Saturn

Ramenskoye

See also:  Saturn (Ramenskoe), USSR

Founded: 1946

Stadium: Leon Arena

Other names:

 1946 – 1950  Snaiper
 1951 – 1957  Krylia Sovetov
 1958 – 1959  Trud
 1960 – 2002  Saturn
 2002 – 2004  Saturn-REN TV
 2004 – 2011  Saturn Moscow Region
 2014 –   Saturn Ramenskoye

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2008 - Center-East, Round 3

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2023/24 - 1/32 finals
Russian Cup 2022/23 - 1/256 finals
Russian Cup 2021/22 - 1/128 finals
Russian Cup 2020/21 - 1/256 finals
Russian Cup 2019/20 - 1/256 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/128 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/64 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/256 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/256 finals
Russian Cup 2010/11 - Quarterfinal
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - Quarterfinal
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - Semifinal
Russian Cup 2004/05 - Quarterfinal
Russian Cup 2003/04 - 1/8 finals
Russian Cup 2002/03 - Quarterfinal
Russian Cup 2001/02 - Semifinal
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - Quarterfinal
Russian Cup 1998/99 - Quarterfinal
Russian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/128 finals

Overall stats Russian Premier League Cup - overall stats
Russian Premier League Cup 2003 - 1/8 finals

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  Russia 2024, Second League Division B Group 2
  -    -    -  Russia 2023, Second League Division B Group 3
  -    -  Russia 2022/23, Second division Group 3A ↓ 
  -    -  Russia 2021/22, Second division Group 3B - place 19
  -    -  Russia 2020/21, Second division Group 3 - place 3
  -    -  Russia 2019/20, Second division Centre - place 10
  -    -  Russia 2018/19, Second division Centre - place 12
  -    -  Russia 2017/18, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 2
  -    -  Russia 2014/15, Second division West - place 7
Russia 2010 Premiere League - place 10 ↓ 
Russia 2009 Premiere League - place 7
Russia 2008 Premiere League - place 11
Russia 2007 Premiere League - place 5
Russia 2006 Premiere League - place 11
Russia 2005 Premiere League - place 11
Russia 2004 Premiere League - place 7
Russia 2003 Premiere League - place 7
Russia 2002 Premiere League - place 6
Russia 2001 Top Division - place 6
Russia 2000 Top Division - place 9
Russia 1999 Top Division - place 10
  -  Russia 1998 First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 1997 First league - place 9
  -  Russia 1996 First league - place 11
  -    -  Russia 1995, Second league Centre - place 2 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 3 - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 4 - place 14 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 3 - place 14

Football calendar
Now in database:

Years:153
Tourneys:9 852
Matches:1 105 779
Clubs:11 363
National teams:259
Stadiums:10 134
Site news
22.07.2024
current

1/8 finals of the
Belarusian Cup 2024/25
added

16.07.2024
current

Scottish Premier League 2024/25 added

16.07.2024
current

English Premier League 2024/25 added

12.07.2024
current

Belgian Jupiler Pro League 2024/25 added

07.04.2024
current

UEFA Nations League 2024/25 added

Fixtures
FA Cup 2023/24

Preliminary Round

19.08

Lydd Town - Deal Town

(2:0)

All fixtures

In the football world

Tomorrow, July 23

Bodø/GlimtRFS

17:00

Lincoln Red ImpsQarabağ

18:00

PanevėžysJagiellonia

18:30

Shamrock RoversSparta Praha

19:00

MalmöKlaksvík

19:00

APOELPetrocub

20:00

UE Santa ColomaMidtjylland

20:00

FerencvárosThe New Saints

20:00

Dynamo KievPartizan

20:00

FCSBMaccabi Tel Aviv

20:30

LuganoFenerbahçe

20:30

BallkaniĦamrun Spartans

18:00

Differdange 03Ordabasy

19:00

VirtusFlora

21:00

Racing MontevideoHuachipato

19:00

BragantinoBarcelona

21:30

InternacionalRosario Central

21:30

 

AberdeenAirdrieonians

19:45

East KilbrideQueen of the South

19:45

StenhousemuirAyr United

19:45

Buckie ThistleDundee United

20:00

Kelty HeartsPeterhead

19:45

Queen's ParkElgin City

19:45

DundeeAnnan Athletic

19:45

InvernessArbroath

19:45

Cove RangersLivingston

19:45

SpartansForfar Athletic

19:45

Alloa AthleticSt. Johnstone

19:45

East FifeBrechin City

19:45

MontroseEdinburgh

19:45

Partick ThistleClyde

19:45

Hamilton AcademicalRoss County

19:45

Stirling AlbionStranraer

19:45

 

Deportivo RiestraArgentinos Juniors

15:00

Gimnasia y EsgrimaSan Lorenzo de Almagro

18:45

Newell's Old BoysIndependiente Rivadavia

18:45

IndependienteBarracas Central

21:00

Local time

Yesterday, July 21

 

FK OrenburgSpartak

2:0

AkhmatFK Krasnodar

1:1

FK KhimkiDynamo Mahachkala

1:1

 

FK TyumenAlaniya

0:1

NeftekhimikFK Ufa

2:1

FK SochiBaltika

1:1

ChernomoretsChaika

1:2

 

Botev VratsaBotev Plovdiv

1:3

LudogoretsCSKA

1:0

 

BreiðablikKR

4:2

StjarnanFylkir

2:0

 

ValmieraGrobiņas

0:0

AudaFK Liepāja

2:0

 

DainavaBanga

3:1

 

StrømsgodsetTromsø

0:1

HaugesundViking

1:0

Ham-KamFredrikstad

0:1

RosenborgLillestrøm

19:15*

 

CracoviaPiast

1:1

LechGórnik

2:0

MotorRaków

0:2

 

Novi PazarSpartak

3:2

TekstilacVojvodina

1:3

TSCIMT

1:0

 

MariborDomžale

4:1

CeljeNK Bravo

2:1

 

KarvináSlovan

1:3

SlováckoSlavia

0:0

Hradec KrálovéTeplice

1:0

 

NorrköpingHalmstad

1:0

ElfsborgMjällby

3:1

GöteborgVästerås SK

1:1

 

LevadiaKuressaare

0:0

PaideKalev

3:1

 

River PlateLanús

2:2

Central CórdobaPlatense

0:2

EstudiantesUnión

0:0

Vélez SársfieldTalleres

3:0

Defensa y JusticiaBoca Juniors

2:2

 

GrêmioVitória

2:0

Atlético MineiroVasco da Gama

2:0

BahiaCorinthians

0:1

BragantinoAtlético Paranaense

1:0

FortalezaAtlético

3:1

JuventudeSão Paulo

0:0

Cuiabá Esporte ClubeFluminense

0:1

 

Qingdao West CoastMeizhou Hakka

3:3

Nantong ZhiyunShandong Taishan

0:2

HenanZhejiang Professional

2:1

Shenzhen Peng CityChangchun Yatai

2:1

Beijing GuoanTianjin Jinmen Tiger

2:0

Shanghai PortQingdao Hainiu

5:0

Local time

International tournaments

Current

15.11.2023 – 01.10.2025

World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa

12.10.2023 – 10.09.2024

Asian Cup 2027,
Qualifying tournament

09.07.2024 – 31.05.2025

UEFA Champions League 2024/25

11.07.2024 – 21.05.2025

Europa League 2024/25

10.07.2024 – 28.05.2025

UEFA Europa Conference League 2024/25

06.02.2024 – 30.11.2024

Copa Libertadores 2024

05.03.2024 – 23.11.2024

Copa Sudamericana 2024

© WildSoft 2007-2024 info@wildstat.ru