SKA

Odessa

See also:  SKA Odesa (Odesa), Ukraine

Founded: 1944

Dissolved: 1999

Stadium: SKA Stadium

Other names:

 1944 Ц 1957  ODO
 1957 Ц 1959  SKVO
 1960 Ц 1971  SKA
 1972 Ц 1973  Zvezda Tiraspol
 1974 Ц 1975  Tiraspol team
 1976 Ц 1991  SKA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/64 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/64 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/32 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1982 - Zone 2 - place 6
USSR Cup 1981 - Zone 8 - place 3
USSR Cup 1980 - Zone 4 - place 6
USSR Cup 1979 - Zone 5 - place 4
USSR Cup 1978 - 1/8 finals
USSR Cup 1970 - 1/64 finals
USSR Cup 1969 - 1/32 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/128 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/16 finals
USSR Cup 1965 - 1/16 finals
USSR Cup 1964 - 1/32 finals
USSR Cup 1963 - 1/16 finals
USSR Cup 1962 - 1/8 finals
USSR Cup 1961 - Ukrainian SSR zone 2, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 1, 1/8 finals

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league West - place 10
  -    -  USSR 1990, second league West - place 6
  -    -  USSR 1989, second league Zone 6 - place 7
  -    -  USSR 1988, second league Zone 6 - place 3
  -    -  USSR 1987, second league Zone 6 - place 5
  -    -  USSR 1986, second league Zone 6, tournament for places 1-14 - place 13
  -    -  USSR 1985, second league Zone 6, tournament for places 1-14 - place 5
  -    -  USSR 1984, second league Zone 6, tournament for places 1-12 - place 4
  -    -  USSR 1983, second league Zone 6 - place 4
  -  USSR, first league 1982 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1981 - place 16
  -  USSR, first league 1980 - place 16
  -  USSR, first league 1979 - place 15
  -  USSR, first league 1978 - place 11
  -    -  USSR 1977, second league Final ↑ 
  -    -  USSR 1976, second league Zone 6 - place 3
  -    -  USSR 1975, second league Zone 6 - place 13
  -    -  USSR 1974, second league Zone 6 - place 11
  -    -  USSR 1973, second league Zone 4 - place 5
  -    -  USSR 1972, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1971, second league Zone 1 - place 12
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 1 - place 20
  -  USSR, second group A 1969 Group 3 - place 17 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 1 - place 3
  -  USSR, second group A 1967 Group 2 - place 19
USSR, 1966 First group A - place 19 ↓ 
USSR, 1965 First group A - place 17
  -  USSR, second group A 1964 Tournament for places 1-14 - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1963, class B Ukrainian SSR, playoff ↑ 
  -  USSR, class B 1962 Ukrainian SSR, tournament for places 1-6 - place 4 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 Ukrainian SSR, zone 2 - place 1
  -  USSR, class B 1960 Ukrainian SSR, zone 2 - place 2
  -  USSR, class B 1959 Zone 4 - place 3
  -  USSR, class B 1958 Final - place 4

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 979
Matches:1 026 455
Clubs:10 789
National teams:259
Stadiums:9 517
Site news
17.07.2019
current

Russian Cup 2019/20 added

Fixtures
Lithuania 2019, A lyga

Day 16

29.06

Riteriai - Stumbras

20:00*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, July 18

VanuatuTonga

09:00

New CaledoniaTuvalu

10:00

TahitiAmerican Samoa

13:00

SamoaVanuatu

16:00

FijiSolomon Islands

19:00

MakedonijaAlashkert

16:30

TeutaVentspils

17:00

TobilJeunesse

18:00

InterBrøndby

18:30

VaduzBreiðablik

19:00

ZrinjskiAkademija Pandev

19:00

KRMolde

19:00

CracoviaDAC 1904

19:00

LevadiaStjarnan

19:00

RoPSAberdeen

19:00

RFSOlimpija Ljubljana

19:00

HaugesundCliftonville

19:00

B36Crusaders

19:00

LevskiRužomberok

19:30

EngordanyDinamo Tbilisi

19:30

Dynamo MinskFK Liepāja

19:30

ProgrèsCork City

19:30

Ballymena UnitedMalmö

19:45

KilmarnockConnah's Quay Nomads

19:45

RangersSt Joseph`s

19:45

Shamrock RoversBrann

20:00

Hajduk SplitGżira United

20:00

MOL VidiZeta

20:00

HiberniansShakhtsyor Soligorsk

20:00

ApollonŽalgiris Kaunas

20:00

PetrocubAEK

20:00

NorrköpingSt. Patrick's

20:00

UniversitateaSəbail

20:00

MilsamiSteaua

20:00

KukësiDebrecen

20:00

Žalgiris VilniusHonvéd

20:00

MuraMaccabi

20:00

ShkupiPyunik

20:30

Hapoel Be`er ShevaLaçi

20:30

QayratŠiroki Brijeg

20:30

SpartakRadnik

20:45

DomžaleBalzan

20:45

BudućnostTrans

20:45

RadničkiFlora

20:45

Torpedo KutaisiOrdabasy

21:00

NeftçiSperanţa

21:00

LegiaEuropa

21:00

FK VitebskKuopio

21:30

Argentinos JuniorsColón

21:30

 

Portland TimbersOrlando City

19:00

CincinnatiDC United

20:00

Local time

Yesterday, July 16

IndiaSyria

1:1

FiorentinaGuadalajara

2:1

ShkëndijaNõmme Kalju

1:2

HB TórshavnHJK

2:2

ValettaF91

1:1

FeronikeliThe New Saints

0:1

Crvena ZvezdaSūduva

2:1

SaburtaloSheriff

1:3

KlaksvíkRiteriai

0:0

BanantsČukarički

0:5

TitogradCSKA Sofia

0:0

La EquidadRoyal Pari

2:1

 

Guangzhou R&FTianjin Teda

2:1

Shanghai Greenland ShenhuaHenan Jianye

3:2

Guangzhou Evergrande TaobaoDalian Yifang

4:1

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

21.06.2019 Ц 19.07.2019

African Cup of Nations 2019,
Final tournament

06.06.2019 Ц 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

16.07.2019 Ц 10.08.2019

International Champions Cup 2019

25.06.2019 Ц 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 Ц 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru