Vietnam

See also  North Vietnam,  South Vietnam

FIFA rank: 102

National stadium: Mỹ Đình National Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2014. Qualifying tournament, Asia - Second round
World Cup 2010. Qualifying tournament, Asia - First round
World Cup 2006. Qualifying tournament, Asia - First round, group 7 - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Asia - First round, group 10 - place 2
World Cup 1998. Qualifying tournament, Asia - First round, group 8 - place 4
World Cup 1994. Qualifying tournament, Asia - Group C - place 5

Overall stats Asian Cup - overall stats
Asian Cup 2019. Final tournament - Group D
Asian Cup 2019. Qualifying tournament - Third round, group C - place 2
Asian Cup 2015. Qualifying tournament - Group E - place 4
Asian Cup 2011. Qualifying tournament - Group D - place 3
Asian Cup 2007. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 2004. Qualifying tournament - Group E - place 3
Asian Cup 2000. Qualifying tournament - Group 9 - place 2
Asian Cup 1996. Qualifying tournament - Group 1 - place 2

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Asia - Group 3, round 1
Olympic Games 1956. Qualifying tournament - Qualifying round

Overall stats Asian Games - overall stats
Asian Games 2002 - Group B - place 4
Asian Games 1998 - First round, group A - place 3

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2006 - Final

Overall stats Merdeka Tournament - overall stats
Merdeka Tournament 2008 - Winner

Overall stats East Asian Games - overall stats
East Asian Games 1999 - place 2
East Asian Games 1997 - place 3
East Asian Games 1995 - place 2
East Asian Games 1993 - Group B - place 3
East Asian Games 1991 - Group B - place 4

Overall stats AFF Cup/ASEAN Football Championship - overall stats
AFF Cup 2018. Final tournament - Group A
AFF Cup 2016. Final tournament - Semifinal
AFF Cup 2014. Final tournament - Semifinal
AFF Cup 2012. Final tournament - Group A - place 3
AFF Cup 2010. Final tournament - Semifinal
AFF Cup 2008. Final tournament - Winner
ASEAN Football Championship 2007. Final tournament - Semifinal
Tiger Cup 2004 - Group A - place 3
Tiger Cup 2002 - place 3
Tiger Cup 2000 - place 4
Tiger Cup 1998. Final tournament - place 2
Tiger Cup 1996 - place 3

Overall stats T&T/Agribank Cup - overall stats
T&T Cup 2008 - place 2
Agribank Cup 2006 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1995

Clubs:

Đà Nẵng (Da Nang)
Đồng Tâm Long An (Tan An)
Đồng Tháp (Cao Lanh)
An Giang
Bình Ðịnh (Quy Nhon)
Bình Dương (Thu Dau Mot)
Cong An (Ho Chi Minh City)
Customs
FLC Thanh Hóa (Thanh Hóa)
Hà Nội ACB (Hanoi)
Hà Nội T&T (Hanoi)
Hòa Phát Hà Nội (Hanoi)

Hải Phòng (Hải Phòng)
Hải Quân (Hanoi)
Hồ Chí Minh (Ho Chi Minh City)
Hoàng Anh Gia Lai (Pleiku)
Nam Ðinh (Nam Dinh)
Navibank Saigon (Ho Chi Minh City)
Ninh Bình (Ninh Binh)
Sông Lam Nghệ An (Vinh)
Thể Công (Hanoi)
Than Quảng Ninh (Quảng Ninh)
Xuan Thanh Saigon (Ho Chi Minh City)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

Fixtures
Asian Cup 2019

Group A, Day 1

05.01

UAE - Bahrain

20:00

06.01

Thailand - India

17:30

Group B, Day 1

06.01

Australia - Jordan

15:00

06.01

Syria - Palestine

20:00

Group C, Day 1

07.01

China - Kyrgyzstan

15:00

07.01

South Korea - Philippines

17:30

Group D, Day 1

07.01

Iran - Yemen

20:00

08.01

Iraq - Vietnam

17:30

Group E, Day 1

08.01

Saudi Arabia - North Korea

20:00

09.01

Qatar - Lebanon

20:00

Group F, Day 1

09.01

Japan - Turkmenistan

15:00

09.01

Uzbekistan - Oman

17:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK OrenburgYenisey

13:30

UralKrylia Sovetov

16:00

FK UfaRubin

18:30

 

Spartak-2FK Chertanovo

14:30

ShinnikLuch

15:00

AvangardTom

16:00

FakelFK Tambov

16:00

FK KhimkiFK Tyumen

16:00

Rotor-VolgogradMordovia

16:00

BaltikaFK Krasnodar-2

16:00

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

16:00

FK SochiSibir

17:00

Zenit-2SKA-Khabarovsk

17:00

 

Znamya TrudaVeles

13:00

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

14:00

FK KolomnaTorpedo

14:00

LeningradetsDnepr

15:00

 

FK KalugaMetallurg

14:00

KvantDynamo

14:00

FK RyazanZorkiy

15:00

Salyut-BelgorodSaturn

15:00

SokolRotor-2

15:30

FK StroginoTorpedo

16:00

 

FK MariupolZorya

14:00

VorsklaDynamo

17:00

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

13:00

KolosDnipro-1

15:00

RukhVolyn

15:00

Hirnyk-SportAhrobiznes

15:00

ZirkaMetalist 1925

15:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

15:00

VeresFK Kalush

16:00

PodillyaNyva V

16:00

 

Real PharmaKrystal

15:00

HirnykEnerhiya

15:00

FK NikopolKremin

15:00

 

QəbələNeftçi

17:00

QarabağSəbail

19:00

 

ArtsakhLori

14:00

ShirakArarat

15:00

 

FK MinskDynamo Mn

15:00

BATEFK Haradzeya

17:00

ShakhtsyorNeman

19:00

 

AstanaOrdabasy

19:00

 

ZimbruZarya

15:00

Dinamo-AutoSperanţa

15:00

 

NavbahorBuxoro

16:00

MetallurgBunyodkor

16:00

PaxtakorLokomotiv

18:00

 

Red BullWacker

17:00

LASKAltach

17:00

HartbergRapid

17:00

 

ChelseaManchester United

12:30

AFC BournemouthSouthampton

15:00

Cardiff CityFulham

15:00

Manchester CityBurnley

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

15:00

West Ham UnitedTottenham Hotspur

15:00

Wolverhampton WanderersWatford

15:00

Huddersfield TownLiverpool

17:30

 

Blackburn RoversLeeds United

12:00

Aston VillaSwansea City

15:00

BrentfordBristol City

15:00

ReadingMillwall

15:00

Hull CityPreston North End

15:00

Ipswich TownQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestNorwich City

15:00

Rotherham UnitedBolton Wanderers

15:00

Stoke CityBirmingham City

15:00

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

15:00

Derby CountySheffield United

17:30

 

Dunston UTSGateshead

12:30

GuiseleyStourbridge

15:00

Warrington TownHalifax Town

15:00

ChorleyBarrow

15:00

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

15:00

AFC FyldeChesterfield

15:00

SouthportAshton United

15:00

Blyth SpartansYork City

15:00

Harrogate TownWrexham

15:00

Stockport CountyAltrincham

15:00

MarineSalford City

15:00

Witton AlbionSolihull Moors

15:00

Alfreton TownSt Neots Town

15:00

WokingWelling United

15:00

Hitchin TownLeatherhead

15:00

Chippenham TownMaidenhead United

15:00

Eastbourne BoroughSlough Town

15:00

Hemel Hempstead TownOxford City

15:00

Weston-super-MareBath City

15:00

Boreham WoodDagenham & Redbridge

15:00

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

15:00

Gloucester CityBromley

15:00

Aldershot TownKettering Town

15:00

Torquay UnitedWinchester City

15:00

Billericay TownTaunton Town

15:00

EastleighHampton & Richmond Borough

15:00

WealdstoneSutton United

15:00

Ebbsfleet UnitedWorthing

15:00

Maidstone UnitedLeyton Orient

15:00

Haringey BoroughPoole Town

15:00

BarnetBraintree Town

15:00

Concord RangersDover Athletic

15:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

18:00

KortrijkSint-Truiden

20:00

AntwerpLokeren

20:00

GenkEupen

20:30

 

SlaviaSeptemvri

15:00

Botev PCherno More

17:15

LudogoretsLevski

20:00

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

17:00

HaladásVidi

17:00

MTKHonvéd

17:00

DiósgyőrÚjpest

17:00

DebrecenPaks

17:00

PuskásFerencváros

19:30

 

Bayer 04Hannover

15:30

StuttgartBorussia D

15:30

AugsburgRB Leipzig

15:30

WolfsburgBayern

15:30

NürnbergHoffenheim

15:30

Schalke 04Werder

18:30

 

PSVEmmen

18:30

ExcelsiorVitesse

18:30

HeerenveenAjax

20:45

UtrechtAZ

20:45

 

SioniSamtredia

15:30

 

Real MadridLevante

13:00

ValenciaLeganés

16:15

VillarrealAtlético

18:30

BarcelonaSevilla

20:45

 

RomaSPAL

15:00

JuventusGenoa

18:00

UdineseNapoli

20:30

 

Riga FCJelgava

13:00

VentspilsSpartaks

15:00

FK LiepājaMETTA/LU

17:00

 

SandefjordStrømsgodset

18:00

 

Zagłębie SMiedź

15:30

ŚląskArka

18:00

LechKorona

20:30

 

VoždovacMladost

16:00

ProleterFK Mačva

19:00

Crvena ZvezdaRad

19:00

RadničkiZemun

19:00

NapredakRadnik

19:00

 

MuraRudar

14:00

GoricaMaribor

16:00

AluminijDomžale

18:00

 

Paris Saint-GermainAmiens

17:00

CaenGuingamp

20:00

DijonLille

20:00

NantesToulouse

20:00

ReimsAngers

20:00

StrasbourgMonaco

20:00

 

RudešOsijek

15:00

Istra 1961Dinamo

17:30

 

BudućnostTitograd

13:30

IskraZeta

13:30

RudarGrbalj

13:30

PetrovacSutjeska

13:30

LovćenMornar

13:30

 

SigmaFastav

15:00

PříbramBaumit

17:00

BaníkKarviná

17:00

SlováckoTeplice

17:00

 

DalkurdÖrebro

16:00

 

CelticHibernian

15:00

HeartsAberdeen

15:00

LivingstonDundee

15:00

MotherwellSt. Johnstone

15:00

St. MirrenKilmarnock

15:00

 

KuressaareKalev

13:00

PaidePärnu

13:00

TransFlora

16:00

 

AméricaGrêmio

16:00

BotafogoBahia

16:00

São PauloAtlético Paranaense

19:00

SportVasco da Gama

19:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

19:35

Guizhou HengfengDalian Yifang

19:35

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

19:35

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

19:35

Local time

Yesterday, October 18

 

Real Salt LakeNew England Revolution

4:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru