Tunisia

FIFA rank: 29

National stadium: Stade olympique de Radès

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Group G - place 3
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Third round, group A - place 1
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Third round
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Third round, group B - place 2
World Cup 2006. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Group 5 - place 1
World Cup 2002. Final tournament - Group H - place 4
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 4 - place 1
World Cup 1998. Final tournament - Group G - place 4
World Cup 1998. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 2 - place 1
World Cup 1994. Qualifying tournament, Africa - First round, group F - place 2
World Cup 1990. Qualifying tournament, Africa - Third round
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 4
World Cup 1982. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1978. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, Africa - Round 4 - place 1
World Cup 1974. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, Africa - First round, subgroup B

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2019. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group J - place 1
African Cup of Nations 2017. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group A - place 1
African Cup of Nations 2015. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Group G - place 1
African Cup of Nations 2013. Final tournament - Group D - place 3
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2012. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group K - place 2
African Cup of Nations 2010. Final tournament - Group D - place 4
African Cup of Nations 2008. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2008. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
African Cup of Nations 2006. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2004. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 2002. Final tournament - Group D - place 3
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Group 3 - place 2
African Cup of Nations 2000. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2000. Qualifying tournament - Group 7 - place 1
African Cup of Nations 1998. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 4 - place 1
African Cup of Nations 1996. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1996. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
African Cup of Nations 1994. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 2 - place 2
African Cup of Nations 1990. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1988. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1984. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1982. Final tournament - Group A - place 4
African Cup of Nations 1982. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1980. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1978. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 1978. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1976. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1968. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
African Cup of Nations 1965. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1963. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1963. Qualifying tournament - Qualifying round
African Cup of Nations 1962. Final tournament - place 3
African Cup of Nations 1962. Qualifying tournament - Round 2

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Final tournament - Group A - place 3
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Africa - Second round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Africa - Second round
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Africa - Group 1 - place 2
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, Africa - Group 3, round 2
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Africa - Group 2, round 2
Olympic Games 1960. Final tournament - Group 3 - place 4
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Africa - Final round - place 2

Overall stats All-Africa Games - overall stats
All-Africa Games 1987 - 7th place match

Overall stats AFC-CAF Challenge Cup - overall stats
Afro-Asian Cup of Nations 2005 - Final

Overall stats Arab Nations Cup - overall stats
Arab Nations Cup 1988 - Group 1 - place 4
Arab Nations Cup 1963 - Winner

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2005 - Group A - place 3

Overall stats Pan Arab Games - overall stats
Pan Arab Games 1985 - Group A - place 2
Pan Arab Games 1957 - place 2

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2020. Qualifying tournament - North Zone
African Nations Championship 2016. Final tournament - Quarterfinal
African Nations Championship 2016. Qualifying tournament - North Zone - place 2
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - North Zone
African Nations Championship 2011. Final tournament - Winner
African Nations Championship 2011. Qualifying tournament - North Zone
African Nations Championship 2009. Qualifying tournament - North zone, preliminary round

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1968 1967 1964 1963 1960 1959 1958 1957

Clubs:

Étoile du Sahel (Sousse)
AS Marsa (la Marsa)
Ben Guerdane (Ben Guerdane)
CA Bizertin (Bizerte)
Club Africain (Tunis)
CS Sfaxien (Sfax)
EGS Gafsa (Gafsa)
El Makarem (Mahdia)
ES Zarzis (Zarzis)
Espérance (Tunis)
Hammam-Lif (Hammam-Lif)
JS Kairouan (Kairouan)
Olympique de Béja (Béja)
Olympique des Transports (Tunis)
Stade Gabèsien (Gabès)
Stade Tunisien (Tunis)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 013
Matches:1 031 494
Clubs:10 824
National teams:259
Stadiums:9 550
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

Fixtures
FIFA Club World Cup 2019

Play-off

11.12

Al Sadd - Hienghène Sport

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 26

Al Nassr RiyadhAl Sadd

20:45

 

FK SochiUral

20:00

 

Spartak-2Rotor

16:00

 

AkronKAMAZ

19:00

 

Dnipro-1FK Lviv

19:00

 

ZiraNeftçi

19:00

 

AraratAlashkert

19:15

 

Halesowen TownBedworth United

15:00*

 

Botev VEtar

20:30

 

FylkirHK

19:15

ValurStjarnan

19:15

 

InterLecce

20:45

 

Bodø/GlimtVålerenga

19:00

 

PogońWisła P

18:00

 

DomžaleAluminij

18:00

 

FalkenbergsHammarby

19:00

GöteborgKalmar

19:00

SundsvallElfsborg

19:00

 

AldosiviAtlético Tucumán

19:00

HuracánArgentinos Juniors

21:10

 

BotafogoChapecoense

20:00

Local time

Yesterday, August 24

 

FK TambovDynamo

0:2

FK UfaZenit

1:0

FK KrasnodarLokomotiv

1:1

 

FK KolomnaVeles

1:2

 

AraratFK Strogino

2:1

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

2:1

 

Legion-DynamoFK Makhachkala

1:0

Spartak-NalchikMashuk-KMV

0:3

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

1:1

 

KolosVorskla

0:3

FK OleksandriyaDesna

0:3

DynamoOlympik

1:1

 

AvanhardObolon-Brovar

1:1

VolynChornomorets

3:2

 

DinazPolissya

0:0

FK KalushNyva T

1:3

PodillyaObolon-Brovar-2

1:0

FK UzhhorodVeres

1:2

ChaikaNyva V

2:1

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

1:1

KrystalHirnyk

1:0

EnerhiyaChornomorets-2

4:0

FK NikopolAvanhard-2

1:1

 

SumqayıtSəbail

0:3

 

LoriNoah

1:0

UrartuGandzasar

1:1

 

FK VitebskNeman

0:0

Dynamo BrEnergetik-BDU

6:2

 

OrdabasyShakhtyor

3:2

TobilAtyrau

2:0

 

MilsamiZimbru

1:1

SheriffSfîntul Gheorghe

2:1

 

RapidLASK

1:2

WolfsbergAltach

5:2

MattersburgSt. Pölten

0:1

 

Norwich CityChelsea

2:3

Brighton & Hove AlbionSouthampton

0:2

Manchester UnitedCrystal Palace

1:2

Sheffield UnitedLeicester City

1:2

WatfordWest Ham United

1:3

LiverpoolArsenal

3:1

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

1:1

BarnsleyLuton Town

1:3

Blackburn RoversCardiff City

0:0

Charlton AthleticBrentford

1:0

FulhamNottingham Forest

1:2

Huddersfield TownReading

0:2

Hull CityBristol City

1:3

MiddlesbroughMillwall

1:1

Preston North EndSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersWigan Athletic

3:1

Stoke CityLeeds United

0:3

 

Dunston UTSGoole AFC

2:2

Newcastle BenfieldWorkington

1:0

Seaham Red StarGuisborough Town

3:1

Billingham TownOssett United

3:4

Garforth TownColne

0:4

AshingtonMarske United

1:3

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

1:0

Pickering TownBridlington Town

3:1

Brighouse TownMorpeth Town

2:2

Pontefract CollieriesHebburn Town

1:1

Frickley AthleticTadcaster Albion

1:2

Northallerton TownStockton Town

0:3

WidnesMossley AFC

2:2

City of LiverpoolSkelmersdale United

2:1

SheffieldLitherland REMYCA

2:1

Eccleshill UnitedGlossop North End

1:1

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

0:0

Ramsbottom UnitedWinsford United

3:3

Charnock RichardLongridge Town

1:1

TraffordBurscough

2:0

LiversedgeDroylsden

1:0

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

2:1

1874 NorthwichHandsworth

6:0

Northwich VictoriaPrescot Cables

2:1

Stocksbridge Park SteelsIrlam

2:3

PadihamMarine

1:1

RadcliffeRuncorn Town

0:0

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

1:1

Coleshill TownWhitchurch Alport

0:3

TividaleChasetown

0:5

AFC WulfruniansLeek Town

0:1

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

0:0

Bromsgrove SportingLeicester Road

2:1

Bedworth UnitedHalesowen Town

1:1

Belper TownSporting Khalsa

1:1

RomulusMarket Drayton Town

6:0

GresleySutton Coldfield Town

1:2

Lichfield CityHaughmond

3:0

WestfieldsLutterworth Town

2:3

Barton Town FCGrantham Town

1:3

Loughborough DynamoSherwood Colliery

2:2

Melton TownCleethorpes Town

1:3

Boston TownLeicester Nirvana

0:0

Heanor TownAFC Mansfield

0:0

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

1:1

Maltby MainLoughborough University

4:1

Winterton RangersKirby Muxloe

0:1

Staveley Miners WelfareLincoln United

2:1

Spalding UnitedDereham Town

2:4

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

7:0

GorlestonAFC Kempston Rovers

0:1

Bedford TownDeeping Rangers

0:1

Wisbech TownEly City

2:2

March Town UnitedWellingborough Town

2:1

Corby TownHolbeach United

4:0

WroxhamStamford

2:4

Cambridge CityBarton Rovers

0:2

Arlesey TownPeterborough Northern Star

2:0

BiggleswadeYaxley

4:0

Bury TownHiston

1:2

Godmanchester RoversSt Neots Town

1:1

Soham Town RangersBiggleswade United

2:0

WalthamstowGreat Wakering Rovers

2:0

CockfostersCoggeshall Town

0:4

Harwich & ParkestonRomford

0:2

Long MelfordColney Heath

0:2

HadleyHoddesdon Town

2:0

London ColneyHalstead Town

5:0

Whitton UnitedHertford Town

2:1

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

2:1

Grays AthleticHeybridge Swifts

5:2

ClactonWitham Town

1:1

StotfoldCanvey Island

0:2

Bowers & PitseaBarkingside

4:2

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

1:2

Harlow TownBrentwood Town

1:1

TilburyStanway Rovers

3:1

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

2:0

CheshuntStowmarket Town

1:0

Basildon UnitedFramlingham Town

7:1

Waltham AbbeyWoodbridge Town

4:0

TakeleyWhite Ensign

3:3

Cirencester TownNorth Greenford United

5:0

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

4:5

ShrivenhamChalfont St Peter

0:2

LonglevensNorthwood

1:0

Wantage TownThame Rangers

2:2

Highworth TownArdley United

3:0

MarlowCinderford Town

2:4

Fairford TownHanwell Town

2:3

WembleyBerkhamsted

2:3

Didcot TownRoman Glass St George

2:1

Thame UnitedLeighton Town

3:3

Slimbridge AFCBurnham

1:1

Brimscombe & ThruppAylesbury United

1:3

AFC DunstableHayes & Yeading United

0:0

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

1:2

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

1:0

SittingbourneUxbridge

2:0

Horsham YMCAEgham Town

2:1

Little CommonThree Bridges

2:1

Sutton AthleticAshford Town

6:0

Steyning TownRamsgate

1:4

Herne BayAFC Croydon Athletic

2:2

Chertsey TownErith & Belvedere

5:1

Sheppey UnitedGlebe

3:1

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

0:2

Whitstable TownNewhaven

3:1

Burgess Hill TownSevenoaks Town

0:3

VCD AthleticAFC Uckfield Town

3:3

Bedfont SportsHanworth Villa

3:2

RedhillBalham

1:4

South ParkCanterbury City

2:1

East Grinstead TownAbbey Rangers

0:1

Tower HamletsHorsham

1:6

ArundelShoreham

1:0

Beckenham TownAshford United

0:1

Phoenix SportsStaines Town

0:6

SouthallSpelthorne Sports

1:2

Bridon RopesChichester City

2:7

ChipsteadHassocks

0:0

Guildford CityAFC Varndeanians

1:2

Haywards Heath TownTunbridge Wells

2:1

CB Hounslow UnitedHorley Town

0:3

Hastings UnitedBroadbridge Heath

1:2

Portland UnitedHamworthy United

4:3

Hythe & DibdenHorndean

2:1

Hamble ClubSholing

0:1

Reading CityMoneyfields

0:3

Fleet TownBaffins Milton Rovers

3:0

AFC BournemouthBracknell Town

0:5

BinfieldLymington Town

3:2

Thatcham TownAndover New Street

7:1

Basingstoke TownWestfield

0:2

KnaphillFareham Town

0:1

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

5:2

Yate TownExmouth Town

2:2

Bridgwater TownBrislington

7:0

CribbsBideford

0:1

Clevedon TownBristol Manor Farm

2:5

TavistockFrome Town

2:1

Shepton MalletMelksham Town

1:1

Bradford TownLarkhall Athletic

3:1

StreetWilland Rovers

1:5

BittonMangotsfield United

2:3

Bishop's CleeveKidlington

1:4

 

CharleroiBrugge

18:00*

CercleWaasland-Beveren

1:0

Sint-TruidenZulte Waregem

0:0

OostendeMechelen

2:1

 

Botev PVitosha

2:1

LevskiLokomotiv

1:0

 

RákócziZalaegerszegi TE

0:4

HonvédDebrecen

2:3

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

0:3

KisvárdaÚjpest

2:0

PaksMOL Fehérvár

0:2

 

HoffenheimWerder

3:2

FortunaBayer 04

1:3

Mainz 05Borussia M

1:3

AugsburgUnion

1:1

Paderborn 07Freiburg

1:3

Schalke 04Bayern

0:3

 

Willem IIEmmen

2:1

Heracles AlmeloVitesse

1:1

HeerenveenTwente

0:0

 

ChikhuraLokomotivi

3:2

DilaTorpedo

2:2

 

ÍAÍBV

2:1

 

Atlético OsasunaEibar

0:0

Real MadridReal Valladolid

1:1

Celta de VigoValencia

1:0

GetafeAthletic

1:1

 

ParmaJuventus

0:1

FiorentinaNapoli

3:4

 

FK LiepājaVentspils

1:2

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

3:2

 

CracoviaArka

3:1

LechiaŚląsk

1:1

RakówLech

2:3

 

BenficaPorto

0:2

BoavistaPaços de Ferreira

1:1

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

2:0

JavorNapredak

2:2

ProleterVojvodina

0:1

RadFK Mačva

2:0

 

OlimpijaMura

1:1

 

DijonBordeaux

0:2

AmiensNantes

1:2

AngersMetz

3:0

BrestReims

1:0

 

SlavenVaraždin

1:1

 

GrbaljPetrovac

1:2

IskraRudar

2:0

SutjeskaPodgorica

1:2

TitogradKom

3:1

 

FastavKarviná

1:4

PříbramBaumit

4:0

SlaviaBohemians 1905

4:0

 

SiriusÖrebro

3:4

 

Hamilton AcademicalMotherwell

1:3

HibernianSt. Johnstone

2:2

KilmarnockAberdeen

0:0

Ross CountyLivingston

1:4

 

Nõmme KaljuLevadia

2:1

TransFlora

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

0:1

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

3:1

Rosario CentralPatronato

1:1

IndependienteColón

2:0

 

Atlético MineiroBahia

0:1

GrêmioAtlético Paranaense

2:1

 

New York CityNew York Red Bulls

2:1

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

3:1

New England RevolutionChicago Fire

2:1

Philadelphia UnionDC United

3:1

TorontoMontreal Impact

2:1

Real Salt LakeColorado Rapids

2:0

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru