Chile

FIFA rank: 12

National stadium: Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
World Cup 2014. Final tournament - Round of 16
World Cup 2014. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 3
World Cup 2010. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2010. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 2
World Cup 2006. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 7
World Cup 2002. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 10
World Cup 1998. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1998. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 4
World Cup 1990. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1986. Qualifying tournament, South America - Playoff, final
World Cup 1982. Final tournament - Group 2 - place 4
World Cup 1982. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 1
World Cup 1978. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1974. Final tournament - Group 1 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, South America - Group 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, intercontinental play-off - Playoff
World Cup 1970. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1966. Final tournament - Group 4 - place 4
World Cup 1966. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 1
World Cup 1962. Final tournament - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 3
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 11 - place 3
World Cup 1950. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 10
World Cup 1930 - Group 1 - place 2

Overall stats Copa América - overall stats
Copa América 2016 - Winner
Copa América 2015 - Winner
Copa América 2011 - Quarterfinal
Copa América 2007 - Quarterfinal
Copa América 2004 - Group C - place 4
Copa América 2001 - Quarterfinal
Copa América 1999 - place 4
Copa América 1997 - Group A - place 4
Copa América 1995 - Group C - place 4
Copa América 1993 - Group B - place 4
Copa América 1991 - place 3
Copa América 1989 - Group B - place 3
Copa América 1987 - place 2
Copa América 1983 - Group 1 - place 2
Copa América 1979 - Final
Copa América 1975 - Group 2 - place 2
South American Championship 1967. Final tournament - place 3
South American Championship 1967. Qualifying tournament - Qualifying round
South American Championship 1959 - place 5
South American Championship 1957 - place 6
South American Championship 1956 (unofficial) - place 3
South American Championship 1955 - place 2
South American Championship 1953 - place 4
South American Championship 1949 - place 5
South American Championship 1947 - place 4
South American Championship 1946 (unofficial) - place 5
South American Championship 1945 (unofficial) - place 3
South American Championship 1942 - place 6
South American Championship 1941 (unofficial) - place 3
South American Championship 1939 - place 4
South American Championship 1937 - place 5
South American Championship 1935 (unofficial) - place 4
South American Championship 1926 - place 3
South American Championship 1924 - place 4
South American Championship 1922 - place 5
South American Championship 1920 - place 4
South American Championship 1919 - place 4
South American Championship 1917 - place 4
South American Championship 1916 (unofficial) - place 4
South American Championship 1910 (unofficial) - place 3

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 3
Olympic Games 1984. Final tournament - Quarterfinal
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, South America - Final group - place 2
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 5
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 5
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 3
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, America - First round
Olympic Games 1952 - Preliminary round
Olympic Games 1928 - place 6

Overall stats Brazil Independence Cup - overall stats
Brazil Independence Cup 1972 - Group 2 - place 2

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - place 2

Overall stats Super Cup Millenium - overall stats
Super Cup Millenium 2001 - Semifinal

Overall stats Pan American Championship - overall stats
Pan American Championship 1956 - place 6
Pan American Championship 1952 - place 2

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1987 - Group B - place 5

Overall stats British Home Championship - overall stats
Rous Cup 1989 - place 3

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 2009 - Final round - place 3

Overall stats Taça Bernardo O'Higgins - overall stats
Taça Bernardo O'Higgins 1966 - Winner
Taça Bernardo O'Higgins 1961 - Final
Taça Bernardo O'Higgins 1959 - Final
Taça Bernardo O'Higgins 1957 - Winner
Taça Bernardo O'Higgins 1955 - Final

Overall stats Copa Carlos Dittborn - overall stats
Copa Carlos Dittborn 1976 - Final
Copa Carlos Dittborn 1974 - Final
Copa Carlos Dittborn 1973 - Winner
Copa Carlos Dittborn 1972 - Final
Copa Carlos Dittborn 1971 - Final
Copa Carlos Dittborn 1968 - Final
Copa Carlos Dittborn 1965 - Final
Copa Carlos Dittborn 1964 - Final
Copa Carlos Dittborn 1962 - Final

Overall stats Copa del Pacífico - overall stats
Copa del Pacífico 2012 - Winner
Copa del Pacífico 2006 - Winner
Copa del Pacífico 1988 - Winner
Copa del Pacífico 1983 - Winner
Copa del Pacífico 1982 - Final
Copa del Pacífico 1971 - Winner
Copa del Pacífico 1968 - Winner
Copa del Pacífico 1965 - Winner
Copa del Pacífico 1954 - Final
Copa del Pacífico 1953 - Final

Overall stats Maple Cup - overall stats
Maple Cup 1995 - Winner

Overall stats China Cup - overall stats
China Cup 2017 - Winner

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1963 1961 1960 1959 1956 1953 1950 1941 1940 1939 1927 1924 1923 1922 1921 1917 1916 1913 1910

Clubs:

Ñublense (Chillán)
Audax Italiano (La Florida)
Cobreloa (Calama)
Cobresal (El Salvador)
Colo-Colo (Santiago)
Concepción (Concepción)
Coquimbo Unido (Coquimbo)
Deportes (Iquique )
Deportes Temuco (Temuco)
Everton (Viña del Mar)
Huachipato (Talcahuano)

Magallanes (Santiago)
O'Higgins (Rancagua)
Palestino (Santiago)
Provincial (Osorno)
Rangers (Talca)
Santiago Wanderers (Valparaíso)
Unión (San Felipe)
Unión Española (Santiago)
Universidad (Concepción)
Universidad Católica (Santiago)
Universidad de Chile (Santiago)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK OrenburgYenisey

13:30

UralKrylia Sovetov

16:00

FK UfaRubin

18:30

 

Spartak-2FK Chertanovo

14:30

ShinnikLuch

15:00

AvangardTom

16:00

FakelFK Tambov

16:00

FK KhimkiFK Tyumen

16:00

Rotor-VolgogradMordovia

16:00

BaltikaFK Krasnodar-2

16:00

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

16:00

FK SochiSibir

17:00

Zenit-2SKA-Khabarovsk

17:00

 

Znamya TrudaVeles

13:00

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

14:00

FK KolomnaTorpedo

14:00

LeningradetsDnepr

15:00

 

FK KalugaMetallurg

14:00

KvantDynamo

14:00

FK RyazanZorkiy

15:00

Salyut-BelgorodSaturn

15:00

SokolRotor-2

15:30

FK StroginoTorpedo

16:00

 

FK MariupolZorya

14:00

VorsklaDynamo

17:00

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

13:00

KolosDnipro-1

15:00

RukhVolyn

15:00

Hirnyk-SportAhrobiznes

15:00

ZirkaMetalist 1925

15:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

15:00

VeresFK Kalush

16:00

PodillyaNyva V

16:00

 

Real PharmaKrystal

15:00

HirnykEnerhiya

15:00

FK NikopolKremin

15:00

 

QəbələNeftçi

17:00

QarabağSəbail

19:00

 

ArtsakhLori

14:00

ShirakArarat

15:00

 

FK MinskDynamo Mn

15:00

BATEFK Haradzeya

17:00

ShakhtsyorNeman

19:00

 

AstanaOrdabasy

19:00

 

ZimbruZarya

15:00

Dinamo-AutoSperanţa

15:00

 

NavbahorBuxoro

16:00

MetallurgBunyodkor

16:00

PaxtakorLokomotiv

18:00

 

Red BullWacker

17:00

LASKAltach

17:00

HartbergRapid

17:00

 

ChelseaManchester United

12:30

AFC BournemouthSouthampton

15:00

Cardiff CityFulham

15:00

Manchester CityBurnley

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

15:00

West Ham UnitedTottenham Hotspur

15:00

Wolverhampton WanderersWatford

15:00

Huddersfield TownLiverpool

17:30

 

Blackburn RoversLeeds United

12:00

Aston VillaSwansea City

15:00

BrentfordBristol City

15:00

ReadingMillwall

15:00

Hull CityPreston North End

15:00

Ipswich TownQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestNorwich City

15:00

Rotherham UnitedBolton Wanderers

15:00

Stoke CityBirmingham City

15:00

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

15:00

Derby CountySheffield United

17:30

 

Dunston UTSGateshead

12:30

GuiseleyStourbridge

15:00

Warrington TownHalifax Town

15:00

ChorleyBarrow

15:00

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

15:00

AFC FyldeChesterfield

15:00

SouthportAshton United

15:00

Blyth SpartansYork City

15:00

Harrogate TownWrexham

15:00

Stockport CountyAltrincham

15:00

MarineSalford City

15:00

Witton AlbionSolihull Moors

15:00

Alfreton TownSt Neots Town

15:00

WokingWelling United

15:00

Hitchin TownLeatherhead

15:00

Chippenham TownMaidenhead United

15:00

Eastbourne BoroughSlough Town

15:00

Hemel Hempstead TownOxford City

15:00

Weston-super-MareBath City

15:00

Boreham WoodDagenham & Redbridge

15:00

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

15:00

Gloucester CityBromley

15:00

Aldershot TownKettering Town

15:00

Torquay UnitedWinchester City

15:00

Billericay TownTaunton Town

15:00

EastleighHampton & Richmond Borough

15:00

WealdstoneSutton United

15:00

Ebbsfleet UnitedWorthing

15:00

Maidstone UnitedLeyton Orient

15:00

Haringey BoroughPoole Town

15:00

BarnetBraintree Town

15:00

Concord RangersDover Athletic

15:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

18:00

KortrijkSint-Truiden

20:00

AntwerpLokeren

20:00

GenkEupen

20:30

 

SlaviaSeptemvri

15:00

Botev PCherno More

17:15

LudogoretsLevski

20:00

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

17:00

HaladásVidi

17:00

MTKHonvéd

17:00

DiósgyőrÚjpest

17:00

DebrecenPaks

17:00

PuskásFerencváros

19:30

 

Bayer 04Hannover

15:30

StuttgartBorussia D

15:30

AugsburgRB Leipzig

15:30

WolfsburgBayern

15:30

NürnbergHoffenheim

15:30

Schalke 04Werder

18:30

 

PSVEmmen

18:30

ExcelsiorVitesse

18:30

HeerenveenAjax

20:45

UtrechtAZ

20:45

 

SioniSamtredia

15:30

 

Real MadridLevante

13:00

ValenciaLeganés

16:15

VillarrealAtlético

18:30

BarcelonaSevilla

20:45

 

RomaSPAL

15:00

JuventusGenoa

18:00

UdineseNapoli

20:30

 

Riga FCJelgava

13:00

VentspilsSpartaks

15:00

FK LiepājaMETTA/LU

17:00

 

SandefjordStrømsgodset

18:00

 

Zagłębie SMiedź

15:30

ŚląskArka

18:00

LechKorona

20:30

 

VoždovacMladost

16:00

ProleterFK Mačva

19:00

Crvena ZvezdaRad

19:00

RadničkiZemun

19:00

NapredakRadnik

19:00

 

MuraRudar

14:00

GoricaMaribor

16:00

AluminijDomžale

18:00

 

Paris Saint-GermainAmiens

17:00

CaenGuingamp

20:00

DijonLille

20:00

NantesToulouse

20:00

ReimsAngers

20:00

StrasbourgMonaco

20:00

 

RudešOsijek

15:00

Istra 1961Dinamo

17:30

 

BudućnostTitograd

13:30

IskraZeta

13:30

RudarGrbalj

13:30

PetrovacSutjeska

13:30

LovćenMornar

13:30

 

SigmaFastav

15:00

PříbramBaumit

17:00

BaníkKarviná

17:00

SlováckoTeplice

17:00

 

DalkurdÖrebro

16:00

 

CelticHibernian

15:00

HeartsAberdeen

15:00

LivingstonDundee

15:00

MotherwellSt. Johnstone

15:00

St. MirrenKilmarnock

15:00

 

KuressaareKalev

13:00

PaidePärnu

13:00

TransFlora

16:00

 

AméricaGrêmio

16:00

BotafogoBahia

16:00

São PauloAtlético Paranaense

19:00

SportVasco da Gama

19:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

19:35

Guizhou HengfengDalian Yifang

19:35

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

19:35

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

19:35

Local time

Yesterday, October 18

 

Real Salt LakeNew England Revolution

4:1

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 Ц 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 Ц 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 Ц 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru