Coritiba

Curitiba

Founded: 12.10.1909

Stadium: Estádio Major Antônio Couto Pereira

Other names:

 1909 – 1910  Coritibano Foot Ball Club
 1910 –   Coritiba Foot Ball Club

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2004 - Group 9 - place 3
Copa Libertadores 1986 - First round, group 4 - place 2

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2016 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2013 - Round of 16
Copa Sudamericana 2012 - Second round
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2004 - Section 2, Preliminary Stage

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2020 - First round
Copa do Brasil 2019 - First round
Copa do Brasil 2018 - Third round
Copa do Brasil 2017 - Second round
Copa do Brasil 2016 - Second round
Copa do Brasil 2015 - Round of 16
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Second round
Copa do Brasil 2012 - Final
Copa do Brasil 2011 - Final
Copa do Brasil 2010 - Second round
Copa do Brasil 2009 - Semifinal
Copa do Brasil 2008 - Second round
Copa do Brasil 2007 - Third round
Copa do Brasil 2006 - Second round
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2003 - First round
Copa do Brasil 2002 - First round
Copa do Brasil 2001 - Semifinal
Copa do Brasil 2000 - Third round
Copa do Brasil 1999 - Third round
Copa do Brasil 1998 - Preliminary round
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Semifinal
Copa do Brasil 1990 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1961 - First Round, Southern Group
Taça Brasil 1960 - Second Round, Southern Group

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2020 Série A
Brazil 2017 Série A - place 17
Brazil 2016 Série A - place 15
Brazil 2015 Série A - place 15
Brazil 2014 Série A - place 14
Brazil 2013 Série A - place 11
Brazil 2012 Série A - place 13
Brazil 2011 Série A - place 8
Brazil 2009 Série A - place 17
Brazil 2008 Série A - place 9
Brazil 2005 Série A - place 19
Brazil 2004 Série A - place 12
Brazil 2003 Série A - place 5
Brazil, Série A 2002 First phase - place 11
Brazil, Série A 2001 First phase - place 17
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 23
Brazil, Série A 1999 First phase - place 13
Brazil, Série A 1998 Quarterfinal
Brazil, Série A 1997 First phase - place 15
Brazil, Série A 1996 First phase - place 14
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 6
Brazil, Série A 1989 First phase, group B - place 11
Brazil, Série A 1988 First phase, group B, second stage - place 5
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 4
Brazil, Série A 1986 First phase, group A - place 11
Brazil, Série A 1985 Final - Champion
Brazil, Série A 1984 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Semifinal
Brazil, Série A 1979 Semifinal
Brazil, Série A 1978 Third phase, group S - place 5
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group M - place 4
Brazil, Série A 1976 Third phase, group Q - place 4
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 9
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 3 - place 5
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 4
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 2 - place 3
Brazil, Série A 1971 Second phase, group C - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 114
Matches:1 043 932
Clubs:10 907
National teams:259
Stadiums:9 633
Site news
28.10.2020
current

1/8 finals of the
Ukrainian Cup 2020/21
added

25.10.2020
current

Round of 16 & Quarterfinal of the
Copa Libertadores 2020/21
added

In the football world

Tomorrow, November 1

Zamalek SCRaja

21:00

 

FK UfaUral

14:00

FK KhimkiZenit

14:00

RotorCSKA

17:30

FK TambovDynamo

19:00

 

FK Krasnodar-2Alaniya

13:00

VelesDynamo Bryansk

14:00

ShinnikVolgar

14:00

AkronTekstilshchik

15:00

SKA-KhabarovskIrtysh

15:00

FK OrenburgFK Chertanovo

16:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelSpartak-2

17:00

ChaikaTom

17:00

TorpedoKrylia Sovetov

17:00

YeniseyFK Nizhniy Novgorod

17:00

 

RodinaFK Chita

*

Torpedo VladimirZenit Irkutsk

*

Zenit-2Dynamo-2

13:00

Znamya TrudaFK Tver

13:00

Luki-EnergiyaLokomotiv-Kazanka

13:00

Olimp-DolgoprudnyFK Kolomna

14:00

Zvezda SPbLeningradets

15:00

FK SmolenskFK Murom

16:00

 

