russia 2004, Second division Urals-Volga - place 11
  -    -  Russia 2003, Second division Urals-Volga - place 7
  -    -  Russia 2002, Second division Urals - place 4
  -    -  Russia 2001, Second division Urals - place 6
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 9
  -    -  Russia 1999, Second division Urals - place 11
  -    -  Russia 1998, Second division Urals - place 12
  -    -    -  Russia 1997, Third league Zone 5 - place 9 ↑ 
  -    -    -  Russia 1996, Third league Zone 6 - place 5
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 6 - place 10
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 6 - place 7
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 6 - place 18 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 5 - place 17

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 803
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 289
Site news
15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
Sweden 2018

Day 1

01.04

Häcken - Kalmar

01.04

Hammarby - Sirius

01.04

Östersunds - Djurgårdens

01.04

Trelleborg - Göteborg

02.04

AIK - Dalkurd

02.04

Norrköping - Brommapojkarna

02.04

Elfsborg - Malmö

02.04

Sundsvall - Örebro

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 19

Al GharrafaTractor Sazi

18:00

Al Ahli JeddahAl Jazira

20:30

Zob AhanLokomotiv

16:00

Al Wahda Abu DhabiAl-Duhail

19:30

 

ChaikaMordovia

10:15

FakelFK Chertanovo

12:45

Krylia SovetovFK Tambov

15:30

Riga FCLuch-Energiya

18:00

 

Wigan AthleticManchester City

19:55

 

VitoshaDunav

17:30

 

EintrachtRB Leipzig

20:30

 

GetafeCelta de Vigo

21:00

 

LazioHellas Verona

20:45

 

GórnikTermalica

18:00

 

TondelaSporting

20:00

 

TigreDefensa y Justicia

19:00

PatronatoChacarita Juniors

19:00

ColónGimnasia y Esgrima

21:15

Local time

Yesterday, February 17

LössiErakor Golden Star

15:00

Solomon WarriorsDragon

18:00

 

StalFK Oleksandriya

2:0

VorsklaVeres

1:0

 

QəbələZira

2:1

SumqayıtNeftçi

2:0

 

RapidSturm

1:1

MattersburgAustria

2:1

WolfsbergAdmira Wacker

1:3

LASKAltach

2:0

 

Birmingham CityMillwall

0:1

Burton AlbionNottingham Forest

0:0

Cardiff CityMiddlesbrough

1:0

FulhamAston Villa

2:0

Preston North EndWolverhampton Wanderers

1:1

Queens Park RangersBolton Wanderers

2:0

SunderlandBrentford

0:2

 

Sheffield WednesdaySwansea City

0:0

West Bromwich AlbionSouthampton

1:2

Brighton & Hove AlbionCoventry City

3:1

Huddersfield TownManchester United

0:2

 

AntwerpOostende

0:0

Zulte WaregemEupen

3:2

LokerenKortrijk

0:1

BruggeGenk

2:2

 

EtarSeptemvri

3:3

VereyaCSKA

0:5

Cherno MoreBeroe

1:4

 

WolfsburgBayern

1:2

FreiburgWerder

1:0

Hamburger SVBayer 04

1:2

KölnHannover

1:1

Schalke 04Hoffenheim

2:1

 

VitesseExcelsior

1:2

NACAZ

1:3

PSVHeerenveen

2:2

Den HaagWillem II

2:1

 

Las PalmasSevilla

1:2

EibarBarcelona

0:2

AlavésDeportivo

1:0

MálagaValencia

1:2

 

UdineseRoma

0:2

ChievoCagliari

2:1

GenoaInter

2:0

 

Suduva (Marijampole)Stumbras (Kaunas)

5:0

 

Wisła PZagłębie

2:0

JagielloniaCracovia

1:0

Wisła KArka

3:2

 

AvesMarítimo

0:0

BenficaBoavista

4:0

Estoril-PraiaBelenenses

0:2

 

ZemunBorac

3:0

Crvena ZvezdaJavor

3:0

ČukaričkiFK Mačva

2:0

RadRadnik

1:1

VojvodinaVoždovac

2:0

 

Paris Saint-GermainStrasbourg

5:2

TroyesMetz

1:0

MontpellierGuingamp

1:1

AmiensToulouse

0:0

AngersSaint-Étienne

0:1

CaenRennes

2:2

 

OsijekRijeka

2:1

Istra 1961Lokomotiva

1:0

 

BaumitTeplice

2:1

Mladá BoleslavKarviná

0:1

BaníkSlovácko

1:2

FastavDukla

1:1

VysočinaSlavia

1:0

Bohemians 1905Zbrojovka

1:0

 

Ross CountyHearts

1:1

HibernianAberdeen

2:0

MotherwellKilmarnock

0:1

Partick ThistleDundee

1:2

 

San Lorenzo de AlmagroNewell's Old Boys

1:0

Argentinos JuniorsAtlético Tucumán

2:2

TemperleyIndependiente

0:0

Rosario CentralOlimpo

5:0

 

Adelaide UnitedCentral Coast Mariners

2:2

Wellington PhoenixPerth Glory

2:1

Local time

International tournaments

Soon

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru