Dynamo Br

Brest

See also:  Dynamo (Brest), USSR

UEFA clubs rank (2018): 288

Founded: 1960

Stadium: GOSK Brestsky

Other names:

 1960 – 1972  Spartak
 1973 – 1975  Bug
 1976 – 2011  Dynamo
 2012  FC Brest
 2012 –   Dynamo

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2020/21 - Third qualifying round

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2020/21 - Play-off Round
Europa League 2018/19 - Third qualifying round
Europa League 2017/18 - Second qualifying round
UEFA Cup 2007/08 - First Qualifying Round

Overall stats UEFA Europa Conference League - overall stats
UEFA Europa Conference League 2021/22 - Second qualifying round

Overall stats Belarusian Cup - overall stats
Belarusian Cup 2023/24 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2022/23 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2021/22 - Quarterfinal
Belarusian Cup 2020/21 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2019/20 - Final
Belarusian Cup 2018/19 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2017/18 - Winner
Belarusian Cup 2016/17 - Winner
Belarusian Cup 2015/16 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2014/15 - Semifinal
Belarusian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2012/13 - Quarterfinal
Belarusian Cup 2011/12 - Quarterfinal
Belarusian Cup 2010/11 - Quarterfinal
Belarusian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Belarusian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Belarusian Cup 2007/08 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2006/07 - Winner
Belarusian Cup 2005/06 - Quarterfinal
Belarusian Cup 2004/05 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Belarusian Cup 2002/03 - 1/8 finals
Belarusian Cup 2001/02 - Semifinal
Belarusian Cup 2000/01 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1999/00 - Quarterfinal
Belarusian Cup 1998/99 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1997/98 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1996/97 - Quarterfinal
Belarusian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1993/94 - Semifinal
Belarusian Cup 1992/93 - 1/8 finals
Belarusian Cup 1992 - Semifinal

Overall stats Belarusian Super Cup - overall stats
Belarusian Super Cup 2020 - Winner
Belarusian Super Cup 2019 - Winner
Belarusian Super Cup 2018 - Winner

Overall stats Belarusian Premier League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Belarus 2023 Top league
Belarus 2022 Top league - place 13
Belarus 2021 Top league - place 6
Belarus 2020 Top league - place 4
Belarus 2019 Top league - Champion
Belarus 2018 Top league - place 6
Belarus 2017 Top league - place 4
Belarus 2016 Top league - place 8
Belarus 2015 Top league - place 12
Belarus 2014, top league Relegation group - place 11
Belarus 2013, top league Relegation group - place 2
Belarus 2012 Top league - place 8
Belarus 2011 Top league - place 10
Belarus 2010 Top league - place 5
Belarus 2009 Top league - place 5
Belarus 2008 Top league - place 6
Belarus 2007 Top league - place 12
Belarus 2006 Top league - place 9
Belarus 2005 Top league - place 8
Belarus 2004 Top league - place 8
Belarus 2003 Top league - place 11
Belarus 2002 Top league - place 10
Belarus 2001 Top league - place 11
Belarus 2000 Top league - place 10
Belarus 1999 Top league - place 7
Belarus 1998 Top league - place 9
Belarus 1997 First league - place 7
Belarus 1996 First league - place 10
Belarus 1995 First league - place 11
Belarus 1994/95 First league - place 10
Belarus 1993/94 First league - place 8
Belarus 1992/93 First league - place 7
Belarus 1992 First league - place 3

Football calendar
Now in database:

Years:152
Tourneys:9 719
Matches:1 095 764
Clubs:11 336
National teams:259
Stadiums:10 043
Site news
28.09.2023
current

Fourth Round of the Football
League Cup 2023/24
added

Fixtures
Ukraine 2023/24

Day 4

27.08

Skala 1911 - Vast

15:00*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 30

TP MazembeNyasa Big Bullets

14:00

Petro AtléticoSongo

15:00

Horoya ACMedeama

16:00

EspéranceDouanes

17:00

Mamelodi SundownsBumamuru

18:00

Young AfricansAl-Merrikh

19:00

FAR RabatÉtoile du Sahel

19:30

BelouizdadBo Rangers

20:00

WAC CasablancaHafia

20:00

Académica do LobitoAl Merreikh

16:00

AFADSOAR

16:00

Kampala City CouncilAbu Salim

16:00

KallonDreams

16:00

Aigle NoirStade Malien

16:00

Rayon SportsAl-Hilal Benghazi

18:00

ZamalekArta/Solar7

19:00

Sagrada EsperançaFerroviário

19:00

 

FK OrenburgZenit

14:00

LokomotivFK Nizhniy Novgorod

14:15

RubinFK Krasnodar

16:30

CSKABaltika

19:00

 

DruzhbaFK Sevastopol

16:00

 

Torpedo-2 MoskvaYenisey-2

14:00

 

Dynamo VladivostokZnamya

19:00

 

VeresLNZ

15:00

ShakhtarVorskla

17:00

ChornomoretsZorya

19:00*

 

EpitsentrMetalist

14:30

Nyva TernopolBukovyna

15:30

 

DinazChernihiv

13:45

FK PoltavaIngulets

15:00

 

KudrivkaReal Pharma

12:30*

Kremin-2Vast

13:00*

DruzhbaMetalurh-2

13:30*

NyvaLokomotyv

14:00*

 

TuranNeftçi

16:00

SəbailSabah

18:00

 

VanNoah

15:00

ShirakWest Armenia

19:00

 

BelshinaNaftan

16:00

Tarpeda-BelAZBATE

18:00

Dynamo MinskFK Homel

20:00

 

ShakhtyorTobil

17:00

AqtöbeAstana

18:00

 

PetrocubSpartanii

19:00

SheriffBălți

20:00

 

QizilqumSoʼgʼdiyona

19:00

 

WolfsbergLASK

17:00

Blau-WeißAustria Klagenfurt

17:00

Austria LustenauRed Bull

17:00

 

Aston VillaBrighton & Hove Albion

12:30

AFC BournemouthArsenal

15:00

EvertonLuton Town

15:00

Manchester UnitedCrystal Palace

15:00

Newcastle UnitedBurnley

15:00

West Ham UnitedSheffield United

15:00

Wolverhampton WanderersManchester City

15:00

Tottenham HotspurLiverpool

17:30

 

SouthamptonLeeds United

12:30

Bristol CityStoke City

15:00

Cardiff CityRotherham United

15:00

WatfordMiddlesbrough

15:00

Huddersfield TownIpswich Town

15:00

Hull CityPlymouth Argyle

15:00

Norwich CityBirmingham City

15:00

Preston North EndWest Bromwich Albion

15:00

Queens Park RangersCoventry City

15:00

MillwallSwansea City

15:00

 

Leek TownSouth Shields

12:30

DarlingtonScarborough Athletic

13:00

Blyth SpartansWorksop Town

15:00

Whitby TownMorpeth Town

15:00

Lancaster CityAshton United

15:00

HydeMarine

15:00

ChesterNantwich Town

15:00

Curzon AshtonChorley

15:00

Alfreton TownAFC Emley

15:00

Macclesfield TownWarrington Rylands 1906

15:00

HerefordCambridge City

15:00

StourbridgeMickleover

15:00

Hitchin TownKettering Town

15:00

AveleyAFC Hornchurch

15:00

GorlestonHemel Hempstead Town

15:00

Halesowen TownEnfield Town

15:00

Biggleswade TownBarton Rovers

15:00

Coalville TownTamworth

15:00

Bromsgrove SportingChelmsford City

15:00

Rushall OlympicBoston United

15:00

Peterborough SportsNeedham Market

15:00

Braintree TownBrackley Town

15:00

Billericay TownSt Albans City

15:00

AFC TottonBerkhamsted

15:00

Bracknell TownPoole Town

15:00

FarnboroughWeston-super-Mare

15:00

Dover AthleticHaringey Borough

15:00

Merthyr TownSheppey United

15:00

Yeovil TownDidcot Town

15:00

SalisburySlough Town

15:00

Gosport BoroughWelling United

15:00

Torquay UnitedHungerford Town

15:00

Winchester CityMaidstone United

15:00

Carshalton AthleticCray Valley Paper Mills

15:00

HorshamHanworth Villa

15:00

LewesHampton & Richmond Borough

15:00

Chesham UnitedMargate

15:00

RamsgateFrome Town

15:00

WorthingWhitehawk

15:00

WeymouthBath City

15:00

 

EupenAnderlecht

16:00

Oud-HeverleeStandard

18:15

MechelenAntwerp

20:45

 

Botev VratsaCSKA 1948

17:30

Botev PlovdivBeroe

20:00*

 

PaksMezőkövesd

14:30

MTKFerencváros

17:00

DebrecenÚjpest

19:30

 

WolfsburgEintracht

15:30

Mainz 05Bayer 04

15:30

KölnStuttgart

15:30

BochumBorussia Mönchengladbach

15:30

HeidenheimUnion

15:30

RB LeipzigBayern

18:30

 

FeyenoordGo Ahead Eagles

16:30

UtrechtAlmere City

18:45

PSVVolendam

18:45

TwenteHeerenveen

21:00

WaalwijkAjax

21:00

 

GetafeVillarreal

14:00

Rayo VallecanoMallorca

16:15

GironaReal Madrid

18:30

Real SociedadAthletic

21:00

 

LecceNapoli

15:00

MilanLazio

18:00

SalernitanaInter

20:45

 

RFSFK Liepāja

14:00

AudaRiga FC

20:00

 

SūduvaŽalgiris Vilnius

15:00

RiteriaiDžiugas

17:00

 

StabækTromsø

15:00

MoldeViking

17:00

 

ŁKSCracovia

15:00

PuszczaRuch

17:30

WartaŚląsk

20:00

 

VizelaPortimonense

15:30

BoavistaFamalicão

18:00

FarenseSporting

20:30

 

SpartakČukarički

17:00

Crvena ZvezdaRadnički

18:05

MladostTSC

19:00

 

NK BravoDomžale

15:00

MuraCelje

20:15

 

ClermontParis Saint-Germain

17:00

MonacoMarseille

21:00

 

VaraždinGorica

17:00

SlavenOsijek

19:15

 

TrinityDynamo

15:00

JablonecSlovácko

15:00

KarvináSlovan

15:00

SigmaBaník

15:00

SpartaViktoria

15:00

 

DjurgårdensHalmstad

15:00

NorrköpingKalmar

17:30

 

MotherwellCeltic

12:30

KilmarnockSt. Mirren

15:00

RangersAberdeen

15:00

HibernianDundee

15:00

Ross CountyHearts

15:00

St. JohnstoneLivingston

15:00

 

TammekaPaide

17:00

HarjuNõmme Kalju

19:30

 

FlamengoBahia

16:00

FortalezaGrêmio

16:00

Cuiabá Esporte ClubeFluminense

18:30

São PauloCorinthians

18:30

InternacionalAtlético Mineiro

21:00

 

Houston DynamoDallas

19:30

Minnesota UnitedSan Jose Earthquakes

19:30

NashvilleSeattle Sounders

19:30

St. Louis CitySporting Kansas City

19:30

Colorado RapidsAustin

19:30

Los Angeles GalaxyPortland Timbers

19:30

Vancouver WhitecapsDC United

19:30

Columbus CrewPhiladelphia Union

20:30

Inter MiamiNew York City

20:30

New England RevolutionCharlotte

20:30

New York Red BullsChicago Fire

20:30

Orlando CityMontréal

20:30

TorontoCincinnati

20:30

 

Beijing GuoanDalian Professional

17:30

Zhejiang ProfessionalHenan

19:35

Shanghai ShenhuaQingdao Hainiu

19:35

Local time

Yesterday, September 28

Boca JuniorsPalmeiras

0:0

CartaginésAlajuelense

1:3

Port of SpainDefence Force

1:1

DunbeholdenCibao

2:1

 

2DROTS (Moscow)FK Khimki (Khimki)

0:2

 

UrartuCSKA

2:1

 

OlimpikNasaf

1:3

NavbahorTuron

5:0

PaxtakorAGMK

2:2

 

MolenbeekUnion Saint-Gilloise

2:3

BruggeGenk

1:1

 

EtarPirin

0:2

KrumovgradArda

1:3

CSKALokomotiv Sofia

2:0

 

AZHeracles Almelo

1:1

 

SamguraliSamtredia

0:3

TelaviDila

2:1

TorpedoDinamo Bt

0:3

 

StjarnanKR

2:0

Víkingur RFH

2:1

ValurBreiðablik

4:2

 

KAÍBV

2:1

FramKeflavík

3:1

HKFylkir

2:2

 

Celta de VigoAlavés

1:1

GranadaReal Betis

1:1

Atlético OsasunaAtlético Madrid

0:2

 

FrosinoneFiorentina

1:1

MonzaBologna

0:0

GenoaRoma

4:1

 

Žalgiris KaunasDainava

1:1

 

LechRaków

4:1

 

EstrelaBraga

2:4

 

ČukaričkiMladost

16:30*

VoždovacVojvodina

18:30*

 

MariborRadomlje

3:1

OlimpijaKoper

1:1

Local time

International tournaments

Current

23.03.2023 – 21.11.2023

European Football Championship 2024,
Qualifying tournament

27.06.2023 – 01.06.2024

UEFA Champions League 2023/24

08.08.2023 – 22.05.2024

Europa League 2023/24

13.07.2023 – 29.05.2024

UEFA Europa Conference League 2023/24

07.02.2023 – 11.11.2023

Copa Libertadores 2023

07.03.2023 – 28.10.2023

Copa Sudamericana 2023

15.08.2023 – 18.05.2024

AFC Champions League 2023/24

08.08.2023 – 05.05.2024

AFC Cup 2023/24

18.08.2023 – 26.05.2024

CAF Champion's League 2023/24

18.08.2023 – 17.05.2024

CAF Confederation Cup 2023/24

01.08.2023 – 07.12.2023

CONCACAF Central American Cup 2023

23.08.2023 – 07.12.2023

CONCACAF Caribbean Cup 2023

© WildSoft 2007-2023 info@wildstat.ru