FK MynaiRukh

14:00

FK LvivVorskla

17:00

InguletsZorya

19:30

 

Volyn-2Chaika

13:00

Obolon-2Karpaty

14:00*

 

Energetik-BDUFK Slutsk

13:00

 

Aston VillaSouthampton

12:00*

Newcastle UnitedEverton

14:00*

Manchester UnitedArsenal

16:30*

Tottenham HotspurBrighton & Hove Albion

19:15*

 

AnderlechtAntwerp

13:30

Mouscron-PéruwelzSint-Truiden

16:00

StandardOostende

18:15

Waasland-BeverenGent

20:45

 

CSKATsarsko Selo

16:45

LudogoretsLevski

19:15

 

BudafokPaks

14:05

ÚjpestMTK

16:00

KisvárdaDiósgyőr

18:30

 

FreiburgBayer 04

15:30

HerthaWolfsburg

18:00

 

Heracles AlmeloUtrecht

12:15

SpartaHeerenveen

14:30

EmmenFeyenoord

14:30

PSVDen Haag

16:45

AZWaalwijk

20:00

 

Real BetisElche

14:00

Celta de VigoReal Sociedad

16:00

GranadaLevante

18:30

ValenciaGetafe

21:00

 

UdineseMilan

12:30

SpeziaJuventus

15:00

TorinoLazio

15:00

NapoliSassuolo

18:00

RomaFiorentina

18:00

SampdoriaGenoa

20:45

 

MjøndalenMolde

15:00

KristiansundBodø/Glimt

18:00

RosenborgStart

18:00

SandefjordBrann

18:00

StabækViking

18:00

StrømsgodsetVålerenga

20:30

 

PortimonenseSanta Clara

15:00*

Gil VicenteVitória G

17:30*

SportingTondela

20:00*

 

JavorRadnički

15:00

MladostProleter

15:00

NapredakSpartak

15:00

RadnikCrvena Zvezda

15:00

 

Saint-ÉtienneMontpellier

13:00

AngersNice

15:00

DijonLorient

15:00

NîmesMetz

15:00

ReimsStrasbourg

15:00

MonacoBordeaux

17:00

LilleLyon

21:00

 

ŠibenikRijeka

15:00

LokomotivaDinamo

17:05

 

ElfsborgNorrköping

14:30

SiriusKalmar

14:30

MjällbyÖstersunds

14:30

FalkenbergsDjurgårdens

17:30

HammarbyHäcken

17:30

GöteborgÖrebro

17:30

 

PalmeirasAtlético Mineiro

16:00

SportAtlético Paranaense

16:00

GoiásVasco da Gama

16:00

SantosBahia

18:15

FlamengoSão Paulo

20:30

Local time

Yesterday, October 30

 

FK Krasnodar-3SKA

0:3

FK YessentukiFK Forte

2:1

 

ShahtarFK Mariupol

4:1

 

FK UzhhorodKarpaty

0:3*

 

FK NikopolMFK Mykolaiv-2

0:1

TavriyaReal Pharma

1:0

BalkanyMetal

1:3

 

Wolverhampton WanderersCrystal Palace

2:0*

 

Coventry CityReading

3:2*

 

GenkEupen

4:0*

 

Cherno MoreCSKA 1948

1:2

LokomotivPFC Montana

2:2

 

Schalke 04Stuttgart

1:1

 

EibarCádiz

0:2

 

PogońJagiellonia

3:0*

 

Paços de FerreiraPorto

3:2*

 

VojvodinaBačka

3:1

 

MarseilleLens

21:00*

 

GoricaVaraždin

18:00*

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 12.11.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

09.08.2019 – 06.11.2020

CAF Champion's League 2019/20

20.10.2020 – 28.01.2021

CONCACAF League 2020

Just finished

09.08.2019 – 25.10.2020

CAF Confederation Cup 2019/20

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru