2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1944  1943  1942  1941  1940  1939  1938  1937  1936  1935  1934  1933  1932  1931  1930  1929  1928  1927  1926  1925  1924  1923  1922  1921  1920  1919  1918  1917  1916  1915  1914  1913  1912  1911  1910  1909  1908  1907  1906  1905  1904  1903  1902  1901  1883  1882  1881  1880  1879  1878  1877  1876  1875  1874  1873  1872 

Wales

See also  Great Britain

FIFA rank: 19
UEFA league rank: 50

National stadium: Millennium Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group D - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 4
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, Europe - Group 9
World Cup 1958. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 2
World Cup 1958. Qualifying tournament, intercontinental play-off - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Semifinals
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group B - place 2
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group D - place 5
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 7 - place 5
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 7 - place 3
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Quarterfinal
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - First round

Overall stats British Home Championship - overall stats
Nations Cup 2011 - place 3
British Home Championship 1984 - place 2
British Home Championship 1983 - place 4
British Home Championship 1982 - place 3
British Home Championship 1981 - Championship - place 2
British Home Championship 1980 - place 3
British Home Championship 1979 - place 2
British Home Championship 1978 - place 2
British Home Championship 1977 - place 2
British Home Championship 1976 - place 3
British Home Championship 1975 - place 4
British Home Championship 1974 - place 3
British Home Championship 1973 - place 4
British Home Championship 1972 - place 4
British Home Championship 1971 - place 3
British Home Championship 1970 - Winner
British Home Championship 1969 - place 4
British Home Championship 1968 - place 3
British Home Championship 1967 - place 3
British Home Championship 1966 - place 4
British Home Championship 1965 - place 2
British Home Championship 1964 - place 4
British Home Championship 1963 - place 3
British Home Championship 1962 - place 2
British Home Championship 1961 - place 2
British Home Championship 1960 - Winner
British Home Championship 1959 - place 4
British Home Championship 1958 - place 3
British Home Championship 1957 - place 3
British Home Championship 1956 - Winner
British Home Championship 1955 - place 3
British Home Championship 1954 - place 4
British Home Championship 1953 - place 3
British Home Championship 1952 - Winner
British Home Championship 1951 - place 3
British Home Championship 1950 - place 3
British Home Championship 1949 - place 3
British Home Championship 1948 - place 2
British Home Championship 1947 - place 3
British Home Championship 1939 - Winner
British Home Championship 1938 - place 4
British Home Championship 1937 - Winner
British Home Championship 1936 - place 2
British Home Championship 1935 - place 3
British Home Championship 1934 - Winner
British Home Championship 1933 - Winner
British Home Championship 1932 - place 4
British Home Championship 1931 - place 3
British Home Championship 1930 - place 4
British Home Championship 1929 - place 3
British Home Championship 1928 - Winner
British Home Championship 1927 - place 3
British Home Championship 1926 - place 3
British Home Championship 1925 - place 3
British Home Championship 1924 - Winner
British Home Championship 1923 - place 4
British Home Championship 1922 - place 2
British Home Championship 1921 - place 2
British Home Championship 1920 - Winner
British Home Championship 1914 - place 4
British Home Championship 1913 - place 2
British Home Championship 1912 - place 4
British Home Championship 1911 - place 3
British Home Championship 1910 - place 4
British Home Championship 1909 - place 2
British Home Championship 1908 - place 4
British Home Championship 1907 - Winner
British Home Championship 1906 - place 3
British Home Championship 1905 - place 2
British Home Championship 1904 - place 3
British Home Championship 1903 - place 4
British Home Championship 1902 - place 4
British Home Championship 1901 - place 3
British Home Championship 1900 - place 2
British Home Championship 1899 - place 4
British Home Championship 1898 - place 4
British Home Championship 1897 - place 4
British Home Championship 1896 - place 3
British Home Championship 1895 - place 2
British Home Championship 1894 - place 3
British Home Championship 1893 - place 4
British Home Championship 1892 - place 4
British Home Championship 1891 - place 4
British Home Championship 1890 - place 3
British Home Championship 1889 - place 3
British Home Championship 1888 - place 3
British Home Championship 1887 - place 4
British Home Championship 1886 - place 3
British Home Championship 1885 - place 3
British Home Championship 1884 - place 3

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 1992 - place 2

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2000 1998 1997 1996 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1979 1978 1977 1976 1969 1968 1966 1965 1962 1961 1960 1955 1954 1953 1951 1949 1939 1933 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876

Clubs:

Aberdare
Aberdare
Aberdare Amateurs
Aberdare Athletic (Aberdare)
Aberdare Town
Aberystwyth Town (Aberystwyth)
Afan Lido (Aberavon)
Airbus (Broughton)
Bala Town (Bala)
Bangor City (Bangor)
Barry Town United (Barry)
Borough United (Wrexham)
Caernarfon Town (Caernarfon)
Caersws (Caersws)
Cardiff City (Cardiff)
Cardiff Metropolitan (Cardiff)
Carmarthen Town (Carmarthen)
Cefn Druids (Cefn Mawr)
Chirk (Chirk)
Colwyn Bay (Old Colwyn)
Connah's Quay Nomads (Connah's Quay)
Conwy United (Conwy)

Cwmbran Town (Cwmbran)
Druids (Ruabon)
Ebbw Vale (Ebbw Vale)
Haverfordwest County (Haverfordwest)
Llandudno (Llandudno)
Llandudno Swifts
Llanelli (Llanelli)
Llangollen
Llanhilleth
Lovells Athletic (Newport)
Merthyr Town (Merthyr Tydfil)
Merthyr Tydfil (Merthyr Tydfil)
Neath (Neath)
Newport County (Newport)
Newtown (Newtown)
Port Talbot Town (Port Talbot)
Prestatyn Town (Prestatyn)
Rhyl (Rhyl)
Swansea City (Swansea)
The New Saints (Llansantffraid-ym-Mechain)
Ton Pentre (Ton Pentre)
Wrexham (Wrexham)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

Fixtures
Friendly internationals 2018

14.11

Switzerland - Qatar

15.11

Iran - Trinidad and Tobago

15.11

Ireland - Northern Ireland

15.11

England - USA

15.11

Germany - Russia

15.11

Poland - Czech Republic

17.11

Australia - South Korea

18.11

Spain - Bosnia and Herzegovina

19.11

Iceland - Qatar

20.11

Iran - Venezuela

20.11

South Korea - Uzbekistan

20.11

Italy - USA

20.11

Albania - Wales

20.11

France - Uruguay

20.11

Ukraine - Turkey

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK OrenburgYenisey

13:30

UralKrylia Sovetov

16:00

FK UfaRubin

18:30

 

Spartak-2FK Chertanovo

14:30

ShinnikLuch

15:00

AvangardTom

16:00

FakelFK Tambov

16:00

FK KhimkiFK Tyumen

16:00

Rotor-VolgogradMordovia

16:00

BaltikaFK Krasnodar-2

16:00

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

16:00

FK SochiSibir

17:00

Zenit-2SKA-Khabarovsk

17:00

 

Znamya TrudaVeles

13:00

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

14:00

FK KolomnaTorpedo

14:00

LeningradetsDnepr

15:00

 

FK KalugaMetallurg

14:00

KvantDynamo

14:00

FK RyazanZorkiy

15:00

Salyut-BelgorodSaturn

15:00

SokolRotor-2

15:30

FK StroginoTorpedo

16:00

 

FK MariupolZorya

14:00

VorsklaDynamo

17:00

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

13:00

KolosDnipro-1

15:00

RukhVolyn

15:00

Hirnyk-SportAhrobiznes

15:00

ZirkaMetalist 1925

15:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

15:00

VeresFK Kalush

16:00

PodillyaNyva V

16:00

 

Real PharmaKrystal

15:00

HirnykEnerhiya

15:00

FK NikopolKremin

15:00

 

QəbələNeftçi

17:00

QarabağSəbail

19:00

 

ArtsakhLori

14:00

ShirakArarat

15:00

 

FK MinskDynamo Mn

15:00

BATEFK Haradzeya

17:00

ShakhtsyorNeman

19:00

 

AstanaOrdabasy

19:00

 

Dinamo-AutoSperanţa

15:00

ZimbruZarya

18:00

 

NavbahorBuxoro

16:00

MetallurgBunyodkor

16:00

PaxtakorLokomotiv

18:00

 

Red BullWacker

17:00

LASKAltach

17:00

HartbergRapid

17:00

 

ChelseaManchester United

12:30

AFC BournemouthSouthampton

15:00

Cardiff CityFulham

15:00

Manchester CityBurnley

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

15:00

West Ham UnitedTottenham Hotspur

15:00

Wolverhampton WanderersWatford

15:00

Huddersfield TownLiverpool

17:30

 

Blackburn RoversLeeds United

12:00

Aston VillaSwansea City

15:00

BrentfordBristol City

15:00

ReadingMillwall

15:00

Hull CityPreston North End

15:00

Ipswich TownQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestNorwich City

15:00

Rotherham UnitedBolton Wanderers

15:00

Stoke CityBirmingham City

15:00

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

15:00

Derby CountySheffield United

17:30

 

Dunston UTSGateshead

12:30

GuiseleyStourbridge

15:00

Warrington TownHalifax Town

15:00

ChorleyBarrow

15:00

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

15:00

AFC FyldeChesterfield

15:00

SouthportAshton United

15:00

Blyth SpartansYork City

15:00

Harrogate TownWrexham

15:00

Stockport CountyAltrincham

15:00

MarineSalford City

15:00

Witton AlbionSolihull Moors

15:00

Alfreton TownSt Neots Town

15:00

WokingWelling United

15:00

Hitchin TownLeatherhead

15:00

Chippenham TownMaidenhead United

15:00

Eastbourne BoroughSlough Town

15:00

Hemel Hempstead TownOxford City

15:00

Weston-super-MareBath City

15:00

Boreham WoodDagenham & Redbridge

15:00

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

15:00

Gloucester CityBromley

15:00

Aldershot TownKettering Town

15:00

Torquay UnitedWinchester City

15:00

Billericay TownTaunton Town

15:00

EastleighHampton & Richmond Borough

15:00

WealdstoneSutton United

15:00

Ebbsfleet UnitedWorthing

15:00

Maidstone UnitedLeyton Orient

15:00

Haringey BoroughPoole Town

15:00

BarnetBraintree Town

15:00

Concord RangersDover Athletic

15:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

18:00

KortrijkSint-Truiden

20:00

AntwerpLokeren

20:00

GenkEupen

20:30

 

SlaviaSeptemvri

15:00

Botev PCherno More

17:15

LudogoretsLevski

20:00

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

17:00

HaladásVidi

17:00

MTKHonvéd

17:00

DiósgyőrÚjpest

17:00

DebrecenPaks

17:00

PuskásFerencváros

19:30

 

Bayer 04Hannover

15:30

StuttgartBorussia D

15:30

AugsburgRB Leipzig

15:30

WolfsburgBayern

15:30

NürnbergHoffenheim

15:30

Schalke 04Werder

18:30

 

PSVEmmen

18:30

ExcelsiorVitesse

18:30

HeerenveenAjax

20:45

UtrechtAZ

20:45

 

SioniSamtredia

15:30

 

Real MadridLevante

13:00

ValenciaLeganés

16:15

VillarrealAtlético

18:30

BarcelonaSevilla

20:45

 

RomaSPAL

15:00

JuventusGenoa

18:00

UdineseNapoli

20:30

 

Riga FCJelgava

13:00

VentspilsSpartaks

15:00

FK LiepājaMETTA/LU

17:00

 

SandefjordStrømsgodset

18:00

 

Zagłębie SMiedź

15:30

ŚląskArka

18:00

LechKorona

20:30

 

VoždovacMladost

16:00

ProleterFK Mačva

19:00

Crvena ZvezdaRad

19:00

RadničkiZemun

19:00

NapredakRadnik

19:00

 

MuraRudar

14:00

GoricaMaribor

16:00

AluminijDomžale

18:00

 

Paris Saint-GermainAmiens

17:00

CaenGuingamp

20:00

DijonLille

20:00

NantesToulouse

20:00

ReimsAngers

20:00

StrasbourgMonaco

20:00

 

RudešOsijek

15:00

Istra 1961Dinamo

17:30

 

IskraZeta

13:30

RudarGrbalj

13:30

PetrovacSutjeska

13:30

LovćenMornar

13:30

BudućnostTitograd

16:00

 

SigmaFastav

15:00

PříbramBaumit

17:00

BaníkKarviná

17:00

SlováckoTeplice

17:00

 

DalkurdÖrebro

16:00

 

CelticHibernian

15:00

HeartsAberdeen

15:00

LivingstonDundee

15:00

MotherwellSt. Johnstone

15:00

St. MirrenKilmarnock

15:00

 

KuressaareKalev

13:00

PaidePärnu

13:00

TransFlora

16:00

 

AméricaGrêmio

16:00

BotafogoBahia

16:00

São PauloAtlético Paranaense

19:00

SportVasco da Gama

19:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

19:35

Guizhou HengfengDalian Yifang

19:35

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

19:35

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

19:35

Local time

Yesterday, October 18

 

Real Salt LakeNew England Revolution

4:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru