2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1944  1943  1942  1941  1940  1939  1938  1937  1936  1935  1934  1933  1932  1931  1930  1929  1928  1927  1926  1925  1924  1923  1922  1921  1920  1919  1918  1917  1916  1915  1914  1913  1912  1911  1910  1909  1908  1907  1906  1905  1904  1903  1902  1901  1883  1882  1881  1880  1879  1878  1877  1876  1875  1874  1873  1872 

Lokomotiv

Plovdiv

Founded: 25.07.1926

Stadium: Lokomotiv Stadium

Other names:

 1926 – 1945  Sportklub
 1945 – 1946  Sportklub Parchevich 45
 1946 – 1948  Slavia
 1948 – 1949  Slavia-Chengelov
 1949  Slavia
 1949 – 1951  Torpedo
 1951 –   Lokomotiv

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2004/05 - Second qualifying round

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2012/13 - Second qualifying round
UEFA Cup 2005/06 - First round
UEFA Cup 1993/94 - 1/32 finals
UEFA Cup 1992/93 - 1/32 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/32 finals
UEFA Cup 1976/77 - 1/32 finals
UEFA Cup 1974/75 - 1/32 finals
UEFA Cup 1973/74 - 1/16 finals
UEFA Cup 1971/72 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1969/70 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1967/68 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1965/66 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1964/65 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1963/64 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2006 - South-Mediterranian, round 2

Overall stats Bulgarian Supercup - overall stats
Bulgarian Supercup 2012 - Final
Bulgarian Supercup 2004 - Winner

Overall stats Bulgarian A Football Group - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Bulgaria 2018/19, Group A First stage
Bulgaria 2017/18, Group A European play-off
Bulgaria 2016/17, Group A Championship - place 5
Bulgaria 2015/16 Group A - place 5
Bulgaria 2014/15, Group A Relegation - place 4
Bulgaria 2013/14, Group A Tournament for places 1-7 - place 7
Bulgaria 2012/13 A Group - place 9
Bulgaria 2011/12 A Group - place 6
Bulgaria 2010/11 A Group - place 5
Bulgaria 2009/10 A Group - place 12
Bulgaria 2008/09 A Group - place 6
Bulgaria 2007/08 A Group - place 9
Bulgaria 2006/07 A Group - place 7
Bulgaria 2005/06 A Group - place 5
Bulgaria 2004/05 A Group - place 3
Bulgaria 2003/04 A Group - Champion
Bulgaria 2002/03 A Group - place 6
Bulgaria 2001/02, A Group Championship - place 4
Bulgaria 1998/99 A Group - place 15
Bulgaria 1997/98 A Group - place 12
Bulgaria 1996/97 A Group - place 10
Bulgaria 1995/96 A Group - place 11
Bulgaria 1994/95 A Group - place 7
Bulgaria 1993/94 A Group - place 5
Bulgaria 1992/93 A Group - place 4
Bulgaria 1991/92 A Group - place 3
Bulgaria 1990/91 A Group - place 11
Bulgaria 1989/90 A Group - place 13
Bulgaria 1988/89 A Group - place 14
Bulgaria 1987/88 A Group - place 7
Bulgaria 1986/87 A Group - place 6
Bulgaria 1985/86 A Group - place 7
Bulgaria 1983/84 A Group - place 15
Bulgaria 1982/83 Additional playoff
Bulgaria 1979/80 A Group - place 15
Bulgaria 1978/79 A Group - place 14
Bulgaria 1977/78 A Group - place 11
Bulgaria 1976/77 A Group - place 8
Bulgaria 1975/76 A Group - place 4
Bulgaria 1974/75 A Group - place 6
Bulgaria 1973/74 A Group - place 3
Bulgaria 1972/73 A Group - place 2
Bulgaria 1971/72 A Group - place 10
Bulgaria 1970/71 A Group - place 4
Bulgaria 1969/70 A Group - place 5
Bulgaria 1968/69 A Group - place 3
Bulgaria 1967/68 A Group - place 9
Bulgaria 1966/67 A Group - place 11
Bulgaria 1965/66 A Group - place 5
Bulgaria 1964/65 A Group - place 6
Bulgaria 1963/64 A Group - place 8
Bulgaria 1962/63 A Group - place 7
Bulgaria 1961/62 A Group - place 12
Bulgaria 1955 A Group - place 13
Bulgaria 1954 A Group - place 6
Bulgaria 1953 A Group - place 4
Bulgaria 1952 A Group - place 6
Bulgaria 1951 A Group - place 7
Bulgaria 1950 A Group - place 7
Bulgaria 1948/49 A Group - place 7
Bulgarian Republic Championship 1948 Quarterfinal
Bulgarian Republic Championship 1947 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1946 1/8 finals
Bulgarian Republic Championship 1945 Semifinal
Bulgarian State Championship 1942 1/8 finals
Bulgarian State Championship 1941 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1940 - place 8
Bulgarian State Championship 1939 - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Friendly internationals 2018

10.10

Italy - Ukraine

10.10

Albania - Jordan

11.10

Indonesia - Myanmar

11.10

France - Iceland

11.10

Turkey - Bosnia and Herzegovina

11.10

USA - Colombia

11.10

Wales - Spain

12.10

Sri Lanka - Malaysia

12.10

South Korea - Uruguay

12.10

Singapore - Mongolia

12.10

Japan - Panama

14.10

Scotland - Portugal

14.10

Thailand - Trinidad and Tobago

15.10

South Korea - Panama

15.10

Croatia - Jordan

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru