FK Tyumen

Tyumen

See also:  Geolog (Tumen), USSR

Founded: 1961

Stadium: Geolog Stadium

Other names:

 1961 – 1963  Geolog
 1964 – 1965  Priboy
 1965 – 1977  Neftyanik
 1978 – 1979  Stroitel
 1980 – 1982  Fakel
 1983 – 1991  Geolog
 1992 – 1996  Dynamo-Gazovik
 1997 – 2002  Tyumen
 2003  SDYuShOR-Sibnefteprovod
 2004 –   FK Tyumen

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2023/24 - 1/32 finals
Russian Cup 2022/23 - 1/32 finals
Russian Cup 2021/22 - 1/64 finals
Russian Cup 2020/21 - 1/128 finals
Russian Cup 2019/20 - 1/32 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/8 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/32 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/8 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/128 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/256 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/256 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/64 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/128 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/32 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/64 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/32 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/16 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/16 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/32 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2019 - place 5
FNL Cup 2018 - place 9
FNL Cup 2017 - place 5
FNL Cup 2016 - place 8
FNL Cup 2015 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2023/24 First League
  -    -  Russia 2022/23, Second division Group 4A ↑ 
  -    -  Russia 2021/22, Second division Group 4 - place 3
  -    -  Russia 2020/21, Second division Group 4 - place 2
  -    -  Russia 2019/20, Second division Urals-Volga, First Stage - place 10
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 20 ↓ 
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 19
  -  Russia 2016/17 FNL First division - place 9
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 8
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Urals-Volga, Group A - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2011/12, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2010, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2009, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2008, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2007, Second division Urals-Volga - place 9
  -    -  Russia 2006, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2002, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2001, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 4
  -  Russia 1999 First division - place 18 ↓ 
Russia 1998 Top Division - place 16 ↓ 
Russia 1997 Top league - place 15
  -  Russia 1996 First league - place 1 ↑ 
Russia 1995 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1994 Top league - place 12
Russia 1993 Promotional play-off - place 3
  -  Russia 1993, first league East - place 1 ↑ 
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 20 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:153
Tourneys:9 816
Matches:1 102 533
Clubs:11 357
National teams:259
Stadiums:10 110
Site news
10.06.2024
current

Round of 16 & Quarterfinal of the
Copa Libertadores 2024
added

10.06.2024
current

Round of 32 & Round of 16 of the
Copa Sudamericana 2024
added

09.06.2024
current

1/16 finals of the
Belarusian Cup 2024/25
added

07.04.2024
current

UEFA Nations League 2024/25 added

In the football world

Tomorrow, June 13

 

FK ChertanovoDynamo Saint-Petersburg

17:00

Dynamo-2Yenisey-2

17:00

IrkutskBaltika-2

17:00

Zvezda PetersburgFK Tver

17:30

Dynamo VologdaTorpedo Vladimir

18:00

Spartak-2Luki-Energiya

18:00

Zenit-2Rodina-M

18:00

 

Arsenal-2FK Khimki-M

14:00

KosmosKvant

16:00

Zenit PenzaKompozit

16:00

SakhalinDynamo Vladivostok

16:00

Salyut-BelgorodFK Oryol

17:00

FK KolomnaFK Strogino

17:30

FK RyazanSKA-Khabarovsk-2

18:00

 

DinamoOlimpik

19:00

 

Deportivo RiestraRiver Plate

15:30

TigreBelgrano

19:00

SarmientoEstudiantes

19:00

LanúsRacing Club

21:15

Newell's Old BoysInstituto

21:15

 

CruzeiroCuiabá Esporte Clube

19:00

FlamengoGrêmio

20:00

InternacionalSão Paulo

20:00

Atlético ParanaenseCriciúma

20:00

BahiaFortaleza

21:30

PalmeirasVasco da Gama

21:30

Local time

Yesterday, June 11

South SudanSudan

0:3

South AfricaZimbabwe

3:1

LesothoRwanda

0:1

Cape VerdeLibya

1:0

MauritiusEswatini

2:1

AngolaCameroon

1:1

ZambiaTanzania

0:1

CongoMorocco

0:6

KenyaCôte d'Ivoire

0:0

GabonGambia

3:2

SeychellesBurundi

1:3

MadagascarMali

0:0

ChadComoros

0:2

CubaCayman Islands

15:30*

Saint Kitts and NevisBahamas

1:0

Saint LuciaAruba

2:2

GuyanaBelize

3:1

Dominican RepublicBritish Virgin Islands

4:0

Puerto RicoAnguilla

8:0

QatarIndia

2:1

KuwaitAfghanistan

1:0

JapanSyria

5:0

North KoreaMyanmar

4:1

ThailandSingapore

3:1

South KoreaChina

1:0

OmanKyrgyzstan

1:1

MalaysiaTaiwan

3:1

TurkmenistanHong Kong

0:0

IranUzbekistan

0:0

IndonesiaPhilippines

2:0

IraqVietnam

3:1

TajikistanPakistan

3:0

Saudi ArabiaJordan

1:2

UAEBahrain

1:1

YemenNepal

2:2

LebanonBangladesh

4:0

AustraliaPalestine

5:0

AzerbaijanKazakhstan

3:2

MongoliaCambodia

2:1

San MarinoCyprus

1:4

MaltaGreece

0:2

BelarusIsrael

0:4

LatviaFaroe Islands

1:0

LithuaniaEstonia

1:1
pen. 3:4

MoldovaUkraine

0:4

PortugalIreland

3:0

ChileParaguay

3:0

BruneiSri Lanka

1:0

Northern IrelandAndorra

2:0

 

AtléticoCorinthians

2:2

JuventudeVitória

1:1

BotafogoFluminense

1:0

BragantinoAtlético Mineiro

1:2

Local time

International tournaments

Soon

14.06.2024 – 14.07.2024

European Football Championship 2024,
Final tournament

15.06.2024 – 30.06.2024

OFC Nations Cup 2024,
Final tournament

Current

15.11.2023 – 01.10.2025

World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa

23.03.2024 – 14.07.2024

Copa América 2024,
Qualifying play-offs

12.10.2023 – 10.09.2024

Asian Cup 2027,
Qualifying tournament

06.02.2024 – 30.11.2024

Copa Libertadores 2024

05.03.2024 – 23.11.2024

Copa Sudamericana 2024

© WildSoft 2007-2024 info@wildstat.ru