2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1944  1943  1942  1941  1940  1939  1938  1937  1936  1935  1934  1933  1932  1931  1930  1929  1928  1927  1926  1925  1924  1923  1922  1921  1920  1919  1918  1917  1916  1915  1914  1913  1912  1911  1910  1909  1908  1907  1906  1905  1904  1903  1902  1901  1883  1882  1881  1880  1879  1878  1877  1876  1875  1874  1873  1872 

Portugal

FIFA rank: 6
UEFA league rank: 7

National stadium: Estádio Nacional

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Round of 16
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group B - place 1
World Cup 2014. Final tournament - Group G - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 1
World Cup 2002. Final tournament - Group D - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 9 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 3
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1986. Final tournament - Group 6 - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 2
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 4
World Cup 1966. Final tournament - place 3
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 1
World Cup 1962. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 2
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 8 - place 3
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 5
World Cup 1950. Qualifying tournament - Group 6
World Cup 1938. Qualifying tournament - Group 5
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group B
European Football Championship 2016. Final tournament - Winner
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group I - place 1
European Football Championship 2012. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2008. Final tournament - Quarterfinal
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group A - place 2
European Football Championship 2004. Final tournament - Final
European Football Championship 2000. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 7 - place 2
European Football Championship 1996. Final tournament - Quarterfinal
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 6 - place 1
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 6 - place 2
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 2 - place 3
European Football Championship 1984. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 2 - place 3
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
European Football Championship 1968. Qualifying tournament - Group 2 - place 2
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - First round
European Nations Cup 1960. Qualifying tournament - Quarterfinal

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 3
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Europe - Group 4, subgroup A - place 2
Olympic Games 1928 - Quarterfinal

Overall stats Brazil Independence Cup - overall stats
Brazil Independence Cup 1972 - place 2

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - place 3

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1989 - place 4

Overall stats U.S. Cup - overall stats
U.S. Cup 1992 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League A - Winner

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1942 1941 1940 1939 1938 1936 1935 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1923 1922 1921

Clubs:

Académica (Coimbra)
Académico (Porto)
Académico (Viseu)
Agueda (Agueda)
Alcobaça (Alcobaça)
Alverca (Alverca do Ribatejo)
Amora (Amora)
Arouca (Arouca)
Atlético (Lisbon)
Aves (Vila das Aves)
Barreirense (Barreiro)
Beira-Mar (Aveiro)
Belenenses (Lisboa)
Benfica (Lisboa)
Boavista (Porto)
Braga (Braga)
Caldas (Caldas da Rainha)
Campomaiorense (Campo Maior)
Carcavelinhos (Lisboa)
Casa Pia (Lisboa)
Chaves (Chaves)
Covilhã (Covilhã)
Espinho (Espinho)
Estoril-Praia (Estoril)
Estrela (Amadora)
Fabril (Barreiro)
Fafe (Fafe)
Famalicão (Vila Nova de Famalicao)
Farense (Faro)
Feirense (Santa Maria da Feira)
Felgueiras (Felgueiras)
Gil Vicente (Barcelos)
Leça (Leca da Palmeira)
Leixões (Matosinhos)
Lusitano (Evora)
Lusitano (Vila Real de Santo Antonio)

Marítimo (Funchal)
Montijo (Montijo)
Moreirense (Guimaraes)
Nacional (Funchal)
Naval (Figueira da Foz)
O Elvas (Elvas)
Olhanense (Olhao)
Oliveirense (Oliveira de Azemeis)
Oriental (Lisboa)
Paços de Ferreira (Paços de Ferreira)
Penafiel (Penafiel)
Portimonense (Portimonense)
Porto (Porto)
Rio Ave (Vila do Conde)
Riopele (Pousada de Saramagos)
Salgueiros (Porto)
Sanjoanense (Sao Joao da Madeira)
Santa Clara (Ponta Delgada)
Seixal (Seixal)
Sport Lisboa e Elvas (Elvas)
Sporting (Lisboa)
Tirsense (Santo Tirso)
Tondela (Tondela)
Torreense (Torres Vedras)
Trofense (Trofa)
União da Madeira (Madeira)
União de Coimbra (Coimbra)
União de Leiria (Leiria)
União de Lisboa (Lisboa)
União de Tomar (Tomar)
Unidos (Lisboa)
Varzim (Povoa de Varzim)
Vitória G (Guimarães)
Vitória S (Setubal)
Vizela (Vizela)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 015
Matches:1 031 510
Clubs:10 824
National teams:259
Stadiums:9 550
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

Fixtures
Friendly internationals 2019

28.08

Belize - Saint Vincent and Grenadines

30.08

China - Myanmar

30.08

Malaysia - Jordan

30.08

Belize - Saint Vincent and Grenadines

05.09

Argentina - Chile

05.09

Honduras - Puerto Rico

05.09

Montenegro - Hungary

05.09

Northern Ireland - Luxembourg

06.09

Colombia - Brazil

06.09

Costa Rica - Uruguay

07.09

USA - Mexico

10.09

Mexico - Argentina

10.09

Brazil - Peru

10.09

USA - Uruguay

10.09

Honduras - Chile

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 26

Al Nassr RiyadhAl Sadd

20:45

 

FK SochiUral

20:00

 

Spartak-2Rotor

16:00

 

AkronKAMAZ

19:00

 

Dnipro-1FK Lviv

19:00

 

ZiraNeftçi

19:00

 

AraratAlashkert

19:15

 

Halesowen TownBedworth United

15:00*

 

Botev VEtar

20:30

 

FHBreiðablik

18:00

FylkirHK

19:15

ValurStjarnan

19:15

 

InterLecce

20:45

 

Bodø/GlimtVålerenga

19:00

 

PogońWisła P

18:00

 

DomžaleAluminij

18:00

 

FalkenbergsHammarby

19:00

GöteborgKalmar

19:00

SundsvallElfsborg

19:00

 

AldosiviAtlético Tucumán

19:00

HuracánArgentinos Juniors

21:10

 

BotafogoChapecoense

20:00

Local time

Yesterday, August 24

 

FK TambovDynamo

0:2

FK UfaZenit

1:0

FK KrasnodarLokomotiv

1:1

 

FK KolomnaVeles

1:2

 

AraratFK Strogino

2:1

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

2:1

 

Legion-DynamoFK Makhachkala

1:0

Spartak-NalchikMashuk-KMV

0:3

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

1:1

 

KolosVorskla

0:3

FK OleksandriyaDesna

0:3

DynamoOlympik

1:1

 

AvanhardObolon-Brovar

1:1

VolynChornomorets

3:2

 

DinazPolissya

0:0

FK KalushNyva T

1:3

PodillyaObolon-Brovar-2

1:0

FK UzhhorodVeres

1:2

ChaikaNyva V

2:1

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

1:1

KrystalHirnyk

1:0

EnerhiyaChornomorets-2

4:0

FK NikopolAvanhard-2

1:1

 

SumqayıtSəbail

0:3

 

LoriNoah

1:0

UrartuGandzasar

1:1

 

FK VitebskNeman

0:0

Dynamo BrEnergetik-BDU

6:2

 

OrdabasyShakhtyor

3:2

TobilAtyrau

2:0

 

MilsamiZimbru

1:1

SheriffSfîntul Gheorghe

2:1

 

RapidLASK

1:2

WolfsbergAltach

5:2

MattersburgSt. Pölten

0:1

 

Norwich CityChelsea

2:3

Brighton & Hove AlbionSouthampton

0:2

Manchester UnitedCrystal Palace

1:2

Sheffield UnitedLeicester City

1:2

WatfordWest Ham United

1:3

LiverpoolArsenal

3:1

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

1:1

BarnsleyLuton Town

1:3

Blackburn RoversCardiff City

0:0

Charlton AthleticBrentford

1:0

FulhamNottingham Forest

1:2

Huddersfield TownReading

0:2

Hull CityBristol City

1:3

MiddlesbroughMillwall

1:1

Preston North EndSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersWigan Athletic

3:1

Stoke CityLeeds United

0:3

 

Dunston UTSGoole AFC

2:2

Newcastle BenfieldWorkington

1:0

Seaham Red StarGuisborough Town

3:1

Billingham TownOssett United

3:4

Garforth TownColne

0:4

AshingtonMarske United

1:3

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

1:0

Pickering TownBridlington Town

3:1

Brighouse TownMorpeth Town

2:2

Pontefract CollieriesHebburn Town

1:1

Frickley AthleticTadcaster Albion

0:1

Northallerton TownStockton Town

0:3

WidnesMossley AFC

2:2

City of LiverpoolSkelmersdale United

2:1

SheffieldLitherland REMYCA

2:1

Eccleshill UnitedGlossop North End

1:1

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

0:0

Ramsbottom UnitedWinsford United

3:3

Charnock RichardLongridge Town

1:1

TraffordBurscough

2:0

LiversedgeDroylsden

1:0

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

2:1

1874 NorthwichHandsworth

6:0

Northwich VictoriaPrescot Cables

2:1

Stocksbridge Park SteelsIrlam

2:3

PadihamMarine

1:1

RadcliffeRuncorn Town

0:0

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

1:1

Coleshill TownWhitchurch Alport

0:3

TividaleChasetown

0:5

AFC WulfruniansLeek Town

0:1

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

0:0

Bromsgrove SportingLeicester Road

2:1

Bedworth UnitedHalesowen Town

1:1

Belper TownSporting Khalsa

1:1

RomulusMarket Drayton Town

6:0

GresleySutton Coldfield Town

1:2

Lichfield CityHaughmond

3:0

WestfieldsLutterworth Town

2:3

Barton Town FCGrantham Town

1:3

Loughborough DynamoSherwood Colliery

2:2

Melton TownCleethorpes Town

1:3

Boston TownLeicester Nirvana

0:0

Heanor TownAFC Mansfield

0:0

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

1:1

Maltby MainLoughborough University

4:1

Winterton RangersKirby Muxloe

0:1

Staveley Miners WelfareLincoln United

2:1

Spalding UnitedDereham Town

2:4

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

7:0

GorlestonAFC Kempston Rovers

0:1

Bedford TownDeeping Rangers

0:1

Wisbech TownEly City

2:2

March Town UnitedWellingborough Town

2:1

Corby TownHolbeach United

4:0

WroxhamStamford

2:4

Cambridge CityBarton Rovers

0:2

Arlesey TownPeterborough Northern Star

2:0

BiggleswadeYaxley

4:0

Bury TownHiston

1:2

Godmanchester RoversSt Neots Town

1:1

Soham Town RangersBiggleswade United

2:0

WalthamstowGreat Wakering Rovers

2:0

CockfostersCoggeshall Town

0:4

Harwich & ParkestonRomford

0:2

Long MelfordColney Heath

0:2

HadleyHoddesdon Town

2:0

London ColneyHalstead Town

5:0

Whitton UnitedHertford Town

2:1

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

2:1

Grays AthleticHeybridge Swifts

5:2

ClactonWitham Town

1:1

StotfoldCanvey Island

0:2

Bowers & PitseaBarkingside

4:2

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

1:2

Harlow TownBrentwood Town

1:1

TilburyStanway Rovers

3:1

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

2:0

CheshuntStowmarket Town

1:0

Basildon UnitedFramlingham Town

7:1

Waltham AbbeyWoodbridge Town

4:0

TakeleyWhite Ensign

3:3

Cirencester TownNorth Greenford United

5:0

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

4:5

ShrivenhamChalfont St Peter

0:2

LonglevensNorthwood

1:0

Wantage TownThame Rangers

2:2

Highworth TownArdley United

3:0

MarlowCinderford Town

2:4

Fairford TownHanwell Town

2:3

WembleyBerkhamsted

2:3

Didcot TownRoman Glass St George

2:1

Thame UnitedLeighton Town

3:3

Slimbridge AFCBurnham

1:1

Brimscombe & ThruppAylesbury United

1:3

AFC DunstableHayes & Yeading United

0:0

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

1:2

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

1:0

SittingbourneUxbridge

2:0

Horsham YMCAEgham Town

2:1

Little CommonThree Bridges

2:1

Sutton AthleticAshford Town

6:0

Steyning TownRamsgate

1:4

Herne BayAFC Croydon Athletic

2:2

Chertsey TownErith & Belvedere

5:1

Sheppey UnitedGlebe

3:1

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

0:2

Whitstable TownNewhaven

3:1

Burgess Hill TownSevenoaks Town

0:3

VCD AthleticAFC Uckfield Town

3:3

Bedfont SportsHanworth Villa

3:2

RedhillBalham

1:4

South ParkCanterbury City

2:1

East Grinstead TownAbbey Rangers

0:1

Tower HamletsHorsham

1:6

ArundelShoreham

1:0

Beckenham TownAshford United

0:1

Phoenix SportsStaines Town

0:6

SouthallSpelthorne Sports

1:2

Bridon RopesChichester City

2:7

ChipsteadHassocks

0:0

Guildford CityAFC Varndeanians

1:2

Haywards Heath TownTunbridge Wells

2:1

CB Hounslow UnitedHorley Town

0:3

Hastings UnitedBroadbridge Heath

2:1

Portland UnitedHamworthy United

4:3

Hythe & DibdenHorndean

2:1

Hamble ClubSholing

0:1

Reading CityMoneyfields

0:3

Fleet TownBaffins Milton Rovers

3:0

AFC BournemouthBracknell Town

0:5

BinfieldLymington Town

3:2

Thatcham TownAndover New Street

7:1

Basingstoke TownWestfield

0:2

KnaphillFareham Town

0:1

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

5:2

Yate TownExmouth Town

2:2

Bridgwater TownBrislington

7:0

CribbsBideford

0:1

Clevedon TownBristol Manor Farm

2:5

TavistockFrome Town

2:1

Shepton MalletMelksham Town

1:1

Bradford TownLarkhall Athletic

3:1

StreetWilland Rovers

1:5

BittonMangotsfield United

2:3

Bishop's CleeveKidlington

1:4

Heather St John'sWorcester City

1:0

 

CharleroiBrugge

18:00*

CercleWaasland-Beveren

1:0

Sint-TruidenZulte Waregem

0:0

OostendeMechelen

2:1

 

Botev PVitosha

2:1

LevskiLokomotiv

1:0

 

RákócziZalaegerszegi TE

0:4

HonvédDebrecen

2:3

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

0:3

KisvárdaÚjpest

2:0

PaksMOL Fehérvár

0:2

 

HoffenheimWerder

3:2

FortunaBayer 04

1:3

Mainz 05Borussia M

1:3

AugsburgUnion

1:1

Paderborn 07Freiburg

1:3

Schalke 04Bayern

0:3

 

Willem IIEmmen

2:1

Heracles AlmeloVitesse

1:1

HeerenveenTwente

0:0

 

ChikhuraLokomotivi

3:2

DilaTorpedo

2:2

 

ÍAÍBV

2:1

 

Atlético OsasunaEibar

0:0

Real MadridReal Valladolid

1:1

Celta de VigoValencia

1:0

GetafeAthletic

1:1

 

ParmaJuventus

0:1

FiorentinaNapoli

3:4

 

FK LiepājaVentspils

1:2

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

3:2

 

CracoviaArka

3:1

LechiaŚląsk

1:1

RakówLech

2:3

 

BenficaPorto

0:2

BoavistaPaços de Ferreira

1:1

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

2:0

JavorNapredak

2:2

ProleterVojvodina

0:1

RadFK Mačva

2:0

 

OlimpijaMura

1:1

 

DijonBordeaux

0:2

AmiensNantes

1:2

AngersMetz

3:0

BrestReims

1:0

 

SlavenVaraždin

1:1

 

GrbaljPetrovac

1:2

IskraRudar

2:0

SutjeskaPodgorica

1:2

TitogradKom

3:1

 

FastavKarviná

1:4

PříbramBaumit

4:0

SlaviaBohemians 1905

4:0

 

SiriusÖrebro

3:4

 

Hamilton AcademicalMotherwell

1:3

HibernianSt. Johnstone

2:2

KilmarnockAberdeen

0:0

Ross CountyLivingston

1:4

 

Nõmme KaljuLevadia

2:1

TransFlora

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

0:1

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

3:1

Rosario CentralPatronato

1:1

IndependienteColón

2:0

 

Atlético MineiroBahia

0:1

GrêmioAtlético Paranaense

2:1

 

New York CityNew York Red Bulls

2:1

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

3:1

New England RevolutionChicago Fire

2:1

Philadelphia UnionDC United

3:1

TorontoMontreal Impact

2:1

Real Salt LakeColorado Rapids

2:0

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru